Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Inselat de vanzator OLX - Fara bun si fara bani

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
430 replies to this topic

#37
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,012
  • Înscris: 23.09.2005

View Postgeorge_alexandru, on 20 februarie 2020 - 19:11, said:

Pentru ca nu au știut ca s-a schimbat proprietarul. Altfel, dacă un drept se transfera prin vânzare si tu știi de asta, ești in culpa dacă faci altfel.

Si "a stii" cum se traduce aici pentru PC Garage? Zvonuri, vorbe, mesaje pe forum?

Sau un contract legal de vanzare cumparare?

#38
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postrex, on 20 februarie 2020 - 18:41, said:

fitnetist-ul intra la primirea de foloase necuvenite.
daca se ajunge la plangere penala si in instanta, fitnetist-ul va fi obligat sa returneze banii catre pcgarage sau sa ii dea cumparatorului placii de pe olx.

Cam asa zic si eu.

#39
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004

View PostPhobos, on 20 februarie 2020 - 19:05, said:

Hahaha! "Mesajele de pe OLX"?

Asta-i tare.

Olx si orice platforma de vanzari online este reglementata de lege, utilizatorii furnizeaza date personale si pot fi facuti raspunzatori pentru actiunile lor. Daca OP poate demonstra cu mesajele de pe OLX ca a devenit proprietarul placii atunci vanzatorul si-a insusit un bun necuvenit si poate fi tras la raspundere.

e de verificat cu un avocat specializat in asa ceva..

#40
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Toate magazinele procedează la fel.
Mai puțin parca Altex unde facă iei direct din magazin îți dau numai o factura /bon

Așa poate sa vina oricine cu produsul la garanție


De exemplu cel.ro nici nu accepta produsul in garanție daca nu e ăla care a cumpărat primul.

Eu am citit mesajele de pe forumul lor.
A primit bani in forma de voucher de 2400 lei
Putea să își cumpere ce dorea pe numele lui
In schimb el nu a vrut , a vrut bani.

Bani cash nu se pot oferi decât celui care a făcut plata inițială
Așa este la orice magazin.





#41
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005

View Postgeorge_alexandru, on 20 februarie 2020 - 19:06, said:

Pe vânzător poate sa il dea in judecată si daca dovedește transferul de proprietate asupra plăcii, își poate recupera banii. Dar nu merita, mulți nervi si bani cheltuiți. Lecție de viață, unii oameni sunt jigodii și trebuie sa fii precaut ce si cum cumperi.

Pe principiul asta il dau si eu in judecata pe vanzatorul de paine .
Ca si in duda de mai sus cum ca nu trebuie contract de vanzare-cumparare scris . Verbal.
Verbal ....ce ? |Sa-l creada pe cuvant instanta ?
Unii chiar isi merita soarta daca ganditi in halul asta .

Si da , PC Garage a procedat cit se poate de legal .
Pentru unii legal nu este neaparat sinonim cu ce li se pare lor ca ar trebui sa obtina.

#42
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017

View PostPhobos, on 20 februarie 2020 - 19:12, said:



Si "a stii" cum se traduce aici pentru PC Garage? Zvonuri, vorbe, mesaje pe forum?

Sau un contract legal de vanzare cumparare?

Cu dovezi clare din partea inițiatorului. Pe care nu le-a furnizat. Nu zic ca e in culpa PC Garage, doar menționam ce ar fi trebuit sa facă inițiatorul.

#43
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
teapa e invers
OP a luat placa buna, a platit pret de SH pe ea, apoi a busit-o cu intentie ca stia schema de returnare a banilor
PcGarage au fost vanzatori de buna credinta si au returnat banii FULL PRICE sub forma de voucher, dar undeva nu i-a iesit combinatia lui OP, nu a gandit-o pana la final si a luat-o in mana dupa cum se scrie si mai sus
rog sa se schimbe titulul topicului in "am incercat sa dau teapa, dar mi-am luat teapa"

#44
augustin01

augustin01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.12.2005
Nu pot scrie absolut tot, dar cel care m-a inselat, m-a asigurat constant de ajutorul sau, mi-a spus ca este o persoana de buna credinta si ca nu se va bucura de acei bani. Eu am cumparat acea placa video cu garantie valabila, garantie ce este pe obiect si nu persoana. In momentul in care mi-a cedat bunul, mi-a cedat si drepturile asupra garantiei. Sunt curios daca va cumparati un Iphone de 4000 lei second hand si in urma trimiterii spre garantie ramaneti fara bun si fara suma platita, cum va simtiti... Bineinteles ca voi depune plangere la politie pentru inselaciune, deoarece aleg sa lupt pentru dreptatea mea, indiferent cu cine.
Detin dovezi clare ca eu am cumparat placa video, inclusiv mesajele scrise si martori.

Joaca de-a garantia cu Pc Garage:

Data:2020-02-17 15:06:45 De la:Buna ziua,
Titularul initial a confirmat faptul ca produsul a fost instrainat de catre dansul catre dvs.
Acest aspect duce la solutionarea cazului prin oferirea unui voucher de valoarea produsului din momentul achizitiei catre dvs.
Va multumim de intelegere.
O zi buna.

Nota:
Nr:28 Data:2020-02-17 15:30:06 De la: Mesaj:Doresc sa primesc banii in contul bancar deoarece nu am.ce cumpara de la dvs.

Nota:
Nr:29 Data:2020-02-17 15:34:25 De la:j:Buna ziua,
Titularul a revenit si a solicitat suma catre dansul, fiind titularul de drept, conform facturii de achizitie.
O zi buna.

Defect constatat: ventilatoarele scoteau zgomot. nu am stricat nimic, am trimis placa spre garantie deoarece era dreptul meu legal

Edited by augustin01, 20 February 2020 - 19:26.


#45
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostPhobos, on 20 februarie 2020 - 19:07, said:



Zzhunt, acuma imi aduc aminte ca mi-ai recomandat sa iau o placa video de pe PCGarage!


[ https://i.postimg.cc/9Q8bgDT5/Angry-emoticon-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Posibil
Si ti-au refuzat garanția ceva?


#46
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,012
  • Înscris: 23.09.2005
Mesajele de pe OLX nu dovedesc ca vanzatorul a si primit banii pe placa.

#47
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006

View Postpersona695, on 20 februarie 2020 - 19:18, said:

teapa e invers
OP a luat placa buna, a platit pret de SH pe ea, apoi a busit-o cu intentie ca stia schema de returnare a banilor
PcGarage au fost vanzatori de buna credinta si au returnat banii FULL PRICE sub forma de voucher, dar undeva nu i-a iesit combinatia lui OP, nu a gandit-o pana la final si a luat-o in mana dupa cum se scrie si mai sus
rog sa se schimbe titulul topicului in "am incercat sa dau teapa, dar mi-am luat teapa"

Esti angajat pisugaraj? De unde stii ca a stricat placa intentionat?

Edited by `Giovanni, 20 February 2020 - 19:20.


#48
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

View Postpersona695, on 20 februarie 2020 - 19:18, said:

teapa e invers
OP a luat placa buna, a platit pret de SH pe ea, apoi a busit-o cu intentie ca stia schema de returnare a banilor
PcGarage au fost vanzatori de buna credinta si au returnat banii FULL PRICE sub forma de voucher, dar undeva nu i-a iesit combinatia lui OP, nu a gandit-o pana la final si a luat-o in mana dupa cum se scrie si mai sus
rog sa se schimbe titulul topicului in "am incercat sa dau teapa, dar mi-am luat teapa"

daca era asa, stia si procedurile si nu facea greseala sa ceara banii inapoi.

#49
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017

View Postndor, on 20 februarie 2020 - 19:16, said:



Pe principiul asta il dau si eu in judecata pe vanzatorul de paine .
Ca si in duda de mai sus cum ca nu trebuie contract de vanzare-cumparare scris . Verbal.
Verbal ....ce ? |Sa-l creada pe cuvant instanta ?
Unii chiar isi merita soarta daca ganditi in halul asta .

Si da , PC Garage a procedat cit se poate de legal .
Pentru unii legal nu este neaparat sinonim cu ce li se pare lor ca ar trebui sa obtina.

Cand iei un tv nu ai contract vânzare cumpărare. Si cu toate astea ești proprietar. Transferul de proprietate se poate face sub multe forme, inclusiv scris pe o foaie un text clar. Sau schimb de mesaje. Diferența e ca un contract poate fi desființat mai greu de instanță decât un schimb de mesaje.

View Postpersona695, on 20 februarie 2020 - 19:18, said:

teapa e invers
OP a luat placa buna, a platit pret de SH pe ea, apoi a busit-o cu intentie ca stia schema de returnare a banilor
PcGarage au fost vanzatori de buna credinta si au returnat banii FULL PRICE sub forma de voucher, dar undeva nu i-a iesit combinatia lui OP, nu a gandit-o pana la final si a luat-o in mana dupa cum se scrie si mai sus
rog sa se schimbe titulul topicului in "am incercat sa dau teapa, dar mi-am luat teapa"

Tu esti real?

#50
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Asa face PCG, trimite banii in contul clientului principal, daca vrei sa-ti rezolvi problema trebuie sa mergi personal cu bunul in magazin si sa explici detaliat acolo situatia.

#51
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,012
  • Înscris: 23.09.2005

View Postzzhunt, on 20 februarie 2020 - 19:19, said:

Posibil
Si ti-au refuzat garanția ceva?

Stai, ca am glumit. :)

Da, mi-ai recomandat o placa, insa inca n-am cumparat nimic.

Ca o sa vreau sa-ti mai cer un sfat inainte sa cumpar.

O sa postez iar acolo in topic si o sa iti trimit mesaj. Nu azi, in alta zi.

#52
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Oricum fa plangere la politie celui care ti-a vandut placa video, ca dupa ce o sa ajunga pe la judiciar, o sa-ti de banii.
Este fapta penala.

#53
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
Evident. Atat ca vânzătorul are un contract cu cel care a cumpărat inițial. Asta e legea, ala ia banii, toate magazinele procedează asa.

#54
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006

View PostPhobos, on 20 februarie 2020 - 19:19, said:

Mesajele de pe OLX nu dovedesc ca vanzatorul a si primit banii pe placa.

Pai daca e asa, de ce nu s-a dus vanzatorul de pe olx la politie pentru furt/talharie,etc.? Gandesti?

Edited by `Giovanni, 20 February 2020 - 19:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate