Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Un singur om poate descifra Apocalipsa!

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
323 replies to this topic

#19
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

Vizualizare mesajnico123, pe 15 februarie 2020 - 14:59, a scris:

Fjell, vad ca nu stii . Ce spui tu este doar o parte din apocalipsa si anume partea marelui necaz sau ''necazul cel mare'', dar restul?

Restul este o telenovela clasica religioasa ! Iti pot spune cum se va termina povestea asta misto ! Vom pieri, asta este clar ! Si daca nu ai cunoscut Iadul pana acum, citeste Literatura de detentie.
Din experienta personala, pot spune ca am avut un contract in Bagdad  prin 2004 ! Am vazut si auzit lucruri care ar face gelos pe conducatorul Iadului.
O apocalipsa atomica este inevitabila. Va veni vremea cand Pamantul nu va mai putea tine atat de multa lume, rea, invidioasa.
Cu usurinta ai putea scoate o carte despre ce va urma pe la noi prin lume.
'Vrei să spui pacea cu Dumnezeu.  Nu, pe aceea n-am găsit-o.  Nu vreau pace cu El.  A făcut lumea rău, nu avem de ce o lăuda şi Lui, probabil, prea puţin îi pasă dacă eu îl laud ori ba. Rău a mai făcut lumea.''  ........Herman Hesse-Narcis si Gura de aur, cartea preferata .
Totodata, impostorul de Osho, a spus o chestie haioasa si adevarata : Dumnezeu a creeat  lumea in 6 zile.  A saptea zi, S-a odihnit ! Inca de atunci...se odihneste !''
Omenirea este un produs cu termen de valabilitate !  Asta nu e Osho, asta am spus-o eu !

Edited by Fjell, 15 February 2020 - 16:13.


#20
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

Vizualizare mesajFjell, pe 15 februarie 2020 - 16:12, a scris:

Totodata, impostorul de Osho, a spus o chestie haioasa si adevarata : Dumnezeu a creeat  lumea in 6 zile.  A saptea zi, S-a odihnit ! Inca de atunci...se odihneste !''
Chestia asta nu este haioasă și nici produsă de gândirea impostorului respectiv. Asta este ceea ce susține Biserica. El a preluat-o ca să se dea mare, probabil.

#21
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

Vizualizare mesajmario_bril, pe 15 februarie 2020 - 16:17, a scris:

Chestia asta nu este haioasă și nici produsă de gândirea impostorului respectiv. Asta este ceea ce susține Biserica. El a preluat-o ca să se dea mare, probabil.

Printr-o chestie haioasa, Osho a fost un spirit evoluat !  Un om care a vazut adevarul despre noi si ceata de pe ochi. Suntem noi si atat ! Apocalipsele lui Dorel, fac parte dintr-o nebuloasa pe care nici macar bietul de el nu o intelege. Biserica a fost o perversitate nascocita din smecheria unor inteligenti ai vremurilor respective. Vrei sa ajungi in Rai ? Baga bani, baga bani ! Vrei inmormantare ? Baga bani, baga bani ! Vrei nunta ? Baga, baga, baga ! Apocalipsa este in noi in fiecare zi !

#22
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Nu știu de ce, dar citind cele ce afirmi îmi dau seama că dumneata vezi lucrurile exact pe dos, față de cum sunt de fapt ele.

#23
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

Vizualizare mesajnico123, pe 15 februarie 2020 - 14:33, a scris:

Nu merge asa departe, nu-i face pe cei care studiaza biblia ca fiind ''omul nelegiuirii" ca daca n=i s-a dat aceasta biblie  trebuie citita si cel care o citeste o intelege asa cum poate el.
Atunci de ce avem Biblia, doar ca sa citim versete care se tot repeta si sa nu intelegem nimic?

Pai, cum l-ai numi pe cel care se apuca sa descifreze ”vremurile si soroacele”, desi stie ca doar Dumnezeu poate face aceasta?

#24
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

Vizualizare mesajDorel666, pe 15 februarie 2020 - 16:52, a scris:



Pai, cum l-ai numi pe cel care se apuca sa descifreze â€vremurile si soroaceleâ€, desi stie ca doar Dumnezeu poate face aceasta?
Asa cum ii numeste insasi Profetia?  :)

'Ferice de cine citeste si de cei ce asculta cuvintele acestei prorocii si pazesc lucrurile scrise in ea! Caci vremea este aproape!'

Ferice?  :dontgetit:

Edited by Dude_2nd, 15 February 2020 - 16:54.


#25
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

Vizualizare mesajDude_2nd, pe 15 februarie 2020 - 14:35, a scris:

'Un singur om poate descifra Apocalipsa!'


Eu sunt acela , Dorele. Cu toata smerenia ti-o spui...Posted image

Vizualizare mesajnico123, pe 15 februarie 2020 - 14:40, a scris:

Dude , nu ai inteles ? cel care o descifreaza este omul necuratului,  asa spune Dorel.

De fapt am spus destul de clar ca doar Dumnezeu o poate descifra. Vi se pare ca Dumnezeu este ”omul necuratului”?

Deci, Dude, te crezi Dumnezeu? Ca daca nu te crezi Dumnezeu, dar te apuci sa descifrezi ceea ce esti avertizat de Dumnezeu ca doar  El poate, cum te numesti?

Edited by Dorel666, 15 February 2020 - 16:55.


#26
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

Vizualizare mesajDorel666, pe 15 februarie 2020 - 16:54, a scris:



De fapt am spus destul de clar ca doar Dumnezeu o poate descifra. Vi se pare ca Dumnezeu este ”omul necuratului”?

Deci, Dude, te crezi Dumnezeu? Ca daca nu te crezi Dumnezeu, dar te apuci sa descifrezi ceea ce esti avertizat de Dumnezeu ca doar  El poate, cum te numesti?
Pei , tu ai decretat, nu zic nu. Da cam ce zici tu, trebe luat intocmai pe dos...:)

Nici vorba sa fiu Dumnezeu, ar fi o mare blasfemie pe care nici Isus Hristos n-a scos-o!  :nonobad:

#27
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,054
  • Înscris: 10.09.2008

Vizualizare mesajDorel666, pe 15 februarie 2020 - 14:23, a scris:

Cartea este scrisa si ”pe dinafara”. Ceea ce inseamna ca, ceea ce este pe dinafara, se poate citi fara a se rupe pecetile. Acesta este singurul lucru care se poate sti! Restul, adica a cunoaste ”vremurile si soroacele”, rupand pecetile, doar cel care se crede mai presus de Dumnezeu poate incerca sa descifreze! Adica ”omul nelegiuirii, fiul pierzarii”.

Se poate înțelege în crescendo taina cărții pecetluite, pe măsură ce se rup cele șapte peceți. Problema este să fii pe fază și să te uiți pe scena lumii. Îndemnul profetic este să o faci:

1 Când a rupt Mielul cea dintâi din cele şapte peceţi, m-am uitat şi am auzit pe una din cele patru făpturi vii zicând cu un glas ca de tunet: „Vino şi vezi!
2 M-am uitat şi iată...


La pecetea a șaptea se sună din șapte trâmbițe, iar la trâmbița a șaptea taina este complet deconspirată, „se va sfârşi taina lui Dumnezeu, după vestea bună vestită de El robilor Săi, prorocilor” (10:7). Taina pe care o vor afla cei care au fost vigilenți și au urmărit deschiderea peceților:

11

15 Îngerul al şaptelea a sunat din trâmbiţă. Şi în cer s-au auzit glasuri puternice, care ziceau: „Împărăţia lumii a trecut în mâinile Domnului nostru şi ale Hristosului Său. Şi El va împărăţi în vecii vecilor.”



#28
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

Vizualizare mesajlogic1, pe 15 februarie 2020 - 17:26, a scris:

Se poate înțelege în crescendo taina cărții pecetluite, pe măsură ce se rup cele șapte peceți. Problema este să fii pe fază și să te uiți pe scena lumii. Îndemnul profetic este să o faci:

1 Când a rupt Mielul cea dintâi din cele şapte peceţi, m-am uitat şi am auzit pe una din cele patru făpturi vii zicând cu un glas ca de tunet: „Vino şi vezi!
2 M-am uitat şi iată...


La pecetea a șaptea se sună din șapte trâmbițe, iar la trâmbița a șaptea taina este complet deconspirată, „se va sfârşi taina lui Dumnezeu, după vestea bună vestită de El robilor Săi, prorocilor” (10:7). Taina pe care o vor afla cei care au fost vigilenți și au urmărit deschiderea peceților:

11

15 Îngerul al şaptelea a sunat din trâmbiţă. Şi în cer s-au auzit glasuri puternice, care ziceau: „Împărăţia lumii a trecut în mâinile Domnului nostru şi ale Hristosului Său. Şi El va împărăţi în vecii vecilor.”


Se poate intelege doar ca Mielul a venit deja si rupe pecetile. Dar a sti ce pecete a rupt si cand, este alta poveste.

Vizualizare mesajDude_2nd, pe 15 februarie 2020 - 17:05, a scris:

Pei , tu ai decretat, nu zic nu. Da cam ce zici tu, trebe luat intocmai pe dos...Posted image

Nici vorba sa fiu Dumnezeu, ar fi o mare blasfemie pe care nici Isus Hristos n-a scos-o!  Posted image

Dude, Scriptura zice ca Dumnezeu a pastrat ”vremurile si soroacele” doar pentru El. Deci, daca vrei sa dezlegi ”vremurile si soroacele”, trebuie sa declari ca esti Dumnezeu.

#29
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

Vizualizare mesajDorel666, pe 15 februarie 2020 - 17:30, a scris:



Dude, Scriptura zice ca Dumnezeu a pastrat ”vremurile si soroacele” doar pentru El. Deci, daca vrei sa dezlegi ”vremurile si soroacele”, trebuie sa declari ca esti Dumnezeu.
Logica ta este lipsita de logica. :)

Daca Revelatia, Descoperirea poate fi deconspirata numa de Dumnezeu, de ce crezi ca Fiul Lui '... le-a facut cunoscut robilor Sai, lucrurile ce au sase intample curand'?

'...nimeni nu cunoaste deplin pe Fiul, afara de Tatal; tot astfel nimeni nu cunoaste deplin pe Tatal, afara de Fiul si acela caruia vrea Fiul sa i-L descopere. (Mat.11:27)'  :)

Descoperirea este acesibila omului. :)

#30
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

Vizualizare mesajFjell, pe 15 februarie 2020 - 16:26, a scris:

Biserica a fost o perversitate nascocita din smecheria unor inteligenti ai vremurilor respective.
Sa o fi doar o impresie de-a mea sau chiar esti putin inivdios? :)

#31
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Nu prea putin...:hypocrite:

#32
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

Vizualizare mesajDude_2nd, pe 15 februarie 2020 - 17:35, a scris:

Logica ta este lipsita de logica. Posted image

Daca Revelatia, Descoperirea poate fi deconspirata numa de Dumnezeu, de ce crezi ca Fiul Lui '... le-a facut cunoscut robilor Sai, lucrurile ce au sase intample curand'?

'...nimeni nu cunoaste deplin pe Fiul, afara de Tatal; tot astfel nimeni nu cunoaste deplin pe Tatal, afara de Fiul si acela caruia vrea Fiul sa i-L descopere. (Mat.11:27)'  Posted image

Descoperirea este acesibila omului. Posted image

Pai, chiar si d-ta spui: ”Hristos le-a descoperit”. Pentru ca Hristos le stia! De aceea ti-am spus ca, daca vrei sa descoperi vremurile si soroacele, trebuie sa fii ori Tatal, ori Fiul, ori Duhul Sfant. Care dintre Acestia esti dumneata?

#33
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
Auziti mai, Dorel666 asta... n-o fi ceva cu AI, presa, fake news, asa... de antrenament? Posted image

Zic doar, sa nu sariti...

Edited by aaaa4567, 15 February 2020 - 17:47.


#34
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

Vizualizare mesajDude_2nd, pe 15 februarie 2020 - 17:35, a scris:

Logica ta este lipsita de logica. Posted image

Daca Revelatia, Descoperirea poate fi deconspirata numa de Dumnezeu, de ce crezi ca Fiul Lui '... le-a facut cunoscut robilor Sai, lucrurile ce au sase intample curand'?

'...nimeni nu cunoaste deplin pe Fiul, afara de Tatal; tot astfel nimeni nu cunoaste deplin pe Tatal, afara de Fiul si acela caruia vrea Fiul sa i-L descopere. (Mat.11:27)'  Posted image

Descoperirea este acesibila omului. Posted image

Dumneata inca nu esti convins ca Fiul si Tatal sunt Una?

#35
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

Vizualizare mesajDorel666, pe 15 februarie 2020 - 17:50, a scris:



Dumneata inca nu esti convins ca Fiul si Tatal sunt Una?
Una, in ghilimele.

Un Fiu si un Tata, nu pot fi 'una', decat in ghilimele. :)

Vizualizare mesajDorel666, pe 15 februarie 2020 - 17:42, a scris:



Pai, chiar si d-ta spui: ”Hristos le-a descoperit”. Pentru ca Hristos le stia! De aceea ti-am spus ca, daca vrei sa descoperi vremurile si soroacele, trebuie sa fii ori Tatal, ori Fiul, ori Duhul Sfant. Care dintre Acestia esti dumneata?
:D

Pai Dumnezeu ziceai ca esti tu, deci e ocupat...:lol:

Din ceilalti doi, nici unul.

Sfintia voastra, cum de nu sunteti in sfanta zi de Duminica la Secta?  :dontgetit:
Planton, in locu lu SILIKA? :P

#36
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

Vizualizare mesajDude_2nd, pe 15 februarie 2020 - 17:54, a scris:

Posted image

Pai Dumnezeu ziceai ca esti tu, deci e ocupat...Posted image

Din ceilalti doi, nici unul.


Eu sunt Tatal, tot la fel cum si Hristos era Tatal. Daca vrei sa stii, eu sunt Duhul Sfant. Nu pentru ca asa zic eu, ci pentru ca asa zice Duhul din mine.
Deci, daca sunt Duhul Sfant, inseamna ca am tot dreptul si pot afla ”vremurile si soroacele”. Daca sunt nebun... ar trebui sa vorbesc ca unul dintre ei. Dar  mai degraba vorbesti dumneata ca un nebun, decat vorbesc eu. Singura mea nebunie este ca spun ca sunt Duhul Sfant. Dar si aceasta o spun fiindca sunt fortat de un duh din mine, nu pentru ca as vrea.

Oricum, Imparatia lui Dumnezeu nu sta in vorbe! Iar descifrarea Apocalipsei nu-ti da prilej de lauda, ci iti da putere. Pentru ca informatia, cea adevarata, iti da putere. Deci, se va decide cine poate descifra si cine nu, Apocalipsa, nu dupa vreun concurs de ghicit, ci dupa ce va putea face fiecare dintre noi cu informatiile gasite.

Vizualizare mesajDude_2nd, pe 15 februarie 2020 - 16:53, a scris:

Asa cum ii numeste insasi Profetia?  Posted image

'Ferice de cine citeste si de cei ce asculta cuvintele acestei prorocii si pazesc lucrurile scrise in ea! Caci vremea este aproape!'

Ferice?  Posted image

Exact, Dude, ”citeste si asculta”, nu ”descifreaza”. Si vezi ca ce este de pazit este scris, clar, la urma. De ce la urma? Pentru ca, daca faci o carte sul, ceea ce este la urma ramane pe dinafara!

Apocalipsa, 22:
10 Apoi* mi-a zis: „Să nu pecetluieşti cuvintele prorociei din cartea** aceasta. Căci vremea este aproape.
11 Cine* este nedrept să fie nedrept şi mai departe; cine este întinat să se întineze şi mai departe; cine este fără prihană să trăiască şi mai departe fără prihană. Şi cine este sfânt să se sfinţească şi mai departe!”
12 „Iată* , Eu vin curând şi răsplata** Mea este cu Mine, ca sㆠdau fiecăruia după fapta lui.
13 Eu* sunt Alfa şi Omega, Cel dintâi şi Cel de pe urmă, Începutul şi Sfârşitul.
14 Ferice* de cei ce îşi spală hainele, ca să aibă drept la** pomul vieţii şi† să intre pe porţi în cetate!
15 Afară* sunt câinii** , vrăjitorii, curvarii, ucigaşii, închinătorii la idoli şi oricine iubeşte minciuna şi trăieşte în minciună!
16 Eu* , Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu** sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul† strălucitor de dimineaţă.”
17 Şi Duhul şi Mireasa* zic: „Vino!” Şi cine aude să zică: „Vino!” Şi** celui ce îi este sete să vină; cine vrea, să ia apa vieţii fără plată!
18 Mărturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta că, dacă* va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va** adăuga urgiile scrise în cartea† aceasta.
19 Şi, dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei prorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieţii şi din cetatea sfântă, scrise în cartea aceasta.
20 Cel ce adevereşte aceste lucruri zice: „Da* , Eu vin curând.” Amin!** Vino†, Doamne Isuse!
21 Harul* Domnului Isus Hristos să fie cu voi cu toţi! Amin.


Deci, aceste cuvinte de la urma, care apar pe partea de dinafara a cartii, nu sunt pecetluite si trebuiesc pazite. Restul, tot ceea ce este sub peceti, de aceea se si numeste ”pecetluit”. Pentru ca nici macar nu se vede, d-apoi sa se mai si citeasca.

Si apropo de pazit, vezi ca mai sus Hristos spune clar ca-i ”Alfa si Omega”, adica Dumnezeu. Si dumneata nu prea pazesti aceasta...

Edited by Dorel666, 15 February 2020 - 18:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate