Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Caut un serial de prin 90

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,
Caut un serial american care a fost difuzat prin anii 90 în România, care se începea cu un intro cu un soundtrack în italiană un pic gen opera, sau mai clasică, de exemplu genul "La donna e mobile"

Tot în intro apărarea și o locomotivă care scotea ceva abur.

Îmi aduc aminte intro-ul clar și sigur.

De amănuntele de mai jos nu sunt 100% sigur.

Parcă era despre o familie de italieni muncitori emigranti în Statele Unite.

Acțiunea parcă se petrecea în trecut aș zice chiar prin 70-80.

Știu că nu va ajut prea mult cu detalii dar mai mult nu îmi amintesc.

Cam despre ce ar putea fi vorba?
Mersi

#2
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.08.2009
Pasarea Spin.

#3
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Dracu stie ce serial... nu prea l-am urmarit
Dar loclomotiva aia aparea la fiecare inceput de episod .. De fpat o strada pe care trebea un tren (nu o traversa ci megea in lung ca tranvaiul) si din fumu si aburu ei rasrea unu calare care depasea locomotiva . Cea mai misto scena din tit serialu.

Si melodia era Caruso interpretata de Pavaroti :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iJFI53qZ7xY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
in italiana? sa nu fie iedera. era la mare cautare pe atunci melodia asta, o ascultau toate fetele sensibile

#5
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

View PostGhita_Bizonu, on 14 februarie 2020 - 06:20, said:

Dracu stie ce serial... nu prea l-am urmarit
Dar loclomotiva aia aparea la fiecare inceput de episod .. De fpat o strada pe care trebea un tren (nu o traversa ci megea in lung ca tranvaiul) si din fumu si aburu ei rasrea unu calare care depasea locomotiva . Cea mai misto scena din tit serialu.

Si melodia era Caruso interpretata de Pavaroti :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iJFI53qZ7xY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ăsta este super
Căutam de fapt melodia, e mai specială, din tot serialul mie mi-a plăcut cel mai mult melodia, acum știu că era a lui Pavarotti.

Altceva despre film îți mai aduci aminte?
L-am mai căutat încă 15 min dar nu găsesc exact care era.

Mulțumesc

#6
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postkarax, on 14 februarie 2020 - 08:04, said:

in italiana? sa nu fie iedera. era la mare cautare pe atunci melodia asta, o ascultau toate fetele sensibile
Ma melodia asta este , ce numesti tu hot si evergreen de vreo ... naiba stioe cate decenii !
Si da in macaroneasca!
Oricum cautra caruso sobg si cteste. Numara cate inregistrati sunt pe youtube cu diferiti cantaresti si cantarete! E peste

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HvjEVGr3-HY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


care o fi ea cantata de Rege da stimuleaza productia de foliculina!!!

Ba cum sa va zic (nu numai tie!) - si eu am copilarit in megine de Bucuresti , in Andromanche (cauta Biserica Andronache pe google map!) insa eu am iesit de peste 50 de ani din parohie!

View Postleny29, on 14 februarie 2020 - 11:18, said:

Ăsta este super
Căutam de fapt melodia, e mai specială, din tot serialul mie mi-a plăcut cel mai mult melodia, acum știu că era a lui Pavarotti.

Altceva despre film îți mai aduci aminte?
L-am mai căutat încă 15 min dar nu găsesc exact care era.

Mulțumesc

Nu tin minte titlul.. Emigrati italieni , din sud parca, tras mate de coada, muncit sa castige banu, razboi mondial .. Per total bine facut da nu "rupea" decat prin inceput : strada aia cu tren si aburi si melodia asta de te seaca la inima ....
A da si melodie de film prea reusita dar care parca are ceva din Carsuso (aotceva decat stimularea productiei de lacrimi si foliculina! adica un grup de 4-5 note "imprumutate" ) : Parla piu piano din nasul :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F8b0iepnows?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#7
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postleny29, on 14 februarie 2020 - 11:18, said:


Altceva despre film îți mai aduci aminte?
L-am mai căutat încă 15 min dar nu găsesc exact care era.

Mulțumesc

Nu. Da cred ca numai cei care au lucratn la serialu ala mai tin  minte ...

#8
micsuna

micsuna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.09.2009
The fortunate pilgrim (Mamma Lucia) - 1988

#9
c10f22

c10f22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.04.2017
Buna !Prin anii ' 96 era un serial la TV ...Nu-mi amintesc mare lucru ,dar era un personaj feminni Ana (parca asa o chema).Scuze pentru faptul ca nu am mai miulte detalii.Daca stie cineva despre ce-i vorba ,ar fi bine.Unde as putea vedea Edera tradus?Multumiri anticipate !

#10
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 01.11.2006
La  piovra

#11
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,869
  • Înscris: 15.12.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aeruJRCgtns?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate