Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

GeForce Now -Netflixul jocurilor video

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
JayFry

JayFry

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2020
Tot am incercat prin gmail si Facebook, imi da mesaj ca sa incerc mai tarziu.
Are cineva vreo idee ?

#38
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005

View PostStan_Patzitul, on 20 februarie 2020 - 15:03, said:

Faci doar abonament, introduci datele de pe card, dar prima factura iti vine abia in mai, ai 3 luni gratuit. Daca nu-ti place poti sa anulezi pana atunci fara penalitati.
Carduri virtuale pe revolut, le stergi si tot stai pe 3 luni :)) asa faceau unii pe netflix, romanisme....

#39
infoit

infoit

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 03.04.2020
E cam.....RIP GeForce Now.  
https://zonait.ro/ge...i-multe-jocuri/

#40
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Pentru cã Nvidia nu a jucat corect.

În loc sã cearã drepturi, au plasat jocurile direct pe principiul "nu le vindem, nu le închiriem, nu sunt ale noastre; noi oferim doar PC-ul".

Pe principiul de mai sus, Nvidia a crezut cã poate închiria PC-uri (virtuale) și nu trebuie sã își batã capul cu licențe n shit de la devs.

Oh well...

#41
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 21.06.2020
Pai nu mi se pare corect. Daca am cumparat jocul pe Steam/Epic/Uplay de ce trebuie sa ii intereseze pe dezvoltatori ca ma joc pe PC meu, pe a lu vecinu sau pe Gforce Now?

Nu cred ca Nvidia nu a jucat corect, mai degraba dezvoltatorii sunt foame. Vad ca Cyberpunk 2077 o sa apara pe Gforce. Asta e motivul pentru care am sa il si cumpar. Ca nu am pc care sa imi ruleze jocul optim cu setari maxime.

Asa ca in timp dev o sa se roage de Nvidia sa ii adauge pe platforma lor.
________________________________________________________________

In alta ordine de ideei, am jucat ieri timp de 8 ore Hitman pe Gforce Now. S-a miscat excelent, fara pic de lag.
Internet - telefon cu sim Digi conectat la PC.


Problema la digi e ca ai maxim 80GB cu extraoptiune. Ma tenteaza un abonament nelimitat dar nu stiu daca Orange sau Vodafone cu abonamentul de 15 euro nelimitat poate sa duca Gforce Now. A incercat cineva?

#42
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
E problema si de unde provin devs si legislatia locala de copyright. Ca le-ar conveni, stai linistit.

Pentru ca in unele tari, ce face gforce se considera streaming si intra sub alta incidenta legala.

Google a plecat din start cu un alt principiu, ei ofera strict streaming cu pachet complet si negocierile cu studiourile au fost mult mai usoare, desi probabil google ia un % mai mare din sales fata de Steam si mai ales epic.

Si Microsoft (care au cel mai ok serviciu din cate am testat) au luat o alta abordare ca sa nu supere pe nimeni si sa nu-si bata capul cu n variatii de legislatie. Practic, ofera anumite jocuri pentru streaming din bugetul lor, royalty fees sunt platite si toata lumea e fericita.

View Posttacumd, on 02 decembrie 2020 - 13:54, said:

Problema la digi e ca ai maxim 80GB cu extraoptiune. Ma tenteaza un abonament nelimitat dar nu stiu daca Orange sau Vodafone cu abonamentul de 15 euro nelimitat poate sa duca Gforce Now. A incercat cineva?

Pe vremea cand eram in RO Vodafone avea internet foarte bun in zona mea. Depinde in ce zona esti. Problema e in jocurile online/ competitive unde e posibil sa ai ping mare, dar pentru single player, fie el si streaming, sunt ok.

Poti lua un SIM gratuit de la ambii sa testezi zona in care esti.

Plm, mi-e dor de netul din Romania :lol: Aici am 1Mbps :lol:

#43
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,047
  • Înscris: 19.07.2005
Mai foloseste cineva din RO serviciul sau ceva similar, cum va merge?

Mi-a murit placa video si am zis sa trec pe GeForce Now insa serverele(EU3, EU4) sunt prea departe si nu prea e jucabil, am timp de raspuns de 38ms si pare sa fie mult prea mare.
Momentan am RDS Fiberlink 1000 si ma intreb daca ceilalti operatori stau mai bine, in trecut RDS avea interconectare destul de proasta cu Europa.

#44
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
pentru FHD 60FPS ai nevoie de latenta < 40ms ... aparent ai.

La mine, (EU-NorthWest) arata asa (pe internet prin cablu - nu am fibra la adresa):

Attached File  Capture.JPG   29.98K   36 downloads

#45
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,047
  • Înscris: 19.07.2005
Testat iar si scot cam 38-40ms,e la limita recomandarii. Sunt din Galati si cel mai bine imi merge cu EU Central 3 care ma conecteaza la server de Frankfurt(NP-FRK-02) deci distanta mare.

Nu prea joc decat jocuri bazate pe PVP, gen shootere battle-royal-uri si am zis ca ma descurc cu putin delay insa se simte bine input-lagul si e un dezavantaj clar.

#46
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postvj_Heaven, on 13 septembrie 2021 - 04:34, said:

Nu prea joc decat jocuri bazate pe PVP,
La astea nu ai sanse pe geforce now ... latenta e prea mare. Practic, tu joci PVS PC vs PC doar ca "PC-ul" tau are extra 50-100 ms latenta reala .... moarte sigura.
Trebuie placa video noua.

#47
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Hello, am incercat si eu Cyberpunk pe Geforcenow si sunt un pic nedumerit.
Initial am testat cu serviciul free, si mergea decent, asa ca am zis sa trec pe abonament priority, cel care da acces la eye candy mai bun, rtx 'n all.
Chestia e ca dupa ce am trecut de prolog sau primul capitol, jocul se misca super aiurea, in reluare, cred ca are in jur de 10-15 frames per sec. Am incercat sa umblu prin setari, sa dezactivez raytracing, il jucam pe setari medium spre low, nimic.
Am net de la Vodafone, 500mbps cu latency de 45ms, nu cred sa fie de la net, ca ala am vazut cum face cand merge naspa, se pixeleaza imagianea, scade bitrate-ul, dar la mine efectiv jocul merge nasol.
Am modificat inclusiv din setarile aplicatiei custom bitrate, l-am scazut de la 35 Mbps la 20 Mbps, imaginea se vede ca un cur, jocul tot la fel se misca. Aveti idee de la ce poate fi? Is prea multi useri pe serverele nvidia si nu mai face fata hardware-ul?

#48
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Am sa testez azi Cyberpunk pe shield si iti spun ce si cum. Ultima oara singura chestie care m-a deranjat era o latenta vizibila intre controller si actiunile de pe ecran. Dar randarea era OK.

#49
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Later edit: ai dreptate. Atat in Cyberpunk cat si in Control, ambele cu RTX bla bla, se misca parca ar randa cu 30fps. Ma ia cu ameteala.

Am 13ms latenta masurata fata de servere, la max bitrate (50mbps), 0% drop - cont founders.

#50
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,047
  • Înscris: 19.07.2005
Au inceput sa faca magarii, dar totusi cei de-acolo ziceau ca e limitat la 45fps.

https://www.reddit.c...teed_60fps_and/

Quote

Premium users are no longer guaranteed 60fps, and yes, it's entirely dependent on what game you are playing. Expect hard caps of 50fps, and even 45fps, for big titles...

Guardians of the Galaxy is hard capped at 50fps.
Cyberpunk is now also capped at 45fps.


#51
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Daca alea erau 45fps atunci arata super naspa ...

#52
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Eu as fi mulțumit cu 45, sunt obisnuit cu 30fps de pe consola. Dar ce am jucat eu era mult sub 30. Nu se putea juca.
De unde ai net de ai 13ms latenta?

#53
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

 alexneo, on 10 noiembrie 2021 - 01:45, said:

De unde ai net de ai 13ms latenta?
Intam[plator locuiesc langa un datacenter unde se face hosting de Nvidia (nordics). Inca am latenta mare caci am internet prin CATV :) ... prin fibra ar disparea lejer 7-8ms din ea, dar nu am posibilitatea (inca).

#54
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,047
  • Înscris: 19.07.2005
Posteaza pe forumul nvidia, https://www.nvidia.c...ech-support/46/
Sau fa un ticket si vezi ce-ti raspund.

Daca prologul merge si presupun ca e si gameplay nu doar cut-scenes atunci o fi un bug. Iar daca ro_explorer a avut aceiasi problema inseamna ca bug-ul e reproductibil si vor putea afla mai usor care e problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate