Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Recoltare altoi

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Am in gradina un prun de 40 de ani ,cam pe duca; este un soi deosebit; In zona se numeste prun romanesc (prune mari/potrivite, lunguiete, carnoase, foarte dulci. Faceau bunicii magiun (gem) din ele. Este singurul care a mai ramas din vreo 15. Vreau sa iau altoi din el si sa altoiesc tot in prun. Ideea este ca nu stiu ce altoi sa recoltez; ma gandesc ca trebuie un lastar lacom din el dar nu are; pot oare sa iau mladite tinere din varfuri?

Edited by ascu, 18 February 2020 - 20:01.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti altoi si cu muguri (ochi).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QmHqSChZyDg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pasilla, 18 February 2020 - 20:16.


#3
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
portaltoiul va fi un prun cu doua sarpante de cca 7 cm diametru ambele. Se preteaza altoire cu mugure?

Edited by ascu, 18 February 2020 - 20:29.


#4
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Ce fel de altoire vrei sa faci: de primavara sau de vara (in verde) ?

#5
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
De primăvară, acum in Martie

#6
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Ce ti-a recomandat pasilla se face vara.
Deci, ai portaltoi din samanta sau crescuti spontan ?

#7
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Portaltoiul este un prun pus in gradina, de mic,  la linie...;a rodit dar nu este ce vreau (am crezut că este prun gras când l-am plantat dar este prun ciorasc). I-am format coroană, acum are două șarpante de cca 7cm diametru fiecare

#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 15.05.2008
poti incerca sa fortezi prunul batran sa scoata lastar nou,cel putin poti incerca,nu pierzi nimic

#9
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
La 7 cm, poti face doar altoire sub coaja.
In ce zona locuiesti ? In unele zone, brumele tarzii distrug mugurii altoiului.
Ia acum cateva crengute din prunul batran, pune-le intr-o punga (de preferat cu clips) si tine-le in cutia de legume-fructe a frigiderului pana la altoire.
Altoirea sub coaja o faci, cel mai bine la sfarsit de martie, inceput de aprilie.

Crengutele trebuie sa fie doar in varsta de un an.

#10
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Zona de munte a Buzăului. Așa am de gând să altoiesc sub coajă. Pun maine foto cu prunul din care vreau sa iau altoi

#11
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Ca o paranteza off-topic, zona Siriu sau pe aproape ?
Ai mastic sau ceara de altoit ?
Banda ?
Daca nu, iti recomand niste trucuri simple.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 flrz, on 18 februarie 2020 - 21:18, said:

Daca nu, iti recomand niste trucuri simple.
"Baga" oricum. Ar fi utile si pentru altii.

#13
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Sub Siriu. Nu am mastic. O sa fac din argila la vremea altoitului. Hai cu trucurile

#14
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Mastic din ceara de albine (merge inlocuita cu parafina luata de la lumanari) si smoala, parti egale si untura de porc sau seu din oaie/vaca o treime din cantitatea unuia din celelalte ingrediente (adica la 1 kg smoala si 1 kg ceara aprox 300 grame seu sau untura). Topite intr-un vas metalic 30-45 minute si amestecat din cand in cand. Mare atentie cand manevrati, purtati manusi.
Dupa ce s-au topit si amestecat se pastreaza in vase cu capac din sticla sau metal. Cand avem nevoie de ele, le incalzim. Google e plin de multe alte retete, insa asta e cea mai simpla si la indemana.
Pentru inlocuirea benzii speciale biodegradabile sau a benzilor Bendaflex, am utilizat folie alimentara, pe care am taiat-o cu cutter-ul, la latimea de aprox. 3 cm. Folia alimentara sa fie putin mai groasa, nu din aceea foarte subtire, care se rupe imediat cum tragi putin de ea.
Poate fi folosita si banda de instalatii electrice, izolier cum i se mai spune, insa neaparat cu partea adeziva in exterior, altfel lipiciul compromite altoirea.

Am uitat ceva important, dupa parerea mea: la orice tip de altoire intotdeauna las un singur mugure pe ramura altoi.
Unii altoitori lasa 2, 3, chiar 4, insa eu intotdeauna ma opresc la unul singur.

#15
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Mulțumesc pt sfaturi. Revin mâine cu poze cu prunul din care vreau sa iau altoii.

Mulțumesc pt sfaturi. Revin mâine cu poze cu prunul din care vreau sa iau altoii.

Mulțumesc pt sfaturi. Revin mâine cu poze cu prunul din care vreau sa i-au altoii.

Mulțumesc pt sfaturi. Revin mâine cu poze cu prunul din care vreau sa i-au altoii.

#16
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Recolteaza crengi altoi cat mai repede, pana nu incep mugurii sa se umfle de la caldurile astea, ca adio reusita de altoire.
Acopera cu ceva partea de jos, unde e taiata crenguta, sa incetineasca transpiratia cat mai mult, eventual cu putina ceara de la lumanare.
Am uitat sa scriu in postul anterior ca la altoit sa fie folosita cu prioritate partea din mijloc a crengutei altoi.

#17
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Poti folosi altoi din varfuri cu grosimea de 5-7 mm. Uite aici un clip. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DBu7WPdL-Gs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Iti recomand sa infasori cu banda izolatoare zona de altoire pt un contact mai bun intre altoi si portaltoi iar in loc de mastic sa folosesti silicon acrilic ca e mai simplu.

#18
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Lasarea mugurilor terminali pe altoi e un exemplu de ASA NU.
Daca vreti sa riscati, lasati.
Daca vreti sa aveti sanse mai mari de reusita, lasati unul, maxim 2 muguri pe fiecare crenguta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate