Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Recoltare celule stem

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
kalina0803

kalina0803

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.03.2012
Buna seara. Am decis sa deschid aceasta discutie pentru a afla parerea voastra despre bancile de celule stem si serviciile pe care acestea le ofera.
Sunt o viitoare mamica care doreste sa recolteze celule stem si astfel am inceput sa caut informatii si sa cer oferte de la firmele de profil.
Am plecat din start de la ideea ca vreau si asigurare pentru un eventual transplant, pentru ca in cazul in care se va ajunge la un moment dat la folosirea lor, sa fie acoperite si costurile interventiei. Nu as vrea sa ajung in situatia in care sa am celulele depozitate si sa nu le pot folosi pentru ca nu am banii pentru transplant, sumele nefiind tocmai mici pentru aceste situatii.
Pana acum am obtinut urmatoarele:
- Biogenis: desi in prima faza au zis ca sunt acoperite costurile cu transplantul, dupa ce am citit contractul unde nu am regasit aceste informatii si am intrebat, am aflat ca de fapt nu sunt incluse, aceste costuri fiind acoperite de Casa Nationala de Asigurari. Stim cu totii ce inseamna Casa Nationala de Asigurari, astfel ca a picat aceasta banca.
- Stem Sure: am citit pe site-ul lor ca exista o astfel de asigurare prin Omniasig. Am solicitat mai multe informatii si o oferta, insa pana in acest moment, la o luna distanta, nu am primit niciun raspuns de la ei.
- Life Solutions: au o astfel de asigurare, insa contractul lor mi s-a parut foarte abuziv (ex. Anuntare nastere in maxim 2 ore, doar de catre client, conditiile in care ei pot rezilia contractul sunt f stricte, de exemplu in cazul in care in timpul nasterii nu se poate recolta sangele sau cantitatea este prea mica, intra la vina clientului si acesta plateste integral pachetul contractat, insemnand aprox. 2000 euro daca se alege si depozitarea pentru 25 ani. Am incercat sa discut cu ei, sa obtin o negociere a acestor clauze, insa nu am primit niciun raspuns. Desi ma sunau la cateva zile sa ma intrebe daca am vreun raspuns, dupa ce le-am semnalat clauzele contractuale abuzive, nu am mai auzit de ei.
- Cord Blood Center: au in program de suport pentru transplant oferit printr-o asociatie. Fiind insa implicata o a treia parte, nu sunt convinsa ca voi avea acces la acei bani in cazul in care va fi necesar.
Voi cu cine ati mai discutat sau cu cine ati incheiat contractul? Care e opinia voastra? Ce alte lucruri sunt de luat in calcul pentru incheierea unui astfel de contract?
Va multumesc.

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Cred ca toti din Ro intermediaza depozitarea.  De ce nu cauti pe net pretul in Ue?Turcia?

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Din câte știu, la ora actuala, în România, nu exista nici-un pacient vindecat prin transfer de celule stem proprii, recoltate la naștere. Asta ar trebui să-ți dea serios de gândit. Părerea mea este ca acest trend este doar o afacere bine pusa la punct, practic se vând niște iluzii.

https://stirileprotv...la-nastere.html

https://www.google.c...anoasa.html/amp

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Pe scurt, e o escrocherie toata povestea asta.

Putem avea dezbateri intense, au loc dezbateri intense pe tema asta, dar in final ceea ce se intampla e ca circula niste bani dintr-un buzunar in altul. E singurul efect.

Si eu  am fost viitor tatic. De 3 ori.
Si  am avut si eu tematica asta. Acum 10 ani era la mare moda, era un fel de state-of-the-art.  Puteam sa-mi vindec toata familia pana inspre Adam si Eva. Teoretic da, practic nu.
Recomandarea mea e sa-ti pastrezi banii. Multi, putini, sunt banii tai si  poti  face ceva mai bun cu ei.

Edited by maccip, 20 February 2020 - 21:57.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Deocamdata este excrocherie. La fel ca si criogenia umana.

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Ca si cumpararea de teren pe luna.
:)

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkalina0803, on 20 februarie 2020 - 21:38, said:

Care e opinia voastra?
Opinia mea este ca nu e util sa recoltezi intrucat nu sunt cazuri reale la care sa se poata certifica o vindecare 100% iar daca e nevoie la un moment dat se pot gasi donori compatibili in familie.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Impotant este sa mananci normal, sa ai activitate fizica, sa vizitezi regulat medicul ginecolog/obstetrician.
Iti urez  sa ai o nastere naturala usoara si un copil sanatos !

Edited by pasilla, 20 February 2020 - 22:41.


#9
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
Idem!

#10
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Nu mai tin minte la cate entitati de stocare a celulelor stem am fost dar iti spun ca am ales Cord Blood Center la recomandarea medicului cu care a nascut sotia.

Pretul a fost undeva la 1000 de euro pentru pachetul ales. Nu am platit nimic la semnarea contractului (asa tin minte), ni s-a dat in acelasi moment un kit de recoltare gratuit care putea fi restituit in cazul in care ne razgandeam.
Taxa de anulare nu a existat.
Am anuntat imediat dupa nastere (maxim 2 ore) ca s-a pregatit proba ca sa poata fi preluata si expediata. In rest, contractul  a fost decent.

In general nu vei gasi o banca romaneasca de celule stem (sau poate erau cei de la Oradea, desi ma cam indoiesc). Toti cei din Romania sunt intermediari.

Eu am mers pe varianta cea mai ok dpdv al pretului din 2 motive:
1. Posibil sa am nevoie de celule dar sa nu am ce face cu ele: fie nu mai sunt viabile fie nu am unde le folosi (la clinica ma refer, caci in Romania... nu prea ai unde).
2. E prea mult marketing pentru cateva cazuri de vindecare. Ma rog, daca o fii chiar vindecare.

Ce mi-a placut e ca am putut face plata in rate. Nu exista suprataxe de reziliere. Nu am contractul la indemana dar pot spune ca a fost ok.

Ce ti-ar recomanda eu este sa te feresti de cei care promoveaza tehnici proprii de prelucrare a materialului biologic. Noi am ales sa pastram cat se poate de mult materialul nemodificat/tratat. Acum cat o fii de adevarat... n-am de unde stii.

Ramane de vazut daca intradevar peste ani celulele stem vor salva mai multe vieti. Si povestea cu salvarea membrilor familiei pica... In general celulele sunt compatibile cu copilul si cam atat. Nici macar parintii nu pot fi tratati. Un frate/sora ... n-as prea crede.

In orice caz, eu cred ca de fapt treaba asta cu celulele stem doar le linisteste pe mamici. Daca te face sa te simti mai in siguranta, mergi pe o varianta decenta la bani. Recomandarea mea.

Nastere usoara !

#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Si incurajeaza niste escroci care vand iluzii.
In rest totul  e okay. Ti le tine la rece.

#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
stau agentii de vanzari ca rechinii pe holurile spitalelor sa te abordeze. la cursurile de puericultura nu ai loc de ei..
a doua zi dupa ce am semnat contractul cu spitalul privat m-a sunat un lacheu din asta sa-mi propuna nu stiu ce pachet de 2000 euro pentru celule bla bla bla.
adica numai din fazele astea te prinzi ca industria asta e un mare bullshit.

Edited by laffin, 21 February 2020 - 04:12.


#13
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

 laffin, on 21 februarie 2020 - 04:11, said:

stau agentii de vanzari ca rechinii pe holurile spitalelor sa te abordeze.
Foarte bine, nu trebuie sa mananca si gura lor ceva?
Daca exista oameni care le dau bani, de ce sa refuze?
Se inghesuie parintii ca la Caritas la cumparare de iluzii.
Am mai spus aici despre recoltarea celulelor stem la nastere, daca intereseaza pe cineva, poate cauta in urma.

#14
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Eu am recoltat celule stem pentru toti cei 3 copii.

Sunt de acord ca in momentul de fata sunt o "minciuna", dar medicina evolueaza. Peste 10-20 de ani poate vor putea fi folosite.

Nu vreau sa ajung in situatia in care sa plang dupa copii ca m-am zgarcit la 1000E. Daca ajung sa le folosesc vreodata sunt bani bine investiti. Daca nu, consider ca mi-am luat 2-3 pachete de tigari in plus pe luna.

#15
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
da, da, da
:D

#16
Bogdan_Alexandrescu

Bogdan_Alexandrescu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.08.2023
Din păcate și noi am recoltat și apoi am aflat că sunt bani irosiți. Nu putem renunța la ele, trebuie să plătim 90% din sumă. Practic acum suntem datori 20 de ani fără să putem renunța la contract. Mare atenție, doar dacă ați semnat și nu ați recoltat tot veți plăti 150 euro pentru reziliere chiar dacă nu a venit acel kit. Dacă peste 10 ani eu nu mai am bani să plătesc, mă vor căuta recuperatorii chiar dacă eu vreau să renunț la acele celule.

#17
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 28.11.2022

 Bogdan_Alexandrescu, on 23 august 2023 - 19:43, said:

Din păcate și noi am recoltat și apoi am aflat că sunt bani irosiți. Nu putem renunța la ele, trebuie să plătim 90% din sumă. Practic acum suntem datori 20 de ani fără să putem renunța la contract. Mare atenție, doar dacă ați semnat și nu ați recoltat tot veți plăti 150 euro pentru reziliere chiar dacă nu a venit acel kit. Dacă peste 10 ani eu nu mai am bani să plătesc, mă vor căuta recuperatorii chiar dacă eu vreau să renunț la acele celule.

Recoltarea de celule stem este mai mult pentru sufletul parintilor,sa stea ei impacati ca au incercat sa faca ceva pentru copil.
Nu stiu daca pana acum cineva a folosit propriile celule stem ale copilului pentru el.
Aici in Germania,unde a nascut a mea,ne-am interesat si noi,ca orice parinte daca sa facem sau nu.
Dupa ce am discutat,ne-am dat seama ca,este mai multa reclama.
Asta am concluzionat noi.Poate ne inselam,poate nu.
Oricum,este clar ca in multe tari este o afacere banoasa.
Daca am inteles bine,aici in Germania este interzisa promovarea acestui serviciu,nici nu se pune problema sa apara tot felul de asa agenti pe holurile spitalelor,sa futa parintii la cap sau doctorii sa te indrume inainte,sa optezi pentru asa ceva.
Exista insa si banci de celule stem,daca vrei sa le donezi si poate sa ajuti pe altii.
Semnezi,sunt prelevate celulele si apoi nu mai ai nici un drept asupra lor.

#18
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
Cat este comisionul ginecologului la recoltare?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate