Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Ziua Națională Brâncuși

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 15.12.2009
Muzeul Național de Artă al României (MNAR) oferă acces gratuit vizitatorilor pe parcursul zilei de 19 februarie și organizează trei tururi ghidate în sala Brâncuși din Galeria Națională, în care se găsesc cele mai multe dintre operele lui Brâncuși, păstrate în România.

Începând cu lucrarea Cap de copil, prezentată la Salonul Oficial de la Paris din 1906, și terminând cu Prometeu, lucrările lui Brâncuși de la Muzeul Național de Artă al României ilustrează traseul stilistic al sculptorului până la momentul abandonării detaliului inutil în favoarea formelor.

Colecția include, de asemenea, două machete (Scaun din piatră și Pilonul Porții Sărutului) pentru singurul ansamblu monumental realizat de artist, cel de la Târgu Jiu și o rară operă grafică, un schematic și elegant Nud feminin.

Vor putea fi admirate, de asemenea, patru opere cu care MNAR a participat la expoziția  „Brâncuși. Sublimarea formei” în cadrul festivalului Europalia de la Bruxelles, a cărui ediție din 2019 a fost dedicată României.

http://www.cultura.r...e-de-evenimente


[ https://www.mnar.arts.ro/images/site_DSC0734.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se împlinesc 144 de ani de la nașterea lui.

Pentru noi mai înseamnă ceva?

Vă rog - fără comentarii privind cea mai proaspătă "ambasadoare" română, Irina Rimes. N-aș dori să rămână în vreun fel asociată operei (și numelui) lui Brâncuși.

Edited by Naoto, 19 February 2020 - 14:16.


#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Am o curiozitate, de ce se numeste coloana infinitului ? Pare facuta din clepsidre suprapuse, dar poate a vrut sa transmita altceva :).  Sper sa ma poata lamuri cineva, n-am gasit informatii pe net.

La fel si la masa tacerii...scaunele sunt clepsidre

#3
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Obiectele de arta nu au manual de utilizare.
Nu degeaba marii oameni de stiinta si arta romani au fost apreciati mai mult pe afara.

Edited by nino852, 19 February 2020 - 14:40.


#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Am reusit sa vizitez Centrul Pompidou din Paris acum cativa ani, dar inca nu am ajuns la Tg. Jiu.

https://www.centrepo...ancusi-s-Studio

#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postjimi91, on 19 februarie 2020 - 14:20, said:

Am o curiozitate, de ce se numeste coloana infinitului ? Pare facuta din clepsidre suprapuse, dar poate a vrut sa transmita altceva
o interpretare ar fi că tocmai repetabilitatea elementelor sugerează infinitul. Se repetă la nesfârșit. Ultimul element care nu e întreg ci numai jumate întărește ideea repetabilității infinite: nu se termină.

Edited by DaculScoril0, 19 February 2020 - 14:55.


#6
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
coloana infinitului... cand eram mic ne-au dus cu scoala la Jiu, ne-au pus sa stam intansi pe jos cu capul langa coloana si sa ne uitam in sus

din cauza efectului de perspectiva - accentuat de faptul ca "clepsidrele" sunt insesizabil mai mici spre varf - de jos pare ca e pana la cer, ca e infinita

masa tacerii era explicata prin eternitate, cele 12 scaune ca 12 zodii, o copie a altarului de la Sarmisegetusa

poarta sarutului e mai simpla, coloanele simbolizeaza cate 2 indragostiti inlantuiti, doua jumatati ale intregului

cat despre Brancusi ...  nu ii neg talentul, dar a plecat si si-a vazut egoist de succesul lui printre straini, la fel ca toti cei plecati din tara dupa '89 ...

nu pot spune ca Brancusi - slefuit de scoala de arta franceza - este un artist roman -  doar prin intamplare s-a nascut in Romania, in rest e un artist european

probabil ca multi se vor simti deranjati de opinia asta, dar intreb sincer, nu v-ati fi dorit sa se intoarca si sa puna bazele unei scoli de arta moderna in tara???

Edited by Oxigen1234, 19 February 2020 - 15:12.


#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postjimi91, on 19 februarie 2020 - 14:20, said:

La fel si la masa tacerii...scaunele sunt clepsidre
Dacă ai fi văzut ansamblul în amplasamentul original așa cum l-a văzut Brâncuși ai înțelege mai ușor.
Parcul din Tg Jiu a suferit ceva modificări în ultimii ani.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDaculScoril0, on 19 februarie 2020 - 14:53, said:

o interpretare ar fi că tocmai repetabilitatea elementelor sugerează infinitul. Se repetă la nesfârșit. Ultimul element care nu e întreg ci numai jumate întărește ideea repetabilității infinite: nu se termină.
Sau... continuă într-o altă dimensiune... ceea ce ar sugera că există "ceva şi mai infinit" decât Universul nostru...

#9
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 15.12.2009

View PostOxigen1234, on 19 februarie 2020 - 15:02, said:

cat despre Brancusi ...  nu ii neg talentul, dar a plecat si si-a vazut egoist de succesul lui printre straini, la fel ca toti cei plecati din tara dupa '89 ...

nu pot spune ca Brancusi - slefuit de scoala de arta franceza - este un artist roman -  doar prin intamplare s-a nascut in Romania, in rest e un artist european

probabil ca multi se vor simti deranjati de opinia asta, dar intreb sincer, nu v-ati fi dorit sa se intoarca si sa puna bazele unei scoli de arta moderna in tara???

Cu asta nu pot fi de acord. Dar e opinia ta, ai fost sincer.

Nu-l judecăm aici pe OMUL Brâncuşi. Cu atât mai puţin pe cei care sunt plecaţi ... departe.

Eu cred că faptul că ne adunăm aici este semn de apropiere. Ca să ne împărtăşim gânduri, idei, ceea ce ne place şi ne uneşte, ca sistem de valori.

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postjimi91, on 19 februarie 2020 - 14:20, said:

Am o curiozitate, de ce se numeste coloana infinitului ? Pare facuta din clepsidre suprapuse, dar poate a vrut sa transmita altceva Posted Image.  Sper sa ma poata lamuri cineva, n-am gasit informatii pe net.

La fel si la masa tacerii...scaunele sunt clepsidre

eu am terminat liceu de uman. probabil repetitivitatea formelor coloanei reprezinta liniaritatea si repetitivitatea infinitului, coborand fiintele vesnice in plictiseala. sper ca e o explicatie corecta.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu cred ca e zi nationala - ar fi trebuit sa fie zi libera, zic si eu...

#12
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 15.12.2009
Legea nr. 305/2015 privind declararea zilei de 19 februarie "Ziua Brâncuși"

Art. 1. -
Se declară ziua de 19 februarie "Ziua Brâncuși" ca sărbătoare națională.

http://legislatie.ju...Document/173577

Edited by Naoto, 19 February 2020 - 15:57.


#13
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostOxigen1234, on 19 februarie 2020 - 15:02, said:

cat despre Brancusi ...  nu ii neg talentul...
Intotdeauna mi s-a parut extrem de supraevaluat, imho...

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postgarett, on 19 februarie 2020 - 16:08, said:

Intotdeauna mi s-a parut extrem de supraevaluat, imho...

View PostOxigen1234, on 19 februarie 2020 - 15:02, said:

cat despre Brancusi ...  nu ii neg talentul, dar a plecat si si-a vazut egoist de succesul lui printre straini, la fel ca toti cei plecati din tara dupa '89 ...

probabil ca multi se vor simti deranjati de opinia asta, dar intreb sincer, nu v-ati fi dorit sa se intoarca si sa puna bazele unei scoli de arta moderna in tara???

Mai are cineva intrebari de ce a plecat artistu' ?!?!?!

Edited by overseas, 19 February 2020 - 17:01.


#15
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Nu din cauza mea, nici nu eram nascut pe atunci! :lol:

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Da, dar te tragi din niste inaintasi, right ?

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Memorabil:
Rockefeller: „Cum pot să te ajut?“
Brâncuşi: „Ia şi mătură atelierul!“ Posted Image

[ https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fadevarul.ro%2Fcultura%2Farte%2Fromani-geniu-constantin-brancusi-portret-muncitorului-genial-1_55a8e356f5eaafab2ca869d0%2Findex.html&psig=AOvVaw37o3kbizfSSVtKUUBp36vD&ust=1582213756564000&source=images&cd=vfe&ved=0CAIQjRxqFwoTCMjfptn73ecCFQAAAAAdAAAAABAI - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://adevarul.ro/assets/adevarul.ro/MRImage/2015/07/17/55a8f805f5eaafab2ca90546/orig.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 15.12.2009
Marie Bonaparte


[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/51/MARIE_BONAPARTE_PRINCESS_GIORGIOS_OF_GREECE_%2814901259040%29.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

femeia ale cărei obsesii sexuale l-au provocat pe Brâncuşi să le reducă într-o operă-scandal: Principesa X (1919)

Povestea ei poate fi citită aici:

https://ro.wikipedia...Marie_Bonaparte

În mod special, destinat userilor măcinaţi de aceeaşi preocupare. Ca remediu!

Edited by Naoto, 19 February 2020 - 18:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate