Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare card carburant

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013
Buna seara,
mi-as dori deschiderea unui card de carburant (Persoana Juridica) pentru avantajul deducerii TVA-ului insa, de asemenea, m-ar interesa ce altfel de avantaje exista in momentul de fata la aceste carduri si pe care l-ati ales voi (daca aveti unul)?
Multumesc anticipat!

#2
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Cred ca de la Rompetrol sau Mol .

Edited by Vlad_22, 17 February 2020 - 19:59.


#3
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 17.01.2008
OMV PETROM are cea mai mare retea de statii de caburant.
Faci contract cu ei, iti analizeaza "potenta" firmei sipe baza asta iti acorda un "credit".
Se factureaza de 2 ori pe luna, ce ai consumat in 15 zile. Practic platesti dupa ce consumi....
Ai control online. Cardurile pot fi pe numele soferilor sau pe nr de masina.
Poti stabili limite pentru alimentare, zilnice, saptamanale, lunare, astfel ca soferul sa nu .... sara calul...

#4
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postmihai_costea, on 17 februarie 2020 - 19:46, said:

mi-as dori deschiderea unui card de carburant (Persoana Juridica) pentru avantajul deducerii TVA-ului

Nu înțeleg, cu ce te împiedică inexistența unui astfel de card să-ți deduci TVA. De acord, dacă ai mai multe mașini, mai mulți șoferi, e practic din punct de vedere logistic, că nu mai stai să aduni bonurile de la fiecare, dar dacă n-ai...

#5
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 04.11.2016
Eu am folosit ani de zile Rompetrol. Opresti la pompa, introduci cardul, alimentezi, pleci fara a mai intra la casier si la inceputul lunii urmatoare vine factura pe mail. Pompa iti poate scoate si chitanta dar care nu are valoare fiscala. Se poate controla on-line cand, unde si cat s-a alimentat.
La altii nu cunosc cum sta treaba pentru firme.
Desi nu are legatura cu subiectul, la masina personala am Lukoil dar doar pentru a alimenta in weekend benzina de 100 cu 50 de bani mai putin pe litru sau 95 Ecto la pret de 95.

#6
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Carduri de firma gasesti la diferite firme Lukoil Rompetrol Petrom Mol etc
La Lukoil iti cer consum de minim 2000 litri pe luna plus carburanti de foarte proasta calitate.
Eu am card de Rompetrol avantajos dpdv ca poti face un prepay pt carburant in care platesti in avans si primesti reducere de 10% era acum cativa ani cand am facut eu acum cred ca este de 8% indiferent de cati litri consumi lunar
Petrom si Mol au si ei tot asa consum de minim nu stiu cati litri pe luna

#7
underground_junkie

underground_junkie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 21.04.2018

View Postdanutzu_1069, on 17 februarie 2020 - 20:12, said:

OMV PETROM are cea mai mare retea de statii de caburant.
Faci contract cu ei, iti analizeaza "potenta" firmei sipe baza asta iti acorda un "credit".
Se factureaza de 2 ori pe luna, ce ai consumat in 15 zile. Practic platesti dupa ce consumi....

La faza asta OMV are de castigat in taxe de la procesatorul de plati cu cardul. Ce ofera ei la schimb?

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
tu iti inchipui ca aia cu cardurile platesc comerciantilor???

#9
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Noi lucrăm cu Lukoil, nici vorbă de carburanți proști în condițiile în care alimentăm de la mașinile de lucru până la ultimele fițe ale șefilor, inclusiv a mea personală. Am senzația că dacă ai consum consistent poți să negociezi prețuri mai bune decât restul pieței. Mă avantajează că mai iau și punctele pe care pot să le folosesc pentru mine.

#10
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Eu am facut la lukoil card pe persoana juridica. 10 bani reducere la fiecare litru cumparat. Unde locuiesc eu lukoil are cele mai mici preturi fara reducere iar daca mai aplic reducerea castig 10 bani la fiecare litru si puncte bonus. Eu nu inteleg de ce unii zic ca lukoil are carburant prost. Momentan am 150 000km alimentati doar la lukoil fara probleme.

Edited by ammaus, 17 February 2020 - 23:52.


#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Rompetrol. Una din firmele partenere folosea cardurile lor. In functie de cantitate, se obtinea o reducere mai mare. O perioada ne-au dat si noua un card (bine, ni se refactura) si au devenit putin invidiosi: eu, avand masina cu GPL, obtineam o reducere de 10 bani standard, fata de benzina sau motorina care ajungea la 8 sau 9 bani per litru.

Legat de Lukoil: s-a mai discutat tema asta. Depinde de statie. In primul an cand am luat masina, alimentam exclusiv de la ei. La unele statii GPL-ul era rontatit de masina, la altele mergea ca uns (iar la cele doua statii la care alimentam mai des se simtea diferenta de compozitie). Dupa ce mi-am luat Dacia, agentul mi-a zis ca nu poate recomanda o benzinarie anume intrucat a auzit pe la multi aceleasi discutii contradictorii (plusuri si minusuri). Doar mi-a recomandat sa alimentez de la benzinarii care sa imi inspire incredere. La tara la sotie este o statie de carburant, dar toti zic ca au produse de slaba calitate (mai slabe decat ar trebui sa fie).

PS: eu am ramas cu alimentarile de la Rompetrol (atat GPL, cat si benzina de 98). La prima alimentare de gaz, cel care alimenta mi-a zis ca o sa am un consum mai mic. Nu l-am crezut (evident, marketing, bla, bla). La Lukoil, la ultima alimentare, pe acelasi traseu, aceleasi conditii, aveam in bord 340 km. Dupa prima alimentare de la Rompetrol am avut 352 km cu acelasi plin (28.3 Lukoil, 28.6 Rompetrol). Presupun ca 0.3L in plus nu aveau cum sa fac 12 km in plus, iar media de autonomia a ajuns intre 350 si 360 km.

Ca recomandare: vezi ce benzinarii ai in drum si alimenteaza o perioada de la fiecare (bine, macar o saptamana sau doua plinuri consecutive de la fiecare) si ar fi bine sa alimentezi cand esti pe rosu, sa nu ai dubii ca s-au amestecat formulele in rezervor.

#12
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Si eu am masina pe GPL plus benzina.
Cu gpl de la lukoil nu scadeam sub 10 l% de la Petrom acum iarna imi consuma 11 l% adica la rezervor de 50 litri inseamna 50 km in plus cu gpl de Petrom
Benzina nici nu mai vb despre cum trage masina cu benzina de 95 aditivata din weekend de la lukoil fata de cea mai ieftina benzina de la Rompetrol si motorul merge mai bine si toarce mai frumos. Crede-ma am simtit diferenta pe pielea mea.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Avand decontare de la servici (200 lei) carburant, prefer sa bag cea mai buna benzina recomandata. In oras, cel putin Bucuresti, la orele de varf, un plin (32L, cat are butelia actuala, +/-5%) imi ajunge cam 310-320 km.

Stiu, daca as alimenta cu cardul de la Lukoil, as avea 10 bani pe litru in minus, dar, facand un calcul, diferenta reala (minus in bani la Luk, plus in km la Rompetrol) este de 1 maxim 2 bani pe litru si prefer, din punctul meu de vedere, sa merg cu carburant care simt ca masina imi merge mai bine.

PS: am facut vineri prima revizie la masina si mecanicii mi-au recomandat sa pastrez locul de unde alimentez, cel putin cu benzina. Filtrele au fost destul de curate. La GPL au fost mai murdare (nu prea mult), dar alimentarile au fost Petrom (primul plin de gaz si inca unul), Rompetrol (cam 70-75%), Mol (cam 25%) si Luk (o data).

#14
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Văd că au băgat posibilitate de a crea card de fidelitate benzinărie și la OMV. Se poate face direct din aplicația lor pe mobil. Și LUKOIL au băgat opțiunea de card digital, tot din aplicație.

Edited by Vlad_22, 06 July 2022 - 14:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate