Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

ajutor camera canon power shot s2 is

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
namasi

namasi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.04.2019
Buna ziua

Ma numesc Vintila Andrei, am primit acum cativa ani o camera canon power shot s2 is, nu am folosit.o. Am facut atunci cateva teste si
atat. Problema mea este ca suporta card sd 1gb, am probat un card de 2 gb si nu il ``vedea``. Nu am gasit specificatii ce card sd ar suporta camera. Va rog frumos, exista posibilitatea sa extind cumva capacitatea de memorare.(scuze nu pot tasta semnul intrebarii.
As vrea sa folosesc aceasta camera la fotografierea planetelor impreuna cu copilul meu cel mic. Am reusit cu greu sa.i cumpar un telescop si acum vrea sa faca fotografii, eu nu ma prea pricep dar incerc sa.l invat sa invete. Ambii baieti au 12 ani si au autism atipic,
cel mare este recuperat 95% si are IQ 125, iar cel mic recuperat 80 % are IQ 135, el fiind interesat de planete, cunoste foarte multe sisteme solare cu denumirea stiintifica. Terapia copiilor costa foarte mult, nu i.mi permit sa cumpar altacamera.

Multumesc frumos pentru sfatul dumneavoastra.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
problema acestui aparat este tipul de card SD. S2 nu suporta SDHC, asadar, orice card "clasic", adica sa nu fie SDHC, evident ca SDXC nu intra in discutie, ti-ar fi de folos. problema e ca nu prea le mai gasesti. ori daca e sa gasesti, ceva mai vechi de prin telefoane sau alte aparate vechi.

din ce stiu, cele clasice aveau pana la 2gb. asadar nici sperante prea multe nu-ti poti face ca vei gasi cine stie ce capacitati la ele.

SDHC s-a introdus de la seria S3 abia.

in concluzie, daca aparatul nu poate citi minim SDHC, nu-i poti face nimic.

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
Suporta card de 2 giga SD , simplu nu SDHC
Cardul se formateaza cu aparatul ! nu prin calculator .
Suporta si SDHC de 4 giga dar nu este stabil - nu recomand
Aici ai tabelul cu ce suporta fiacare serie https://support.usa....nt&id=ART143902

Edited by ldpe, 12 February 2020 - 19:52.


#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Setereaza rezolutie mai mica si compresie mai mare.
Astfel vor incapea mai multe imagini pe un card.
Verifici calitatea si vezi unde este compromisul intre numar poze si calitate (aceasta scade cind modifici cele 2 chestiuni).
Cumpara 2-3 carduri sau vezi daca iti doneaza cineva (in ce oras esti?).
Sau descarci mai des in calculator.

Edited by trollerul_de_serviciu, 12 February 2020 - 19:49.


#5
namasi

namasi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.04.2019
Multumesc mult pentru promptidunea raspunsului.
Am cautat pe net, nu se gasesc cardurile acestea, sau f scumpe, modificare la partea electronica ar fi posibila(intrebare.

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
"modificare la partea electronica"
NU recomand sa intri in el , este cu placi electronice suprapuse, foarte foarte dificil , o singura miscare gresita si gata .

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postnamasi, on 12 februarie 2020 - 19:53, said:

Multumesc mult pentru promptidunea raspunsului.
Am cautat pe net, nu se gasesc cardurile acestea, sau f scumpe, modificare la partea electronica ar fi posibila(intrebare.

Din ce oras esti ?
Ce inseamna foarte scumpe ?
19 lei, Brasov: https://www.olx.ro/o...html#c86828d664

#8
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
camera aia are 15 ani. locul ei e la muzeu.

#9
namasi

namasi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.04.2019
modificarea la partea electronica, ma gandeam sa o faca cineva autorizat, dar pare riscant.
locuiesc in Bucuresti.
o sa caut card.uri, incerc asa, e mai corect asa
incerc metoda lui: trollerul_de_serviciu
va multumesc din suflet tuturor

#10
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Ca si locul trollilor, vali.

Revenind la subiect, o imagine jpeg de 5 Mp ocupa pina in 2 MB, deci un card de 1 GB ar fi mai mult decit suficient.
Si, la o adica, din 5 Mp scoti lejer un print A4.
https://www.olx.ro/o...html#cd311cb978
Cu putina rabdare, se gasesc si carduri.

Edited by Taxon, 12 February 2020 - 20:30.


#11
namasi

namasi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.04.2019
am gasit la pretul de 215 lei
multumesc pt link, cumpar imediat, multumesc trollerul_de_serviciu.
stiu, vali, dar pentru telescop am strans bani 6 luni, poate acelasi timp si pentru o camera bunicica pt astrofoto, dar cum stim, copii vor acum, cu coii cu autism este mai complicat, doarcine are un asemenea copil stie cum este, cu doi... un pic mai greu, cheltuieli enorme, aproximativ 2000 euro\ copil eu neavand serviciu, deoarece merg cu copii la scoala, terapie, logopedie, chinetoterapie, aproximativ de 9 ani, dar sunt fericit de de evolutia lor.

#12
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
si care ar fi acea camera bunicica pentru astrofoto ?

#13
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
Sunt camere dedicate pentru telescop dar fiecare cu particularitatile ei https://www.astrosho...e-foto/15_35_10 sau varianta adaptor pentru dslr - oricare ar fi sunt scumpe .

#14
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Nope, nu asta e raspunsul pe care il vreau.
Astept de la namasi sa spuna care crede el ca ar fi camera aceea bunicica.

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Canon Powershot S2 IS trage JPEG de 5 MP care pe setarea lui maxima de super fine ocupa ~ 2,35 MB ( cu zgomot mare probabil sare mai mult).
Pe 1GB intra ~ 390 de astfel de poze.
Si la nevoie ai si setare de fine la 5MP care ocupa semnificativ mai putina memorie, si inca fara sa ajungi la setarea normal sau mai jos.

Nu prea vad la ce iti foloseste card mai mare de atat pt. S2 IS.
Daca aveai un DSLR FF35 de 47 MP in format  RAW 14 bit si trageai nunti sau fotografie sportiva in rafala de 14 fps  avea rost sa iei si mai mare de 128 GB care de 2 ani e deja banal, si se gasesc si de 2 TB.
Sau dava aveai un DSLR FF645 de 101 - 151 MP si trageai RAW 16 bit, iar avea rost.
Chiar si pt un DSLR din 2004 de 6 MP avea rost un card de 4 GB sau 8 GB daca suporta, dar asta pt ca trageai RAW 14 bit necomprimat care ocupa ~ 14 MB pe imagine la numai 6 MP...
Cand ai nevoie de mai mult pui al card.
Si le mai descarci pe PC, nu le ti o viata pe card.
Pt. backup exista DVDuri Mdrive speciale si writere Mdrive, setate manual la viteza mica de scriere, maxim 4X nu pe auto, care tin si 1000 de ani.

Pt astro ai nevoie de un senzor mult mult muuuuuuult mai mare, si cu rezolutie mult mult muuuuuult mai mare, dar cu densitate mai mica, fotositi mult mai mari pt a cspta mai multa lumina, cu un raport semnal zgomot mult mai bun, zgomot muuuuuuult mai mic, DR mult muuuuult mai mare.

Si exista siteuri dedicate prin care poti avea acces online live si direct la observatoare astronomice adevarate, cu care poti sa observi cu telescoape uriase si sa fotografiezi folosind camerele lor cu senzori uriasi de mii de ori sau zeci de mii ori mai mari decat are S2 IS, cu senzori raciti cu azot lichid sau coolere peltier, si sa fotografiezi chiar si cu mai multi GP, chiar si zeci de GP.
Trebuie sa te tina si PC-ul la asa ceva, RAM mult, acum e banal si 32 GB RAM si sunt deja sisteme pe care poti pune 2 TB de RAM cu 16 x 128 GB.
Insa siteurile au un software care te ajuta sa vezi pe bucati reducand mult cerintele hardware pt PC.

Edited by loock, 12 February 2020 - 22:15.


#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006
Astrofoto merge cu orice camera, doar rezultatul difera in functie de ea. Depinde si ce obiecte si/sau ce rezultate urmaresti, una e Luna alta e nustiu ce nebuloasa difuza.

Edited by crokodilu, 13 February 2020 - 10:53.


#17
namasi

namasi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.04.2019
Buna dimineata
In primul rand vreau sa va multumesc tuturor pentru sprijinul acordat.
Mentionez ca sunt paralel in ambele domenii, dar incerc sa invat.
Scuze ca nu am raspuns aseara, dar trebuie sa fiu langa copii mai tot timpul si acum sunt si raciti.
Dimineata mergem la scoala si stau cu Bogdan in banca, Robert se descurca bine, dupa aceea mergem la terapie ne intoarcem acasa si facem temele si a trecut ziua.
Telescopul este acesta     https://www.astrosho.../p,4440    
Urmeaza cateva filtre dar in timp.
Am cumparat, pentru motorizare telescop.
Motor stepper 400 pasi Nema 17 MCN-MOT 2
Tic T825 USB Multi-Interface Stepper Motor Controller MCN-DRV-74 2
Arduino UNO R3 (ATmega328p) - Placa de Dezvoltare Compatibila cu Arduino + Cablu USB ARD-76
Curea GT2 la metru liniar MCN-PRT
Fulie GT2 20 dinti 3D-PRINT-26 2
Cablu cleme crocodil ACS-CAB-15 1
Cablu USB Micro B cu intrerupator pentru semnalul de date ACS-CAB-60 1
Fire conexiune tata - mama (10 bucati) 20cm ACS-CAB-64 1
Sursa 12 V - 2 A SRS-42
O camera bunicica, pe care sper sa reusesc sa strang bani ar fi : https://www.astrosho..._select  ,dar mai caut si alte variante, ma documentez intre timp, as incerca si CCTV, ramane de vazut, mai citesc pe forum.

Mii de scuze daca am gresit cu ceva, multumesc frumos pentru ajutor.

#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006
Succes cu copiii si cu astronomia.
O sa ai ceva de surubarit cu motorizarea :).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate