Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Canabis vs. alcool

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#109
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022

View Postrichelieu, on 25 noiembrie 2022 - 07:02, said:

E bun, cu masura....ca orice lucru. Da' este extrem de periculos......ca o opinie personala, de vreo 10 ori mai periculos decat alcoolul....
Pe pariu ca n-ai incercat vreodata.

#110
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postonisifor12, on 26 noiembrie 2022 - 08:35, said:

Nici nu se compară cu alcoolul. Alcoolul este infinit mai periculos. De la iarbă te duci și te culci, nu bagi cuțitul în oameni, nu dai în cap și nu faci accidente.
Terminați-vă cu ceaușismele astea neîntemeiate.
Deci, dacă ești deja violent psihopat, de la iarbă râzi ca prostul și te culci, de la alcool te bați pe stradă, îți bați nevasta, violezi, omori oameni etc.
„Dacă soldații ar fuma, n-ar mai bombarda și masacra.”
Eu ma refeream la pericolul pe care cele doua substanțe îl prezintă pentru consumator, nu pentru ceilalti.
Iarba mi se pare mult mai periculoasa decât alcoolul, cu atât mai mult cu cât e marketata ca nu crează dependenta. Poate nu fizica, dar pericolul e de ordin psihologic și nu e deloc de neglijat. Sunt multe schimbări de ordin hormonal in organism, care pentru ăștia mici in special pot fi tare nasoale pe termen lung.

View PostCellini60, on 26 noiembrie 2022 - 20:35, said:


Pe pariu ca n-ai incercat vreodata.
Eu nu pun pariuri decât pe sume mari. Te bagi la
50.000 euro?

#111
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Cata vreme societatea imi da dreptul la o opinie, argumentata sau nu, eu zic NU stupefiantelor de orice fel, tip, forma, model.

#112
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
#metoo.

Imi place aroma de cannabis foarte mult....da' prefer s-o am intr-un difuzor de arome :).

#113
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 18.11.2021
de la alcool nu devii psihotic, dar de la 'tigara' da
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UceaB4D0jpo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jumperishere, 28 November 2022 - 13:25.


#114
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Foarte safe iarba 🤷

https://www.facebook...2?fs=e&s=TIeQ9V

#115
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013

View Postrichelieu, on 27 noiembrie 2022 - 22:27, said:

Eu ma refeream la pericolul pe care cele doua substanțe îl prezintă pentru consumator, nu pentru ceilalti.
Iarba mi se pare mult mai periculoasa decât alcoolul, cu atât mai mult cu cât e marketata ca nu crează dependenta. Poate nu fizica, dar pericolul e de ordin psihologic și nu e deloc de neglijat. Sunt multe schimbări de ordin hormonal in organism, care pentru ăștia mici in special pot fi tare nasoale pe termen lung.
Domnule, dumneata folosești niște cuvinte frumos aranjate, alese, dar sunteți în eroare.
Este de fapt exact cum spuneți: doar vi se pare. Vă gândiți în perspectivă că cine citește să nu se apuce, foarte frumoasă intenție. Dar ce spuneți de stai așa că nu fizic, că psihologic. de hormoni etc. este fals, neglijabil.
Ați găsit un clip cu niște pulifrici amorțiți.
Puneți și cinșpe clipuri cu bețivani la volan opriți de poliție, să fie raportul corect.

View Postjumperishere, on 28 noiembrie 2022 - 13:24, said:

de la alcool nu devii psihotic, dar de la 'tigara' da
EȘTI RIDICOL.

#116
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

View Postoverseas, on 28 noiembrie 2022 - 12:40, said:

Cata vreme societatea imi da dreptul la o opinie, argumentata sau nu, eu zic NU stupefiantelor de orice fel, tip, forma, model.
Pe pariu ca n-ai incercat vreodata.

View Postrichelieu, on 29 noiembrie 2022 - 00:40, said:

Foarte safe iarba ��

https://www.facebook...2?fs=e&s=TIeQ9V
OCB nu contine THC.

#117
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 11.04.2006
Clar alcoolul .

Intai bei o bere (te ademenesc unii), dupa aia coniac apoi spirt Mona distilat prin paine si la sfarsit incepi sa omori oameni . Am dus eu intr-o seara pe unul cu taxi-ul .

#118
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postonisifor12, on 29 noiembrie 2022 - 03:03, said:

Domnule, dumneata folosești niște cuvinte frumos aranjate, alese, dar sunteți în eroare.
Este de fapt exact cum spuneți: doar vi se pare. Vă gândiți în perspectivă că cine citește să nu se apuce, foarte frumoasă intenție. Dar ce spuneți de stai așa că nu fizic, că psihologic. de hormoni etc. este fals, neglijabil.
Nu este nici fals și nici neglijabil, exista studii care au demonstrat ca in timp, consumul de iarba scade producția de testosteron (e și logic) cu toate neajunsurile care curg din asta. In plus, afectează memoria si activitatea cortexului drontal, cu alte cuvinte te tâmpește.
Astea nu sunt efecte imediate si dacă ai limite e ok, de-aia am pomenit consumul cu moderație. Dar tocmai faptul ca aparent nu crează dependenta e periculos, pentru ca nu crează dependenta fizica intr-adevăr, însă crează psihică, de starea creata de consum, prin secreția de endorfine, care devine direct dependenta de cantitatea de iarba consumată si in timp poți ajunge sa fumezi foarte mult, ca sa atingi aceeași stare pe care o atingi la început dintr-un gram.

View PostPuferiu_, on 29 noiembrie 2022 - 07:15, said:

OCB nu contine THC.
Habar n-am ce e ăla OCB 🤷

#119
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014

View Postonisifor12, on 26 noiembrie 2022 - 08:35, said:

Nici nu se compară cu alcoolul. Alcoolul este infinit mai periculos. De la iarbă te duci și te culci.

Daca nu te loveste un atac de panica, anxietate sau paranoia.

Daca se fumeaza tot felul de tampenii, iarba farà thc and co. E mai rar, in schimb cu niste iarba cum trebuie sau hasis serios pentru incepatori "bad tripurile" sunt destul de comune.

#120
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013
Așa, și te culci și îți trece. Nu sunt deloc comune după „prima dată”, ulterior.

View Postrichelieu, on 01 decembrie 2022 - 19:06, said:

însă crează psihică, de starea creata de consum, prin secreția de endorfine
La fel ca și respiratul, alergatul în parc, socializatul cu prietenenii(dialogul în sine), râsul, mâncatul, băutul de apă, sărutul/sexul, primirea salariului, condusul auto, mersul pe bicicletă/trotinetă/scuter, FĂCUT FAPTE BUNE etc.
Ziua e lumină și noaptea e întuneric.
Câinii latră, pisicile miaună.

View Postrichelieu, on 01 decembrie 2022 - 19:06, said:

In plus, afectează memoria si activitatea cortexului drontal, cu alte cuvinte te tâmpește.
Astea nu sunt efecte imediate si dacă ai limite e ok, de-aia am pomenit consumul cu moderație.
Alcoolul face asta.

#121
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013

View Postrichelieu, on 01 decembrie 2022 - 19:06, said:

Nu este nici fals și nici neglijabil, exista studii care au demonstrat ca in timp, consumul de iarba scade producția de testosteron (e și logic) cu toate neajunsurile care curg din asta.
When restricted to men aged 18-29 years, this relationship strengthened (p-value for trend <0.01), and serum testosterone was also inversely associated with time since last use (p-value for trend <0.01), indicating that recency of use, and not duration or frequency, had the strongest relationship with testosterone levels. Serum testosterone concentrations were higher in men with more recent marijuana use. Studies are needed to determine the extent to which circulating testosterone concentrations mediate the relationship of marijuana use with male reproductive outcomes.
ESTE DE FAPT LA FEL CA ȘI CU ALCOOLUL:
Cu moderație, crește testosteronul
FĂRĂ MODERAȚIE, SCADE TESTOSTERONUL.
”Heavy alcohol consumption can lower your testosterone levels and impair your fertility.

Topicul nu nu se numește: „Anti iarbă deși habar nu am ce e aia că nu am încercat”, ci „Canabis vs alcool”.
Și iarba și alcoolul scad testosteronul dacă sunt folosite fără moderație.
Și iarba și alcoolul cresc testosteronul dacă sunt folosite cu moderație.

Și de la apă poți să mori intoxicat dacă bei prea multă.

#122
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Tocmai s-a publicat un studiu serios din ce vad, ca CBD NU a avut efecte medicale. Ramane de testat THD sau cum se cheama.

View PostPuferiu_, on 29 noiembrie 2022 - 07:15, said:

Pe pariu ca n-ai incercat vreodata.


Ce, sa am opinii ?

Muahahaaaa
Tocmai au publicat alta duda, cauza mortii lui Bruzli.
Suna ca un banc dar nu e.
Si da, e legat de iarba si de consumul excesiv de apa.

#123
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Cu asa mentalitati se vede treaba ca avem de asteptat pana cand vom intra si noi in clubul select al tarilor care legalizeaza consumul de canabis...

#124
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013
Hai să terminăm cu buhăiții, „borhoții” rupți în gură căzuți prin șanțuri sau și mai rău pe drumuri, pișați/vomați pe ei de la cât rachiu făcut în cadă au băgat ca leprele și cu scandalurile de cocalari beți și după să analizăm și alte substanțe.
Până atunci, abia aștept să aibă și România câte medalii și titluri mondiale are Olanda la juniori/seniori (m/f) la ciclism(șosea și mtb și velodrom)/triatlon/kick boxing/formula 1/fotbal(m/f) etc..

#125
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postonisifor12, on 02 decembrie 2022 - 02:35, said:

When restricted to men aged 18-29 years, this relationship strengthened (p-value for trend <0.01), and serum testosterone was also inversely associated with time since last use (p-value for trend <0.01), indicating that recency of use, and not duration or frequency, had the strongest relationship with testosterone levels. Serum testosterone concentrations were higher in men with more recent marijuana use. Studies are needed to determine the extent to which circulating testosterone concentrations mediate the relationship of marijuana use with male reproductive outcomes.
ESTE DE FAPT LA FEL CA ȘI CU ALCOOLUL:
Cu moderație, crește testosteronul
FĂRĂ MODERAȚIE, SCADE TESTOSTERONUL.
”Heavy alcohol consumption can lower your testosterone levels and impair your fertility.

Topicul nu nu se numește: „Anti iarbă deși habar nu am ce e aia că nu am încercat”, ci „Canabis vs alcool”.
Și iarba și alcoolul scad testosteronul dacă sunt folosite fără moderație.
Și iarba și alcoolul cresc testosteronul dacă sunt folosite cu moderație.

Și de la apă poți să mori intoxicat dacă bei prea multă.
Deci exact cum am spus in prima mea intervenție din discuție, moderația este cheia 🤷

View Postonisifor12, on 02 decembrie 2022 - 22:06, said:

Hai să terminăm cu buhăiții, „borhoții” rupți în gură căzuți prin șanțuri sau și mai rău pe drumuri, pișați/vomați pe ei de la cât rachiu făcut în cadă au băgat ca leprele și cu scandalurile de cocalari beți și după să analizăm și alte substanțe.
Până atunci, abia aștept să aibă și România câte medalii și titluri mondiale are Olanda la juniori/seniori (m/f) la ciclism(șosea și mtb și velodrom)/triatlon/kick boxing/formula 1/fotbal(m/f) etc..
Pai și crezi ca sportivii aia consuma iarba? 🤷

View PostCellini60, on 02 decembrie 2022 - 21:07, said:

Cu asa mentalitati se vede treaba ca avem de asteptat pana cand vom intra si noi in clubul select al tarilor care legalizeaza consumul de canabis...
Da’ nu te oprește nimeni sa te muți intr-o tara membra a acelui “club select” 🤷 .


#126
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013

View Postrichelieu, on 04 decembrie 2022 - 18:36, said:

Pai și crezi ca sportivii aia consuma iarba? ��
Nu mă interesează sportivii ăia, răspunsul fiind evident, nu? Zic de mentalitatea acelei țări. Cum se face că o țară cu așa legislație față de iarbă are totuși rezultatele pe care le are pe plan sportiv?

Edited by onisifor12, 04 December 2022 - 19:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate