Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vaccin universal - descoperire

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"Cercetătorii americani, aproape de descoperirea unui vaccin universal, împotriva tuturor virusurilor

-Cercetătorii de la Spitalul din Massachusetts spun că au descoperit „călcâiul lui Ahile” al majorităţii virusurilor.
-Vulnerabilitatea majorităţii virusurilor constă într-o simplă proteină.
-Studiul a fost realizat pe şoareci.

O echipă de cercetători americani a descoperit o vulnerabilitate pe care o au majoritatea virusurilor umane şi speră să dezvolte un vaccin universal.
Cercetătorii de la Spitalul din Massachusetts spun că au descoperit „călcâiul lui Ahile” al majorităţii virusurilor cu care se confruntă omenirea, inclusiv al celor care provoacă cel mai mare număr   de decese, şi că, foarte curând, vor dezvolta un vaccin universal, potrivit rt.com."

sursa
https://www.mediafax...urilor-18844625

Edited by MembruAnonim, 14 February 2020 - 05:27.


#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Le urez succes. În același timp, nu pot să nu mă gândesc câți bani consumă omenirea pe căcaturi. Dacă ar fi băgați banii cu înarmările armatelor lumii în cercetare medicală, de exemplu, am fi departe.

Edited by caiuscorneliu, 14 February 2020 - 05:59.


#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ala e spital sau institut de cercetari ?
      Sa nu ne facem iluzii. Virușii existau cu mult înainte de apariția omului. Probabil vor exista si dupa dispariția omului.

#4
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Posted ImageAsta-i vestea buna!  Vestea rea e pretul(banuiesc)Posted Image Ar fi super sa-l ofere cu un pret symbolic tuturor.

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postcaiuscorneliu, on 14 februarie 2020 - 05:58, said:

Dacă ar fi băgați banii cu înarmările armatelor lumii în cercetare medicală, de exemplu, am fi departe.

     Stai linistit ca se baga bani si in cercetare medicală. Bolile insa, evoluează. Apar mereu boli noi si viruși noi. Asa ca e o luptă continuă.

#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008

View PostMikeSpike, on 14 februarie 2020 - 06:18, said:

Posted ImageAsta-i vestea buna!  Vestea rea e pretul(banuiesc)Posted Image     Ar fi super sa-l ofere cu un pret symbolic tuturor.

Dacă progresele medicinei nu vin la pachet cu un control demografic ne-am dat naibii. Sună cinic, dar altă variantă nu există. Să părăsim planeta și să ne stabilim în alte părți e o utopie.

View Postcspot, on 14 februarie 2020 - 06:20, said:



     Stai linistit ca se baga bani si in cercetare medicală. Bolile insa, evoluează. Apar mereu boli noi si viruși noi. Asa ca e o luptă continuă.

Se bagă, dar prea puțin. Niște mii de miliarde de dolari anual irosiți pe chestii nocive nu-s de ici de colo. Dar na, suntem o specie primitivă care abia ce-am coborât din copac. Progrese semnificative în știință s-au făcut abia de vreo 200 de ani, adică nimic la scara istoriei. Și, totuși, avem bani și resurse de cheltuit aiurea. Măcar problemele legate de energie curată (fuziune, spre exemplu) și hrana/apa populației planetei s-o fi rezolvat până acum și tot era ceva.

Edited by caiuscorneliu, 14 February 2020 - 06:44.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcaiuscorneliu, on 14 februarie 2020 - 06:38, said:

Progrese semnificative în știință s-au făcut abia de vreo 200 de ani, adică nimic la scara istoriei.

Eu mi-as permite si as spune ultimii 50-70 de ani. In rest, tamaie.

Edited by MembruAnonim, 14 February 2020 - 06:42.


#8
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Am vrut să fiu indulgent.

#9
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Voi chiar credeti ca vor falimenta industria farmaceutica? Poate cind o falimenta industria petroliera! Omenirea calca pe cadavre, numai banul sa iasa!

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostMembruAnonim, on 14 februarie 2020 - 06:42, said:

Eu mi-as permite si as spune ultimii 50-70 de ani. In rest, tamaie.

nu chiar.. maxwell are peste suta de ani. la fel si newton. daca vorbim de fizica moderna, asta da, fizica moderna inseamna modelul standard

#11
geo8823

geo8823

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 13.07.2019
Americanii isi vand si mamele pentru niste bani in plus.
E clar ca vaccinul ala nu il pupa nici o tara daca nu decarteaza miliarde la americani.
Si or sa bage si patenturi gramada ca sa se asigure ca daca e descoperit de altii nu poate fi folosit

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Zise Galeo... e logic sa ai patent pe o descoperire. Si aspirina are patent, si penicilina, si Ibuprofen are... dar se folsoeste fara probleme, cu licenta fireste.

Edited by andreic, 14 February 2020 - 08:34.


#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postandreic, on 14 februarie 2020 - 08:33, said:

Zise Galeo... e logic sa ai patent pe o descoperire. Si aspirina are patent, si penicilina, si Ibuprofen are... dar se folsoeste fara probleme, cu licenta fireste.

    Orice patent sau licenta expira dupa un număr de ani .
     Aspirina, ibuprofenul si penicilina sunt generice. Pot fi produse de orice fabrica de medicamente fara sa fie nevoie de patent sau licenta.
    E adevarat ca un medicament nou descoperit nu poate fi reprodus fără licenta/patent. Dar asta doar timp de 5 sau 10 ani.

#14
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,620
  • Înscris: 15.01.2017

View Postcaiuscorneliu, on 14 februarie 2020 - 05:58, said:

Le urez succes. În același timp, nu pot să nu mă gândesc câți bani consumă omenirea pe căcaturi. Dacă ar fi băgați banii cu înarmările armatelor lumii în cercetare medicală, de exemplu, am fi departe.

Nu cred. Daca te uiti in istorie salturi importante in dezvoltarea omenirii auavut loc exact odata cu conflicte. Ceva trebuie sa impinga oamenii sa dezvolte si de obicei  motivul e darul in cap unuii altora. Cam tot ce vedem azi, inclusiv dispozitivul de pe care scrii are origine militara. Gps ul care e folosit de la simpla navigatie auto pana la navigatia maritima si in aer sau geodezia moderna are origini militare. Daca eram pasnici probabil ca si astazi mancam ce gaseam pe camp.

View Postgeo8823, on 14 februarie 2020 - 08:17, said:

Americanii isi vand si mamele pentru niste bani in plus.
E clar ca vaccinul ala nu il pupa nici o tara daca nu decarteaza miliarde la americani.
Si or sa bage si patenturi gramada ca sa se asigure ca daca e descoperit de altii nu poate fi folosit

Si care e diferenta pentru unul care sa zicem ca nu are bani daca americanii descopera si vand numai pe bani sau daca nu descopera nimeni nimic? Itit zic eu: nicio diferenta. Atunci de ce te agiti?

View PostMembruAnonim, on 14 februarie 2020 - 06:42, said:



Eu mi-as permite si as spune ultimii 50-70 de ani. In rest, tamaie.

Prostii.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcspot, on 14 februarie 2020 - 06:20, said:

Stai linistit ca se baga bani si in cercetare medicală. Bolile insa, evoluează. Apar mereu boli noi si viruși noi. Asa ca e o luptă continuă.
Se bagă bani mulţi în cercetare, în ţările evoluate (unele chiar civilizate). Faptul că omenirii nu i se livrează descoperirile... e cu totul altă poveste, lungă şi, pe alocuri, chiar periculoasă.
Ideea, pe scurt, este că omenirea a ajuns atât de departe cu tehnologia, încât şi-a ridicat foarte mult nivelul de trai. Una dintre consecinţe este înmulţirea foarte rapidă a oamenilor. Din păcate, planeta şi resursele ei reprezintă un univers finit, ca să zic aşa, care nu poate să asigure necesarul tuturor oamenilor.
Şi atunci, apar viruşi şi virusuri.
Dar, înainte ca viruşii să fie lansaţi oficial pe piaţă, sunt elaborate şi antidoturile, cunoscute ca vaccinuri.
De aceea, nu poate exista un vaccin universal decât dacă există un singur tip de virus.

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

View PostMikeSpike, on 14 februarie 2020 - 06:18, said:

Posted ImageAsta-i vestea buna!  Vestea rea e pretul(banuiesc)Posted Image Ar fi super sa-l ofere cu un pret symbolic tuturor.
50 de dolari este simbolic?

#17
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Și dacă se va realiza și va rezolva problema virușilor, îl va demonta Olivia Steer, că dă autism :)

#18
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,501
  • Înscris: 25.10.2007

View PostMikeSpike, on 14 februarie 2020 - 06:18, said:

Posted ImageAsta-i vestea buna!  Vestea rea e pretul(banuiesc)Posted Image Ar fi super sa-l ofere cu un pret symbolic tuturor.

Va fi pe baza de abonament

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate