Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

app center orange

  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
adiadiadrian

adiadiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 31.12.2013
Buna seara! Aceasta aplicatie imi instaleaza instant aplicatii de la orange Romania.Telefonul este cumparat pe abonament orange ro. Samsung galaxy s10plus.Am dat reset la tel.dar aplicatia tot apare nu pot sa scap de ea,nu am nevoie de duzina de aplicatii inutile pt.mine

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Incearca sa o dezactivezi asa: https://forum.softpe...roid-fara-root/

Pentru a vedea in telefon lista comleta de aplicatii si numele intern, foloseste App Inspector: https://play.google....m.ubqsoft.sec01

#3
adiadiadrian

adiadiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 31.12.2013
Da merci,dar cred ca este un custom room de orange,doar dezactivat merge,de sters e complicat ,nu ma deranjeaza dar e aiurea,iti vinde telefon cu ce aplicatii vor ei.Nu e normal asa,logic este sa instalezi tu ce vrei pe el.Ma rog,asta e politica lor.

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Este perfect normal, credeam ca ai inteles din prima.
Este un telefon vindut de Orange, branduit de ei, cu aplicatiile lor.
Cam toti fac asta in ziua de azi, producatorul telefonului (Samsung, Huawei de exemplu), dar si operatorul de telefonie.
Plus ca l-ai luat cu ceva avantaje, nu ?
Pret mai mic, rate.... ?
Nu gaseai acel telefon la alt magazin,  "la liber" ?
Acum am sesizat ce fel de telefon este, de ce nu l-ai luat din alta parte ?!

Edited by trollerul_de_serviciu, 19 February 2020 - 19:44.


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 adiadiadrian, on 19 februarie 2020 - 19:37, said:

Da merci,dar cred ca este un custom room de orange,doar dezactivat merge,de sters e complicat ,nu ma deranjeaza dar e aiurea,iti vinde telefon cu ce aplicatii vor ei.Nu e normal asa,logic este sa instalezi tu ce vrei pe el.Ma rog,asta e politica lor.
Daca esti satul de asta, cumpara-ti alta data telefonul de la Digi, sau din magazine de electronice. Orange, Vodafone, si probabil si Telekom (nu am avut "placerea" sa vad inca) vand telefoane branduite, incarcate cu bloatware-ul lor.
Si stai linistit, ca nu e doar la noi asta. In orice tara e asa.

Edited by Hider141, 20 February 2020 - 08:36.


#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@Hider: Digi vinde telefoanele doar cu abonament, nu si la liber, cum le vand ceilalti operatori.

Daca nu poti dezinstala, dezactiveaz-o. La telefonul de la fostul servici am avut un Vodafone Smart 7 mini (cred ca e evident ca avea Vodafone Start prin care puteai instala aplicatiile vodafone). Am dezactivat aplicatia si dezinstalat aplicatiile inutile (din punctul meu de vedere), facand telefonul semi-smartphone (pastrasem doar Hartile si Whatsapp, in rest cam tot dezinstalat sau dezactivat).

PS: pe Android operatorii de telefonie mobila isi mai baga putin codita si adauga in nucleu (o parte) din aplicatiile proprii si nu se pot extrage (cel putin nu stiu alta modalitate in afara de reinstalarea ROM-ului). La actualul servici am un Samsung J5 (2017) de la Vodafone (codat) si am primit un update la aplicatia de Vodafone Start prin care ma notificau ca urmeaza sa fie trasa pe dreapta (aplicatia). Poate se va intampla asa si la tine.

#7
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 13.08.2020
Scuzați că dezgrop topicul respectiv. Dacă am un telefon de la orange cu aplicații de mai sus care nu pot scăpa, gen app orange center, îi pot instala alt rom curat pe el fără a avea probleme?

Edited by MrLion, 14 February 2021 - 12:43.


#8
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
De 10 ani cumpar smart-uri de la orange, nu am patit asa ceva vreodata iar ultimele 2 telefoane au fost samsunguri seria S.
Dezactiveaza aplicatiile cu ADB si gata.

Edited by SSpantzer, 14 February 2021 - 16:09.


#9
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 13.08.2020
Am reușit să dezactivez app center orange ținând apăsat pe ea și apoi "dezactivează" dar nu o pot șterge precum și alte aplicații inutile din telefon

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Ele sunt pe o partiție pe care nu prea ai pur și simplu acces, se accesează din câte știu doar după ce faci root.
Mai simplu e să-ți instalezi un ROM oficial de Romania, nebrănduit.

#11
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 13.08.2020

 Hider141, on 15 februarie 2021 - 07:58, said:

Ele sunt pe o partiție pe care nu prea ai pur și simplu acces, se accesează din câte știu doar după ce faci root.
Mai simplu e să-ți instalezi un ROM oficial de Romania, nebrănduit.

Am instalat prin odin urmand tutorialul respectiv [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cqRg2BizKl8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am luat versiunea de firmware de pe sammobile doar care scrie România, fără Orange în titlu, totul a mers ok dar la restartare după configurarea cu contul de google a apărut din nou orange app center..

#12
Johnnyx_83

Johnnyx_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 24.12.2007
Pentru ca CSC a ramas tot ORO.
Ca sa iti schimbi CSC-ul trebuie sa folosesti SamKey sau Chimera care sunt contra-cost.
Citeste ultimele 3-4 pagini de la topicul de S21 Ultra, chiar asta se discuta acolo, cum sa schimbi CSC--ul, unii l-au si schimbat, te poti lamuri acolo ce ar trebui sa faci.

https://forum.softpe...4#entry27538752

Edited by Johnnyx_83, 16 February 2021 - 19:24.


#13
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 13.08.2020

 Johnnyx_83, on 16 februarie 2021 - 19:20, said:

Pentru ca CSC a ramas tot ORO.
Ca sa iti schimbi CSC-ul trebuie sa folosesti SamKey sau Chimera care sunt contra-cost.
Citeste ultimele 3-4 pagini de la topicul de S21 Ultra, chiar asta se discuta acolo, cum sa schimbi CSC--ul, unii l-au si schimbat, te poti lamuri acolo ce ar trebui sa faci.

https://forum.softpe...4#entry27538752

Deci dacă schimb CSC-ul cu SamKey din ORO în ROU și dau un restart din fabrică fără a mai instala din nou versiunea de firmware cu odin, o să dispară aplicațiile preinstalate de genul?

#14
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 29.01.2004
Da. Dispare App Center dupa schimbarea de CSC din ORO in ROM

#15
Johnnyx_83

Johnnyx_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 24.12.2007
Atentie ca, daca dai factory reset dupa schimbare CSC si ai SIM-ul in telefon, am vazut ca zicea cineva ca revine la CSC-ul initial.
Ca sa eviti, cand faci Factory Reset ai grija sa scoti cartela din telefon.

Edited by Johnnyx_83, 17 February 2021 - 15:36.


#16
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 29.01.2004
Eu am dat reset la telefon cu sim-ul in el si nu sa schimbat CSC-ul

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate