Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Elitism sau prostie crasă?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005

View PostReactor2015, on 20 februarie 2020 - 09:51, said:

Nu am fost la evenimente Șony.

Dar ai fost la Canon?


View Postedri, on 20 februarie 2020 - 08:44, said:

Eu as spune mai degraba lipsa de respect fata de cei care ar dori sa participe, nesimtire. Sunt multumit ca nu sunt pe sistemul canon si cu atitudinea alora probabil ca nici nu voi cumpara de la ei. Nu este vorba despre fotografiile care se vor posta din cadrul evenimentului, este vorba despre fotografiile din portofoliul personal al fiecarui participant, pe care ei ar vrea sa le foloseasca asa cum au chef numai pe motiv ca te-au lasat sa asisti la o banala prezentare, care nici macar nu este sustinuta de vreun fotograf de top.

Unde anume e specificat ca o sa-ti fure pozele tale din portofoliu ca sa se promoveze ei?

Edited by cristi_cost, 20 February 2020 - 10:08.


#20
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Mda, se pare ca nu e vina Canon (deci daca introduc IBIS voi fi mai atent la produsele lor Posted Image ), sau e ca i-au lasat pe cei de la F64 sa organizeze evenimentul si sa emane regulamentul? Normal asa e, ca locurile sa se ocupe in ordinea inscrierii, dar cine stie fiind in Romania au constatat ca sunt destui care vin la astfel de evenimente asa, pentru o grisina, o maslina...

Edited by edri, 20 February 2020 - 10:20.


#21
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Faza cu folositul imaginii si avand doar optiunea Da e de inteles, poate vor sa apara in presa/tv si atunci da bine ceva aglomeratie, nu standuri goale. Cum s-a mai spus, ca sa se fereasca de procese vor sa fie siguri ca accepti sa participi ( la cei care nu sunt de acord ce sa le faca? sa le puna cate un con rosu in cap si sa-i stearga la procesare sau sa-i lase acasa?)

#22
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da. Am fost la eveniment Canon. De la Canon am avut doua DSLR-uri. Abia dupa aia am trecut pe Nikon (tot doua) iar mai apoi pe Sony și Olympus.

Nu a zis nimeni ca fura pozele din portofoliul personal.

#23
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Probabil s-au fript cu supa in trecut, si acum sufla si-n iaurt...

#24
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
@reactor: Normal ca nu te vor primi in sala, dupa CV-ul asta plin de traseism de echipament foto Posted Image Erai invitat de onoare daca ar fi fost un eveniment politic. Posted Image

Edited by edri, 20 February 2020 - 12:56.


#25
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Da de unde... cu CV-ul asta il fac ambasador :P

#26
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cică dacă n-ai dușmani, n-ai valoare :D

Într-un singur loc am văzut o problemă. Un grup de fotografi care au fost incluși cu japca cu o reclamă pentru un producător foto deși evenimentul nu era organizat de acel producător foto care s-a băgat cam cu de-a sila. A ieșit puțin scandal dar din punctul meu de vedere, oamenii aveau dreptate că nu vor să apară într-un material de promovare al acelui brand.
Dar când te duci la un eveniment organizat de Canon, nu poți să fii deranjat de faptul că apari tu și promo la Canon că pana mea, de aia te-ai dus acolo, să fie cu Canon.

#27
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostReactor2015, on 20 februarie 2020 - 14:51, said:

..nu poți să fii deranjat de faptul că apari tu și promo la Canon că pana mea, de aia te-ai dus acolo, să fie cu Canon.
In principiu acordul trebuie sa fie explicit si nu implicit.

#28
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Eu nu vad aproape nimic exagerat. Presupun ca ii intereseaza sa vanda, cam asta e si ideea, sa vina numai aia care sunt interesati cu adevarat. Da, cer acordul pentru pozele cu participantul si e o singura obtiune. Asta e regulamentul lor, nu convine... asta e! Nu e democratie, participi daca iti convin regulile. Ca alti producatori procedeaza altfel...se pare ca li se falfaie. Si asa piata din Romania e o gluma pentru Canon, ma si mir ca organizeaza ceva.

Oricum, aparatele se pot testa si in magazinul F64, corect? Eu nu vad sensul unor astfel de prezentari, adica pentru ce? Sa vina unul care citeste la microfon niste texte din pliante? Ca ambasador roman nu avem. Si daca aveam ambasador cu Canon 1 DX mk.3, prezenta ala aparatul pentru cine? Am mari dubii ca ar fi un ambasador cu altceva decat varful de gama.

La obiective, la fel. Ce naiba sa mai prezinte, ca unele sunt albe cu dunga rosie?

#29
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
AFAIK,  ai ocazia sa tragi cu sculele alea in mod practic, cateva ore, nu joaca 15 min cu aparatul la F64 (e.g: la Brasov se organizeaza o tura de street photo ...).

#30
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Și teoretic ar trebui să afli și informații mult mai bune și mai interesante, mai bine structurate, decât poți afla la f64 unde de cele mai multe ori poți păți ca cei de la vânzări să afle informații de la tine, cumpărător.

#31
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Asa o fi, pe la altii.

In mod normal, ia profesionistul aparatul, scoate untul din el, vede ce e bun si ce nu e, se chinuie, singur sau ajutat, sa acopere minusurile, sau macar sa le coafeze putin, si abia apoi organizeaza o prezentare.

La Canon nu sunt ambasadori, ce informatii interesante sa-ti prezinte aia?

Din puntul meu de vedere, si e doar cum privesc eu lucrurule, ma intereseaza 2-3 chestii si atat. Le pot testa in cateva minute. Nu am nevoie de teste cu orele. Si nu ma duc daca nu sunt cu adevarat interesat sa cumpar.

Ca la drive test, ma duc sa testez mertane si jaguare noi,emit pareri, gasesc minusuri, ii frec pe aia la icre cateva ore,ca sunt citit pe net, dar n-as avea bani decat de o anvelopa.

#32
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Nu poti presupune ca unii nu se vor supara, sau ca vreunul nu va face o sesizare privind GDPR...totul e bine, pana cand nu mai e.

Poate cei de la Canon fac unele cheltuieli si de asta fac pretentii...Am fost de curand la ceva organizat cu Panasonic si au avut cate un S1 sau S1H sau S1R, pentru fiecare...nu a fost atata tam-tam si conditii, dar fiecare e altfel...:))

Sunt multi nemultumiti si carcotasi, nu cred ca e asa mare problema sa-ti dai acordul, daca oamenii aia fac un material in care poti aparea si vor sa se asigure ca nu vor aparea probleme. Amenzile sunt foarte mari, nemaivorbind de imaginea firmei...

#33
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Credeti ca termenii si conditiile de pe SP sunt diferite? Pe mine ma intreaba odata la 2 saptamani, dau accept, nu ma uit.
SP poate furniza datele personale la terti, dreptul de proprietate al mesajelor apartine SP.

Edited by crokodilu, 20 February 2020 - 23:00.


#34
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Da, are si SP tarele ei. Dreptul de proprietate al postarilor e al SP, dar SP nu isi asuma raspunderea pentru ce contin postarile. Delirant, nu-i asa?
Dar, ma rog, regulile casei si "la Roma, fa ca romanii".


#35
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

View Postcrokodilu, on 20 februarie 2020 - 23:00, said:

Credeti ca termenii si conditiile de pe SP sunt diferite? Pe mine ma intreaba odata la 2 saptamani, dau accept, nu ma uit.
SP poate furniza datele personale la terti, dreptul de proprietate al mesajelor apartine SP.

Păi vezi... acum câteva zile mă întrebai de ce folosesc imgur ca să pun poze aici.

#36
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Deci... evenimentul se ținu la sediul Galatia  unde am fost întîmpinați amical de către Cosmin Atanasiu.
Au ținut mici spiciuri colegul Kiko, din partea F64, precum și o donșoară căreia nu i-am reținut numele, din partea Canon Romania.
Apoi George Stan a încercat să ne explice de ce e mai fain Canon decît Sony în fotografia de nuntă, din punctul său de vedere.
Dupa care, Kiko și Macrina au dat startul la joaca cu sculele înșirate generos pe o masă. Gazda a contribuit cu fundaluri și lumini, precum și cu niscai sucuri și crănțănele (mulțumesc frumos!).
Trăgînd linie, peste doua ore de vorbit și butonat, timp petrecut agreabil și care parcă a trecut prea repede.

Edited by Taxon, 05 March 2020 - 21:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate