Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dezinformare: ,,Legumele romanesti sunt mai toxice decat cele din import"

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
255 replies to this topic

#73
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
taicamiu e legumicultor si dupa ce pune rasaduri face un "cocktail" din ceva substante dubioase pe care mai apoi il toarna peste plante Posted Image

#74
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
O reteta ceva, da randament, amanunte despre cocktail?

#75
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Ce-mi place discuția asta fãrã esențã. Ha!Ha!Aci ca la fotbal sau politica sau agricultura🤣😂 De când aștept și eu un om responsabil sa ne explice cum afecteazã pesticidele fiecare în parte sãnãtatea. Hai sa vad care se crede pe subiect.

#76
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Pai sa faca fiecare niste teste cu respectivele pesticide pe propria piele, la fel cum sunt facute testele pe animale si apoi sa traga fiecare o concluzie personala in functie de efecte.

#77
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View PostMizu, on 21 februarie 2020 - 13:37, said:

Doar 1% din fructele si legumele din import au reziduuri de pesticide.

Tomatele romanesti au in schimb 46%, s-au analizat 419 probe din programul lui Daea "Tomate romanesti" si 7 probe din afara programului.

https://newsweek.ro/...ri-de-pesticide
Hei bo$$: tu ai citit articolul în întregime? De ce faci afirmații care nu reies din articol?Posted Image Mai bine ziceai: Vă rog să-mi explicați și mie ce zice în link.Posted Image

#78
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Nu prea conteaza ce credeti voi ci ce cred hipsterii, ca doar aia cumpara numai <bio>, restul nu, vor doar cat mai ieftin indiferent cat de otravitor...

#79
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postdecoservicestil, on 21 februarie 2020 - 19:17, said:

Ce-mi place discuția asta fără esență. Ha!Ha!Aci ca la fotbal sau politica sau agricultura���� De când aștept și eu un om responsabil sa ne explice cum afectează pesticidele fiecare în parte sănătatea. Hai sa vad care se crede pe subiect.
este imposibil de evaluat asa ceva din cauza timpului foarte mare in care apar efectele si ai multiplilor factori din ecuatie.
dar sa fii sigur ca influenteaza.  pana la urma, omul e de fapt o colonie de bacterii. bacteriile astea sunt influentate de pesticide. dar nu numai de alea sintetice, ci si de alea prezente natural in plante. numai varza am inteles ca are vore 40.

#80
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Am sa o spun mai concis legat de fungicide . Dacă bagi reziduri în tine  în primul rand omori bacteriile  benefice care se știe rolul în intestin. Dacă nu asimilezi corect adio imunitate.

#81
DanRMCostea

DanRMCostea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.03.2017
Domle, eu sint curios cum au fost prelevate probele alea. Ca e foarte posibil ca cei responsabili de program sa fi zis: nea Ioane, adu si matale niste rosii sa le facem analize ca noi n-avem bani de benzina sa venim pina la Izbiceni. Iar nea Ion, băiet orientat din mosi-stramosi, a avut grija ce sa duca la laborator, sa fie toata lumea multumita, ca doar nu era sa se faca de rîs ministrul si PSD-ul cu programul mult lăudat,

#82
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
In general nu se compara legumele romanesti cu cele de afara deoarece afara legumele se cresc in sistem intensiv si se respecta programe de stropire in care stropirile se fac saptamanal cu 2-3 substante. Firmele romanesti si in special taranii chiar daca stropesc si ei o fac mult mai putin in special din motive de costuri, subventia la noi si implicit resursele financiare fiind mult mai reduse.

#83
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013

View PostDanRMCostea, on 23 februarie 2020 - 19:51, said:

Domle, eu sint curios cum au fost prelevate probele alea. Ca e foarte posibil ca cei responsabili de program sa fi zis: nea Ioane, adu si matale niste rosii sa le facem analize ca noi n-avem bani de benzina sa venim pina la Izbiceni. Iar nea Ion, băiet orientat din mosi-stramosi, a avut grija ce sa duca la laborator, sa fie toata lumea multumita, ca doar nu era sa se faca de rîs ministrul si PSD-ul cu programul mult lăudat,
Esti sigur ca l-a mai sunat cineva pe Nea Ion sa-i zica sa aduca probele ? oare nu e mai simplu sa fi sunat "sefutu" la laborator si sa fi zis: sa iasa bine analizele, ne-am inteles ?

#84
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Dar nu sunteti voi la fel de siguri ca analizele au fost masluite in aceeasi pondere si in UE, asa incat cu toata masluirea de care avem nevoie ca sa compromitem legumele romanesti, tot ale noastre ies mai bune.

Ca in afara de sustinerea partidelor politice sau critica nefondata tot in scop politic prin halucinatii cu telefoane, laboratoare si alte somnambulisme d-astea, vad ca nu mai stiti.

Cand o sa va iasa partidele politice din cap, atunci veti putea face o analiza pertinenta, dar pana atunci vom auzi in continuare discutii aberante si halucinante inventate din paranoia.

Edited by Vincentiu_1981, 24 February 2020 - 00:03.


#85
DanRMCostea

DanRMCostea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.03.2017

View PostVincentiu_1981, on 24 februarie 2020 - 00:01, said:

Dar nu sunteti voi la fel de siguri ca analizele au fost masluite in aceeasi pondere si in UE, asa incat cu toata masluirea de care avem nevoie ca sa compromitem legumele romanesti, tot ale noastre ies mai bune.

Ca in afara de sustinerea partidelor politice sau critica nefondata tot in scop politic prin halucinatii cu telefoane, laboratoare si alte somnambulisme d-astea, vad ca nu mai stiti.

Cand o sa va iasa partidele politice din cap, atunci veti putea face o analiza pertinenta, dar pana atunci vom auzi in continuare discutii aberante si halucinante inventate din paranoia.

Te vad tare suparat. Chestia cu partidele politice ai inteles-o gresit. In loc de PSD poti sa pui ce partid vrei tu. Sa nu imi spui mie ca in tara minciunii duse la rang de arta, a hotiilor pe fata, a nesimtirii, dilentatismului, etc., etc. nu se pot maslui niste analize. In UE nu stiu cum e, mai putin Olanda. Acolo cind vin sa ia probe pentru analize vin pe nepregatite iar fermierul e foarte responsabil si interesat sa fie totul OK, ca acolo se investesc milioane de euro, nu exista solare de 1000 mp ca la noi. Si nu cred ca sintem paranoici. Doar conectati la realitatea amară romanesca.

#86
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
"In UE nu stiu cum e, mai putin Olanda. Acolo cind vin sa ia probe pentru analize vin pe nepregatite iar fermierul e foarte responsabil si interesat sa fie totul OK, ca acolo se invetec"

Asa este si in Romania, tot pe neanuntate se iau probele, mie mi-au luat in 2019 primvara, probe la salata.

Au venit ei si si-au ales cateva frunze, puse intr0un plic de plastic si au plecat.

#87
DanRMCostea

DanRMCostea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.03.2017
E foarte bine daca se face asa. Normalitate.

Edited by DanRMCostea, 24 February 2020 - 18:59.


#88
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011

Quote

Au venit ei si si-au ales cateva frunze, puse intr0un plic de plastic si au plecat.

Ei fiind cine? Din partea autoritatilor sau aveai contract de livrare cu vreun hypermarket ?

#89
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
In cele din urma gandacii de colorado si puricii s-au obisnuit cu DDT-ul, numai ca noi nu avem generatii anuale pentru a ne adapta mai repede, ba chiar unii dintre noi incheie ,,plutonul"

#90
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Cei de la politia fitosanitara, pentru a vinde in supermarketuri trebuie sa ai certificat global GAP.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate