Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

ajutor camera canon power shot s2 is

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
adica daca vrei sa faci o poza la un obiect de aproape nu poti, iese in ceata, ai in focus, poti vedea, doar obiectele din departare
vorbeam de camera asta
https://www.astrosho..._select  ,dar

Edited by kopilu_198, 13 February 2020 - 15:47.


#38
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkopilu_198, on 13 februarie 2020 - 15:44, said:

adica daca vrei sa faci o poza la un obiect de aproape nu poti, iese in ceata, ai in focus, poti vedea, doar obiectele din departare
Ce vorbesti? Am facut macro cu telescopul, deci nu e bai. Insa am configuratii in care nu ajung cu camera in focus, problema e cat de mult se poate deplasa focuserul si cat backfocus are camera.. Focusul nu e o proprietate a camerei (vorbesc de camere cu senzor nu cu obiectiv in fata) ci de combinatia pozitie senzor fata de planul de focus al telescopului.

Edited by crokodilu, 13 February 2020 - 16:00.


#39
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Uite cum arata luna printr-un aparat canon a590, cam din aceeasi generatie cu s2-ul tau, si un telescop similar cu al tau:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZA9AeQnJz2c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yxOy-IgHiDw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by crokodilu, 13 February 2020 - 16:12.


#40
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
greseala mea atunci. nu am folosit asa ceva, de aceea am tras concluzia respectiva.

Edited by kopilu_198, 13 February 2020 - 16:11.


#41
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
S2 vine cu procesor digic 2 iar A590 cu digic 3 - e diferenta destul de mare dar S2 a fost un super zoom excelent la vremea lui . S3 e frate cu A590 . Digic 2 era lent fata de 3 totodata s-a imbunatatit si capacitatea de memorie suportata. A590 a fost unul dintre cele mai bune si versatile p&s pentru casa , nu asa calitate ca si 630 sau 640 dar mult mai comod de lucrat cu el, filma bine , problema mare a lui ca si la 580 era opritorul de la capacul de acumulatori...se rupea si fluierai .

Edited by ldpe, 13 February 2020 - 20:48.


#42
namasi

namasi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.04.2019
Foarte interesante filmarile domnule crocodilu, nici vizual nu am reusit sa obtin asa claritate. Observatiile le facem pe bloc etaj 10, Bucuresti, zona teiul doamnei, foarte multa poluare luminoasa, in NE este parcul de distractie cu roata mare,adica 60 m diametruplina de leduri care emana lumina la cel putin 50 m vizibil cu ochii.
Multumesc pentru link.ul cu camere DSLR.Camera S2 nu se potriveste, am un adaptor de 2`` dar este mic, am sa fac un adaptor camera are aprox. 60 mm.
Va trebui sa fac teste la focalizare, am incercat cu telefonul cateva poze dar fara suport.
Camera ASI, mi.a atras atentia deoarece poate fi folosita si la nebuloase si galaxii, am gandit ca daca tot fac o investie, cu mare efort financiar, sa fie o camera buna si sa fie utila macar 3 ani. Nu am incercat sa observ nebuloase, lipsa timp, dar pe forum astronomy am vazut observatii cu telescoape aceleasi gama chiar mai mici in diametru.
Montura acestui telescop mi se pare cea mai simpla si utila in acelasi timp, usor de modificat, este cam grea dar si telescopul maricel, urmeaza motorizarea, poate chiar si go to.
Va rog frumos sa ma sfatuiti ce as putea sa ii mai fac.

#43
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Din Bucuresti si fara montura ecuatoriala nu as baga bani in camere pentru nebuloase/galaxii.
Ai curent pe bloc pt laptop, motoare, camera? Nu e cam periculos noaptea pe bloc, mai ales pt copii?

Edited by crokodilu, 14 February 2020 - 10:52.


#44
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
pentru goto ai nevoie de asta
https://www.telescoa...pgrade-kit.html
la care vei adauga camera asi. nu stiu in cat timp ai putea strange suma pentru ambele, pentru inceput, orice dslr e mai bun decat camera actuala si il vei putea monta destul de simplu, cu adaptorul t2.
poti lua si
https://www.f64.ro/c...-sh-125048527/p
sau
https://www.f64.ro/n...---sh-1003541/p

#45
namasi

namasi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.04.2019
Curent am, eu locuiesc la et 10, dar am luat din camera liftului.
Terasa este ide 80 cm plus un gard de 3o cm, facut de firma care a reabilitat blocul.
Copii vor fi ocupati cu telescopul, asta este si scopul,daca tendinta lor este tehnologia macar sa fie cu un scop.
Momentan, o sa facem teste cu acest canon s2, toti banii pe care ii avem acum sunt in casa sunt 400 lei, analizez link.urile domnului copilu, este mai bine asa.
Cred ca si eu trebuie sa merg pas cu pasPosted Image .
Tot nu inteleg ce  probleme are montura mea.

#46
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Problema e ca montura ta se misca pe verticala si orizontala pt a urmari sau a face corectii in tracking pe cand cea ecuatoriala se misca pe o singura axa facand o miscare lina circulara asemenea rotatiei pamantului/traiectoriei astrelor pe cer.

Ca sa fiu mai clar... fa un cerc pe un caiet de matematica folosind patratelele, o sa-ti iasa un zig-zag asemenea miscarii pe care o s-o faca montura ta alt-azimuth, e ok vizual dar pt foto stelele vor face o varza pe photodiode-le vecine ( sper ca m-am exprimat corect).

Dupa parerea mea vor fi niste bani pierduti daca tii mortis sa cumperi camera dedicata. Repet, mai bine un ML ( micut, usor, compact cu obiectiv kit sau vreo 2 pancake-uri ) ce poate fi folosit pentru copii sau chiar de ei ( in felul asta le stimulezi creativitatea, ii tii ocupati, invata ceva practic si util prin joaca si practica) si poate fi conectat la telescop - iar aici probabil ca o sa fie ok doar pentru luna/capturi planetare ce pot fi facute si prin filmulete la rezolutie maxima si ulterior extrase frame-urile si stack-uite in diferite programe. Pt deep sky nu prea o sa prea mearga din motivele de mai sus.

#47
namasi

namasi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.04.2019
cristi_cost multumesc pentru exemplu, trebuie sa studiez categoria monturi, sunt cam paralel.
Nu vreau neaparat camera ASI, mai poate asteptaPosted Image , dar necunoscator fiind mi sa parut buna.
Scuze, am cautat ML dar nu am gasit, ce anume este.

#48
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
ml=mirorless. alta varianta pt goto nu ai pentru telescopul tau si nici nu poti schimba montura

Edited by kopilu_198, 14 February 2020 - 13:11.


#49
namasi

namasi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.04.2019
Acum inteleg, multumesc domnul kopilu_198.
Ma voi documenta.
Tubul telescopului fara montura are 11 kg, s.ar potrivi o montura EQ-6, dar in timpul cat as strage banii necesari as face singur montura.
Am un mic atelier in subsolul blocului, incerc sa vad ce va iesi.

#50
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Cateva exemple aproximativ in banii pe care vroiai tu sa ii dai pe camera asi:

sony a6000

Oly e-pl9

fuji x t1000

Pana gf9k

Canon m6

Cateva exemple... urmeaza sa studiezi care iti ofera performanta maxima pe zi si noapte  pentru banii respectivi.

#51
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
cumpara una din cele 2 camere de la f64 recomandate si vezi cum te descurci cu ele. poti returna in 14 sau 30 zile, daca nu iti plac. nu mai retin, mi-e lene sa verific acum.
nu iti trebuie printre ultimele modele de camere foto, eu folosesc un amarat de canon 600d si un obiectiv manual 55-200mm si reusesc sa fotografiez luna, doar ca trebuie sa dau crop mult, ca sa se vada luna. daca vreau doar sa ma uit la ea, trec obiectivul pe 200mm si am optiunea de a mari imagina de 5x, 10x, teoretic sa pot face focus manual, dar eu folosesc mai mult pt a apropia luna mai mult. daca montezi un ml sau dslr la telescop, in cazul acesta ai ajunge la 12.000mm(1200mm avand telescopul tau)
eu reusesc sa vad luna la fel de mare cum reuseste cineva in clipul acesta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mfshAzV0FN4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
tu vei reusi, sa mai maresti de 6x imaginea
vei avea nevoie de goto daca vrei sa fotografiezi, la calitate buna, nebuloase, galaxii.vei avea nevoie de timp de expunere lung, 2-3-5 min pt o singura poza. pentru observat, poti cu orice camera atasata. daca mai conectezi camera la un laptop, si mai bine. in loc sa te chinui sa te uiti prin ocularul de la camera foto, asa va puteti uita direct la laptop toti 3.

Edited by kopilu_198, 14 February 2020 - 14:12.


#52
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkopilu_198, on 14 februarie 2020 - 13:06, said:

. alta varianta pt goto nu ai pentru telescopul tau si nici nu poti schimba montura
Ba se poate, si are si variante:
https://astromagazin...skywatcher.html
Sau iei tubul si il urci pe asa ceva:
https://www.skywatch...ky-watcher.html

Quote

vei avea nevoie de goto daca vrei sa fotografiezi, la calitate buna, nebuloase, galaxii
Nu neaparat de goto ci de motorizare si tracking bun, plus cer curat, multe ore de expunere si tehnica de procesare.


Dar dupa cum vezi astrofoto te duce lejer spre sume de mii de euro si aici vorbim doar de primul nivel de preturi. Oricum tubul este cam mare pentru astrofoto in sensul ca e focala lunga si e cam greu, o sa ai multe probleme la inceput si asta e doar inceputul. Urmatorul pas o sa fie gasirea subiectelor pe cerul poluat, urmatoarea o sa fie centrarea si mentinerea exacta a subiectului fix in cadru, care necesita alta camera si alt telescop in paralel, urmeaza orele petrecute cu captura si dupa aceea orele cu procesarea de imagini. Nu obtii foarte simplu si rapid pozele pe care le vezi pe net, insa nu este imposibil, multi inainte au obtinut rezultate bune de-a lungul timpului.

Edited by crokodilu, 14 February 2020 - 14:46.


#53
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
stai ca el vrea, cel putin pe moment sa se uite cu copiii la stele, nu a zis nimic de fotografii, editare

#54
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Pai poate sa se uite si acum, are dobson, si deja se uita la stele. A zis ca vrea astrofoto, iar astrofoto inseamna aproape obligatoriu fotografii, editari, expuneri, sunt fluxuri specifice la fiecare gen (planete, Luna, DSO, etc). daca vrea doar sa se joace are deja telefon, il pune la ocular si face poze sau filme, nu mai trebuie sa cumpere nimic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate