Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Prostatita bacteriana cu E.Coli

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
AleCS^^

AleCS^^

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.12.2005
Buna seara. In urma cu aprox 2 saptamani am ajuns cu tata la urgente ca se simtea foarte rau. Diagnostic ? Prostatita bacteriana cu E.Coli. In urma uroculturii si analizelor I s a dat tratament cu Zinnat 20 zile.
Dupa tratament starile au revenit. A repetat analizele si au iesit la fel de rau. Intrebarea mea este: Nu cumva trebuia dat un antibiotic care penetreaza membrana prostatei gen Levofloxacina / Fosfomicina ?
Programarea la urolog o are tocmai la sfarsitul saptamanii viitoare insa el se simte din ce in ce mai rau...

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Dacă se simte din ce în ce rău, chemați ambulanța sau mergi cu el la urgente.

#3
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Tatal meu a avut probleme asemanatoare si cu Tavanic s-a rezolvat,din ce am mai discutat cu alti medici,asta e cel mai bun pe uro si nu numai.

#4
AleCS^^

AleCS^^

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.12.2005

 nino852, on 21 februarie 2020 - 20:10, said:

Tatal meu a avut probleme asemanatoare si cu Tavanic s-a rezolvat,din ce am mai discutat cu alti medici,asta e cel mai bun pe uro si nu numai.
Tavanic nu se afla deloc in lista la urocultura, asta nu inseamna neaaparat ca este rezistent la el nu ?

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Inseamna ca e nevoie de un medic.

#6
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
Tavanic = Levofloxacină. Daca apare pe antibiograma ca sensibil, sa intrerupa Zinnat-ul, care clar nu functioneaza, si sa ia Tavanic. Din nefericire, cred ca 70% dintre medicii romani sunt niste imbecili care nu ar fi trebuit sa termine facultatea niciodata.

Edited by mannick, 21 February 2020 - 22:14.


#7
AleCS^^

AleCS^^

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.12.2005

 mannick, on 21 februarie 2020 - 22:09, said:

Tavanic = Levofloxacină. Daca apare pe antibiograma ca sensibil, sa intrerupa Zinnat-ul, care clar nu functioneaza, si sa ia Tavanic. Din nefericire, cred ca 70% dintre medicii romani sunt niste imbecili care nu ar fi trebuit sa termine facultatea niciodata.
Zinatul aparea ca SENSIBIL, asta inseamna ca functioneaza, insa imbecilul nu s-a gandit ca zinatul nu distruge e.coli din prostata. In nicio literatura de specialitate nu este mentionat zinnat ca tratament pentru prostatita bacteriana. E incredibil ce bataie de joc.

#8
dan_2000

dan_2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.03.2015
E buna si Tamsulosina EG.

#9
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.03.2006
Degeaba facem fiecare pe desteptii spunand ca nu ii bun tratamentul si trebuia altul. Nici de pe forum nu lua nici un sfat referitor la tratament ca bun, nici macar sfatul sa mergi la urgenta. La urgenta te mai alegi pe langa ce ai si cu ceva viroze de sezon sa fie viata mai frumoasa. Nimeni, chiar nimeni n-a murit de prostatita, foarte rar genereaza si febra. Doar un medic urolog poate sa-ti dea tratamentul adecvat. Ai o urocultura, a luat tratament, nu i-a trecut, repeta urocultura la alt laborator sau la acelasi cu alte antibiotice in antibiograma. Poti sa ai surpriza sa nu mai fie nici o infectie. Antibioticele nu se iau dupa ureche, pe toate drumurile se striga si nu se intelege. Nu se iau numai ca cutare cunoscut a luay si i-o fost bun sau cine de pe forum iti spune. Se iau in urma analizelor de laborator la indicatiile urologului. Alfel nu faci decat sa dezvolti rezistenta la antibiotice cu imposibilitatea de tratament a unor infectii banale (amigdalita de exemplu). Nu exista ca nu penetreaza antibioticul nu stiu ce membrana, antibioticele intra in sange si fiecare organ membranar sau nu este irigat cu sange. Prostatita genereaza un disconfort e adevarat (nu esti pe moarte) dar disconfortul poate persista si dupa ce nu mai ai infectia pentru ca in urma infectiei s-a generat o inflamatie a prostatei. Pana luni cand poti ajunge la un laborator/medic te sfatuiesc sa-i dai tatalui tau doar antiinflamatoare ca sa "nu se mai simta rau" de exemplu supozitoare cu indometacin (fii atent nu exagera, fiecare antiinflamator actioneaza asupra mucoaselor si le irita, supozitoarele dau usturimi ale rectului sau chiar sangerari din cauza iritatiilor). Am avut si eu, am luat 30 de zile antibiotic si senzatiile persistau si in lipsa infectiei si mai dureaza luni pana trec de tot. Frigul este cel mai mare inamic al oricarei inflamatii, asa ca sa se fereasca de frig, sa nu se aseze pe suprafete reci si simptomele se vor ameliora. Dar esti sigur ca e doar prostatita nu si altceva la prostata? Multa sanatate tatalui tau!

Edited by paul_bh, 22 February 2020 - 00:16.


#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Au mai evoluat si antibioticele si acum exista unele cu actiune locala.

Asa  ceva am luat eu pentru colon, Normix, la care scrie "In timpul unui tratament prelungit cu doze mari sau atunci cand sunt leziuni la nivelul mucoasei intestinale, o mica parte a medicamentului se poate absorbi (mai putin de 1%), determinand o culoare roz a urinei eliminate;"

Deci nu circula cum zici tu actionand in intreg organismul. Sunt pe langa subiectul cu prostatita, dar ca idee.

#11
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 04.10.2007
Că idee ești total pe lângă. Este salutar efortul de a împărtăși din propria experiență, dar e bine sa te oprești aici și să te limitezi in a da "sfaturi".

#12
AleCS^^

AleCS^^

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.12.2005
@paul_bh nu confunda prostatita clasica cu cea bacteriana. Am ajuns cu el la urgente jumatate lesinat. Analizele la sange au aratat o infectie puternica.  Nu ma agitam daca nu era ceva serios. Din acest motiv doctorii de acolo i au facut si CT.

Edited by AleCS^^, 22 February 2020 - 07:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate