Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Canabis vs. alcool

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#19
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
vs femei Posted Image

#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
Daca esti hardcore, adica bagi peste masura si regulat, cred ca mori mai repede din alcool decat din canabis. Problema cu canabisul e ca nu sunt suficient de mult studiate efectele pe termen lung, dar la prima vedere pare sa fie mai ok decat alcoolul.

#21
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostJemapel, on 18 februarie 2020 - 23:32, said:

Desigur. A spus cineva mai sus "Totul cu masura". Dar daca luam cazuri in care cineva fumeaza zi de zi vs cineva care bea alcool zi de zi ... tare imi e ca ala cu alcoolul se pierde repede.

Păi nici cu fumatul canabisului nu o duci bine, inhalezi aceleași substanțe pe care le inhalezi și fumând tutun, adică ai aceleași probleme cardiovasculare, cu plămânii.

Cât despre consumul de canabis, THC, în forme mai "prietenoase", nu cunoaștem, în acest moment, ce impact are asupra sănătății. Doar ce a început să fie utilizat la o scară mai mare, o să începem să vedem efectele consumului pe termen lung. Doar că nu există aceste date, nu înseamnă că impactul e benefic.

Edited by SmurfK, 18 February 2020 - 23:44.


#22
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019

View Postemilmihai, on 18 februarie 2020 - 23:36, said:

Da!Facute cu omul de servici!
Uite cateva efecte secundare:
Marijuana: efecte negative asupra creierului şi corpului

Fără să se mai teamă de supradoze sau moarte.  nu stiu cine a studiat asta dar  fumezi de 12 ani si...vorbim despre supradoza cu marijuana....asta e o gluma. Legat de moarte pot spune WTF. Ma tem de moarte.
Concentrare ? Ma concentrez excelent cand am de executat o anumita sarcina.
Coordonarea - Sunt un google maps pe sectorul 1,2,3,4 din Bucuresti...
Judecata si perceptia timpului ? Aici nu stiu ce sa zic ca nu inteleg exact ce vrea sa spuna marele "studiu"
Paranoia: Cand trebuie sa iau treaba apare paranoia pentru ca e ilegala din pacate.
SI legat de toate bolile mentale enumerate de acel studiu...sunt mult mai valabile in cazul alcoolului dar nu excluse in cazul marijuanei.
Marijuana afecteaza inima si duce la palpitatii repsectiv infarct dupa o ora de consum ? .....No comment.  

Mai departe nu mai comentez ca pare a fii genul de "Studiu britanic", stii la ce ma refer.

Oricum nu incerc sa iau aparearea Marijuanei ci doar vreau doar sa fac o paralela intre ea si alcool.


#23
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019

View Postemilmihai, on 18 februarie 2020 - 23:36, said:

Da!Facute cu omul de servici!
Uite cateva efecte secundare:
Marijuana: efecte negative asupra creierului şi corpului

Multe persoane consumă marijuana în locul altor droguri pentru că le permite să simtă că elimină stresul din viaţa de zi cu zi, fără să se mai teamă de supradoze sau moarte. Deşi este cam greu să mori din consumul de marijuana, poate avea numeroase aspecte negative asupra corpului şi sănătăţii tale. De asemenea, consumul de marijuana afectează creierul, în special părţile care controlează memoria, concentrarea, coordonarea, judecata şi percepţia timpului. Aşadar, apar pierderile de memorie, incapacitatea de a te putea concentra să înveţi noi lucruri şi paranoia.
De-a lungul timpului, marijuana a fost asociată cu problemele mentale. Cu cât persoana care consumă această substanţă este mai tânrără, cu atât sunt mai mari şansele de a dezvolta probleme psihice. Studiile arată că în urma consumului de marijuana, în special în cantităţi mari, poate creşte rata depresiei, a schizofreniei şi anxietăţii.
Marijuana afectează atât inima, cât şi plămânii. Poate duce de la palpitaţii, până la infarct, în special în prima oră după consum. În cazul plămânilor, aceştia pot fi afectaţi din cauza cantităţii de carcinogeni regăsiţi în fumul de marijuana şi care poate conţine până la 70% mai mult carcinogen decât în fumul de ţigară normală, care poate irita plămânii. Bineîneţeles, creşte riscul infecţiilor la plâmâni.
Consumul pe terment lung poate provoca efecte serioase asupra coprului:
  • Creşte riscul apariţiei problemelor respiratorii, inclusiv a cancerului la plămâni;
  • Scade cantitatea spermei şi a testosteronului;
  • Are efecte negative semnifiative în viaţa socială şi în carieră.

Poti sa pui si sursa?

#24
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019

View PostBasculantaSexy, on 18 februarie 2020 - 23:49, said:


Poti sa pui si sursa?

Eu sunt sursa. Studiez pe mine de mai bine de 12 ani si inca sunt mai mult decat ok. Vrei sa iti zic ca am fumat mai multa iarba decat au bagat aia alcool in Vaslui? Nu pot. Pentru ca la un moment dat trebuie sa faci o pauza fiindca efectiv nu mai are efect. Pe cand alcool poti sa bagi 24/24 la un moment dat tot vei ajunge B.R.B.

#25
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019

View PostJemapel, on 18 februarie 2020 - 23:53, said:


Eu sunt sursa. Studiez pe mine de mai bine de 12 ani si inca sunt mai mult decat ok. Vrei sa iti zic ca am fumat mai multa iarba decat au bagat aia alcool in Vaslui? Nu pot. Pentru ca la un moment dat trebuie sa faci o pauza fiindca efectiv nu mai are efect. Pe cand alcool poti sa bagi 24/24 la un moment dat tot vei ajunge B.R.B.


Tu esti mihai? :))))


https://www.drugabus...facts/marijuana

#26
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019
Oricum...am fumat suficient de mult incat sa ma intreb de ce mo*** ma*** nu este legala vs .alcool. Stiu pe propria experienta si de ce este capabil alcoolul si pot spune ca alcoolul momentan ma "ingrozeste".

View PostBasculantaSexy, on 18 februarie 2020 - 23:54, said:


Gelu. Incantat de cunostinta.

Nu bro. Nu stiu cine e Mihai Posted Image

#27
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019

View PostJemapel, on 18 februarie 2020 - 23:55, said:



Gelu. Incantat de cunostinta.


Bine gelu, cu cine vrei sa votam cand ajungi in poiana?

#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002

View PostSmurfK, on 18 februarie 2020 - 23:44, said:

Păi nici cu fumatul canabisului nu o duci bine, inhalezi aceleași substanțe pe care le inhalezi și fumând tutun, adică ai aceleași probleme cardiovasculare, cu plămânii.
cata au bani de "un pachet pe zi" la canabis? :)

#29
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019

View PostSmurfK, on 18 februarie 2020 - 23:44, said:

Păi nici cu fumatul canabisului nu o duci bine, inhalezi aceleași substanțe pe care le inhalezi și fumând tutun, adică ai aceleași probleme cardiovasculare, cu plămânii.

Cât despre consumul de canabis, THC, în forme mai "prietenoase", nu cunoaștem, în acest moment, ce impact are asupra sănătății. Doar ce a început să fie utilizat la o scară mai mare, o să începem să vedem efectele consumului pe termen lung. Doar că nu există aceste date, nu înseamnă că impactul e benefic.

Daca atatia ani as fii baut atata alcool pe cat am cheltuit pe Mary pai...cred ca eram cu perfuzii in mine. Si totusi uite-ma aici. Este adevarat ca in ultimii ani am mai rarit-o pentru "ca familie". dar nevasta accepta fara probleme sa fumez de 2-3 luni pe luna. Nu mai sunt Hardcore ca inainte insa pana cand sa se iveasca ea...Dumnezeule mare ce am facut cu plamanii si creierii mei. Si adauga si alcoolul. Rare au fost ocaziile in care am fumat fara alcool si inca sunt ok. Acum nu mai beau absolut deloc fiindca am realizat ca e mult mai ok sa fumezi doar. Insa bro....am fost hardcore si totusi creierul e inca intact, pot lucra si pot face tot ce scrie in studiul citat mai sus.

Eu personal votez pentru legalizarea Marijuanei. Daca nemernicul de alcool e legal atunci nu vad un singur motiv pentru care nu ar fii si Mary legalizata.

#30
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View PostGhita_Bizonu, on 18 februarie 2020 - 23:22, said:

Cred ca orice dezbatere ar trebui sa inceapa prin bagarea la puscarie a celor care cer legalizarea canabisului!
D'aia!
Sau a celor care consumă alcool. Sau al celor cu BMW. De fapt, plm, hai să intrăm toți la pușcărie să rămânp doar babele să ne păzească :lol:

#31
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019
P.S.

Au fost momente in care scuipam "moloz" din plamani. E adevarat ca fumam si foarte multe tigari insa "molozul" aparea doar cand fumam si iarba, "multicica" iarba.

#32
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Pastile mai iei?

#33
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostFane, on 18 februarie 2020 - 23:58, said:


cata au bani de "un pachet pe zi" la canabis? :)

Pai nu trebuie un pachet. Era chiar o estimare pe treaba asta, cică riscurile la care te expui dacă fumezi o țigară pe zi, sunt cu doar 50% mai mici fata de unul care fumează un pachet pe zi. Nu e o scădere proporțională a riscurilor.
Iar canabisul, de multe ori, se fumează cu tutun. Depinde și de toleranță, dar sunt care împart un gram in vreo 4-5 țigări și fumează așa.

#34
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Atenție mare, mulți rămân dependenți de tutun dacă fumează iarbă cu tutun, deci mai bine ceva înlocuitor medicinal. Da, tutunul de la 2-3 jointuri poate da dependență mai al dracului ca iarba din ele asta dacă, desigur nu se pune preponderent iarbă în ele.

Numai bine și consum responsabil. De orice. Mă rog, heroină, crocodil și legale preferabil deloc.

View PostBasculantaSexy, on 18 februarie 2020 - 23:57, said:


Bine gelu, cu cine vrei sa votam cand ajungi in poiana?
Păi cum cu cine? Cu cineva care legalizează iarba, evident :)
Și nu ne fură.. Iarba :lol:

View PostSmurfK, on 18 februarie 2020 - 23:44, said:

Doar că nu există aceste date, nu înseamnă că impactul e benefic.
Păi, mă rog, pentru cei cu afecțiuni cronice oricum e mai benefic decât fără. Problema e că la noi nu doar că nu se poate prescrie de medic dar nici nu se poate discuta cu medicul de așa ceva.

#35
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View PostJemapel, on 18 februarie 2020 - 23:31, said:


Si aduc un argument la cele spuse de tine. Exista substante in marijuana ce sunt folosite in trataarea durerilor cronice. Referitor la ceea ce ai spus tu, un cui chiar iti ia durerea de cap provacatad de alcool. Oricum iti diminueaza durerile. Evident, bine ar fii ca daca ai dureri foarte mari sa iei extracte din canabis, nu sa fumezi cuie.
Nu e mai simplu sa nu bei ca porcu'?
De ce trebuiem sa bem pana cadem in cap, iar a doua zi sa "vindecam" durerea de cap cu canabis? E ca si cum as zice ca SIDA se vindeca cu un cancer galopant.

#36
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Păi și normal. Dar asta nu înseamnă că ne impunem să suferim dacă din greșeală am sărit calul. Bine, eu nu am mai sărit calul la alcool de ani de zile, nu pricep de ce ai continua dacă ți-a fost rău de câteva ori. Probabil unii pierd controlul pur și simplu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate