Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Casa P+1 Brasov - zona Noua

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mihaiberende

mihaiberende

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.03.2017
Va salut,

Situatia mea este urmatoare:

Detin un teren de 520 mp in orasul Brasov, zona Noua, pentru cunoscatori. Geometria terenului este dreptunghiulara cu doua fronturi stradale de 13 mp pe capetele opuse. Adancimea terenului este de 39 mp.  Strazile sunt asfaltate, pe teren exista o casa veche lipita la calcan care are toate utilitatile. Detin un certificat de urbanism care permite construirea unui P+2+M. Familia noastra eeste alcatuita din 3-4 persoane, inclusiv copii. Un spatiu util necesar ar fi de 100, maxim 120 mp utili, de aceea ma gandesc ca un P+1 ar fi mai mult decat suficient pentru nevoile noastre. Bugetul nostru este de aprox 100k euro +/- 10%

Din cate am inteles urmatorul pas este sa gasesc un arhitect care sa faca un proiect de casa full (instalatii, strucutura + orice altceva mai e necesar). Aveti ceva recomandari de arhitect in Brasov? Mentionez ca nu as vrea sa colaborez cu proaspat absolventi, din motive usor de inteles. O alta cerinta este ca arhitectul sa se ocupe de toata hartogaraia necesara pentru demararea constructiei.

Orice sfaturi si sugestii sunt apreciate.

#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,991
  • Înscris: 06.09.2008
Te-ai gandit bine, P+1 e destul, nu fa ditamai casa cum am niste rude la fel cu 2 copii care au plecat din tara si acum stau 2 pensionari in P+2 si se plang de costuri, intretinere, curatenie....

#3
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Cu 100K faci maxim P+1+M in 2020, la o amprenta orientativa de 90mp

#4
Claudiu C

Claudiu C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.12.2005
Salut, mult succes

Din cate stiu trebuie sa scoti un certificat de urbanism pentru construire in care sa specifici exact ce vrei sa construiesti. Daca ceri P+1 si apoi vrei D+P+1, trebuie reemis CU-ul.

Ce incerc sa spun este ca in cazul in care acel CU este pentru construire, va trebui unul nou pentru P+1

Edited by Claudiu C, 13 February 2020 - 12:12.


#5
mihaiberende

mihaiberende

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.03.2017

View PostClaudiu C, on 13 februarie 2020 - 12:11, said:

Salut, mult succes

Din cate stiu trebuie sa scoti un certificat de urbanism pentru construire in care sa specifici exact ce vrei sa construiesti. Daca ceri P+1 si apoi vrei D+P+1, trebuie reemis CU-ul.

Ce incerc sa spun este ca in cazul in care acel CU este pentru construire, va trebui unul nou pentru P+1

Multumesc! Este foarte interesant ce spui, pe certificatul meu de urbanism scrie doar "Scopul: Construire Casa"  Sa inteleg ca acest certificat este inutil ? Ma gandesc ca totusi primaria Brasov stie ce mi-a eliberat.

View Postkuniva, on 13 februarie 2020 - 12:07, said:

Cu 100K faci maxim P+1+M in 2020, la o amprenta orientativa de 90mp
Nu e cazul, doresc un maxim P+1

Edited by mihaiberende, 13 February 2020 - 12:23.


#6
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
ai pm cu recomandare, avem un teren similar pe care am construit (13.5 X38), daca faci pe calcan cu vecinul care e deja la calcan...e si mai simplu pt tine. Ce retrageri laterala ai pe CU?

#7
mihaiberende

mihaiberende

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.03.2017

View Postcatalijns, on 13 februarie 2020 - 12:48, said:

ai pm cu recomandare, avem un teren similar pe care am construit (13.5 X38), daca faci pe calcan cu vecinul care e deja la calcan...e si mai simplu pt tine. Ce retrageri laterala ai pe CU?
retragerile laterale sunt de 3 m. Daca ma retrag din ambele parti mai raman 13-6= 7m. Mi se pare ca deja arata a vagon.

View Postcatalijns, on 13 februarie 2020 - 12:48, said:

ai pm cu recomandare, avem un teren similar pe care am construit (13.5 X38), daca faci pe calcan cu vecinul care e deja la calcan...e si mai simplu pt tine. Ce retrageri laterala ai pe CU?
Nu este complicat sa construiesti pe calcan din punct de vedere al costurilor ? Ma refer la consolidarea fundatiei vecine... etc. Din cate stiu casa vecinilor e destul de veche

#8
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postmihaiberende, on 13 februarie 2020 - 14:22, said:

retragerile laterale sunt de 3 m. Daca ma retrag din ambele parti mai raman 13-6= 7m. Mi se pare ca deja arata a vagon.
Nu este complicat sa construiesti pe calcan din punct de vedere al costurilor ? Ma refer la consolidarea fundatiei vecine... etc. Din cate stiu casa vecinilor e destul de veche

Exact de asta te-am intrebat, asa e si la noi dar cu juma de m in plus pe latime, 7.5ml. Daca nu vrei pe calcan atunci trebuie sa nu faci o casa cu o amprenta prea mare si un arhitect bun sa nu iasa "vagon" (plus costurile creatiei sale ca o arhitectura mai complexa ..implica si costuri mai mari).  Nu stiu exact ce implica constructia la calcan dpdv fundatii, iti trebuie arhitect, structurist, expertiza etc - asa am mai citit pe aici. Apoi pui in balanta solutia cu calcan versus cealalata. In cazul tau pentru ca deja ai vecin la calcan probabil prima solutie e pe calcan, iti raman ceva metri pe cealalata parte a terenului, poti sa faci casa pe o latime normala gen 8-9-10ml..etc. Daa nu e chiar praf casa vecinului atunci probabil se poate consolida cu ceva sapatura si zeci mc beton, trebuie sa vezi insa exact ce inseamna asta cu un expert pe acest subiect. spor!

Edited by catalijns, 13 February 2020 - 14:43.


#9
mihaiberende

mihaiberende

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.03.2017
Sunt curios daca exista o solutie de compromis, adica nici calcan dar nici sa las 3 m fata de vecinul, un 150 cm mi se pare o distanta rezonabila.

#10
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Poti lasa 3 metri pe lateral  la parter iar apoi te extinzi in consola 1 metru la etaj, se mai fac si d-astea, dar personal nu recomand, e de porc.

#11
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postmihaiberende, on 14 februarie 2020 - 06:38, said:

Sunt curios daca exista o solutie de compromis, adica nici calcan dar nici sa las 3 m fata de vecinul, un 150 cm mi se pare o distanta rezonabila.
Foarte probabil din pacate nu se poate asa..au mai incercat si altii.. Mergi la primarie la urbanism si discuta 5 minute, o sa intelegi mai bine ce se poate si ce nu

#12
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View PostClaudiu C, on 13 februarie 2020 - 12:11, said:

Salut, mult succes

Din cate stiu trebuie sa scoti un certificat de urbanism pentru construire in care sa specifici exact ce vrei sa construiesti. Daca ceri P+1 si apoi vrei D+P+1, trebuie reemis CU-ul.

Ce incerc sa spun este ca in cazul in care acel CU este pentru construire, va trebui unul nou pentru P+1
Nu mai trebuie scos alt CU. Trebuie doar sa respecte cerințele din cel aflat in vigoare. Cu aceasta împreună cu documentația cadastrala și cu studiul geo merge la arhitect. Mai departe va fi sfătuit de arhitect pas cu pas până la obținerea A.C.

#13
s_paul

s_paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.07.2007
salutare, ceva noutati? ai mai continuat cu proiectul?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate