Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Mama lui de soclu'

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
kreyonel

kreyonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.05.2007
Pret materiale: mastic, hidroizol, polistiren extrudat 5cm, adeziv lipire+armare, plasa armare, grund, tencuiala mozaicata - aprox 75-80 ron/mp cu TVA. Manopera n-ar trebui sa depaseasca 40-50 ron/mp

#20
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

 kreyonel, on 17 februarie 2020 - 15:12, said:

Pret materiale: mastic, hidroizol, polistiren extrudat 5cm, adeziv lipire+armare, plasa armare, grund, tencuiala mozaicata - aprox 75-80 ron/mp cu TVA. Manopera n-ar trebui sa depaseasca 40-50 ron/mp

Multumesc,

Daca mai am intrebari o sa revin.

#21
kreyonel

kreyonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.05.2007
Cu placere!
Succes! Si nu lasa "meseriasul" sa sara peste hidroizolatie, "ca el stie mai bine"...

#22
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Vezi ca tencuiala mozaicata nu prinde direct pe extrudat. De aia a puscat

#23
kreyonel

kreyonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.05.2007

 godaro, on 17 februarie 2020 - 17:07, said:

Vezi ca tencuiala mozaicata nu prinde direct pe extrudat. De aia a puscat
N-are cum sa-l fi prins pe polistiren direct. E clar ca a fost aplicat pe adezivul armat cu plasa

#24
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Asa este, dar sunt unele extrudate care sunt netede si nu se prinde nimic pe ele. Eu sunt patit, mi-a puscat tencuiala de pe ele de a tb sa schimb mizeria de xps.

#25
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 george_alexandru, on 17 februarie 2020 - 13:00, said:

[...]Deasupra soclului, sub polistiren, ai picurator?

Pacat sa se ignore intrebarea asta!

#26
kreyonel

kreyonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.05.2007

 DIY, on 18 februarie 2020 - 20:28, said:

[...]Deasupra soclului, sub polistiren, ai picurator?

Pacat sa se ignore intrebarea asta!
Da, bine punctat! Thalia, ce ne spui? Chiar e foarte important. Daca nu ai picurator si se prelinge frumos apa de pe fatada spre soclu (fiind mai retras), e cam degeaba toata povestea ce am detaliat-o mai sus cu etapele realizarii corecte a placarii si finisarii soclului.

 godaro, on 18 februarie 2020 - 17:18, said:

Asa este, dar sunt unele extrudate care sunt netede si nu se prinde nimic pe ele. Eu sunt patit, mi-a puscat tencuiala de pe ele de a tb sa schimb mizeria de xps.
Obligatoriu XPS cu rugozitate si adeziv dedicat pt XPS (nu cu toti adezivii poti lipi si spaclui/arma pe XPS)

Edited by kreyonel, 19 February 2020 - 08:29.


#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,505
  • Înscris: 30.08.2017
Merge si pe ăla neted, dai cu o amorsa înainte dacă nu ai încredere ca tine adezivul.

#28
kreyonel

kreyonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.05.2007

 george_alexandru, on 19 februarie 2020 - 08:54, said:

Merge si pe ăla neted, dai cu o amorsa înainte dacă nu ai încredere ca tine adezivul.
Pai daca mai dai bani pe betokontakt (ca ala prinde pe suprafete netede) iesi in minus. Mai bine iei direct XPS rugos

#29
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
kreyonel, ce inseamna picurator? Te rog arata-mi o poza.
Treaba cu soclul sta asa:
prima data a fost facut cu polistiren de 3, fara a fi prins in dibluri, apoi plasa si tencuiala mozaicata. Dupa 2 ani polistirenul a luat-o la vale:(.
a doua oara, pentru ca ne mutam in casa , l-am facut pe repede-nainte, fara hidroizolatie si fara polistiren (nu faceti ca noi). Am vazut multe case cu soclul la "gri" si am zis ca sa mergem asa.

Acum , cum era de asteptat s-a desfacut pe anumite locuri, din cauza apei si trebuie refacut. Asta e.

#30
kreyonel

kreyonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.05.2007

 thalia, on 20 februarie 2020 - 14:31, said:

kreyonel, ce inseamna picurator? Te rog arata-mi o poza.
Treaba cu soclul sta asa:
prima data a fost facut cu polistiren de 3, fara a fi prins in dibluri, apoi plasa si tencuiala mozaicata. Dupa 2 ani polistirenul a luat-o la vale:(.
a doua oara, pentru ca ne mutam in casa , l-am facut pe repede-nainte, fara hidroizolatie si fara polistiren (nu faceti ca noi). Am vazut multe case cu soclul la "gri" si am zis ca sa mergem asa.

Acum , cum era de asteptat s-a desfacut pe anumite locuri, din cauza apei si trebuie refacut. Asta e.
E profilul cu care se incepe polistirenul sau vata de la baza. Vezi poza. Acesta conduce apa spre trotuar jos nu pe soclu

Attached Files



#31
kreyonel

kreyonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.05.2007
Pentru cei care mai au nevoie:

1 - Cureti bine soclul cu peria de sarma + spaclu sa nu fie resturi de materiale sau praf. Cureti si jos la imbinarea cu trotuarul
2 - Speli bine cu apa soclul
3 - Cumperi Hidroizolatie pe baza de ciment Ceresit CR90 si aplici doar pe soclu pe toata suprafata cu bidineaua in 2-3 maini. Citeste modul de aplicare pe sac (f important sa uzi f. bine soclul inainte de aplicare ca sa nu traga apa din material). Stratul 2 si 3 il aplici la interval de 2-3 ore
4 - Aplici mastic bituminos Sika Blackseal BT doar la imbinarea dintre soclu si trotuar, ca un cordon, si il finisezi ca in film cu nisip
5 - Cumperi adeziv Ceresit Thermouniversal de la Dedeman + polistiren extrudat 5cm Zentyss (e rugos, cu striatii sa prinda bine adezivul) + plasa armare 160 gr
6 - Lipesti polistirenul cu adeziv. A doua zi aplici o mana de adeziv in care inglobezi plasa de armare (folosesti gletiera cu dinti). Apoi dupa cateva ore sau a 2-a zi aplici inca o mana de  adeziv pt nivelare si finisare.
7 - Dupa cateva zile aplici Amorsa cu quartz (amorsa pt tencuiala decorativa)
8 - Dupa o zi aplici tencuiala mozaicata de soclu cu gletiera

Bineinteles intre toate etapele de mai sus, trebuie sa lasi niste timpi sa se usuce materialul

Succes!

Edited by kreyonel, 21 February 2020 - 13:33.


#32
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Buna

Am revenit cu aceleasi vesti. inca nu ne-am apucat de soclu din lipsa de meseriasi.

Partea foarte proasta e ca nu avem picurator pe decorativa si nu vreau sa o stric. nu am bani pentru alta decorativa... Deci ce pot face?

Multumesc,

#33
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 thalia, on 27 mai 2020 - 11:02, said:

Buna

Am revenit cu aceleasi vesti. inca nu ne-am apucat de soclu din lipsa de meseriasi.

Partea foarte proasta e ca nu avem picurator pe decorativa si nu vreau sa o stric. nu am bani pentru alta decorativa... Deci ce pot face?

Multumesc,
Poti sa cauti un ancadrament din polistiren cu picurator, dai cu lavabila la culoare cu decorativa si gata problema.

#34
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 cata, on 27 mai 2020 - 11:38, said:

Poti sa cauti un ancadrament din polistiren cu picurator, dai cu lavabila la culoare cu decorativa si gata problema.

Cam asa. Prelungesti decorativa.
Cateva tipuri de picuratoare:

Attached Files



#35
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 DIY, on 27 mai 2020 - 17:23, said:



Cam asa. Prelungesti decorativa.
Cateva tipuri de picuratoare:
Nu așa , dar nu.i rau nici ce spui.
Eu spuneam de ceva de genul asta, https://www.dedeman....75-mm/p/6019386 , dar făcut pe comanda.
Pe comanda ca sa nu fie așa butucănos , masiv.

Edited by cata, 27 May 2020 - 17:42.


#36
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Ouch! Profilul din polistiren tine, deja, de gustul fiecaruia ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate