Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Recoltare altoi

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
maine pun poze cu prunul din care o sa iau altoi, și vedem ce stabilim. Mulțumesc

#20
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,543
  • Înscris: 10.01.2019

View Postflrz, on 18 februarie 2020 - 22:10, said:

Lasarea mugurilor terminali pe altoi e un exemplu de ASA NU.
Daca vreti sa riscati, lasati.
Daca vreti sa aveti sanse mai mari de reusita, lasati unul, maxim 2 muguri pe fiecare crenguta.
Problema este ca el neavand lastari anuali are la dispozitie doar cresterile anuale din varfuri (despre care a si intrebat daca le poate utiliza). Acum de acolo poate utiliza sau nu mugurii din varfuri functie de ce cresteri are, ca daca are doar cresteri de 2-3 cm doar 1 -2 muguri in varf are de folosit.

#21
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Attached File  IMG_20200219_164319_1.jpg   116.31K   34 downloadsAttached File  IMG_20200219_164108.jpg   159.96K   32 downloadsAsta este prunul din care vreau sa recoltez altoii. Este foarte inalt, nu m-am putut urca in el nici cu scara dubla (de frica sa nu se rupa), am facut poze asa cum am putut; nu stiu daca este ceva de luat dinn el? Ce ziceti?

Edited by ascu, 19 February 2020 - 17:40.


#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Taie cu o "hotoaica" niste ramuri si vezi daca sunt ok.

Edited by pasilla, 19 February 2020 - 17:43.


#23
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014

View Postpasilla, on 19 februarie 2020 - 17:42, said:

Taie cu o "hotoaica" niste ramuri si vezi daca sunt ok.

De luat iau cu foarfeca telescopica dar cum imi dau seama daca sunt bune?

Edited by ascu, 19 February 2020 - 18:32.


#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se vede daca e verde, sau uscat. La ora asta se vad si mugurii "umflati".

#25
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Din ce am vazut ramurile nu sunt perfect drepte asa cum sunt lastarii lacomi, sunt cam in zig-zag, scurte iar mugurii aproape unul lg altul

#26
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Cam greu sa gasesti acolo ramuri doar cu muguri vegetativi; majoritatea sunt crengute cu muguri de rod.
Poti altoi si cu muguri de rod, dar sunt sanse de reusita slabe.

Asa arata mugurii la mar, sa iti faci o idee cu ce fel de crengi trebuie sa altoiesti: https://imgur.com/a/6YHOiok

Arunca o privire si pe aici: https://www.paradisv...od-la-prun-cais

#27
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,543
  • Înscris: 10.01.2019
Daca nu vrei sa risti altoind cu muguri de rod, curata pomul si taie o parte din lemnul batran, sa zicem 1/3 si ai sanse ca anul acesta sa dea lastari lacomi si altoiesti anul viitor

#28
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Daca ai putea sa faci poze din 4 parti ale pomului, incercuiesc ce crengute sunt potrivite.

Am gasit o crenguta buna de luat: https://imgur.com/a/RBNrppN

#29
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Attached File  1.jpg   96.94K   22 downloadsAttached File  2.jpg   113.64K   21 downloadsAm gasit int-o gradina un pui de prun (acelasi soi cu cel din care vreau sa iau altoi) dar are putine mladite si imi par cam subtiri (cca 4mm diametru)

View Postflrz, on 19 februarie 2020 - 21:04, said:

Cam greu sa gasesti acolo ramuri doar cu muguri vegetativi; majoritatea sunt crengute cu muguri de rod.
Poti altoi si cu muguri de rod, dar sunt sanse de reusita slabe.

Asa arata mugurii la mar, sa iti faci o idee cu ce fel de crengi trebuie sa altoiesti: https://imgur.com/a/6YHOiok

Arunca o privire si pe aici: https://www.paradisv...od-la-prun-cais

La mar am recoltat deja (altoi de mar cretesc), am pus mladitele in servetel inmuiat in apa apoi in folie de plastic alimentara si le tin in lada de fructe din frigider.

#30
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Attached File  IMG_20200221_104920_1.jpg   99.11K   21 downloadsAttached File  IMG_20200221_104933_1.jpg   106.96K   28 downloadsAm recoltat si din prunul batran ce s-a putut. Dar , cred ca doar din prima ramura am ce folosi (zonele incercuite), cele doua din varf sigur sunt bune , cele scurte de la baza au cca 7cm lungime.Attached File  IMG_20200221_104759.jpg   607.45K   29 downloads

#31
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Teoretic se poate orice.
Practic, aia nu sunt altoi, cel mult poti sa incerci pt a salva un soi intr-un caz extrem.
Altoiul trebuie sa fie un segment de lastar zdravan, bine lemnificat, cele doua conditii insemnand ca acel segment de lastar are o rezerva importanta/indestulatoare de nutrienti pt a "avea" de unde sa sustina atat un start bun pt muguri, care si ei trebuie sa fie bine dezvoltati, cat si pentru a genera calus pt o  sudura cat mai rapida de portaltoi si refacerea vaselor si deci a circuilatiei sevei.

Nu doar ca acele bete de chibrit nu sunt optime dar nici macar o mare parte din ceea ce. Scrie prin carti sau r3comanda o gramada de baietadi de pe youtube nu sunt "ce trebuie".

Daca o sa va uitati la oamenii care fac altoiri la modul profi, conversii de livezi spre exemplu, la unele specii grosimea optima si calitatea lemnului este mult peste scobitorile alea generos numite "creion" de catre multi.

7-8 mm 3 minim pt orice specie insa la speciile la care se poate lucra (mecanic vorind, pt ca unele au lemnul tare) cu grosimi mai mari, clar s3
prefera asa ceva.
Nu doar ca se refera dar la unele specii gen cires fara 10-12 mm MINIM aia care fac altoiri de reconversie nici nu se apuca.

#32
Johnny-Erasure

Johnny-Erasure

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.06.2016
Ceau
Am niste corcodusi salbatici prin gradina care au grosimi in jur de 10cm si as vrea sa-i tai.
Totusi este posibil sa-i altoiesc? Am citit ca se poate altoi corcodusul cu prun, cais si piersic.
In perioada aceasta cum se pot altoi si unde gasesc altoi? Sunt din zona Banatului.
Mulțumesc

View PostJohnny-Erasure, on 26 aprilie 2020 - 08:50, said:

Ceau
Am niste corcodusi salbatici prin gradina care au grosimi in jur de 10cm si as vrea sa-i tai.
Totusi este posibil sa-i altoiesc? Am citit ca se poate altoi corcodusul cu prun, cais si piersic.
In perioada aceasta cum se pot altoi si unde gasesc altoi? Sunt din zona Banatului.
Mulțumesc
Imi cer scuze, am gresit, aria. Rog un moderator sa stearga ultimele doua posturi ale mele. Mulțumesc.

#33
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Pentru piersic se poate recolta altoiul acum? Sau mai tarziu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate