Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Consolidare gratar

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
293 replies to this topic

#127
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.12.2019

 sacos, on 07 mai 2020 - 10:11, said:

Da, grasimea se scurge in lateralul arzatorului, pe pamant. Eu pun arzatorul afara, pe iarba.
Daca vrei sa respecti toate normele, pune sub arzator o tava in care sa se scurga grasimea si astfel protejezi si solul, cu tot cu iarba.

#128
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

 partenerul, on 07 mai 2020 - 11:45, said:

Daca vrei sa respecti toate normele, ...
Off topic :Daca vrei sa respecti mai multe norme, nu chiar toate , prajeste legume, nu carne. Stiti voi , chestia cu veganii, vegetarieni, etc ... etc.
(Bine, pe mine ma intereseaza sa-mi ramana mai multa carne mie )

 claudiu2012, on 06 mai 2020 - 16:15, said:

Am inceput sa tencuiesc cu adeziv. Am pus o gresie sus pt avea acel efect de hota am inglobat-o in  adeziv. Mai am 2 fatade si termin.
On topic: (ca tot mi-au revenit cuvintele) Mooaamaaaa, da' urat si oribil mai e .

#129
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

 cristobob, on 07 mai 2020 - 12:43, said:

Off topic :Daca vrei sa respecti mai multe norme, nu chiar toate , prajeste legume, nu carne. Stiti voi , chestia cu veganii, vegetarieni, etc ... etc.
(Bine, pe mine ma intereseaza sa-mi ramana mai multa carne mie )


On topic: (ca tot mi-au revenit cuvintele) Mooaamaaaa, da' urat si oribil mai e .

tu esti criticul din fundul gradinii cu berea in mana stanga ????Posted Image))))))))))))))))))))))))) mana stanga in sensul bun:))))))))))))))))
am uitat pentru ca stramosii mei sa nu ma uite o sa sculptez numele meu in clar la baza gratarului:)))))))))))))))))))))

Edited by claudiu2012, 07 May 2020 - 16:27.


#130
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
La final o iesi el cumva, aveam si noi in gasca unul care tot ridea de ce iese cind am facut un gratar pe ieftineala din caramizi strimbe ( aici se vede un pic ce hal de caramizi am folosit https://forum.softpe...4#entry15433530 ) ca o sa se darime si alte cele pina i-am zis ca maninca ce isi aduce, daca mai ride de mausoleul nostru :lol:. Au trecut 6 ani si inca e in picioare, desi caramida e de calitate f proasta :) . Trebuia sa il imbracam in piatra de codru dar nu ne-am sincronizat si asa a ramas.
Peste blatul de beton sa ii pui samota, ca sa nu fuga caldura in beton.
Aripile laterale le poti face din ceva profile metalice prinse in dibluri si blaturile din lemn lacuit.
Hai cu friptanele :D

#131
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 sacos, on 06 mai 2020 - 22:48, said:

Nu e nimic montat. Este un arzator tip pirostrie, peste care pun un geam termorezistent de aragaz.��������
Dar focul trebuie tinut mic. Daca este foc mare, geamul se face bucati. Nu rezista. Mi s-a spart unul.
Arzatorul si butelia le mut pe unde am chef, in functie de vreme.
Asa cum zici tu, am vazut o varianta la cineva in Belgia.
O plita electrica cu o bucata mare de piatra naturala deasupra ei.
Asezata in mijlocul mesei, in sufragerie.
Carnea taiata cubulete, mai multe feluri.
Fiecare isi frigea carnitza pe plita respectiva, in dreptul farfuriei.

#132
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Acum.....fiecare cu damblaua lui. Eu vad inutil un astfel de gratar. Pentru mine era o corvoada sa pregatesc jarul, sa intorc la carnuri, sa le pazesc etc. Chiar am primit reprosuri in familie. Ca fat tot felul de fieratanii (unele chiar inutile si pt mine🤣🤣🤣🤣), dar nu fac si eu un gratar cu plita de fonta si un cuptor din caramida. Culmea e ca am si caramida simpla, si de samota, si caramida cu laturile ornate. Noi.🤣🤣🤣🤣.
Jinduiesc doar la fripturile lui Conu71. Zau ca, daca isi face o toneta cu friptanele alea la vanzare, as da fuga pe la el! Ale mele ieseau execrabile.

#133
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
Pai apucă-te de el și exersează.

#134
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Erai mai castigat cu o soba racheta si o plita de fonta cu scurgere grasime ( intr-un recipient ) . O poti muta unde vrei , chiar si daca pleci de acasa o poti lua cu tine . Eu mi-am facut singur una :

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   107.01K   58 downloads


#135
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Vreau sa imi iau o plita striata din fonta. O soba racheta mi-as face, dar....nu stiu daca o vii folosi. E mai comod pe gaz. Si pot controla focul.🤣🤣🤣🤣

#136
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
Si eu fac una cit de curind; din ce am vazut e mai economica la consumul de lemn.
Daca dupa ce ii fac proba ma declar multumit, actuala ajunge la fier vechi :D

#137
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Actuala cum e?

#138
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 bdx100, on 07 mai 2020 - 23:40, said:

.... soba racheta si o plita de fonta cu scurgere grasime ( intr-un recipient ) ...... Eu mi-am facut singur una :
Cine crede pe vorbe si poze de pe net ....

#139
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
Actuala este asta:
Attached File  IMG_20200508_184027.jpg   358.64K   89 downloads
Între timp, am început sa tricotez:
MiAttached File  IMG_20200508_182746.jpg   355.79K   89 downloads
Miine sa ii fac ușile și partea pe care va sta ceaunul, discul.


#140
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Claudiu, mai ai poze  ?  Cum arata acum ? Ai vopsit-o ? :)

#141
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Nu am avut timp mai am 2 pereti jumatate de dat cu adeziv apoi vopsesc stil.caramida

#142
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Uite si gratarul meu!🤣🤣🤣🤣 Am luat ieri placa de fonta din Dedeman. Dar s-a lipit carnea de ea. Mai incerc. Daca se mai lipeste, ma intorc la geamul de aragaz. (Chiar o sa mai caut cateva pe la depozitele de fier vechi, care-mi sunt in drum)

Attached Files


Edited by sacos, 11 May 2020 - 14:31.


#143
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 claudiu2012, on 11 mai 2020 - 13:26, said:

Nu am avut timp mai am 2 pereti jumatate de dat cu adeziv apoi vopsesc stil.caramida

Hmm, pe lângă faptul ca nu înțeleg rostul acelui cub plin de beton de la bază, ca nu pricep de ce nu ai facut o arcadă, un simplu triunghi nenorocit măcar, tu zici că spatele e finisat si gata de dat cu vopsea ?
De muncit, văd ca muncești mult, dar pare o muncă cam alandala, să știi.

#144
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 29.01.2016

 claudiu2012, on 06 mai 2020 - 17:40, said:

Lasa-l asa hidos ca asta ma tine 100 de ani. Stai sa vezi culoarea de la oskar si mai vedem cine e urat......nu-l dau pe 10 gratare cu caramida din alea de fitosi....nu rezista alea nici macar 10 la.suta
Oricum iese super misto


Mesele le fac tot din beton dar doar una in dreapta ajunge..in stanga nu am cum.
Voi face.o.masa.in dreapta si la.baza depozit lemne si carbuni si ustensilele de.gratar



Facem un experiment ?

Vin la.gratarul.tau cu barosul si ma.cronometrezi in cat.timp.ti l.dau jos si apoi vii tu la.mine si cine are.timpul de distrugere cel mai mare ala a pierdut si crede ma nu ma intereseaza volumul gratarului....

Sunt convins ca il dai jos, orice ar fi. La cat esti de incapatanat cu frumusetea aia de gratar, numai din ambitie si tot il darami.
Dar nu inteleg ceva. Ce relevanta si legatura are cat e de solid un lucru comparativ cu cat e de placut, frumos, util ?
O fi foarte rezistent al tau, nu zic nu, dar, parca e o inghetata pe bat intoarsa invers, ca sa nu zic altfel...
Te-ai axat prea mult pe soliditate si ai uitat sa lucrezi la capitolul aspect si frumusete...fara suparare.
E ca si cum iti iei o masina urata (dar urata rau, nu asa) si te lauzi ca prinde 400 km/h, asta fiind singurul avantaj, comparativ cu o masina mai inceata la viteza dar mai frumoasa, mai aspectuasa, mai confortabila si mai utila.
Daca tie iti place, e foarte bine, ca nu trebuie sa ne placa vreunuia dintre noi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate