Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Arta sticlei

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,260
  • Înscris: 06.01.2007
Formele geometrice Vio, sunt de acord cu tine.
Adica si eu simt la fel, nu-i vorba ca sunt de acord, nici nu trebuie.
Dar suprafata sticlei ma duce automat cu gandul la geometrie. O geometrie 4D mai exact. In proiectiile geometriei 4D pe spatiul 3D (sau spatiul intuitiv sa-i zicem), forme extrudate, formele interioare care pot sa devina exterioare. Sugestia asta e perfect data de catre sticla care e semitransparenta. In afara de asta e si buna reflectoare de lumina.
Adica inundata in lumina creaza forme holografice pe spatiul unde se afla. Stimuleaza centrul ala estetic stimulat de catre bijuterii. Sau chiar si de catre niste picturi abstracte pe care nu le-a facut nimeni. Ma gandesc la un portret al unui baiat cu un tesseract "Boy with tesseract - cca.2035 - maccip". Baiatul ghemuit intr-un colt al incaperii avand tesseractul in mână, proiecteaza pe peretii incaperii tot ce este ascuns, tot volumul din care e facut acel baiat. Peticul din fund pe care șade se vede proiectat pe peretii camerei. Dar si gandul, imaginatia care-l anima. culori care ies din gamutul cunoscut de catre ochi, totul se proiecteaza prin acel tesseract in lumea 2D a peretilor incaperii.

Acuma revenind la sticla noastra, eu vad flacara aia rosie de sticla ca o intersectie intre o vulvă roșie extrudată in 4D intersectată cu un hypercon, intr-o proiectie ortogonala pe spatil 3D. Iti vine s-o cuprinzi cu mana dinspre interior jos inspre exterior sus. Adica cumva s-o stergi de praf. S-o parcurgi pe toata suprafata pentru a-i intelege volumul. Un fel de parcurgere data de teorema lui Stokes, Gauss-Ostrogradsky, dar aplicata pe 4D inspre 3D si apoi 2D,
De-aia mi-am pus mai intai ptorblema asta, oare cum isi face igiena acest obiect? O merge cu karcherul?

View Postvio69a, on 14 februarie 2020 - 22:25, said:

[ https://travel4foodnart.files.wordpress.com/2017/09/fullsizerender-94.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by maccip, 15 February 2020 - 11:58.


#20
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
La muzeul universitatii Harvard e impresionanta expozitia de flora si fauna in sticla [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F-eqQkd1zrw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Mestesugul vis a vis de arta......
Iata, sigur acesta este mestesugul....
Din bucati de sticla sparta sau decupate, o infinita gama de pisicute, pesti, pinguini, catelusi si cate si mai cate.

Attached File  P1010011-1.jpg   331.22K   6 downloads

Vine la masa lui, de doua ori pe saptamana in zona destinata lucrurilor de mana de pe aceasta strada,
lucruri fie ca sunt ele ceramica, lemn, piele, textil, argint, fier, aluminiu, fir brodat, hartie,
Se aseaza pe scaunul lui pentru 5-6 ore acest mester.
Nepoatele mele cand vin in vizita au ritual fix sa il viziteze si de asemeni au o colectie serioasa din aceste obiecte

Niciodata nu m-am gandit daca sa ii dau titlul de artist,
dar cu siguranta il merita pe cel de mare mester.....


Attached File  israel-2009 nahalat benyiamin -2.jpg   83.06K   6 downloadsAttached File  expo 097-1.jpg   314.42K   6 downloads

Edited by vio69a, 15 February 2020 - 14:03.


#22
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
De data asta alt stil.
Compact, cu mai multa substanta, cu mai putina suplete.

Cehii Jiří Suchy si Jiri Karel.........

Attached File  Sommerausstellung-Unten-1100x733 (1).png   1.01MB   2 downloads  Attached File  Unten_suchy_2019_artsy-1100x733.jpg   83.48K   2 downloads

Attached File  descărcare (17).jpg   3.76K   2 downloadsAttached File  large.jpg   49.63K   2 downloadsAttached File  large (1).jpg   54.09K   2 downloads

Attached File  large (2).jpg   71.23K   1 downloadsAttached File  descărcare (18).jpg   27.62K   2 downloadsAttached File  images (45).jpg   6.82K   2 downloads


Si acum...o singura forma cu multiple efecte vizuale


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3TftGUGNfnw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vio69a, 20 February 2020 - 17:58.


#23
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postmaccip, on 15 februarie 2020 - 11:54, said:

Dar suprafata sticlei ma duce automat cu gandul la geometrie. O geometrie 4D mai exact. In proiectiile geometriei 4D pe spatiul 3D (sau spatiul intuitiv sa-i zicem), forme extrudate, formele interioare care pot sa devina exterioare. Sugestia asta e perfect data de catre sticla care e semitransparenta. In afara de asta e si buna reflectoare de lumina.
Adica inundata in lumina creaza forme holografice pe spatiul unde se afla. Stimuleaza centrul ala estetic stimulat de catre bijuterii. Sau chiar si de catre niste picturi abstracte pe care nu le-a facut nimeni. Ma gandesc la un portret al unui baiat cu un tesseract "Boy with tesseract - cca.2035 - maccip". Baiatul ghemuit intr-un colt al incaperii avand tesseractul in mână, proiecteaza pe peretii incaperii tot ce este ascuns, tot volumul din care e facut acel baiat. Peticul din fund pe care șade se vede proiectat pe peretii camerei. Dar si gandul, imaginatia care-l anima. culori care ies din gamutul cunoscut de catre ochi, totul se proiecteaza prin acel tesseract in lumea 2D a peretilor incaperii.


Nu am inteles din prima.
Asa ca doua zile am tot citit despre.
Acum ceva, ceva, mi-e mai clar.

Deci tu vrei un pas mai departe.
Spre suprapunerea matematicii peste arta sau invers

si pentru ca tu nu ai exemplificat, am sa o fac eu, din ce am invatat cu ocazia asta


[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d6/8-cell-orig.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,260
  • Înscris: 06.01.2007
Acuma cauta sa vezi si cum arata o vulva extrudata in 4D ca sa vezi exact cum se proiecteaza artworkul in mintea mea.
:D

4D e o lume fascinanta. Figurile platonice in 4D, umplerea spatiului in 4D.
Urmeaza geometria hiperbolica ca si concept speculat in arta moderna. Repetitia devenind un fel de laitmotiv artistic, dar cu radacini puternice in matematica. O  sursa imensa de inspiratie.
Apoi mai avem geometria fractala. Mai abstracta in intimul ei, dar care ofera practic niste forme infinit de complexe din nimic. O comprimare extraordinara a informatiei intr-un singur sir de caractere. Ofera si asta niste insaituri care sunt fructificabile de catre arta moderna. PAtternul, repetitia, similitudinea cu intregul, toate astea sunt concepte suprearealiste in arta, dar au un echivalent cat se popate de real in matematica.

Si poate in ultima instanta abstractul pur reprezentat de catre teoria grupurilor, forme abstracte care prezinta simetrie din ..neant. Grupuri sporadice, reprezentare, frumusetea din spatele acestor obiecte care nu pot fi contemplate decat cu forta mintii, de catre componenta artistica a creierului. Abstractizarea vine nu doar cu  complicarea conceptelor, vine cu inlaturarea a ceea ce nu-i relevant, cu minimalismul, cu nucleul de simetrii caracteristice, lucru exploatabil si in arta.

#25
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Fascinant, excitant, dar am sarit gardul la alt topic....!!!

Asa ca sa ne intoarcem la "sticla"
si tot cautand diverse, am mai aflat ceva nou....
Pictura pe sticla.
a nu se confunda cu vitraliul caci si la pictura pe sticla sau uneori cu sticla,
Exista un contur in jurul culorii, doar ca este contur de sticla...
Cam ce fac artistii astia.....:

(acelasu ceh de mai sus )

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bE2KImrmyJQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vio69a, 20 February 2020 - 23:59.


#26
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,260
  • Înscris: 06.01.2007
Mie mi se pare mai artistic procedeul decat rezultatul.

#27
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Cateodata iese cam asa ceva...

Attached File  910V7ecVZFL._SL1500_.jpg   287.07K   1 downloadsAttached File  Jiri-Suchy-Hot-Glass-Painting-website-1200x675.jpg   141.61K   1 downloadsAttached File  pictura sticla.jpg   67.52K   1 downloads

Edited by vio69a, 21 February 2020 - 02:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate