Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Contract cu Engie sau schimb furnizorul de gaze?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
501 replies to this topic

#73
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
La AIK ma gândeam și eu. 112 ron fix pe 12 luni e ok. Sunt curios dacă in următoarele luni vor apărea oferte mai bune.

#74
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 21.10.2013

 iulianbrai, on 18 iunie 2020 - 14:06, said:

A apărut un nou jucator pe piață, de fapt nu e strain de piata gazelor, e vorba de ”AIK ENERGY care permite o reducere a prețului la gaze de 12,68 lei/MWh (10%) pentru consumatorii casnici care primesc gaze de la ENGIE și de  22,92 lei/MWh (17%) pentru consumatorii casnici care primesc gaze de la EON, informează Asociația Energia Inteligentă (AEI)” Astept in continuare, pe timp de vara consum aproximativ 30 mc de gaze lunar, iarna am o medie 500 mc lunar, prin octombrie daca nu gasesc nimic mai bun m-as orienta catre AIK, pentru cei care au gaze de la EON oferta este foarte buna. Anual plătesc pe gaze 5000 lei, as castiga 480 lei fata de oferta Engie, unde sunt acum, dar pana in toamna poate apare si altceva, la ce consum am vara, nu ma grabesc.
Vezi ca oferta lor expira pe 30.06.2020

#75
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
AIK este o alternativa si pentru furnizarea de electricitate, avand cel mai mic pret pe comparatorul ANRE.

#76
iulianbrai

iulianbrai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.05.2008
Ofertele sunt ca la telefonie mobila, fa acum contractul ca expira oferta, dupa 1 iulie oferta va ramane, AIK are nevoie de clienti pentru ca este principalul importator de gaze din Romania, esential este sa avem o piata concurentiala, acei jucatori care vor alege sa vanda mult gaz pe un profit mic vor castiga in viitor. Toata lumea din piata stie ca pretul gazelor ar trebui sa fie cu 15-20% mai mic, EON si Engie profita de pozitia dominanta din piata si chiar daca pierd 3 - 4 % din clienti, scot profit bun cu cei ramasi in portofoliu, pe principiul ca mi-e lene sa fac contract cu alta firma. cand insa va veni timpul sa piarda mai mult de 10% din clienti, au puterea sa faca o campanie agresiva de publicitate in vederea recuperarii clientilor.

#77
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Pe siteul ANRE, la Vrancea si Focsani, la servicii reglementate incluse apare ce ar trebui sa fie la nereglementate, de la 1 iulie: https://www.anre.ro/...-furnizare-a-gn
La mine, inaintea AIK mai e o companie, Engie la care sunt acum este pe ultimele locuri cu 125 de lei/MWh.

Daca doresc sa plec de la Engie, iau legatura cu furnizorul dorit sau care e procedura, anunt Engie ca declin contractul?

#78
ionutantonesei

ionutantonesei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 01.04.2010

 danghetau, on 19 iunie 2020 - 15:42, said:

Pe siteul ANRE, la Vrancea si Focsani, la servicii reglementate incluse apare ce ar trebui sa fie la nereglementate, de la 1 iulie: https://www.anre.ro/...-furnizare-a-gn
La mine, inaintea AIK mai e o companie, Engie la care sunt acum este pe ultimele locuri cu 125 de lei/MWh.

Daca doresc sa plec de la Engie, iau legatura cu furnizorul dorit sau care e procedura, anunt Engie ca declin contractul?
Trebuie doar sa vorbesti cu noul furnizor si el va da mai departe cererea. O cerere se va duce catre fostul furnizor si unul ramane la noul furnizor si ai scapat :D

#79
Neadumitru

Neadumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 02.11.2014
O intrebare ce nu prea am vazut sa fie pusa:
- cum se vor efectua (si de catre cine) reviziile instalatiei/centralei? Asta dupa ce ai schimbat furnizorul.

Sau se vor face cu distribuitorul in continuare?...

Edited by Neadumitru, 21 June 2020 - 22:09.


#80
lifer

lifer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.12.2007
Reviziile se pot face (ca si pana acum) cu orice firma autorizata ANRE. Partea de instalatie nu are nici o legatura cu furnizorul de gaz.

Practic, furnizorul va injecta cantitatea respectiva de gaz in reteaua nationala (stocare/transport/distributie) iar tu vei folosi o cantitate echivalenta, dar din gazul care exista pe teava din zona ta.

De ex, daca furnizorul respectiv importa gazul din Ungaria si-l injecteaza in retea prin zona Arad iar tu esti din Constanta, atunci tu vei consuma probabil gaz "rusesc", introdus in reteaua nationala din zona respectiva de catre un alt furnizor (importator).

Ca sa revin la intrebare, cei care se ocupa de dezvoltarea si intretinerea retelei (transport/distributie/bransamente) sunt separati de acesti furnizori, care sunt fie importatori, fie producatori, fie "traficanti" locali (intermediari).

Deci, indiferent de ce furnizor ai avea, el isi va opri doar partea pentru gazul efectiv, iar restul banilor facturati de la tine ii va vira catre cei de la reteaua din zona ta (Distrigaz Sud Retele, de exemplu).

Practic, tu ai un contract separat cu firma care se ocupa de reteaua de gaz, dar acest contract este "mascat" de faptul ca platesti o singura factura, catre furnizor. Este cam aceeasi situatie cu fosta taxa TV, care era inclusa in factura pentru energie electrica.

#81
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Și acum vine întrebarea mea. Dacă fiecare injectează gaz în național, cum rămâne cu corelația între preț și putere calorifica? Știam ca gazul e diferit funcție de zăcăminte, sursa. Deci poți plăti un gaz slab la preț mare și invers?


Edited by arab, 22 June 2020 - 06:42.


#82
lifer

lifer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.12.2007
Probabil ca exista niste marje in ce priveste "calitatea" gazului injectat (de catre furnizor) in reteaua nationala, existand o "depunctare" corespunzatoare.

In ce priveste clientul final, el este taxat functie de puterea calorica a gazului care-i intra in casa (evaluarea asta o fac cei de la reteaua din zona).

Daca, la un moment dat, gazul "tau" are o putere calorica mai scazuta, ti se ajusteaza si pretul (platesti mai putin).

Edited by lifer, 22 June 2020 - 10:52.


#83
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Sa alegem deci cel mai mic preț, dacă tot nu știm ce gaz ardem? Aici nu mai e valabila treaba cu cei bun costa.

#84
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Pai clar la noi acasa ajunge acelasi gaz, indiferent cu cine am semna contractul. Asa ca nu vad de ce nu am alege cel mai mic pret. Doar asa vom sili "granzii" sa inteleaga ca nu mai au monopol si ca trebuie sa scada preturile.

#85
lifer

lifer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.12.2007

 arab, on 22 iunie 2020 - 10:49, said:

Sa alegem deci cel mai mic preț, dacă tot nu știm ce gaz ardem? Aici nu mai e valabila treaba cu cei bun costa.
Cel mai probabil, preturile furnizorilor se refera la o putere calorica "standard". Daca gazul din zona ta este mai "prost", tu vei plati mai putin iar furnizorul care a introdus in retea acel gaz va suporta diferenta de pret. Oricum, astea sunt chestii care ii privesc doar pe furnizori.

Si ca sa-ti raspund: da, este corect, nu stim ce gaz "ardem" (putem doar anticipa, functie de pozitionarea geografica) deci nu are rost sa ne ghidam decat dupa pret.

#86
ionutantonesei

ionutantonesei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 01.04.2010
AIK nu are abonament, nu? Cel putin asa am vazut pe oferta.

#87
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Oferta AIK este fara abonament zilnic.

#88
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

 l_dan, on 19 iunie 2020 - 08:04, said:

AIK este o alternativa si pentru furnizarea de electricitate, avand cel mai mic pret pe comparatorul ANRE.

La electricitate nu cred ca bate tariful reglementat. Dar verific.

Ca idee, in spatele lor se bănuiește că ar fi niște ruși. N-o sa influențeze asta decizia mea, dar ziceam așa, pentru cine e curios.

#89
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
"AIK Energy este o filială a AIK Energy LTD Londra. Administrator este un anume Cristian Ion Stan. Printre cei care controlează compania se află Natalia Niță (Rybchenko), de naționalitate rusă. În perioada 2000 - 2007 a fost manager la Lukoil".
https://economie.hot...-fuzioneaza.htm

#90
lifer

lifer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.12.2007

Quote

Potrivit Profit.ro, care citează Rise Project, Damian Spiridon era în 2015 coordonator al PNȚCD Dâmbovița, iar în 2008, Spiridon a fost deconspirat de CNSAS ca fost colaborator al Securității. În același an 2008, a vrut să candideze la Primăria Capitalei ca reprezentant al Partidului Verde. Un document al CNSAS arată că în 2009 instituția a câștigat un proces împotriva acestuia.

De asemenea, potrivit EVZ, citat de Profit.ro, înainte de a ajunge să fie controlată de Spiridon, Total Corporate Investment Group a fost deținută de vehiculul juridic elvețian Total Asset Management, o firmă cu acționariat ascuns "racordată la afacerile mai multor milionari din spațiul ex-sovietic și cu legături cu foști ofițeri de informații ai URSS". Unul dintre aceștia ar fi fost Boris Golovin, născut în Republica Moldova și având și cetățenie română, care, prin intermediul firmelor Global Internațional 2000 și Global Energy Investment, a fost implicat printre altele într-un proiect eșuat de construire a unei termocentrale la Galați, dar și în privatizarea centralei termoelectrice de la Giurgiu. Golovin a mai fost implicat și într-un proiect de înființare a unei linii de producție de autobuze model rusesc la UCM Reșița.

Sursa: https://economie.hot...din-romania.htm


Bleah... si chiar voiam sa ma "mut" la AIK (fiind convins ca e o firma "onorabila" din UK). Si constat acum ca este fima unui securist roman, folosit ca paravan de niste rusi... si totul pe filiera ALDE!

Culmea este ca eu sunt ZERO nationalist dar efectiv nu se putea o asociere mai diabolica decat in cazul astora. Eu, unul, pentru 5-10% economie, cred ca am sa fac pe "oferta" lor. Din pacate, imensa majoritate nu are habar ce-i cu ei si va pune botul.

Si eu care eram convins ca singurul criteriu de evaluare a ofertelor va fi pretul. Posted Image

Edited by lifer, 22 June 2020 - 15:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate