Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Elitism sau prostie crasă?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cei de la Canon organizează o serie de prezentări prin țară. Toate bune și frumoase dar când vrei să completezi formularul de înscriere te trezești că e musai să le dai link cu portofoliul tău și la opțiuni cu privire la folosirea imaginii tale in scopuri de promovare nu poti bifa decat DA.
Adica vrei sa fii la eveniment, accepti orice.

Mie unul mi se pare niste conditii tampite izvorate dintr-o minte bolnava.
Inteleg ca se pun conditii daca vrei sa iei nu stiu ce model de ferrrari serie limitata si trebuie sa arati ca mai ai nu stiu cate ferrari dar pentru un rahat de aparat foto sa faci atata strictete mi se pare aberant.
Am fost la evenimente ale altor producatori si nu mi-a impus nimeni nimic.
Ca sa nu mai spun ca vad ca inclusiv la f64 se dau gherle pe banda rulanta. Candva chiar au avut oameni buni pe marketing. Acum parca zici ca se ocupa baiatul de la parcare de marketingul lor.
Pacat f64!
Attached File  canon1.jpg   93.6K   120 downloads Attached File  canon2.jpg   79.83K   117 downloads

#2
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 16.04.2008
Probabil cer acordul sa foloseasca imaginea ta pentru a se asigura ca nu ii dai in judecata cand vor posta cele 10-15-100 de fotografii de la eveniment.
Nu mi se par niste conditii foarte exigente.

In plus vor sa vada portofoliul tau pentru a se asigura ca cei care vin au habar cu ce se mananca fotografia. Si ca nu se inscrie orice "pasionat" care nu a facut mai mult de 2-3 fotografii cu un DSLR.

#3
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005
Nu cred ca au voie sa existe doar optiunea DA. Personal nu am avut nevoie, dar am mai avut acorduri din astea pentru actiuni la care au participat copiii. Au fost parinti care au bifat NU. De cand cu GDPR au aparut intrebarile astea, dar e clar ca ei forteaza , adica, vai noi am inclus intrebarea cand de fapt e ca si cum n-ar fi intrebat. Spune-le ca nu e OK dpdv GDPR si daca incearca sa te abureasca intreaba-i pe aia de la Autoritatea Nationala - AN15 mii de litere care se ocupa cu asa ceva.

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postptap, on 19 februarie 2020 - 17:29, said:

Nu cred ca au voie sa existe doar optiunea DA.

Optiunea NU este sa nu te inscrii / sa nu participi la eveniment.
Puteau sa puna NU si se dezactiva butonul Trimiteti si tot acolo ajungeai, nu ?!

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,347
  • Înscris: 11.08.2003
Din cate vad eu, e un concurs. Daca alea sunt regulile concursului, le accepti si participi sau nu le accepti si la revedere. Participarea nu este obligatorie.

Iar pentru aia cu poza: ca sa se poata folosi de pozele de la eveniment, au nevoie de acordul tuturor celor fotografiati. Nu-i pot exclude pe cei care nu ar dori sa apara in poze. Daca doar te informau asupra acetui fapt, s-ar putea sa se trezeasca cu 400 de aiuriti, ca ei n-au vrut sa fie fotografiati. E mai putina bataie de cap pentru ei.

#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Unde naiba ati vazut voi concurs ca sa castigi participarea la prezentarea unor echipamente foto? :D

Am zis si in postare. Am participat la asemenea evenimente la alti producatori si nu au fost deloc "400 de aiuriti". Si nu a facut nimeni scandal ca e fotografiat sau nu. Asta mai ales intre fotografi care inteleg cel mai bine fenomenul.

Nu e deloc putina bataie de cap ci prostie.
Canon nu-s capabili sa organizeze un asemenea eveniment si prefera sa o faca in cadru restrans. Mi se pare de tot rahatul ce au facut ei.

Si nu, nu merge cu "probabil". Scrie clar acolo: "Prin înscrierea la eveniment sunt de acord ca imaginea mea să fie folosită în scopul promovării". Aka, daca ei vor sa-ți puna imaginea pe shutterstock, tu nu ai dreptul sa comentezi nimic. Este absurd.
La cate evenimente ati participat si vi s-a zis sa semnati ca sunteti sau nu sunteti de acord pentru a fi postate poze cu evenimentul in sine?!?
Sincer, este o exagerare totul si Canon dau dovada de-o mangleala iesita din comun.

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
A vazut cuvintul "cistiga" > PAC e concurs Posted Image

"in scopul promovării" - inseamna publicitate, aparitii tv / ziare / brosuri, facebook etc.
shutterstock - aici ar fi in scop comercial, nu ?! ;)

Edited by trollerul_de_serviciu, 19 February 2020 - 17:54.


#8
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
Produsul lor, concursul lor, nu iti convine iti iei viteza in alta parte ca asa e in capitalism.
Eu unul sunt satul de atat "entitlement"...

Edited by Freak404, 19 February 2020 - 18:10.


#9
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Eu as spune mai degraba lipsa de respect fata de cei care ar dori sa participe, nesimtire. Sunt multumit ca nu sunt pe sistemul canon si cu atitudinea alora probabil ca nici nu voi cumpara de la ei. Nu este vorba despre fotografiile care se vor posta din cadrul evenimentului, este vorba despre fotografiile din portofoliul personal al fiecarui participant, pe care ei ar vrea sa le foloseasca asa cum au chef numai pe motiv ca te-au lasat sa asisti la o banala prezentare, care nici macar nu este sustinuta de vreun fotograf de top.

Edited by edri, 20 February 2020 - 08:46.


#10
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Cam nesimtire. Macar sa fie niste termeni si conditii clari, unde sa scrie la ce anume esti de acord, a ce sunt folosite pozele, cat au dreptul sa le foloseasca, etc.

#11
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Este de bun simt sa epuizezi locurile in ordinea inscrierii, nu dupa alte criterii (portofoliu, adica incepator / avansat).

Este o aroganta sa faci sesiuni de prezentare a produselor (adica sesiuni in care iti faci reclama la propriile produse) si sa mai ai pretentia sa si alegi clientii care sa "beneficieze" de aceasta reclama.

Eu am o banuiala, cred ca bataia e mai lunga. Oamenii cu experienta, cu nume, cu portofoliu, pot promova brandul direct sau indirect. Gratis binenteles....

Edited by katran, 20 February 2020 - 09:10.


#12
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Intreb si eu, nu dau parul: de ce nu lasati comentariile astea si pe blogul lor, la https://blog.f64.ro/...anon-roadshow/?
Nu ar fi cel mai bun feedback pentru ei?

#13
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cine sa citeasca sau sa interpreteze? Nu mai au om pe marketing. Totul e o mare mermeleala la f64.

#14
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View PostReactor2015, on 19 februarie 2020 - 17:13, said:

Cei de la Canon organizează o serie de prezentări prin țară. Toate bune și frumoase dar când vrei să completezi formularul de înscriere te trezești că e musai să le dai link cu portofoliul tău și la opțiuni cu privire la folosirea imaginii tale in scopuri de promovare nu poti bifa decat DA.

Stai flexat ca si Șoni face la fel: https://docs.google....5vl4Ew/viewform

Pe de-o parte, ii inteleg, ca am mai fost la evenimente din acestea si erau destui oameni care nu aveau interes real in sistemul respectiv... pe de alta parte, stiu destui fotografi care ar avea fondurile necesare sa faca trecerea la un Canon sau Șoni din astea dar care nu o ard cu portofolii online :).

#15
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
http://www.fotohobby...poca--2115.html

^^Cine știe, poate ăștia sunt mai cumsecade.

#16
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Pai, nu e de la Shoni, e tot mina baietilor de la f64, care asa inteleg ei sa isi promoveze afacerea, produsele, evenimentele.

#17
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

View Postkatran, on 20 februarie 2020 - 09:01, said:

Eu am o banuiala, cred ca bataia e mai lunga. Oamenii cu experienta, cu nume, cu portofoliu, pot promova brandul direct sau indirect. Gratis binenteles....

Sau primesc un tricou pe care scrie Canon Ambasador / Visionary / Educator... Tot o pluă

#18
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu am fost la evenimente Șony.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate