Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Mama lui de soclu'

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Soclul nostru frumos, placat cu tencuiala mozaicata  iar s-a "puscat" in anumite locuri si arata ca dracu. Clar ca se infiltreaza apa si trebuie schimbat/ reparat.Posted Image
Intrebarea e cu ce sa sa-l schimb, ca sa pun iarasi mozaicata d'asta si sa revin peste 5 ani ca iar s-a umflat nu mi se pare ok. N-o fi fost bine executat, dar nici mozaicata asta nu mi se pare ca tine multa vreme.

Pe de alta parte nu am buget sa -l plachez cu piatra, nu am acum, copil la facultate in afara etc..

Deci ce fac? La voi cum rezista tencuiala asta ? Care mai sunt preturile/mp pentru tencuit  un soclu cu toti pasii aferenti?

Multumesc

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
pune si tu numele firmei care ti-a facut asta , ca sa stie si altii sa se fereasca de ei :)

#3
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Nu mai stiu sincer, erau de prin Rio de Bolintin...

Edited by thalia, 17 February 2020 - 12:54.


#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,478
  • Înscris: 30.08.2017
Tocmai ce ma pregăteam de niște tencuiala pentru soclu după ce in proiect am avut piatra :)

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
In primul rand pune o poza sa vedem si noi despre ce este vorba. Adica daca este plan vertical sau orizontal.

Doi la mana, problema la tine este de izolatie, nu de soclu sau mozaic. Cauta solutii sa scapi de umezeala. De unde vine umezeala ?

#6
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View Postgeorge_alexandru, on 17 februarie 2020 - 12:54, said:

Tocmai ce ma pregăteam de niște tencuiala pentru soclu după ce in proiect am avut piatra Posted Image

Pai uite ca se "pusca" si arata urat. Acu eu mai dau cu ochiul asa prin multe gradini, (deh is hoasca batrana) si vad si la case mai mari ca asa se intampla cu mozaicata asta .
Deci ce facem. Decorativa cu silicon s-o comporta la fel?

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,478
  • Înscris: 30.08.2017
Dacă e executata corect lucrarea nu ar trebui sa fie probleme. Si cu piatra, dacă ajunge apă in spatele ei, la un moment dat se va desprinde. Deasupra soclului, sub polistiren, ai picurator?

#8
kreyonel

kreyonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.05.2007
Sub tencuiala de soclu neaparat aplicata o hidroizolatie pensulabila pe baza de ciment gen Ceresit CR90, care lucreaza prin cristalizare. In orice caz, trebuie impiedicata infiltrarea apei de jos de la trotuar sau de sus.

#9
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Spuneti-mi si mie ordinea lucrarilor ce trebuie executate, considerati ca soclul este gol (ciment).

multumesc

View Posttehnics, on 17 februarie 2020 - 12:55, said:

In primul rand pune o poza sa vedem si noi despre ce este vorba. Adica daca este plan vertical sau orizontal.

Doi la mana, problema la tine este de izolatie, nu de soclu sau mozaic. Cauta solutii sa scapi de umezeala. De unde vine umezeala ?

Da, e de la umezeala. Am scris mai sus: care este ordinea corecta de izolatie a unui soclu pana la tencuiala mozaicata, considerand ca soclul este gol.

multumesc

#10
kreyonel

kreyonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.05.2007
Prima oara un mastic bituminos sau ceva elastic intre soclu si trotuar. Apoi Hidrizolatie cimentoasa cum am zis mai sus, apoi grund apoi mozaicata.

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
De la umezeală era evident că e. Întrebarea e de unde vine umezeala? De sus - apă de ploaie infiltrată între piatră și zidărie? Sau de jos - ai probleme cu hidroizolația și apa vine din pămînt? În funcție de caz soluțiile sînt diferite

#12
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View Postkreyonel, on 17 februarie 2020 - 13:54, said:

Prima oara un mastic bituminos sau ceva elastic intre soclu si trotuar. Apoi Hidrizolatie cimentoasa cum am zis mai sus, apoi grund apoi mozaicata.

si polistirenul unde vine?

#13
kreyonel

kreyonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.05.2007

View Postthalia, on 17 februarie 2020 - 14:01, said:


si polistirenul unde vine?
Polistirenul dupa ce ai aplicat hidroizolatia pe baza de ciment, lipit cu adeziv pt extrudat. Vezi ca nu merge orice adeziv. Sa citesti cu atentia fisa tehnica de la hidroizolatie ca tre sa umezesti bine inainte de aplicare

#14
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View Postkreyonel, on 17 februarie 2020 - 14:18, said:

Polistirenul dupa ce ai aplicat hidroizolatia pe baza de ciment, lipit cu adeziv pt extrudat. Vezi ca nu merge orice adeziv. Sa citesti cu atentia fisa tehnica de la hidroizolatie ca tre sa umezesti bine inainte de aplicare


O singura intrebare mai am, sa inteleg ce acest mastic bituminos se aplica si la imbinare, asta inseamna ca si pe cimentul (aleea) care vine pana in soclu? Si cat anume se aplica pe soclu, pe toata inaltimea?

l.e. o poza ar face cat o mie de cuvinte:)

multumesc,

Edited by thalia, 17 February 2020 - 14:29.


#15
kreyonel

kreyonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.05.2007
Aplici ca un silicon doar la imbinarea dintre trotuar si soclu (cum se aplica si la gresie de exemplu la bai). Si netezesti cu degetul

#16
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

View Postthalia, on 17 februarie 2020 - 14:28, said:

...
l.e. o poza ar face cat o mie de cuvinte:)

multumesc,
Iegzact asta asteptam si noi.Posted Image

Edited by conu71, 17 February 2020 - 15:26.
quote la flame


#17
kreyonel

kreyonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.05.2007
uite aici de exemplu [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uUWYc7YihM4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View Posttehnics, on 17 februarie 2020 - 14:39, said:

Thalia, intelege ca nu e misto. Eu asta am inteles pana acum. Ca e vorba de un soclu electric montat in tavan.
Nu sunt genul de mistocar...

Ai mai... e soclul de la o casa si trebuie sa-l refac. Asta e!

Nu mi-a zis nimeni ce preturi mai sunt pentru aceste lucrari, orientativ , pe mp.
Profit de perioada asta rece sa pot sa-mi fac un buget.

Multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate