Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Canabis vs. alcool

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#91
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Am citit topicul si e interesant. Vreau sa spun si eu parerea. Eu cred ca alcoolul este mai periculos. O persoana care consuma alcool, exemplu bere, vin sau alta bautura nu mai judeca, isi pierde controlul, nu mai stie ce face. Alcoolul ii ia mintile. Recunosc ca si eu cand consumam alcool eram nervos, nu stiam ce fac. Si fratele meu cand consuma alcool e violent. Cat despre canabis, am vazut si eu ca nu prea e violenta lumea de la el. Scuze ca postez acum, dar nu am gasit alt topic asemanator care sa fie recent.

#92
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Ai văzut mulți oameni sub influența canabinoizilor? Unde, când?

#93
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostJemapel, on 19 februarie 2020 - 17:10, said:


Pe de alta parte, daca nu ai fumat si nu ai baut niciodata care e rostul sa iti dai cu parerea aici.

Da chiar.
Banuiesc ca tu nu ai nimic de spus contra sadicilor care tortureaza si ard fete  gen Dinca din Caracal, fiindca nu cunosti, nu ai experimentat fenomenul. Cred ca trebuie lasati connaisseurii sa se pronunte in asemenea cazuri.

View PostJemapel, on 18 februarie 2020 - 23:12, said:

Haideti va rog sa dezbatem care sunt avantajele si beneficiile canabisului vs. alcool.


Strict dupa formulare, rezulta ca cel care pune problema e absolut hotarat sa aleaga raul cel mai mic sau raul optim, ca sa zic asa. Adica ii trebuie musai o substanta si singura discutie e care anume sa fie substanta.

In rest, logica de a accepta canabisul fiindca iata, am acceptat alcoolul in societate este similara situatiei in care dupa un viol victima nu are dreptul sa refuze un alt agresor care doreste sa ii administreze un oral cu garnitura sado-maso, fiindca al doilea ar fi astfel discriminat.

Succes.

#94
denisbirda1

denisbirda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 07.03.2022
Daca bei in fiecare zi alcool, esti dependent? Cunosc o persoana

#95
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Da. Are un comportament agresiv, isi cumpara alcool cu bani imprumutati/furati sau de ce intrebi?

#96
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Alcoolul nu face pe nimeni violent, aia sint deja. Sint aceeasi care sar la bataie in trafic perfect treji.

#97
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 04.03.2014

View PostMosotti, on 11 mai 2022 - 19:51, said:

Alcoolul nu face pe nimeni violent, aia sint deja. Sint aceeasi care sar la bataie in trafic perfect treji.

o explicatie superficiala si infantila a fenomenului :)

#98
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Sau poate ca e mai infantil sa dai vina pe alcool pe comportament. Chiar de rog sa faci scandal si cind ajungi la judecator sa spui ca era alcoolul, sa vezi cum scapi imediat :lol:

#99
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
De comparat cele 2 nu prea merge pt ca sunt la spectre diferite in ceea ce priveste starile psihologice pe care le acopera efectele generate de consumul lor.
Qualia de canabis e cu totul diferita de qualia de alcool (betie).

Altfel spus, pe intelesul tuturor(ca stiu ca nu m-ati inteles), alcoolul e pt fraierii prabusiti care n-au nicio directie in viata iar ganja e pt baietii care apreciaza si stiu sa traiasca viata.

Sa bei normal, decent, aici ma refer la un sprit, la o cina, la o friptura e f bine, pana si medicii recomanda. Dar sa-i dai pana te faci asfalt inseamna ca esti complet retardat. Doar prostii beau in cantitati mari.

La iarba cu totul altfel stau treburile. Iarba e pt cei care vad si cunosc subtilitatile vietii, pt filosofi si psihonauti, pt cei care apreciaza o tovarasie, o discutie de pe mai multe paliere si unghiuri.
Daca nu ma credeti la faza asta, incercati urmatorul experiment. Dati-i iarba unuia de-i turta de fel si unuia care are un iq peste medie. O sa vedeti ca ala care e turta tot prost e(pt ca asa e de fel) dar ala cu iq-ul peste medie o sa intre intr-o stare in care o sa debiteze o gramada de idei misto si pline de sensuri.

Din iarba nu ai cum sa devii prost si handicapat sa mergi in 7 directii si sa nu mai stii ce e cu tine. Nu-ti pierzi luciditatea, coerenta in gandire, ba dimpotriva, flowul e f intens, vii cu multe idei noi , esti mai haios, ai mai multa energie, vrei sa faci mai multe lucruri (dar bune inspre distractie). Poti conduce fara nicio problema, pe alcool nu poti.

Edited by Mohombi, 16 May 2022 - 13:05.


#100
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Am testat doar alcool,altceva nu am fost curios.

#101
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMohombi, on 16 mai 2022 - 13:00, said:


Daca nu ma credeti la faza asta, incercati urmatorul experiment. Dati-i iarba unuia de-i turta de fel si unuia care are un iq peste medie. O sa vedeti ca ala care e turta tot prost e(pt ca asa e de fel) dar ala cu iq-ul peste medie o sa intre intr-o stare in care o sa debiteze o gramada de idei misto si pline de sensuri.


Ala care evalueaza poate ramane treaz sau tre sa fie tot prajit ?

View PostMohombi, on 16 mai 2022 - 13:00, said:

Poti conduce fara nicio problema, pe alcool nu poti.

EI cacat, la Combinatul Husi erau baietii vechi care, daca nu bagau 1l de vin dimineata nu puteau sa se incheie la camasa, cum beau cum erau perfect functionali.
Deci pe folclor interpretativ putem sustine orice. De fapt, ne si miram ca ne lasa sa conducem ne-fumati.

View PostMelteanu, on 16 mai 2022 - 13:04, said:

Am testat doar alcool,altceva nu am fost curios.

doar sommelierii testeaza, restul consuma :)

#102
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,689
  • Înscris: 09.05.2008

View PostMohombi, on 16 mai 2022 - 13:00, said:

Altfel spus, pe intelesul tuturor(ca stiu ca nu m-ati inteles), alcoolul e pt fraierii prabusiti care n-au nicio directie in viata iar ganja e pt baietii care apreciaza si stiu sa traiasca viata.

La iarba cu totul altfel stau treburile. Iarba e pt cei care vad si cunosc subtilitatile vietii, pt filosofi si psihonauti, pt cei care apreciaza o tovarasie, o discutie de pe mai multe paliere si unghiuri.
Mi s-a umplut pula de lacrimi.



Uite, corect si omeneste, chit ca risc un suspend, d-aia unii voteaza cu Putin.

Edited by futurist, 16 May 2022 - 19:18.


#103
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 04.03.2014

View PostMohombi, on 16 mai 2022 - 13:00, said:


Din iarba nu ai cum sa devii prost si handicapat sa mergi in 7 directii si sa nu mai stii ce e cu tine. Nu-ti pierzi luciditatea, coerenta in gandire, ba dimpotriva, flowul e f intens, vii cu multe idei noi , esti mai haios, ai mai multa energie, vrei sa faci mai multe lucruri (dar bune inspre distractie). Poti conduce fara nicio problema, pe alcool nu poti.

Cea mai mare tampenie pe care am citit-o azi.
Da poti sa conduci foarte bine mai ales cand te loveste paranoia, pierzi putin coordinarea motorie si eventual uiti sa apesi frana pentru ca te loveste flowul acela foarte intens de ganduri :)) not...

#104
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View PostMosotti, on 11 mai 2022 - 19:51, said:

Alcoolul nu face pe nimeni violent, aia sint deja. Sint aceeasi care sar la bataie in trafic perfect treji.
Baliverne.Minciuni.

Edited by onisifor12, 22 May 2022 - 14:51.


#105
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Avem si noi un update?

#106
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022

View PostGhita_Bizonu, on 18 februarie 2020 - 23:22, said:

Cred ca orice dezbatere ar trebui sa inceapa prin bagarea la puscarie a celor care cer legalizarea canabisului!
D'aia!
Bizoane, lumea se schimba, se schimba vremurile, se schimba obiceiurile...
Ca tu ai ramas cu lozincile din secolul trecut, e treaba ta.
Canabisul e bun si ar trebui sa fie liber - o zic eu, la saizeci de ani.

#107
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
E bun, cu masura....ca orice lucru. Da' este extrem de periculos......ca o opinie personala, de vreo 10 ori mai periculos decat alcoolul....

#108
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Nici nu se compară cu alcoolul. Alcoolul este infinit mai periculos. De la iarbă te duci și te culci, nu bagi cuțitul în oameni, nu dai în cap și nu faci accidente.
Terminați-vă cu ceaușismele astea neîntemeiate.
Deci, dacă ești deja violent psihopat, de la iarbă râzi ca prostul și te culci, de la alcool te bați pe stradă, îți bați nevasta, violezi, omori oameni etc.
„Dacă soldații ar fuma, n-ar mai bombarda și masacra.”

Edited by onisifor12, 26 November 2022 - 08:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate