Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Eu in apartamentul lor

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Buna dimineata!
Am o problema ce ma macina si nu ma lasa sa dorm noaptea. Prietenul ala al meu vesnic, cel care locuia in apartament cu fosta sotie care la un moment dat am aflat ca nu era fosta ci actuala si ne-am despartit, ma rog, s-a despartit si a ramas in apartament. El vrea sa ne mutam impreuna dar la el ca e mai mare, eu am doua camere si stam deja trei. Din ce am inteles o despagubeste pe fosta cu banii pe o casa care o avea el de la bunicii lui. Stresul meu este:
1.cum sa stau eu in casa unde a stat cu alta mai bine de douazeci de ani? chiar daca relatia lor a fost varza, mintea mea alearga si ma face sa ma simt aiurea ca daca eu nu ma ridic la nivelul ei, adica ca gospodina sau cum aranja lucrurile. sau ma gandesc ca el are amintiri intime acolo... imi e teama sa nu ma compare cu fosta avand in vedere ca e acelasi spatiu
2.are o fata care s-a casatorit si nu sta in bucuresti. ma gandesc cum m-as simti cand ar veni fata lui in vizita. oare nu m-as simti in plus?
Va rog sa imi spuneti, cei ce ati trecut prin situatia asta, ce ati simtit. Multumesc!

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Eu cred ca te stresezi degeaba, e doar un apartament. Problemele pe care le invoci pot apărea si dacă veți sta într-un alt apartament. Tine doar dw voi.

Eu cred ca te stresezi degeaba, e doar un apartament. Problemele pe care le invoci pot apărea si dacă veți sta într-un alt apartament. Tine doar dw voi.

#3
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
1. Situatia este simpla. Am trecut si eu prin asa ceva. Am lasat renovarea pe mana prietenei. De la gresie-faianta, zugraveli, mobila, culori, etc..., ea a ales totul. Tocmai ca sa-i dau impresia ca este casa ei.
2. Problema nu este simpla vizita, ci gandeste-te in viitor. Probabil acel apartament este si al ei.

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Sunt filme/telenovele destule în genul ăsta prezentat de tine. Caută-le, vizionează-le și învață din ele, dacă viața e prea grea pentru tine. ;)

#5
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postrodica1978, on 19 februarie 2020 - 08:47, said:

1.cum sa stau eu in casa unde a stat cu alta mai bine de douazeci de ani? chiar daca relatia lor a fost varza, mintea mea alearga si ma face sa ma simt aiurea ca daca eu nu ma ridic la nivelul ei, adica ca gospodina sau cum aranja lucrurile. sau ma gandesc ca el are amintiri intime acolo... imi e teama sa nu ma compare cu fosta avand in vedere ca e acelasi spatiu
2.are o fata care s-a casatorit si nu sta in bucuresti. ma gandesc cum m-as simti cand ar veni fata lui in vizita. oare nu m-as simti in plus?

1. Vei fi comparată, dar vei fi și acolo și în altă parte. Locația propriu-zisă nu contează enorm. Puteți gândi o renovare, o reamenajare, care poate ajuta cu procesul ăsta.
2. Te vei simți în plus, e foarte posibil ca fata să te trateze cu curul, e perfect normal. Nu trebuie să o iei personal. Cu timpul, relația dintre voi se va înbunătăți, dar la început poate fi ciudat. Nu încerca să-i faci pe plac, sau să încerci să te apropii de ea, păstrează distanța și trateaz-o ca pe un adult.

#6
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018

View PostChifteluta, on 19 februarie 2020 - 09:18, said:

1. Situatia este simpla. Am trecut si eu prin asa ceva. Am lasat renovarea pe mana prietenei. De la gresie-faianta, zugraveli, mobila, culori, etc..., ea a ales totul. Tocmai ca sa-i dau impresia ca este casa ei.
2. Problema nu este simpla vizita, ci gandeste-te in viitor. Probabil acel apartament este si al ei.
Si nu ti-a venit in minte compararea? Adica uite fosta se comporta intr-un fel in casa...sau sa te surprinzi cu mintea la fosta...sau sa regreti si sa iti dai seama ca fosta era mai potrivita?

#7
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Tu nu l ai comparat pe el cu vreun fost de al tău ? Asta e, sunteți chit.
Dar până la problema comparațiilor, ce ar fi să aștepți să definitiveze divorțul si apoi să iei hotărâri ? Ca să nu te pomenești că vine fosta fostă si te ia de o aripă si te dă afară pe motiv că momentan e si casa ei acel apartament.

#8
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Au terminat si divortul si partajul

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
sorry, dar ai probleme grave de autodeterminare!
plus o părere extrem de proastă despre tine ...

deci, io aș zice să nu te muți, tu n-ai zice să nu te muți?

(unde mai pui că ȘI vecinii te vor „măsura” din cap până-n picioare, și SIGUR nu vei trece NICI examenul lor, cum o să te suporți atunci? :o)

#10
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Eu vorbesc serios...

Da...si vecinii si neamurile lui ma vor compara cu ea. In plus eu am doi copii bolnavi. Pe de alta parte daca el ma vrea acolo inseamna ca asta isi doreste

In plus, eu datorita situatiei copiiilor trebuie sa fiu menajera iar fosta e functionara intr-o banca. Ma simt prost

#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Dacă era directoare de bancă mai ziceam.. hai mă, ce naiba? Așa de prost te vezi și te desconsideri? Vezi că imaginea pe care o proiectezi asupra ta e preluată și de cei din jur. Coloana dreaptă și nu te mai stresa.

#12
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Vorbești tu serios, dar problemele tale nu prea sunt serioase.
Ti am mai zis, și tu l ai comparat pe el cu vreun foat de al tău, astfel de comparații sunt inerente.
Presupun că stie si de copii, iar dacă a zis să vă mutați acolo te a luat cu totul la pachet.
Că va merge sau nu depinde de voi si n avem noi cum să stim ce si cum va fi.
Ti e frică de baltă, nu mănânci pește, asta e.

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Va combinati care cu cine prindeti Posted Image

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Totul se rezolva cu o durere in fund/cot de toti si de toate. Ca e aia banchera? Durere in fund. Ca vine fata in vizita? Durere in fund. Ca te compara? Durere in fund.

Nu poti schimba nimic, nici ca aia e banchera, nici nu poti interzice vizita fiicei, nici nu poti sa-l opresti pe prietenu sa te compare. Problema strict e la tine. Daca jelesti ca p'aici, p'acolo si pe dincolo nu rezolva situatia, ba dimpotriva, paranoia creste. Asa ca durerea in fund e cateodata necesara.

#15
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
@Bursul... cam multe dureri in acelasi loc...

@rodica1978 - cu atatea intrebari existentiale, nu iti vezi de viata ta, fara sa te mai complici si sa il implici si pe bietul om? Pana una, alta, bag de seama ca mai mult vrei tu, sa-ti rezolvi problemele tale.

#16
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
El stie copiii caci vine in fiecare zi la noi, de mai multi ani, deci nu e problema ca nu s-ar obisnui cu gemenii.
Ma gandesc ca daca el a propus mutarea inseamna ca s-a gandit la tot. Eu ma simt "mica" dar poate el ma vede o deosebita daca isi doreste sa ii fiu partenera, nu?
Eu nu il compar cu fostii. Pentru mine un capitol inchis e unul inchis. Mi-e teama ca pentru el nu e asa

#17
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Pe mine mă cam enervezi, nu știu dacă si pe el.
Pt tine a divorțat omul, a facut partaj, te a chemat la el cu tot familionul si acu tu cauți probleme de genul că poate cade drobul de sare deși el a arătat că e hotărât.
Păi ce vrei să mai facă, să dea declarație notarială că nu te compară cu fosta sau ce ?
N ai curaj să faci pasul, stai acasă si gata. Ești încurcă lume, mai bine îl lăsai in pace.

#18
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
Muta-te cu el si vezi daca-ti trece. Daca nu-ti trece o solutie ar mai fi sa vindeti amandoua apartamentele si sa cumparati un apartament cu 4 camere. Voi o sa aveti o camera si gemenii cate o camera fiecare. Dezavantajul ar fi ca daca nu te mai intelegi cu el ramai fara apartament. Daca ai posibilitatea sa cumparati un apartament cu 4 camere si sa pastrezi apartamentul cu 2 camere pe care sa-l inchiriezi sau sa folosesti chiria ca sa achiti jumatatea ta din  ratele la cel cu 4 camere ar fi solutia ideala.

PS: Un document la notar care sa stabileasca cum s-ar impartii noul apartament in caz ca nu mai sunteti impreuna n-ar fi rau.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate