Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Unitate exterioara AC deasupra unitatii interioare

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Salut

Am dat cateva cautari pe forum si nu am gasit vreo discutie pe aceasta tema . Ma intereseaza daca unitatea exterioara a unui AC sistem split se poate monta deasupra nivelului la care este unitatea interioara.

Situatie concreta : casa P+1+terasa , am :
- 2 unitati int la P
- 2 unitati int la 1

Traseul frigorific va fi tras prin pereti, va trece prin placi si va ajunge pe terasa unde vor fi unitatile exterioare .
Dauneaza acest fel de montaj cumva instalatiei ?

Multumesc

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De asta te lămuresc cei de la montaj.
Eu mai degrabă mi-aș face probleme vis-a-vis de distanța de la unitatea interioară la cea exterioară.

Quote

Unitatea exterioara se poate monta deasupra unitatii interioare, cu respectarea conditiilor impuse de producator. In general diferenta maxima de nivel este in intervalul 5 - 10 ml. iar lundimea maxima de traseu frigorific in intervalul 10 - 15 ml.


Quote

In manualul de instalare este precizat cu cat se poate monta mai sus unitatea externa fata de cea interna.

Quote

Verificati daca montatorul a executat o bucla in “S” la traseul frigorific in conditiile montajului unitatii exterioare mai sus decat unitatea interioara (acest lucru va permite ungerea corespunzatoare a compresorului).

Edited by waterman, 21 February 2020 - 15:55.


#3
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
mare atentie sa izolezi cum trebuie consolele pe care montezi unitatile exterioare. daca le montezi pe grinda de beton, in timpul functionarii AC - ului vor transmite vibratii groaznice prin grinda de beton in toata casa!!! atentie la aceste aspect.

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
@sile
Ce legatura are problema initiatorului cu raspunsul tau?
Esti in "vanare" de posturi?

#5
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Se poate monta. Se modifica ceva la traseu , se face un fel de bucla ; iti da detalii tehnicienii.

Edited by kriiss, 21 February 2020 - 16:00.


#6
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Multumesc pentru raspunsuri.

Distanta nu cred ca va fi o problema. Intentionez sa duc traseul frigorific drept, perpendicular, de la unitatea interioara pana in terasa. Inaltimea casei (de la cota 0 pana la inaltimea atic-ului) este de 7m deci nu voi avea ma mult de 7 m cu tot cu bucla din terasa.
Cred ca e buna si ideea cu izolatia suportului pe care sta unit exterioara, sa nu transmita vibratii in placa de deasupra et 1.

#7
mosul595

mosul595

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.01.2018
In Poziționarea unității murale (interne) trebuie ținut cont doar de circuitul de drenaj al condensului care trebuie sa respecte înclinația necesară pentru evacuarea condensului pe timpul verii in rest diferența de înălțime nu deranjează funcționarea aparatului .Evident la circuite mai mari de 10 m acolo trebuie suplimentata cantitatea de agent frigorific din instalație.

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Aerul conditionat functioneaza pe baza de gaz frigorific comprimat.
    Diferenta de inaltime nu conteaza.

#9
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Am gandit niste circuite de evacuare a condensului ingropate in pereti care vor ajunge in scurgerea de la baie (eventual inainte de sifon)
Daca voi spuneti ca unit exterioara se poate monta cu acea bucla in terasa, mai am doar 2 probleme
- sa nu apara condens pe traseul frigorific ingropat in pereti. Sau daca apare sa vad ce fac cu el. Eventual sa il evacuez si pe acesta cumva
- teava de evacuare a condensului sa aiba o panta care sa nu permita picurarea (adica trebuie sa evit "caderile" la 90 grade pe traseu) - altfel se va auzi un zgomot enervant in timpul functionarii.

#10
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
tocmai am montat eu un AC cu unitatea exterioara la 2 metri deasupra celei interioare, se face o bucla la teava ca sa vina la compresor de sus in jos ca sa nu plece uleiul din compresor in casa

izolatia anti-vibratie este intre AC si consola, saibe din cauciuc gros si sub piciorul compresorului si deasupra sub o saiba metalica - oricum consola se prinde de perete peste polistiren cu suruburi lungi, nu ai ce izolatie sa mai pui acolo

atentie la scurgerea de apa, sa aiba panta, altfel trebuie pompa electrica cu senzor de nivel

Edited by Oxigen1234, 21 February 2020 - 16:39.


#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 asorin2004, on 21 februarie 2020 - 16:28, said:

Am gandit niste circuite de evacuare a condensului ingropate in pereti care vor ajunge in scurgerea de la baie (eventual inainte de sifon)
Daca voi spuneti ca unit exterioara se poate monta cu acea bucla in terasa, mai am doar 2 probleme
- sa nu apara condens pe traseul frigorific ingropat in pereti. Sau daca apare sa vad ce fac cu el. Eventual sa il evacuez si pe acesta cumva
- teava de evacuare a condensului sa aiba o panta care sa nu permita picurarea (adica trebuie sa evit "caderile" la 90 grade pe traseu) - altfel se va auzi un zgomot enervant in timpul functionarii.

      Pentru condens exista pompe speciale in cazul in in care nu poti scapa de condens pe cale naturala. Dar alea sunt pentru unitatile interioare.
       Intrebarea ta este despre unitatea externa.

#12
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019

 asorin2004, on 21 februarie 2020 - 16:28, said:

- teava de evacuare a condensului sa aiba o panta care sa nu permita picurarea (adica trebuie sa evit "caderile" la 90 grade pe traseu) - altfel se va auzi un zgomot enervant in timpul functionarii.
Am eu montat cu scurgerea prin perete pe țeavă verticală. Pe coloana de 2,5m înălțime este, relativ la jumătate (nu am măsurat pentru că s-a făcut unde a dat bine) o buclă ce funcționează ca dopul de apă de la sifon și nu se aude curgerea condensului.

#13
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020

 viceroy56, on 21 februarie 2020 - 15:59, said:

@sile
Ce legatura are problema initiatorului cu raspunsul tau?
Esti in "vanare" de posturi?
:)) exact ce voiam sa zic si eu

#14
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006

View PostSILE802002, on 21 februarie 2020 - 15:54, said:

mare atentie sa izolezi cum trebuie consolele pe care montezi unitatile exterioare. daca le montezi pe grinda de beton, in timpul functionarii AC - ului vor transmite vibratii groaznice prin grinda de beton in toata casa!!! atentie la aceste aspect.

Salut
Cum spuneam, voi instala unitatile exterioare pe o terasa necirculabila. Acum sunt in stadiul de a ii face izolatia (termoizolatie+hidroizolatie). Firma de se ocupa de terasa mi-a dat ca solutie sa torn niste dale de beton pe care sa le asez peste izolatia pusa de ei , dale in care se vor fixa unitatile de exterioare.  O dala de beton de 100x50x20 cm asezata peste izolatie cred ca ar fi destul de grea ca sa asigure stabilitatea unei unitati fara ca aceasta sa vibreze.
Ce parere aveti?

#15
blisteringdejeu

blisteringdejeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2009
Va salut, cu respect! Acum am montat si eu un ac, cu unitatea exterioara deasupra celei interioare, nu cu mult, undeva la 1-1,5 m! Intrebarea mea e urmatoarea: daca uleiul din compresor se acumuleaza in acel S, cum mai pleaca de acolo, inapoi in compresor? Tare mi-e ca se acumuleaza si ramane acolo, iar compresorul ramane in deficit de ulei! Va multumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate