Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Contract cu Engie sau schimb furnizorul de gaze?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
501 replies to this topic

#19
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Revin la acest subiect:
Pana la urma am semnat cu ei pe 2 ani cu pret fix + abonament.
Sunt incluse 2 servicii: revizie instalatie gaz si verificarea ISCIR (VTP) a centralei termice.
Nu stiu sigur daca am ales ceea ce trebuie in conditiile in care pretul gazelor va scadea dar daca importatorii de gaz si romgaz vor scadea productia / importurile, este posibil sa creasca pretul din nou.

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Pai nu-ti dau aia de ales prea mult, ai 2 variante presupun, Celsius 4U sau Plus.

#21
Rosette

Rosette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.01.2010
CE SA ALEG?
Va rog mult sa va spuneti parerea. Am nevoie sa semnez un nou contract cu Engie si nu stiu ce sa aleg.
Am centrala de apartament si plita pe gaz. Cuptorul este electric. Multumesc pentru ajutor.
Iata ce am primit de la Engie:

ENGIE Gas Start
OFERTĂ DE GAZ DESTINATĂ PIEŢEI LIBERE
*Noul contract va intra în vigoare începând cu data de 01.07.2020 şi poate fi consultat pe engie.ro/liberalizare-gaz/. Ca şi în cazul contractului reglementat, preţul din contract se va actualiza în mod automat în urma modificărilor care vor fi aduse tarifelor reglementate de distribuție, transport şi înmagazinare de către ANRE, conform prevederilor legale în vigoare.
**Preţul final, exprimat în lei/kWh este de 0,12517 și include toate serviciile reglementate menționate mai sus, fiind compus din: 0,09368 (preț gaz natural cu servicii de transport și
înmagazinare incluse) și 0,03149 (tarif reglementat de distribuție aferent categoriei de consum). Preţul ofertei poate fi modificat în situaţia în care preţul gazelor naturale pe piaţa en gros variază cu mai mult de 5% faţă de prețul de achiziție a gazului din producția curentă, aferent CUG aprobat de ANRE pentru trimestrul II al anului 2020, referinţă ce se regăseşte pe engie.ro.
Te invităm pe site-ul engie.ro pentru mai multe oferte potrivite nevoilor tale.
ENGIE Celsius Duo gaz + verificare/revizie instalaţie gaz
ENGIE Celsius Plus gaz + verificare/revizie instalaţie gaz + verificare periodică centrală termică
ENGIE One
gaz + electricitate + servicii tehnice
Ofertele prezentate în chenarul de mai sus sunt destinate exclusiv clienților persoane fizice.
Condiţii generale ale ofertei ENGIE Gas Start
Durată contract, condiţii de reînnoire / prelungire şi de încetare a prestării serviciilor şi a contractului
Contractul de furnizare gaze naturale se încheie pe perioadă nedeterminată.

#22
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Salut,
Eu am ales varianta: "ENGIE Celsius Plus gaz + verificare/revizie instalaţie gaz + verificare periodică centrală termică"
La verificarea centralei termice oricum plateam 150 de lei la 2 ani, calculand diferenta intre oferta standard si cea cu verificari, ar fi vreo 50 de lei in plus pe an.
Singura problema este faptul ca pretul gazului este fix iar in contextul actual e posibil sa mai scada pretul de achizitie pe piata spot si astfel sa-ti scada si tie factura daca nu ai agreeat un pret fix.
Pe de alta parte, companiile care importa gaz si cele care se ocupa de extractie pot reduce productia si importurile astfel incat sa creasca preturile (ca la petrol).
Voi vedea daca am ales bine sau nu.

Daca nu alegi nici o oferta va fi simplu: vei plati pretul gazului calculat de ei cand se emite factura.
Similar cu plata unui credit bancar: marja bancii (abonamentul zilnic fix) + indicele robor (pretul gazului) care poate varia.

Edited by madmax80, 12 May 2020 - 04:37.


#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Gaz Start si Gas 4U practic au cam aceleasi preturi finale... primul semnezi si trimiti prin posta la a doua varianta cica se face online.

#24
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 03.08.2010

View Postmadmax80, on 12 mai 2020 - 04:35, said:

Salut,
Eu am ales varianta: "ENGIE Celsius Plus gaz + verificare/revizie instalație gaz + verificare periodică centrală termică"
La verificarea centralei termice oricum plateam 150 de lei la 2 ani, calculand diferenta intre oferta standard si cea cu verificari, ar fi vreo 50 de lei in plus pe an.
Singura problema este faptul ca pretul gazului este fix iar in contextul actual e posibil sa mai scada pretul de achizitie pe piata spot si astfel sa-ti scada si tie factura daca nu ai agreeat un pret fix.
Pe de alta parte, companiile care importa gaz si cele care se ocupa de extractie pot reduce productia si importurile astfel incat sa creasca preturile (ca la petrol).
Voi vedea daca am ales bine sau nu.

Daca nu alegi nici o oferta va fi simplu: vei plati pretul gazului calculat de ei cand se emite factura.
Similar cu plata unui credit bancar: marja bancii (abonamentul zilnic fix) + indicele robor (pretul gazului) care poate varia.
Aceeasi varianta am ales-o si eu, dar am o intrebare: in pasii algoritmului de semnare a contractului apare pe undeva optiunea de “factura clasica/factura electronica”? Mi-e teama ca automat o sa-mi bage factura electronica iar eu vreau s-o primesc (si) fizic.

#25
Rosette

Rosette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.01.2010

View Postandreic, on 12 mai 2020 - 07:45, said:

Gaz Start si Gas 4U practic au cam aceleasi preturi finale... primul semnezi si trimiti prin posta la a doua varianta cica se face online.
Am primit astazi oferta pentru Gaz4U
C 1 C 2 C 3 C 4
Unitate de măsură lei/kWh lei/kWh lei/kWh lei/kWh lei/kWh lei/kWh lei/kWh lei/kWh
Distrigaz Sud Rețele 0.03149 0.02966 0.02827 0.02178 0.12517 0.12334 0.12195 0.11546

Ce or fi aceste C1, C2, C3, C4 nu stiu.

#26
Rosette

Rosette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.01.2010
Mai am o problema, eu platesc factura prin Debit Direct, la Banca Transilvania. Ce presupune un nou contract? Sa inchei contractul cu banca si sa deschid un nou contract de Debit Direct? Ce nebunie, nervi si resurse consumate !

#27
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

View Postunderrated, on 12 mai 2020 - 11:52, said:

Aceeasi varianta am ales-o si eu, dar am o intrebare: in pasii algoritmului de semnare a contractului apare pe undeva optiunea de “factura clasica/factura electronica”? Mi-e teama ca automat o sa-mi bage factura electronica iar eu vreau s-o primesc (si) fizic.
Factura fizică trebuie dezactivată din cont, dacă nu ai făcut asta nu ar trebui sa fie doar electronică

View PostRosette, on 12 mai 2020 - 14:02, said:

Mai am o problema, eu platesc factura prin Debit Direct, la Banca Transilvania. Ce presupune un nou contract? Sa inchei contractul cu banca si sa deschid un nou contract de Debit Direct? Ce nebunie, nervi si resurse consumate !
Direct debit se bazează pe ID-ul de client, acela nu se schimbă.

#28
Rosette

Rosette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.01.2010
https://www.digi24.r...STabAG-VJ_xGnxA

#29
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Am auzit ieri o stire cum ca de la 1.07 se va trece de la piata reglementata la piata libera.
Incercarea de a compara preturile pe siteul ANRE s-a lasat cu bagami-as picioarele.

Momentan am GN de la Engie (ma rog, platesc la Engie), vedeti vreun alt furnizor mai avantajos? Daca nu, ce ati alege din pachetele lor?

#30
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Salutare,

Aceasi dilema o avem si noi (alegere furnizor). Actualmente suntem consumatori captivi la Premier Energy, acestia ne-au anuntat ca incepand cu 01.07.2020 pretul Mw-lui va fi de 165 lei (include si distributie).
Din analiza facuta (Premier/E-on/Engie) pretul cel mai scazut este la Engie = 125/MW.

Daca cunoasteti alte oferte reduse, rog a le posta. Multumesc.

https://www.engie.ro...naturale_TD.pdf

#31
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Hmm...Deci pretul reglementat e 68 de lei MWh, iar cel mai ieftin pe comparator e 86 de lei (Gaz Vest)? Vorbesc de Bucuresti.

Daca se duce gazul spre 2,5 lei / mc, o sa fie nasol. Desi...poate s-or reduce scorurile care se pot vedea acum pe comparator, odata intrati mai multi consumatori (clienti) pe piata.

Io am un consum de 250-300 mc / luna de iarna. Pe la 500 de lei/luna. Un cost destul de mare, mai ales ca nu impart cu nimeni cheltuielile (deh, boieria si burlacia se platesc. Dar merita... Posted Image  )

Daca o sa se faca 700-800 de lei pe luna...cam nasol.

Eu n-o sa dau nici un semn lui Engie. Nici acum, nici in 2021. Sunt curios la ce tarif ma vor trece tacit. La unul din planurile alea de pe site-ul lor?

Am in minte doar neastamparul celor care treceau pe piata libera acum 3-4 ani ("vaiii, e mai ieftin cu 3 lei colo, vaiiii, e mai ieftin cu 7 lei dincolo" - pana au atras suficienti gusteri si le-au crescut preturile peste piata reglementata), iar in ultimii doi ani nu stiau cum sa faca sa revina pe piata reglementata. Numai aici pe forum cate subiecte de genul asta sunt. Ma lua si rasul sa vad pentru ce diferente se strofocau unii sa schimbe furnizorul (5-7 lei / luna)

Da, stiu - inteleg ca NU va mai fi piata reglementata la gaze. Dar repezeala asta in a schimba furnizorul, doar asa, de neastampar interior, nu cred ca e buna.

Edited by cattavencu, 20 May 2020 - 10:48.


#32
Rosette

Rosette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.01.2010
Azi am dat un mesaj pe contul meu Engie, sa vad ce imi vor raspunde.

-Buna ziua, in oferta Engie Gaz Start se poate citi:  " Ca şi în cazul contractului reglementat, preţul din contract se va actualiza
în mod automat în urma modificărilor care vor fi aduse tarifelor reglementate de distribuție, transport şi înmagazinare de către ANRE, conform prevederilor legale în vigoare. "
Dar mai departe in oferta este trecut "Perioadă valabilitate preț 01.07.2020 - 30.06.2021"

Pai cum asa? Ori se actualizeaza pretul in mod automat  ori ramane acelasi timp de 1 an! Va rog sa explicati acest aspect pentru a putea intelege daca va fi pret fix sau pret variabil. Multumesc

Aceasta oferta are pretul asa ;
Categorii consumatori finali conectaţi în sistemul de distribuţie:
C1 - cu un consum anual mai mic de 280 MWh -  Preţ final (lei/MWh fără TVA) 125,17

#33
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Pretul total = a) pret gaz + b) pret inmagazinare + c) pret transport

Vor sa spuna ca pretul total va fluctua, daca b) si c) vor fluctua
Pretul gazului - adica a) - ramane la fel; la asta se refera "perioada valabilitate pret".

Edited by cattavencu, 23 May 2020 - 11:25.


#34
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
In factura mea scrie ca daca nu aleg nici un contract, voi plati gazul

"la preţul din oferta propusă de către societatea noastră, începând cu data de 1 iulie 2020 şi până la data la care dumneavoastră veţi încheia un contract de furnizare a gazelor naturale în regim concurenţial, dar nu mai târziu de data de 30 iunie 2021"

Stie cineva ce inseamna asta? Va fi diferit de pretul pe care il platim acum? Am observat ca pretul la contractele fara alte servicii (cum e oferta gaz start) este identic cu pretul pe care il am pe ultima factura, adica 0,1257 lei/kWh. Deci pana la urma care e smecheria?

#35
iulianbrai

iulianbrai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.05.2008

View PostM_ierdnA, on 27 mai 2020 - 11:10, said:

In factura mea scrie ca daca nu aleg nici un contract, voi plati gazul

"la preţul din oferta propusă de către societatea noastră, începând cu data de 1 iulie 2020 şi până la data la care dumneavoastră veţi încheia un contract de furnizare a gazelor naturale în regim concurenţial, dar nu mai târziu de data de 30 iunie 2021"

Stie cineva ce inseamna asta? Va fi diferit de pretul pe care il platim acum? Am observat ca pretul la contractele fara alte servicii (cum e oferta gaz start) este identic cu pretul pe care il am pe ultima factura, adica 0,1257 lei/kWh. Deci pana la urma care e smecheria?
Nu, nu va fi diferit.
Prin legislatie s-a stabilit ca furnizorul trebuie sa va faca o oferta, el a facut aceasta oferta si pretul este identic cu ce aveti acum. Daca nu semnati nici un contract pana la 1 iulie, veti primi in continuare gaz la pretul din oferta. Exista o perioada de tranzitie de la 01 iulie 2020 pana la 30 iunie 2021 cand ar trebui sa semnati, dar sa zicem ca nu vreti sa semnati, atunci veti primi in continuare gaz la pretul din oferta ce vi se face. Asta inseamna ca puteti sa asteptati cat vreti si la momentul oportun sa semnati cu operatorul dvs sau cu un alt operator. Pana in prezent nu se vede nici o piata libera de gaz, Engie si EON domina mai mult de 90%, posibil sa patim ca la carburanti, unde Petrom face pretul. Concluzia este ca daca semnati sau nu, veti plati la fel, daca ati semnat puteti oricand sa va duceti la alt operator cu o notificare prealabila de 30 zile. Daca concurenta ar fi ca in comunicatii mobile de exemplu, pretul ar putea scadea cu minim 25%, pretul de extractie este exagerat de mare in Romania, de aici auzim de salarii foarte mari in extractia gazului ( vezi INSS), cu prime, bonusuri si extrabonusuri sa poata face dovada producatorii ca au acel pret de extractie acceptat de ANRE, Autoritate care pana acum nu a luat niciodata partea consumatorului.

#36
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Voi ati vazut ca pe siteul ANRE se prezinta la reglementate ofertele actuale de la nereglementate
https://www.anre.ro/...-furnizare-a-gn
iar la nereglementate (ce va fi) https://www.anre.ro/...-furnizare-a-gn doar 3 companii.
In cazul meu am la Engie, de ce apare oferta lor viitoare (nereglementata) la reglementata?

In momentul de fata Engie nu are denumire pentru serviciile sale de GN dar la reglementate apar acum serviciile (Gaz Start si Gaz4u) care vor fi la nereglementate.
Au o varza in cap baietii de la ANRE.

Edited by danghetau, 27 May 2020 - 15:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate