Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Canabis vs. alcool

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#145
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006
Nu ma refeream la efectul utilizării substanței, ci la reacția populației la accesul legal la o substanța psihotropa

#146
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002
Alcoolul e foarte adanc intrat in cultura noastra, e usor de obtinut si acasa prin mijloace simple, de asta nu se poate interzice. Ar fi o masura extrem de nepopulara si foarte greu de aplicat. S-a vazut cu prohibitia la americani. In plus in acea perioada a inflorit crima organizata si devenise cool sa ai legaturi cu mafiotii, ca ei aveau alcool si organizau petreceri.

#147
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Ah, păi dar nici mari proteste nu am văzut pe tema asta, pentru interzicere sau reglementare/control. Au făcut ce au vrut substanțele alea din mii și mii de persoane. Lumea, nu știu să fi făcut altceva decât să știe la un moment dat despre cu ocazia deceselor. De protestat am auzit concret pe la televizor doar de la rudele morților.

#148
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002
In privinta liberalizarii feluritelor substante eu sunt destul de libertarian, dar sa nu ajungem in situatia chinei de dinainte de de razboiul opiului, cand consumul de opiu devenize fenomen social si afecta major societatea (si pe cei care nu consumau, prin diferite efecte).

Adica ma doare la basca ce bagi in tine, dar daca vii si-mi pui cutitul in gat sau imi spargi masina ca sa faci rost de bani sa-ti iei urmatoarea doza atunci avem o problema.

Edited by Fane, 11 December 2022 - 11:50.


#149
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

 onisifor12, on 11 decembrie 2022 - 02:20, said:



Una e cannabis și alta e cânepa(hemp). Te înșeli grav, deci. Cred că doar dacă veneai cu cuvântul ăsta în vocabular făceai febră de la bătaie preventiv. Dacă nu chiar și puscărie pe lângă arest, tot așa preventiv.



Îmi pare rău însă te înșeli. Cânepa este Cannabis Sativa.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hemp

Quote

Hemp, or industrial hemp, is a botanical class of Cannabis sativa cultivars grown specifically for industrial or medicinal use.

Și da, este psihoactivă, dacă extragi suficient din ea..

#150
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Lasă wikipedia, una e teoria/denumirea și alta este planta în sinte. Cannabis se zice la iarba de fumat, nu la cânepa industrială. Tu ai văzut cânepă din asta românească vreodată? Sau ai întrebat pe cineva care a fumat cum este? Nu are nici o treabă în afară de denumirea științifică.
Nu este nici o psihoactivă sau este insignifiant poate dacă este ceva hibrid. Este ca DMT-ul ce este „peste tot”.

#151
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Da, am văzut, crește foarte înaltă. Și da, dacă fierbi mugurii în lapte, te "prăjești", pentru că orice plantă are nevoie de THC pentru a se poleniza. De fumat nu poți fuma suficient de multă cânepă industrială pentru a produce un efect.

DMT-ul e altă poveste, are nevoie de un inhibitor MAOI pentru a nu fi alterat în stomac.

#152
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
A, ai pus în ghilimele, deci mai mult placebo poate. Asta cu THC pentru polenizare nu înțeleg. Pentru polenizare e nevoie de polen. Ce treabă are polenul cu THC?

#153
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001

 Jemapel, on 18 februarie 2020 - 23:12, said:

Haideti va rog sa dezbatem care sunt avantajele si beneficiile canabisului vs. alcool.

Drogul (indiferent de tip) nu face bine.
Alcoolul (indiferent de tip) nu face bine.
Tutunul (indiferent de tip) nu face bine.

Guvernul are interes sa le fiscalizeze ca sa incaseze bani la buget, nu ca sa iti fie tine bine (vezi tutun). Ca in cantitati mici atat drogul cat si alcoolul sunt "inofensive", riscul ca sa utilizezi din ce in ce mai mult e foarte mare. Alegerea e a fiecaruia, ca doar nu traim in Singapore.

#154
popadanut1997

popadanut1997

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 12.11.2022
Da, creaza dependenta amandoua, si alcoolul si drogurile.

#155
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002
obviously!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate