Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Reconditionare usi

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Ati reconditionat usi(apartament) la vreun atelier, merita, cat costa? Arata bine in urma reconditionarii? Trebuie duse usile la atelier sau poate veni acasa sa le reconditioneze acasa?

Multumesc.

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Poti sa postezi o imagine cu una dintre usi? Posted Image

#3
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Depinde ce usi, material,vechime si cu ce au fost vopsite inaine,cat de deteriorata este(sunt).

#4
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 10.02.2020
Poti sa le reconditionezi tu cu bait de lemn si cu pensula daca sunt usi de apartament din bloc din alea cu 2 foi de placaj si inauntru cu lamele din placaj. Am dat eu cu bait maro niste usi, am schimbat clantele cu unele moderne si am vopsit tocurile cu vopsea maro.

Au iesit perfecte usile si nu mai aratau deloc vechi si urate. Altceva nu are ce sa faca nici un atelier la usile alea, mai dai banii degeaba la aia.

O pensula si cu bait din asta faci usile ca noi.

https://www.emag.ro/...ait pentru lemn

#5
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Daca vorbim de niste usi de la o casa veche,din stejar,cu model complicat se face decapare la vopseaua veche,exista oameni care sunt specializati pe asta,dureaza, nu e o usa de bloc...
Nu mai vorbesc de accesoriile de feronerie.

#6
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006
Daca sunt in stare buna se pot reconditiona dar in mod normal trebuie slefuit pana la lemn pentru a prinde noile straturi de protectie. Se poate slefui si vopsi si din mana dar nu te astepta sa iasa la fel de bine ca si intr-un atelier. Nu va fi la fel de fin.

Trebuie sa incepi cu banda de slefuit dura si sa termini cu banda de slefuit fina. Trebuie slefuire intre straturi.
Daca nu merge jos vopseaua se poate folosi decapant.

#7
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Eu mi-am reconditionat usile din casa . Vreau sa spun ca nu le-am mai recunoscut deloc dupa reconditionare . Bine...erau usi de apartament de bloc , dar dupa reconditionare arata extraordinar de bine.Am ales sa le reconditionez pentru ca erau usi facute dinainte de revolutie, cu simt de raspundere .Astea din zilele noastre  zici ca sunt facute din carton . Butaforie !
A venit mesterul , le-a incarcat pe toate in masina si le-a dus la atelier . A durat cam 5 zile pana au fost gata . 4 usi
Daca esti interesat , cel mai bine iei legatura cu el telefonic .
Asta e site-ul lui . Deocamdata e cam in constructie , site-ul.
- https://ferestrelemn...cat.ro/contact/

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Attached File  IMG_20200217_204751896_HDR.jpg   152.25K   56 downloads Attached File  IMG_20200217_204803231_HDR.jpg   227.12K   52 downloads Attached File  IMG_20200217_204815070_HDR.jpg   230.05K   48 downloads

Poti sa renunti la vechile usi comuniste si sa iti pui usi din profil pvc colorat tip nuc sau stejar ori wenge...Posted Image

#9
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Usi de PVC intr-un apartament ? Da o nota de kitch .
Sa ma simt in casa ca intr-un spital ! Acolo vezi usi de PVC in toate interioarele .

Alea comuniste erau facute cu simt de raspundere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate