Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Canabis vs. alcool

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#37
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,792
  • Înscris: 10.12.2006

View Postemilmihai, on 18 februarie 2020 - 23:31, said:

Chiar daca canabisul nu da dependenta are acelas efect secundar ca si alcolul,adica  omoara celulele din creer!
Ba dă și dependență. Uite aici un grup de reddit foarte activ cu oameni care se chinuie să scape https://www.reddit.com/r/leaves/

În urmă cu 20 de ani iarba era ok, în Thailanda crește niște sativa în mod natural, introdusa de prin India unde o consumă ăia de milenii. Ganja.

Ce s-a întâmplat e că crescătorii au țintit tot mai mult spre efecte cât mai puternice și au dezvoltat hibrizi cu conținut mare de THC în defavoarea altor canabinoizi ca CBD, care echilibrau efectul.

Deci s-a ajuns de la 5% THC și 5% CBD la 19% THC și 1% CBD, ceea ce face corectă afirmația că marijuana produce psihoze. Daca sunt permanente sau nu... nu stiu.

Dar trebuie menționat că, la fel ca alcoolul, pentru efecte cronice trebuie mai întâi să abuzezi de ea. Dacă bei o bere pe săptămână nu ai nici pe dracu. Dacă bei câte cinci pe zi...

#38
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,102
  • Înscris: 04.02.2011
Dacă se fumează diluat e ok, problema e când bagi la bhong sau cantități mari în amestec.

PS: se poate consuma ulei CBD care mai taie din efect.

Desigur, la riscuri trebuie să le punem aici și pe alea legale. Deci nu în spații publice cu verdele, chestii din astea. De fapt, nici alcool nu ai voie să consumi pe stradă.

#39
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostJemapel, on 18 februarie 2020 - 23:28, said:

Daca ati putea argumenta am avea parte de o dezbatere. Daca spuneti DA / NU instant .... e inutil. Ideea acestui topic este de a vedea ce parere are fiecare. De ce unii cred ca DA iar altii cred ca NU. Simplu raspuns DA sau NU este ...egal cu zero cata vreme nu are un argument in spate.
De ce nu despre kkt? Tot o "dezbatere" bineinteles!
S-a umflat fasolea-n voi si-acuma trageti la basini intr-o veselie. Plua ala de iorgulescu junior, tot cu canabis a inceput ce-a terminat cu Ferrari sau ce rahat i-a cumparat tac-su sub cur.

Edited by myshyk, 19 February 2020 - 01:18.


#40
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostJemapel, on 18 februarie 2020 - 23:12, said:


   Nu vreau sa plictisesc prea mult cu studii facute de catre universitati si bla blauri deci am sa trec direct la subiect intrucat sunt extrem de curios de ce parere aveti voi cei de pe Softpedia.

,

Vad ca ne iei pe toti drojdier ca tine.De unde plm sa stiu daca nu am fumat niciodata.Si vad ca-ti dai si un aer asa de superioritate ca ai baut si fumat pana acum ca un descreierat.Ce pot sa-ti zic din experienta de taximetrist,ca am dus unul din asta ca tine dar ala era hardcore cu heriona si LSD in 5 ani a ajuns in carje si pensionat de boala.Deci cum ar zice Ghita ciobanul "keep up the good work" pana ajungi si tu ca asta dat de exemplu.

#41
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Ambele Posted Image  Desi prefer alcoolul, imi da o stare mai okay, mai ales daca e vorba de mers in club, dansat, etc. Fumez cam o data pe saptamana, doar cand e vorba de activitati mai relaxante cum ar fi uitatul la un film. Nu ajungi un drogat care o da in chestii mai "hardcore" si nu-ti creeaza dependenta. De 3 ani de cand sunt in Olanda fumez cam o data pe saptamana fara sa simt nevoia ca as vrea mai mult sau ar merge si altceva. Cand vin vara prin Romania si stau cate 2 luni, nu fumez (am incercat si nu se compara) si nu ma deranjeaza.

In general am vazut ca cei care se lauda ca nu fumeaza/nu beau, o fac strict pentru ca...nu au cu ce altceva sa se laude. Fiecare are modul sau de a se recreea, renunti la asta, productivitatea se duce-n plop. Si nu ma iau de cei care nu o fac, ci de cei care se lauda cu lucrul asta.

Edited by Robiacs, 19 February 2020 - 02:24.


#42
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Bă, ce să zic?
În tinerețe trebuiesc toate incercate. O viață ai
Dar lăsați-le dracu'peste 40 de ani...incep durerile și gelurile sunt mai scumpe ca berea...

#43
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Toate drogurile ar trebui legalizate. Asa ar inceta sa mai fie vandute prin curtile scolilor.

Veniturile ar trebui investite in campanii impotriva drogurilor.

#44
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostJemapel, on 18 februarie 2020 - 23:12, said:

Bai "nene" eu nu am intalnit in viata mea vreun agresiv care sa fii fumat prea mult si sa fii dus sa violeze vreo baba sau sa fii devenit agresiv.

     Nu ai vazut tu !
     Daca stau sa caut in presa iti pot da o gramada de exemple de violente generate de droguri.
     In plus marihuana e doar inceputul. Apoi treci la crack-cocaine si in final ajungi la heroina injectabila. Si de acolo ajungi in mormant. E o regula.

#45
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,905
  • Înscris: 12.03.2010
Intr-o societate perfecta, alcoolul distilat ar fi interzis si marijuana impozitata 80%. Nu stau sa explic, dar daca alora din America le dadea chestia asta prin cap in anii '20 din secolul ălălalt (sa lase vinul, cidrul, berea legale; ma rog berea mai putin, pentru ca foloseste cereale utile in alte parti), prohibitia ar fi fost un SUCCES, si ar fi dus poate (de fapt, mai mult ca sigur,  la o SCHIMBARE CULTURALA).

Alcoolul distilat are ca unic scop sa te faca prost in cel mai scurt timp posibil (aratati-mi mie om destept la betie, si nu din carti, daca se poate). Despre vin poti sa mai spui ca-l bei din motive "alimentare", dar despre rakiu niciodata.

#46
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostJemapel, on 18 februarie 2020 - 23:25, said:

Pentru ce? Si de ce nu ar fii inchise si cei care vand la liber alcool ? Sau nu intelegi notiunea de "drog" ?

P.S. ca sa nu mai zic ca ar trebuii inchisi mai intai foarte multi din cei de la vama / SRI / armata ( a fost un caz celebru ) etc....Documenteaza-te putin.,

In Afghanistan, dupa ocupatia tarii de catre armata SUA, productia de mac a explodat....ba nene....de ce oare....




Documenteaza=te tu  


Quote


Legea nr. 143/2000 privind combaterea traficului și consumului ilicit de droguri

CAPITOLUL II
Sancționarea traficului și a altor operațiuni ilicite cu substanțe aflate sub control național


Art. 11. - Modificări (1), Jurisprudență
(1) Îndemnul la consumul ilicit de droguri, prin orice mijloace, dacă este urmat de executare, se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.

(2) Dacă îndemnul nu este urmat de executare, pedeapsa este de la 6 luni la 2 ani sau amendă.


D'asta


------

Bun.
Si ptr toti.

Acum 150 de ani druogrile erau a naibii de "legale" si cam prea raspandite .....

In Germnaia anlo3 w0 amfetaminele erau de uz curent. Perofmantele Wermachtului din anul 1940 par a fi legate de Pervitin

Sigmund Freud ala cu pisic analiza era cocainoman

Ala sinucis la Maerling era heroinaoman.

Opiul sub forma de laudanum era prea larg raspandit in societatea anglo-saxona. V romanul Piatar Lunii sau carti americane din aceoiasi perioada . Pe santoierul Suezului si in zona .. pe la 1870 englezii plateau munca cu doze de opiu. Marx a scris ca "relugia este opiu pytr popor" si nu basamac din cauza ca doza de opiu costa mai putin decat ginul ....

Pricepeti voi .... daca au fots interzise - inclusiv "iarba" au exista motive! (ce credtica daca bunbicu vost va zice sa folositi prezervativu el ny ,, Da nu ar fi frumos sa zica cate sculamente a avut!!!)
Lasati cm a picat si basta!
Sufizante tabacu si alcoolul, chiar daca initoatorul nu castiga din basamac!

Edited by althea, 19 February 2020 - 13:43.
limbaj agresiv


#47
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019

View Posthellmarvel, on 19 februarie 2020 - 07:29, said:

", dar despre rakiu niciodata.
Motive medicale, dar nu de pufoaica.

Edited by althea, 19 February 2020 - 13:44.


#48
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostJemapel, on 18 februarie 2020 - 23:12, said:

este incopmarabil cu ceea ce se intampla datorita alcoolului.

Ar trebuii sau nu legalizata Marijuana ? Daca puteti si argumenta ar fii perfect intrucat ne ajuta sa creeam o DEZBATARE ADEVARATA.


Datorita, adica e un lucru bun ca sunt babele violate?

#49
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,404
  • Înscris: 29.04.2008

View PostGhita_Bizonu, on 18 februarie 2020 - 23:22, said:

Cred ca orice dezbatere ar trebui sa inceapa prin bagarea la puscarie a celor care cer legalizarea canabisului!
D'aia!


Apreciez elanul cetatenesc, dar te inteb daca stii ca pentru afectiunea de care suferi tu se face tratament cu canabis.

#50
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
De la marijuana sunt babele violate? Tu nauzi ca nu ti se mai scoala?

#51
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,396
  • Înscris: 30.08.2017
Acuma dacă analizăm in contextul țărișoarei noastre, alcool legal + cannabis legal nu e bine deloc, mai ales in zonele unde se violează babe si se taie vecinul cu toporul.

Bine, dacă baba e fumata poate nu mai consideră viol.

#52
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Aia-s prea prosti sa ruleze o maria.

#53
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,396
  • Înscris: 30.08.2017
O iau de la birt gata rulata, odată cu doza de Mona.

#54
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
As lua-o si eu pe Mona o data.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate