Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

antivirus pe usb flash

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
rebelmonk666

rebelmonk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.11.2011
Salut,recent am fost castigatorul unui ransomware numit si locky .lokf,am pierdut aproape tot din pc,mai putin muzica deoarece din cate am vazut dupa redenumire merge....mai putin proiectele,pozele,fisiere importante etc.Nici n-are rost sa intreb de acea faimoasa decriptare deoarece stiu ca nu este o solutie decat cea cu plata catre acel cretin asa ca m-am gandit daca ar fi o modalitate de a pune pe un usb flash drive un antivirus care la copierea anumitor fisiere gen poze sau alte documente sa le scaneze pana sa le copieze pe drive.

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Cauti daca exista orice antivirus portable
Cauti si actualizari manuale, ca dupa 1-2 luni oricum nu mai e bun fara actualizari
Cauti  si USB Immunizer (asta sigur exista)

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Nu exista ceva sa pui pe un stick care sa scaneze când copiezi ceva pe el.
Din cauza ca poți face copierea pe Win, linux, tel cu android, cu WP sau pe un iPhone.
Doar ce e între scaun și stick face diferența.

#4
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postrebelmonk666, on 18 februarie 2020 - 22:40, said:

Salut,recent am fost castigatorul unui ransomware ..
ShadowExplorer, e mentionat ca o posibila rezolvare la problema ta.
https://www.shadowex.../downloads.html

#5
rebelmonk666

rebelmonk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.11.2011

View Postcosteld69, on 18 februarie 2020 - 23:02, said:

ShadowExplorer, e mentionat ca o posibila rezolvare la problema ta.
https://www.shadowex.../downloads.html
Nu inteleg ce face...system restore?

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postdorin_2k, on 18 februarie 2020 - 22:56, said:

Nu exista ceva sa pui pe un stick care sa scaneze când copiezi ceva pe el.

Ah da, am uitat sa precizez.
Ce am spus eu mai sus nu scaneaza in timp real.
Trebuie sa scanezi tu manual fiecare calculator unde bagi acel stick.

#7
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
cu ce iti protejai sistemul?

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postrebelmonk666, on 18 februarie 2020 - 22:40, said:

Salut,recent am fost castigatorul unui ransomware numit si locky .lokf,am pierdut aproape tot din pc,mai putin muzica deoarece din cate am vazut dupa redenumire merge....mai putin proiectele,pozele,fisiere importante etc.Nici n-are rost sa intreb de acea faimoasa decriptare deoarece stiu ca nu este o solutie decat cea cu plata catre acel cretin asa ca m-am gandit daca ar fi o modalitate de a pune pe un usb flash drive un antivirus care la copierea anumitor fisiere gen poze sau alte documente sa le scaneze pana sa le copieze pe drive.

Ce tip de antivirus ai avut instalat in acel moment pe PC?Posted Image

#9
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
https://noransom.kas...om/  ---check this out. E free.

Ce ai spus tu n-are nici un sens. De ce ar trebui pus AV-ul pe stick? Cum iti imaginezi ca poate face passthrough?

Pur si simplu foloseste Malwarebytes sau Bitdefender data viitoare. Si nu copia orice rahat de pe net/ de la colegi.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
E foarte greu sa iei un ransomware in ziua de azi daca ai un antivirus instalat si configurat corect.
Windows 10 are antivirus incorporat - si cu functie ransomware - trebuie doar sa o activezi si sa o configurezi - alegi ce foldere sa protejeze in afara de cele din Documents si alegi si ce programe pot accesa acele foldere.

Si cea mai buna protectie este - backup offline.

In general ransomware-ul nu se copiaza pe stick-uri - infectia se transmite in 90% din cazuri pe mail si in 10% prin site-uri web infectate.

Exista alti virusi care se pot transmite prin intermediul stick-urilor dar daca nu ai autorun activat la PC nu vor fi activati.
Iar ptr protectie stick... Creezi un folder Autorun.inf in care pui un fisier autorun,inf. Le faci pe ambele read-only/system/hidden si gata.
Orice virus va vrea sa isi scrie fisierul de autorun pe stick se va duce direct in acel folder, dar nu va putea suprascrie fisierul deja existent. In cel mai rau caz, daca reuseste, e continut in folder si SO chiar cu autorun activat nu il va citi. Doar daca vei rula tu manual exe-ul virusului se va activa.

Un stick care sa aiba un antivirus pe el si care sa ruleze independent de SO nu exista. Ar insemna ca stick-ul sa fie un PC...

#11
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015

View Post41ex, on 19 februarie 2020 - 05:43, said:

cu ce iti protejai sistemul?

Specifica te rog ce antivirus ai instalat in momentul de fata sa stim si noi ce este ineficient,sa ne protejam.La problema ta solutia este simpla. Creezi un antivirus de tip rescue cd. https://smallbusines...disc-56747.html

https://us.norton.co...tools/nbrt.html

Bineinteles ca o sa-l creezi pe alt pc si daca nu ai DVDrw folosesti unul portabil prin usb.Sau scoti hardul il bagi intr-un pc pe care este instalat Bitdefender total security cu licenta(poti folosii unul trial 30 zile fara probleme),scanezi ,dezinfectezi hardul si treaba e rezolvata.

Ca invatatura de minte pe viitor .Internetul este plin de licente 90 zile,180 zile de bitdefender total security,chiar pe Softpedia este un topic unde gasesti.Sau 60-70 lei Bitdefender Antivirus plus ,il gasesti la oferte pe 2 ani si nu te mai doare capul din nici un ransomware.

#12
ighe43

ighe43

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 26.01.2011
Incearca https://www.emsisoft...e/emergencykit/

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu ati inteles ce vrea initiatorul. Nu vrea un stic de tip rescue sa scaneze cu el PC-ul de virusi.
Ci un antivirus care sa fie pe stick si sa protejeze stick-ul, indiferent in ce calculator in baga. Ceea ce nu exista.

Edited by eiffel, 19 February 2020 - 12:54.


#14
MihaiProg

MihaiProg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 08.02.2016
Din ce inteleg eu, initiatorul vrea scanare in timp ce copiaza fisierele,
ceea ce sa fiu de am auzit.
Cea ma simpla solutie este sa ai un antivirus instalat si rezident - in momentul in care copieze fisierele cu Windows-ul va detecta daca sunt infectii,
sau si mai bine scanzei totul cu antivirus pentru a vedea ce este infectat.

#15
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Nimeni nu mai știe că doar fișierele executabile pot fi virusate. Sau mai rău nimeni nu mai știe ce-s alea fișiere executabile... Rău s-a ajuns cu educația informatică!

#16
MihaiProg

MihaiProg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 08.02.2016

View Postrickysyv, on 19 februarie 2020 - 20:46, said:

Nimeni nu mai știe că doar fișierele executabile pot fi virusate. Sau mai rău nimeni nu mai știe ce-s alea fișiere executabile... Rău s-a ajuns cu educația informatică!
Nu doar fișierele executabile pot fi infectate, ci toate fisierele care pot contine scripturi:
paginile web html, documentele Microsoft Word/Microsoft Excel - deoarece au MacroScript,
fisierele audio wma - deoarece pot contine scripturi.
Am o colectie de virusi si iti pot trimite in privat virusi HMTL si virusi WMA daca chiar nu ma crezi / daca vrei.

#17
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kRm-RfsDglk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postrickysyv, on 19 februarie 2020 - 20:46, said:

Nimeni nu mai știe că doar fișierele executabile pot fi virusate. Sau mai rău nimeni nu mai știe ce-s alea fișiere executabile... Rău s-a ajuns cu educația informatică!

Zici ?

Ia și citește. Suntem în 2020 poate afirmația ta era valabilă acum 25 de ani.

https://sensorstechf...d-malware-2018/

Doar așa ca să nu las gol pe aici pot fi infestate fișiere de tip doc, pdf, dll,  și altele. E listă mai sus.

Iar referitor la ce caută inițiatorul, nu există antivirus pe stick usb.

Există antivirus pe PC pe alte platforme pe unde ajunge stickul. Dacă sunt configurate corect nu mai e problemă.
Există cloud, google drive, wetransfer, stickul devine uneori perimat.

Dacă chiar ai stress există stick cu protecție hardware - fizică, o dezactivezi doar când vrei să scrii pe el, în rest e READ ONLY.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate