Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Fiara cu 7Xcapete+10Xcoarne=?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
576 replies to this topic

#541
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Dude_2nd, on 13 iunie 2020 - 12:18, said:

ai avea dovada necesitatii schimbarii legii lu Moses, ca obsolete. Posted Image

pai chiar te rog sa-mi arati versetul unde zice Legea data lu Moshe cate tiitoare are voie imparatu. sa vad si io.
deasemenea, te rog sa-mi arati versetul unde Isus schimba Legea despre cate tiitoare are voie imparatu. sa vad si io.

Edited by criztu, 13 June 2020 - 12:57.


#542
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 criztu, on 13 iunie 2020 - 12:54, said:

pai chiar te rog sa-mi arati versetul unde zice Legea data lu Moshe cate tiitoare are voie imparatu. sa vad si io.
deasemenea, te rog sa-mi arati versetul unde Isus schimba Legea despre cate tiitoare are voie imparatu. sa vad si io.
nu specifica, dar tolereaza acest comportament curvar imprumutat de la imparatii pagani din jur. Posted Image

cat despre Isus, El schimba total optica asupra curvasaraiului impamantenit in sotzietate, legand pe veci barbatu de singura lui muiere. Posted Image  tot ce trece peste aceasta e curvasarai. Posted Image


ps: ca o observatiune: Hestera, crescuta in spiritu vechii legi a lu Moses, accepta sa fie curva imparatului pagan. Fecioarele crestinilor din vremea persecutiilor Balaurului Roman alegeau mai degraba moartea decat sa fie Boarfele Cezarului. Posted Image  poftim(diferenta de) optica asupra aceluiasi subiect. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 13 June 2020 - 14:06.


#543
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Dude_2nd, on 13 iunie 2020 - 13:55, said:

cat despre Isus, El schimba total optica asupra curvasaraiului impamantenit in sotzietate, legand pe veci barbatu de singura lui muiere. Posted Image  tot ce trece peste aceasta e curvasarai. Posted Image

Eu iti respect opiniile, sunt ale tale, e treaba ta. Eu ti-am cerut versetul in care Isus zice.

#544
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Isus le-a raspuns: "Din pricina impietririi inimilor voastre a ingaduit Moise sa va lasati nevestele; dar de la inceput n-a fost asa. (Mat.19:8)

si inca:


nu barbatul a fost facut pentru femeie, ci femeia pentru barbat. (1Cor.11:9)


deci nu poligamie, ci monogamie.
nu popo, ci hetero.
nu divort, cum permitea Moses, ci legatura vesnica, precum  stiu pana si unele hanimaluri...

am I wrong? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 13 June 2020 - 19:59.


#545
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 13 iunie 2020 - 19:56, said:

Isus le-a raspuns: "Din pricina impietririi inimilor voastre a ingaduit Moise sa va lasati nevestele; dar de la inceput n-a fost asa. (Mat.19:8)

si inca:


nu barbatul a fost facut pentru femeie, ci femeia pentru barbat. (1Cor.11:9)


deci nu poligamie, ci monogamie.
nu popo, ci hetero.
nu divort, cum permitea Moses, ci legatura vesnica, precum  stiu pana si unele hanimaluri...

am I wrong? Posted Image
Pai si cum spui ca se pierde mantuirea daca nu e divort?

#546
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 Dude_2nd, on 13 iunie 2020 - 19:56, said:

nu divort, cum permitea Moses, ci legatura vesnica, precum  stiu pana si unele hanimaluri...

am I wrong? Posted Image

Bineinteles ca este wrong.

Ca tu nu citesti Scriptura.

13. Iata acum ce mai faceti: acoperiti cu lacrimi altarul Domnului, cu plansete si gemete, asa incat El nu mai cauta la darurile de mancare si nu mai poate primi nimic din mainile voastre.

14. Si daca intrebati: "Pentru ce?"… Pentru ca Domnul a fost martor intre tine si nevasta din tineretea ta, careia acum nu-i esti credincios, macar ca este tovarasa si nevasta cu care ai incheiat legamant!

15. Nu ne-a dat Unul singur, Dumnezeu, suflarea de viata si ne-a pastrat-o? Si ce cere acel Unul singur? Samanta dumnezeiasca! Luati seama, dar, in mintea voastra si niciunul sa nu fie necredincios nevestei din tineretea lui!

16. "Caci Eu urasc despartirea in casatorie - zice Domnul Dumnezeul lui Israel - si pe cel ce isi acopera haina cu silnicie - zice Domnul ostirilor. De aceea, luati seama in mintea voastra si nu fiti necredinciosi!"


Si daca pricepi ca Dumnezeu le-a zis evreilor ca el uraste divortul, inseamna ca legea nu reglementa o exceptie, ci ea rezolva un conflict ireconciliabil, din pricina impietririi omului.

Ca si legea laica reglementeaza divortul, pentru acelasi motiv: impietrirea inimii oamenilor.

Ca daca oamenii n-ar avea inima impietrita si n-ar fi lumesti, nu ar divorta. Niciodata.

Dar pentru ca sunt lumesti, firesti, oamenii divorteaza. Si trebuie sa exista o lege care sa reglementeze divortul, caci altfel, ce s-ar intampla?

Inclusiv Isus spune ca divortul este permis in caz de curvie. Pavel spune ca daca sotul/sotia (necredincios/necredincioasa) vrea sa divorteze, atunci sa divorteze. Pei ce poti sa faci cand omul lumesc vrea sa se desparta? Sau cand sotul/sotia te insala, ca e lumesc? Ca ala are inima impietrita, cum o aveau si evreii.

15. Daca cel necredincios vrea sa se desparta, sa se desparta; in imprejurarea aceasta, fratele sau sora nu sunt legati: Dumnezeu ne-a chemat sa traim in pace.


Deci, frate Dude, trebe sa incepem sa gandim obiectiv problema. Ca te spui tu aicea pe tarla sunt niste copilarii rupte de realitate.

Edited by Silika, 13 June 2020 - 21:37.


#547
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Dude_2nd, on 13 iunie 2020 - 19:56, said:

Isus le-a raspuns: "Din pricina impietririi inimilor voastre a ingaduit Moise sa va lasati nevestele; dar de la inceput n-a fost asa. (Mat.19:8)
[..].
nu divort, cum permitea Moses, ci legatura vesnica, precum  stiu pana si unele hanimaluri...

am I wrong? Posted Image

pai in Deut 24:1, Moshe zice:
Când cineva îşi va lua o nevastă şi se va însura cu ea şi s-ar întâmpla ca ea să nu mai aibă trecere înaintea lui, pentru că a descoperit ceva ruşinos în ea - Incornilescu
Cand isi ia barbatul nevasta si se insoara cu ea si se intampla ca ea nu mai gaseste acceptare in ochii lui, pentru ca a gasit in ea necuratie(eryah)

eryah e cica in legea iudaica "adulter". e tradus ca "rusine, goliciune, necuratenie, starpire"
de ex. Levitic 20:21 - cel ce se insoara cu nevasta lu frati'su "descopera rusinea" lu fracsu si nu va avea copii - eu inteleg sterp, starpitura

desi adulter e naaph in Deut 5:18 - sa nu adulter
in Ezekiel 23:29 insa, ce zice, si aici e important zic io, pt ca aici are inteles spiritual:
Judecata Ierusalimului - voi atzitza pe iubitii tai impotriva ta [urmeaza casapirea Israelului, i se taie nasu urechile si e devorat de foc, fiii si fiicele inrobite] pt idolatria(prostitutie) din Egipt, vei ramane gol(arum) si sterp(eryah), desertaciunea(eryah) idolatriei(prostituei) si duplicitatii [bla] ai furnicat cu neamurile si ai idolatrizat impreuna cu sor'ta - Samaria

deci ce e important: arum e cuvantu cheie pt Nachash, care e Adultereasa,Tarfa, Idolatra. deci 'eryah' e alaturat lu 'arum'
apoi, ce zice Isus in Matei 19, cand iudeii ofteaza nemultumiti ca nu renteaza sa te casatoresti, daca e cum le-a zis Isus, ca barbatu si femeia se fac un singur trup
zice Isus, zice: Nu toţi pot primi cuvântul acesta, ci numai aceia cărora le-a fost dat [bla bla] Cel ce poate să primească cuvântul acesta, să-l primească!
adica cum adica, Isus vorbeste cu iudeul, si ii zice sec ca nu poate primi cuvantul, ci numai aceia carora le-a fost dat. Pai la ce i-a mai zis, daca nu il poate primi cuvantul?
raspunsu il da tot Isus: le vorbesc în pilde, pentru că ei, măcar că văd, nu văd şi măcar că aud, nu aud, nici nu înţeleg. - Matei 13:13
stim ca Isus vorbeste in pilde in Matei 19 - femeia si barbatul se fac un singur trup, pt ca evident ca nu se fac un singur trup barbatul si femeia, e anatomic imposibil.
"femeia si barbatul se fac un singur trup" e o metafora pt ceva ce necesita intelegere spirituala. numa cine poate sa primeasca metafora, o va primi.
metafora femeii si barbatului care se fac un singur trup, ti-am tot pus poze, e Apollo/Diana, Kali/Shiva, "gemenii", e vorba de o chestie divina

ca iudeii care l-au intrebat pe Isus cum e cu divortu din legea lu Moise nu pot primi cuvantul, e explicat, cum am tot repetat de-am ragusit:
Evanghelia noastra e acoperita pt cei ce pier; Dumnezeul acestei lumi le-a orbit mintile necredinciosilor - 2Cor 4:3
si
omu firesc nu poate primi cele ale Spiritului lui Dumnezeu, nebunie sunt pt el si nici nu le poate intelege caci sunt judecate spiritual - 1Cor 2:14


adica, si ca sa-ti dau lovitura finala, tu esti preocupat de cestiunea profana a divortului, pe cand Isus si Moise vorbesc de idolatrie, de furnicarea cu Adultereasa. Nachash.

Edited by criztu, 13 June 2020 - 21:49.


#548
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Dude_2nd, on 13 iunie 2020 - 13:55, said:

cat despre Isus, El schimba total optica asupra curvasaraiului impamantenit in sotzietate, legand pe veci barbatu de singura lui muiere. Posted Image  tot ce trece peste aceasta e curvasarai. Posted Image

Păi Dude, dacă e așa, atunci e "nasoală" treaba... pentru că Isus lovește în porunca a VII-a, "Să nu preacurvești!"... adică să nu încalci un contract de căsătorie, porunca nereferindu-se la curvie! Dacă Isus te leagă de o singură femeie printr-un contract de căsătorie pe care nu mai ai voie niciodată să-l rupi, nu mai poți respecta porunca... înțelegi unde bat Dude?! :D

Na' c-am ajuns de unde am plecat! :facepalm:

Edited by heart_of_ice, 14 June 2020 - 00:43.


#549
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Silika, on 13 iunie 2020 - 21:35, said:

Bineinteles ca este wrong.

Ca tu nu citesti Scriptura.

13. Iata acum ce mai faceti: acoperiti cu lacrimi altarul Domnului, cu plansete si gemete, asa incat El nu mai cauta la darurile de mancare si nu mai poate primi nimic din mainile voastre.

14. Si daca intrebati: "Pentru ce?"… Pentru ca Domnul a fost martor intre tine si nevasta din tineretea ta, careia acum nu-i esti credincios, macar ca este tovarasa si nevasta cu care ai incheiat legamant!

15. Nu ne-a dat Unul singur, Dumnezeu, suflarea de viata si ne-a pastrat-o? Si ce cere acel Unul singur? Samanta dumnezeiasca! Luati seama, dar, in mintea voastra si niciunul sa nu fie necredincios nevestei din tineretea lui!

16. "Caci Eu urasc despartirea in casatorie - zice Domnul Dumnezeul lui Israel - si pe cel ce isi acopera haina cu silnicie - zice Domnul ostirilor. De aceea, luati seama in mintea voastra si nu fiti necredinciosi!"


Si daca pricepi ca Dumnezeu le-a zis evreilor ca el uraste divortul, inseamna ca legea nu reglementa o exceptie, ci ea rezolva un conflict ireconciliabil, din pricina impietririi omului.

Ca si legea laica reglementeaza divortul, pentru acelasi motiv: impietrirea inimii oamenilor.

Ca daca oamenii n-ar avea inima impietrita si n-ar fi lumesti, nu ar divorta. Niciodata.

Dar pentru ca sunt lumesti, firesti, oamenii divorteaza. Si trebuie sa exista o lege care sa reglementeze divortul, caci altfel, ce s-ar intampla?

Inclusiv Isus spune ca divortul este permis in caz de curvie. Pavel spune ca daca sotul/sotia (necredincios/necredincioasa) vrea sa divorteze, atunci sa divorteze. Pei ce poti sa faci cand omul lumesc vrea sa se desparta? Sau cand sotul/sotia te insala, ca e lumesc? Ca ala are inima impietrita, cum o aveau si evreii.

15. Daca cel necredincios vrea sa se desparta, sa se desparta; in imprejurarea aceasta, fratele sau sora nu sunt legati: Dumnezeu ne-a chemat sa traim in pace.


Deci, frate Dude, trebe sa incepem sa gandim obiectiv problema. Ca te spui tu aicea pe tarla sunt niste copilarii rupte de realitate.

n-ai prins ideea. Posted Image

Moses permite despartirea, Isus o anuleaza.



cat despre tiitoare, despre tiitoare ce parere ai, SILIKA? Posted Image

 heart_of_ice, on 14 iunie 2020 - 00:39, said:

Păi Dude, dacă e așa, atunci e "nasoală" treaba... pentru că Isus lovește în porunca a VII-a, "Să nu preacurvești!"... adică să nu încalci un contract de căsătorie, porunca nereferindu-se la curvie! Dacă Isus te leagă de o singură femeie printr-un contract de căsătorie pe care nu mai ai voie niciodată să-l rupi, nu mai poți respecta porunca... înțelegi unde bat Dude?! Posted Image

Na' c-am ajuns de unde am plecat! Posted Image
"... decat din pricina de preacurvie".

caz rezolvat.

Heartule. Posted Image

 criztu, on 13 iunie 2020 - 21:45, said:

pai in Deut 24:1, Moshe zice:
Când cineva îşi va lua o nevastă şi se va însura cu ea şi s-ar întâmpla ca ea să nu mai aibă trecere înaintea lui, pentru că a descoperit ceva ruşinos în ea - Incornilescu
Cand isi ia barbatul nevasta si se insoara cu ea si se intampla ca ea nu mai gaseste acceptare in ochii lui, pentru ca a gasit in ea necuratie(eryah)

eryah e cica in legea iudaica "adulter". e tradus ca "rusine, goliciune, necuratenie, starpire"
de ex. Levitic 20:21 - cel ce se insoara cu nevasta lu frati'su "descopera rusinea" lu fracsu si nu va avea copii - eu inteleg sterp, starpitura

desi adulter e naaph in Deut 5:18 - sa nu adulter
in Ezekiel 23:29 insa, ce zice, si aici e important zic io, pt ca aici are inteles spiritual:
Judecata Ierusalimului - voi atzitza pe iubitii tai impotriva ta [urmeaza casapirea Israelului, i se taie nasu urechile si e devorat de foc, fiii si fiicele inrobite] pt idolatria(prostitutie) din Egipt, vei ramane gol(arum) si sterp(eryah), desertaciunea(eryah) idolatriei(prostituei) si duplicitatii [bla] ai furnicat cu neamurile si ai idolatrizat impreuna cu sor'ta - Samaria

deci ce e important: arum e cuvantu cheie pt Nachash, care e Adultereasa,Tarfa, Idolatra. deci 'eryah' e alaturat lu 'arum'
apoi, ce zice Isus in Matei 19, cand iudeii ofteaza nemultumiti ca nu renteaza sa te casatoresti, daca e cum le-a zis Isus, ca barbatu si femeia se fac un singur trup
zice Isus, zice: Nu toţi pot primi cuvântul acesta, ci numai aceia cărora le-a fost dat [bla bla] Cel ce poate să primească cuvântul acesta, să-l primească!
adica cum adica, Isus vorbeste cu iudeul, si ii zice sec ca nu poate primi cuvantul, ci numai aceia carora le-a fost dat. Pai la ce i-a mai zis, daca nu il poate primi cuvantul?
raspunsu il da tot Isus: le vorbesc în pilde, pentru că ei, măcar că văd, nu văd şi măcar că aud, nu aud, nici nu înţeleg. - Matei 13:13
stim ca Isus vorbeste in pilde in Matei 19 - femeia si barbatul se fac un singur trup, pt ca evident ca nu se fac un singur trup barbatul si femeia, e anatomic imposibil.
"femeia si barbatul se fac un singur trup" e o metafora pt ceva ce necesita intelegere spirituala. numa cine poate sa primeasca metafora, o va primi.
metafora femeii si barbatului care se fac un singur trup, ti-am tot pus poze, e Apollo/Diana, Kali/Shiva, "gemenii", e vorba de o chestie divina

ca iudeii care l-au intrebat pe Isus cum e cu divortu din legea lu Moise nu pot primi cuvantul, e explicat, cum am tot repetat de-am ragusit:
Evanghelia noastra e acoperita pt cei ce pier; Dumnezeul acestei lumi le-a orbit mintile necredinciosilor - 2Cor 4:3
si
omu firesc nu poate primi cele ale Spiritului lui Dumnezeu, nebunie sunt pt el si nici nu le poate intelege caci sunt judecate spiritual - 1Cor 2:14


adica, si ca sa-ti dau lovitura finala, tu esti preocupat de cestiunea profana a divortului, pe cand Isus si Moise vorbesc de idolatrie, de furnicarea cu Adultereasa. Nachash.
imbarligi tu ceva aciia, domnule Critzu, da ramne esentza:  in NL Isus anuleaza prostia lu Moses din VL. "... caci de la inceput NU a fost asa..." Posted Image

hai sa-ti dau lovitura finala:
"...Invatatorule, iata ce ne-a scris Moise: "Daca moare fratele cuiva, avand nevasta, dar fara sa aiba copii, fratele lui sa ia pe nevasta lui si sa ridice urmas fratelui sau."
29. Au fost, dar, sapte frati. Cel dintai s-a insurat, si a murit fara copii.
30. Pe nevasta lui, a luat-o al doilea; si a murit si el fara copii.
31. A luat-o si al treilea si tot asa toti sapte; si au murit fara sa lase copii.
32. La urma tuturor, a murit si femeia.
33. Deci, la inviere, nevasta caruia dintre ei va fi femeia? Fiindca toti sapte au avut-o de nevasta.""

ce curvasarai de doi bani! cum sa se culce, prin lege, fratele cu nevasta fratelui? :doh:

stiu...o savie SILIKA si o sa sara de cur n sus cum ca dupa moarte, femea e libera... da ramane problema de moralitate. Posted Image  chiar daca toti ceilalti frati i-au calarit-o legal primului... Posted Image

neatza SILIKA. Posted Image mai aveti botnitze sa Secta? :)

Edited by Dude_2nd, 14 June 2020 - 07:26.


#550
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 14 iunie 2020 - 07:26, said:

n-ai prins ideea. Posted Image

Moses permite despartirea, Isus o anuleaza.
Primul legamant este cu adunarea pamanteasca, Ierusalimul de acum, care a pacatuit si scrie ca daca pacatuies Dumnezeu ii va parasi, parasirea trebuia facuta legal. Legamantul era conditionat de pazirea legii.

Al doilea este cu sfintii, Ierusalimul din cer.

Tiitoarele simbolizeaza adunarile.

Edited by zexelica, 14 June 2020 - 09:16.


#551
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Dude_2nd, on 14 iunie 2020 - 07:26, said:

imbarligi tu ceva aciia, domnule Critzu, da ramne esentza:  in NL Isus anuleaza prostia lu Moses din VL. "... caci de la inceput NU a fost asa..." Posted Image

hai sa-ti dau lovitura finala:
"...Invatatorule, iata ce ne-a scris Moise: "Daca moare fratele cuiva, avand nevasta, dar fara sa aiba copii, fratele lui sa ia pe nevasta lui si sa ridice urmas fratelui sau."
[..]
ce curvasarai de doi bani! cum sa se culce, prin lege, fratele cu nevasta fratelui? :doh:
stiu...o savie SILIKA si o sa sara de cur n sus cum ca dupa moarte, femea e libera... da ramane problema de moralitate. Posted Image  chiar daca toti ceilalti frati i-au calarit-o legal primului... Posted Image

In primul rand ca intrebarea ta dintai era despre poligamie - cate neveste are voie sa aiba un barbat, in Legea pe care Isus a zis ca vine s-o implineasca, nu s-o desfiinteze..
Dupa care m-ai dus in discutia despre divort. care e permis in Legea de la Moise, pt adulter. fix ce zice si Isus.

Intrebarile puse de iudei in Matei 19, Luca 20, sunt "incercare", adica sunt intrebari cu talc, adica e vorba de lucruri spirituale, deghizate intr-o intrebare profana...
tu efectiv cazi in capcana in care Isus nu cade, el dand raspunsuri spirituale, care sunt judecate spiritual. n-au treaba cu cestiunea profana a insuratorii.

e acelasi principiu ca la intrebarea "trei sa platim tribut cezarului"? care nu e despre cestiunea profana a platii taxelor la guvern, ci de inchinarea la Satan.

si uite ce raspunde Isus la intrebarea capcana, mejteshugita, cu talc, raspuns pe care tu l-ai omis, pt ca Isus iti distruge profanitatea:
zice Isus, zice:
Fiii veacului acestuia se însoară şi se mărită, 35 dar cei ce vor fi găsiţi vrednici să aibă parte de veacul viitor şi de învierea dintre cei morţi nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita. 36 Pentru că nici nu vor putea muri, căci vor fi ca îngerii - Luca 20 - Incornilescu
Si le-a zis Isus: fiii acestui veac se insoara si se marita, dar cei vor fi considerati pt veacul ce vine si pt inaltarea din morti nu se insoara si nu se marita

Ceea ce contrazice pe Matei 19 - barbatul si femeia se fac un singur trup - daca te uiti dupa un inteles profan.
Pt ca Isus spune: barbatul si femeia se fac un singur trup DAR cei considerati pt inaltare nu se casatoresc


deci ti-a dezumflat Isus roata cu shuriul


Iar "la inceput n-a fost asa". pai binenteles ca n-a fost asa la inceput - adica omu sa furnicheze cu idolii neamurilor.
La inceput Adam era doar cu Eva mama celor vii. dupa care a cotzait-o pe Adultereasa, Nachash, a carei samantza e in razboi cu samantza Evei.

Edited by criztu, 14 June 2020 - 10:36.


#552
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 criztu, on 14 iunie 2020 - 10:21, said:

In primul rand ca intrebarea ta dintai era despre poligamie - cate neveste are voie sa aiba un barbat, in Legea pe care Isus a zis ca vine s-o implineasca, nu s-o desfiinteze..
Dupa care m-ai dus in discutia despre divort. care e permis in Legea de la Moise, pt adulter. fix ce zice si Isus.

Intrebarile puse de iudei in Matei 19, Luca 20, sunt "incercare", adica sunt intrebari cu talc, adica e vorba de lucruri spirituale, deghizate intr-o intrebare profana...
tu efectiv cazi in capcana in care Isus nu cade, el dand raspunsuri spirituale, care sunt judecate spiritual. n-au treaba cu cestiunea profana a insuratorii.

e acelasi principiu ca la intrebarea "trei sa platim tribut cezarului"? care nu e despre cestiunea profana a platii taxelor la guvern, ci de inchinarea la Satan.

si uite ce raspunde Isus la intrebarea capcana, mejteshugita, cu talc, raspuns pe care tu l-ai omis, pt ca Isus iti distruge profanitatea:
zice Isus, zice:
Fiii veacului acestuia se Ăźnsoară și se mărită, 35 dar cei ce vor fi găsiți vrednici să aibă parte de veacul viitor și de Ăźnvierea dintre cei morți nici nu se vor Ăźnsura, nici nu se vor mărita. 36 Pentru că nici nu vor putea muri, căci vor fi ca Ăźngerii - Luca 20 - Incornilescu
Si le-a zis Isus: fiii acestui veac se insoara si se marita, dar cei vor fi considerati pt veacul ce vine si pt inaltarea din morti nu se insoara si nu se marita

Ceea ce contrazice pe Matei 19 - barbatul si femeia se fac un singur trup - daca te uiti dupa un inteles profan.
Pt ca Isus spune: barbatul si femeia se fac un singur trup DAR cei considerati pt inaltare nu se casatoresc


deci ti-a dezumflat Isus roata cu shuriul


Iar "la inceput n-a fost asa". pai binenteles ca n-a fost asa la inceput - adica omu sa furnicheze cu idolii neamurilor.
La inceput Adam era doar cu Eva mama celor vii. dupa care a cotzait-o pe Adultereasa, Nachash, a carei samantza e in razboi cu samantza Evei.

Îngerii au natură duală (natură pe care o vor avea și creștinii la înviere în noile trupuri de slavă, de aia le-a zis Isus că nu se vor mai însura și nici mărita, ci vor fi ca îngerii din cer), putându-se separa la dorință... e posibil ca partea masculină a lui Nachash să fi preacurvit cu Eva, iar partea feminină cu Adam... 🤔

 Dude_2nd, on 14 iunie 2020 - 07:26, said:

"... decat din pricina de preacurvie".

caz rezolvat.

Heartule. Posted Image

N-ai înțeles ce-am vrut să zic... :(

Edited by heart_of_ice, 14 June 2020 - 13:40.


#553
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 13 iunie 2020 - 19:56, said:

Isus le-a raspuns: "Din pricina impietririi inimilor voastre a ingaduit Moise sa va lasati nevestele; dar de la inceput n-a fost asa. (Mat.19:8)

si inca:


nu barbatul a fost facut pentru femeie, ci femeia pentru barbat. (1Cor.11:9)


deci nu poligamie, ci monogamie.
nu popo, ci hetero.
nu divort, cum permitea Moses, ci legatura vesnica, precum  stiu pana si unele hanimaluri...

am I wrong? Posted Image

Cu toate acestea, Eva a fost facuta dintr-o singura coasta a lui Adam. Si cum ”adam” nu are nici o coasta stinghera, deduc ca, din perechea coastei din care a fost facuta Eva, Dumnezeu a mai facut o femeie pentru Adam... Deci, cel putin bigamie. Ca sa nu mai spunem si la restul coastelor la care se poate renunta...

 Silika, on 13 iunie 2020 - 21:35, said:

Bineinteles ca este wrong.

Ca tu nu citesti Scriptura.

13. Iata acum ce mai faceti: acoperiti cu lacrimi altarul Domnului, cu plansete si gemete, asa incat El nu mai cauta la darurile de mancare si nu mai poate primi nimic din mainile voastre.

14. Si daca intrebati: "Pentru ce?"… Pentru ca Domnul a fost martor intre tine si nevasta din tineretea ta, careia acum nu-i esti credincios, macar ca este tovarasa si nevasta cu care ai incheiat legamant!

15. Nu ne-a dat Unul singur, Dumnezeu, suflarea de viata si ne-a pastrat-o? Si ce cere acel Unul singur? Samanta dumnezeiasca! Luati seama, dar, in mintea voastra si niciunul sa nu fie necredincios nevestei din tineretea lui!

16. "Caci Eu urasc despartirea in casatorie - zice Domnul Dumnezeul lui Israel - si pe cel ce isi acopera haina cu silnicie - zice Domnul ostirilor. De aceea, luati seama in mintea voastra si nu fiti necredinciosi!"


Si daca pricepi ca Dumnezeu le-a zis evreilor ca el uraste divortul, inseamna ca legea nu reglementa o exceptie, ci ea rezolva un conflict ireconciliabil, din pricina impietririi omului.

Ca si legea laica reglementeaza divortul, pentru acelasi motiv: impietrirea inimii oamenilor.

Ca daca oamenii n-ar avea inima impietrita si n-ar fi lumesti, nu ar divorta. Niciodata.

Dar pentru ca sunt lumesti, firesti, oamenii divorteaza. Si trebuie sa exista o lege care sa reglementeze divortul, caci altfel, ce s-ar intampla?

Inclusiv Isus spune ca divortul este permis in caz de curvie. Pavel spune ca daca sotul/sotia (necredincios/necredincioasa) vrea sa divorteze, atunci sa divorteze. Pei ce poti sa faci cand omul lumesc vrea sa se desparta? Sau cand sotul/sotia te insala, ca e lumesc? Ca ala are inima impietrita, cum o aveau si evreii.

15. Daca cel necredincios vrea sa se desparta, sa se desparta; in imprejurarea aceasta, fratele sau sora nu sunt legati: Dumnezeu ne-a chemat sa traim in pace.


Deci, frate Dude, trebe sa incepem sa gandim obiectiv problema. Ca te spui tu aicea pe tarla sunt niste copilarii rupte de realitate.


De fapt, Dumnezeu i-a obligat pe evrei sa divorteze, cand femeia nu mai voia sa stea cu ei. Ca i-a obligat sa dea carte de despartire, ceea ce inseamna ca ei refuzau tocmai sa dea o astfel de carte, adica refuzau sa divorteze! Deci... despre ce vorbim?

#554
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 Dude_2nd, on 14 iunie 2020 - 07:26, said:

n-ai prins ideea. Posted Image

Moses permite despartirea, Isus o anuleaza.

Moise a rostit porunca Domnului care reglementa divortul.

Isus nu o anuleaza, caci conform LEGII (ca la aia te raportezi) divortul era in continuare permis, dar el le reaminteste ca legamantul casatoriei nu se poate rupe decat in caz de curvie. Adica le spune oamenilor sa nu apeleze la LEGE decat in caz de curvie, si nu pentru "orice motiv".

Legal puteau s-o rupa in continuare pentru ce motiv vroiau ei, dar Dumnezeu era martor si le pedepsea pacatul, dupa cum scrie in Maleahi, da' nu citesti tu.

 Dude_2nd, on 14 iunie 2020 - 07:26, said:

cat despre tiitoare, despre tiitoare ce parere ai, SILIKA? Posted Image

Tiitoarele erau neveste cu privilegii restranse.

In general, am o parere buna. Posted Image

 Dude_2nd, on 14 iunie 2020 - 07:26, said:

neatza SILIKA. Posted Image mai aveti botnitze sa Secta? Posted Image

Neatza Dude. Posted Image

In aer liber nu-s obligatorii. Posted Image

 Dorel666, on 14 iunie 2020 - 21:03, said:

De fapt, Dumnezeu i-a obligat pe evrei sa divorteze, cand femeia nu mai voia sa stea cu ei. Ca i-a obligat sa dea carte de despartire, ceea ce inseamna ca ei refuzau tocmai sa dea o astfel de carte, adica refuzau sa divorteze! Deci... despre ce vorbim?

Dumnezeu nu obliga pe nimeni.

Dumnezeu a creat un cadru legal pentru divort (din pricina impietririi inimii omului), dupa modelul laic, caci si celelalte popoare aveau asa ceva si au si astazi, fara exceptii.

3. Atunci Domnul a zis: "Duhul Meu nu va ramane pururi in om, caci si omul nu este decat carne pacatoasa


Prin urmare, Dumnezeu a trebuit sa ia si masuri reparatorii in cazul despartirii in familie. Caci spre deosebire de intelegerea fratelui Dude, lui Dumnezeu ii pasa de oameni chiar si atunci cand dau cu bata in balta.

#555
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Silika, on 15 iunie 2020 - 07:45, said:

Moise a rostit porunca Domnului care reglementa divortul.
sloboda s-a nascut prin fagaduinta.

24. Lucrurile acestea trebuie luate in alt inteles: acestea sunt doua legaminte: unul, de pe muntele Sinai, naste pentru robie si este Agar -

25. caci Agar este muntele Sinai din Arabia - si raspunde Ierusalimului de acum care este in robie impreuna cu copiii sai.

Divortul de Agar este echivalent cu divortul de adunarea pamanteasca ce pana la urma paraseste caile Domnului si face idolatrie. Cum ar veni Israelul fizic parasit si biserica pamanteasca parasita.

Apocalipsa lui Ioan 2
1. Ingerului Bisericii din Efes scrie-i: "Iata ce zice Cel ce tine cele sapte stele in mana dreapta si Cel ce umbla prin mijlocul celor sapte sfesnice de aur:
4. Dar ce am impotriva ta este ca ti-ai parasit dragostea dintai.
5. Adu-ti, dar, aminte de unde ai cazut; pocaieste-te si intoarce-te la faptele tale dintai. Altfel, voi veni la tine si-ti voi lua sfesnicul din locul lui, daca nu te pocaiesti.

#556
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Silika, on 15 iunie 2020 - 07:45, said:

Tiitoarele erau neveste cu privilegii restranse.

In general, am o parere buna. Posted Image

detaliaza.

cu lux de amanunte.

sunt numa ochi si urechi.

nici de suflat nu mai poci... :)

#557
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Silika, on 15 iunie 2020 - 07:45, said:


Neatza Dude. Posted Image

In aer liber nu-s obligatorii. Posted Image



Dumnezeu nu obliga pe nimeni.

deci Dumnezeu nu obliga pe nimeni, numa ca inSecta, slugile fearei va obliga a purta botnitze ca semn a stapanirii ei peste voi...
vezi SILIKA? Cam ca si semnu fearei... :)

#558
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
astazi, va conjur sa lepadati botnitza, sclavetzilor! Posted Image astazi, e zua eliberarii voastre, de azi sunteti oameni liberi care nu mai poarta botnitza inutila la porunca unor mascarici inutili pt societate! Posted Image  deveniti liberi, recuperati-va-ti demnitatea perduta in ziua cand la porunca mascaricilor inutili ati pus botnitza pe botu vostru! Posted Image

au nu va place libertatea, sclavetzilor? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 16 June 2020 - 05:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate