Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

De ce propovaduiesc neoprotestantii in Asia?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
458 replies to this topic

#433
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 20 februarie 2020 - 00:52, said:

De parca Hristos n-ar avea pamant si ar avea nevoie sa cucereasca Asia.
E o singura diferenta de gandire intre noi, frate Dorel: cand eu zic Asia, tu te gandesti la pamantul Asiei pe eu ma gandesc la mantuirea oamenilor din Asia.
Unul se gandeste la lucrurile de jos si altul la cele de sus.
Dupa cum zice Scriptura...

Edited by penticostalul, 20 February 2020 - 12:11.


#434
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

View PostFluk3, on 20 februarie 2020 - 12:06, said:


Am zis ca asta e unul dintre motive nu toate motivele pt care nu cred. Daca nu ar mai fi falsi macar ar avea un punct de vedere mai puternic, cam atat... cat despre dovezi, mai avem mult de discutat.

Spune-mi de ce crezi ca e bine sa crezi in ceva ce nu poti dovedi si mai ales sa afirmi cu certitudine ca e adevarat ? Daca imi raspunzi ca pt linistea sufleteasca nu-ti mai raspund inapoi Posted Image). Unii ortodocsi nu sunt primitivi deloc... am vazut gloate si la neoprot. stai lin... Vezi, fiecare isi spune problema din punctul religiei lui...

credinta n-are nevoie de dovezi, d-aia e credinta. nu mai dureaza mult, o generatie sau doua, si stiinta le va da cu bibliile-n crestete. :)

am spus ortodoxie, nu ortodocsi.  in general ceilalti incearca sa-si catehizeze, macar atat, credinciosii.

#435
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Da... ai dreptate, credinta e credinta, atata doar ca crestinii "se lauda" cu dovezi foarte clare pt credinta lor...
Eu zic ca de cateva secole incoace stiinta a cap dat in cap celor care cred.. multe dintre credinte, miracole, minuni au fost demontate. Dar daca ai suficiente dovezi cum ca stiinta poate sa dovedeasca in vreun fel existenta unei forte divine esti liber sa o faci chiar si acum nu peste doua generatii :)

Pai sa inteleg ca in fiecare religie (inclusiv ortodoxie) exista crestini care nu "se pun" la ideea cenerala a acelei religii ?

#436
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

View PostFluk3, on 20 februarie 2020 - 12:40, said:

Da... ai dreptate, credinta e credinta, atata doar ca crestinii "se lauda" cu dovezi foarte clare pt credinta lor...
Eu zic ca de cateva secole incoace stiinta a cap dat in cap celor care cred.. multe dintre credinte, miracole, minuni au fost demontate. Dar daca ai suficiente dovezi cum ca stiinta poate sa dovedeasca in vreun fel existenta unei forte divine esti liber sa o faci chiar si acum nu peste doua generatii Posted Image

Pai sa inteleg ca in fiecare religie (inclusiv ortodoxie) exista crestini care nu "se pun" la ideea cenerala a acelei religii ?

pai, trenul, furculita, sapunul, cartoful, radioul, ochelarii pentru sudura, nu-s suficiente :)

punctul meu de vedere e clar, tu intelegi ce vrei. sf ambrosie  a zis clar despre bizantini: "au confiscat credinta si s-au indepartat de popor", se referea la inaltul cler, devenit prea-inaltul...

#437
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 20 februarie 2020 - 12:11, said:

E o singura diferenta de gandire intre noi, frate Dorel: cand eu zic Asia, tu te gandesti la pamantul Asiei pe eu ma gandesc la mantuirea oamenilor din Asia.
Unul se gandeste la lucrurile de jos si altul la cele de sus.
Dupa cum zice Scriptura...

”Pamantul Asiei” sunt asiaticii, frate Penticostale. Si voi va credeti mantuitorii lor. Voi sunteti Dumnezeu, care ii puneti lui Hristos toti dusmanii la picioare. Dar fiindca Dumnezeu a zis lui Hristos sa lase Asia in pace, iar voi nu o lasati, inseamna ca va credeti mai presus de Dumnezeu.

#438
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostDonald_Duck, on 20 februarie 2020 - 12:51, said:

pai, trenul, furculita, sapunul, cartoful, radioul, ochelarii pentru sudura, nu-s suficiente Posted Image

punctul meu de vedere e clar, tu intelegi ce vrei. sf ambrosie  a zis clar despre bizantini: "au confiscat credinta si s-au indepartat de popor", se referea la inaltul cler, devenit prea-inaltul...

Credinta e mai scumpa decat aurul.
Ambrozie a tras o concluzie  corecta.Specific personalitatii umane ,sa ia din ce este din belsug si sa doseasca pt sine sau sa ingradeasca accesul sub pretextul binelul general daca ne referim la Vasile al Mare

Insa Credinta nu e ortodoxa sau protestanta  este altceva, si daca nu o poti vedea  n-ai cum s-o culegi, calci pe valoare,treci fara banuieli.Tone de aur sub picioare si eu  in paralel...

Cati nustriga dupa salvare  la o problema,la un cancer ceva probleme prin viata..?
Insa nimic...un soc .intunerec perfect,moarte in priviri.   ...se agata de medici...poate ,poate. Doctori in replica raspund
-Domnule  noi nu suntem Dumnezeu..ce este omeneste am facut.
Chiar scrie explicit despre credinta


Imparatia cerurilor se mai aseamana cu o comoara ascunsa intr-o tarina. Omul care o gaseste o ascunde; si, de bucuria ei, se duce si vinde tot ce are si cumpara tarina aceea. (Mat.13:44)

Amabile n-am timp de mine ,eu trebuie acum sa am credinta asta (comoara), maine bate moartea la usa sau ma zdrobeste cataclismul si trebuuie sa stau pregatit.Sa ma scuze prieteni ca nu merg la show -ul lor, nici ca n-am timp vacanta in Thailanda...un singur lucru urmaresc ,cum sa fiu posesorul comorii(credintei)

Am definitie.

pentru ca oricine este nascut din Dumnezeu biruie lumea; si ceea ce castiga biruinta asupra lumii este credinta noastra. (1Ioan.5:4)

tu stai in picioare prin credinta: (Rom.11:20)

Nonsensul,dezgustul de ce va urma ,moartea ,astea nu intarzie.

Daca m-am nascut pt a muri chiar nu mai are sens sa exist..insa a venit credinta,, care zice  ca am intrat  in viata sa zdrobesc propria mea moarte interioara  poare si a altore de prin jur.

Tu in ce directie o iei fara gps ?

Edited by husand, 20 February 2020 - 13:49.


#439
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 20 februarie 2020 - 13:21, said:

Si voi va credeti mantuitorii lor.
Voi sunteti Dumnezeu, care ii puneti lui Hristos toti dusmanii la picioare.
Noi nu ne credem, suntem.

View PostDorel666, on 20 februarie 2020 - 13:21, said:

Dumnezeu a zis lui Hristos sa lase Asia in pace
Asia a aproape in mainile noastre.
O cucerim deplin si i-o dam Domnului!
Si gata!

#440
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostFluk3, on 20 februarie 2020 - 12:40, said:

. Dar daca ai suficiente dovezi cum ca stiinta poate sa dovedeasca in vreun fel existenta unei forte divine esti liber sa o faci chiar si acum nu peste doua generatii Posted Image

Pai sa inteleg ca in fiecare religie (inclusiv ortodoxie) exista crestini care nu "se pun" la ideea cenerala a acelei religii ?


Lumea se schimba  2 generatii e mult ,eu nu voi mai fi , real e sa vorbim despre timpul nostru si acum sunt un fir intr-un univers imens ,este o usa deschisa de la primul om pana la ultimul, o numesc sansa.

O folosesc  sau o ignor.
Daca merg spre credinta dupa ce am explorat totul si n-am gasit o iesire e ok ce pierd?
A mai zambeste unul altul cand ma vede;
-saracul e dus rau...

Admit,exact asta faceam si eu inainte.

Edited by husand, 20 February 2020 - 13:58.


#441
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014
striga si cel credincios si ateul; dar hocus-pocus n-aude, e orb, e surd sau nici nu exista? tu zici ca exista, aur, asteapta mult si bine. si eu strig, sunt bivol si sunt slab, n-am ce face...

#442
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 20 februarie 2020 - 13:54, said:

Noi nu ne credem, suntem.


Asta ziceam si eu, ca voi sunteti convinsi ca sunteti Dumnezeu!

#443
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostDonald_Duck, on 20 februarie 2020 - 12:17, said:

... stiinta le va da cu bibliile-n crestete. Posted Image




Cand universul fara margini va fi in degetul tau mic (dupa Eminescu) atunci vei avea si tu o definitie a credintei in sfarsit


Caci El zice si se face; porunceste, si ce porunceste ia fiinta. (Ps.33:9)



Stiinta nefiind decat mecanismul de sub deget.

Energia ex nihilo si intelligent controlling sunt numai parghii creative.

Sus de tot este ceva de genul VOIESC fiindca est drept , moment din care se desfasoara existenta.

Nu ai inteles punctul zero.(credinta)

Edited by husand, 20 February 2020 - 14:09.


#444
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 20 februarie 2020 - 13:54, said:


Asia a aproape in mainile noastre.
O cucerim deplin si i-o dam Domnului!
Si gata!

O sa-i dati Domnului doar ciolanele voastre. Transate de Asia, bineinteles, ca va mananca in kur. Ca vede toata lumea ce cucerita este Asia de catre voi si cat sange curge de cand sunteti voi convinsi ca ati cucerit Asia...

#445
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostDonald_Duck, on 20 februarie 2020 - 14:03, said:

tu zici ca exista, aur, asteapta mult si bine. si eu strig, sunt bivol si sunt slab, n-am ce face...

Exista  si e mult de munca.
Ba ai ce face.Sa ai mai multa speranta = credinta pentru a te urni  a schimba lumea  in primul rand a ta.

Insa fara convingere nu pleaca nimic sau pleaca si daca e una falsa moare pe parcurs

Edited by husand, 20 February 2020 - 14:14.


#446
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

View Posthusand, on 20 februarie 2020 - 14:10, said:

Ba ai ce face.Sa ai mai multa speranta = credinta

se zice ca speranta moare ultima, dupa aia nu mai e nimic sau cum?!? :) si io sper sa mai fie ceva, orice, chiar sa existe marele vrajitor, dar slabe... sperante.

#447
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 20 februarie 2020 - 13:54, said:


Asia a aproape in mainile noastre.
O cucerim deplin si i-o dam Domnului!
Si gata!

Da, stiu ca vreti sa inghititi Asia...

1 Petru 5:8 Fiţi treji şi vegheaţi! Pentru că potrivnicul vostru, diavolul, dă târcoale ca un leu care răcneşte şi caută pe cine să înghită.

#448
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 20 februarie 2020 - 14:09, said:

O sa-i dati Domnului doar ciolanele voastre. Transate de Asia, bineinteles
Daca a fi sa murim o moarte de martir, merita!
Sa nu precupetim niciun efort si nici chiar vietile noastre sau ale altora!

Tu esti gata de moarte, frate Dorele?Posted Image

#449
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 20 februarie 2020 - 14:45, said:

Daca a fi sa murim o moarte de martir, merita!
Sa nu precupetim niciun efort si nici chiar vietile noastre sau ale altora!

Tu esti gata de moarte, frate Dorele?Posted Image

Eu am murit cu Hristos. Dumneata mori pentru cine vrei!
Dar de cand nu precupetesti dumneata vietile altora?

Edited by Dorel666, 20 February 2020 - 14:48.


#450
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 20 februarie 2020 - 14:47, said:

Eu am murit
Ti-au facut astia si piatra funerara :

Attached Files

  • Attached File  ix.jpg   59.59K   7 downloads


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate