Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Acoperis casa - cu ce sa acopar?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018

View Postzamolxis01, on 13 februarie 2020 - 14:21, said:

1. Orice acoperis trebuie calculat la incarcarea cu zapada, forta vantului si greutatea invelitorii (tabla sau tigla). Toate acestea conduc la solicitari de cel putin 150-200 kg/mp. Daca acoperisul nu are astereala, atunci cine va tine cele 150-200 kg/mp ?

Cum a tinut tigla veche, va tine si cea noua. Montezi stachetii la distanta recomandata, si gata.Pentru tigla nu este necesara astereala. Pentru tabla si sindrila, da.  Daca lemnul nu este tratat hidrofob/impregnat, ar fi buna si folie pentru condens la tigla.

#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
io așa aș face:
-dezvelită casa
-întărit sistemul de susținere (pt că io văd numai „arcuiri” p-acolo!)
-pus astereală
-pus tablă (cine ți-a zis 50% pierderi, de fapt dorește să-ți vândă țiglă :( )
(io am pus panouri sandwich cu poliuretan și am avut sub 20% pierdere la 180 mp...)

urmând acest sistem și luând tablă de 0,6/0,7 i-aș face un bine moștenitorului casei! :P

iote așa:

Attached Files



#21
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View Postnino852, on 13 februarie 2020 - 10:07, said:

Sub tigla,dupa cum vad eu,nu ai etansare si nici macar scanduri,astereala cum a spus colegul.
Obligat astereala,indiferent ce pui.
Cel mai rezistent ar tigla,apoi tabla,care e mai usor de montat.
Sindrila bituminoasa,dupa parerea mea e cea mai putin rezistenta si cred mai scumpa.
La tigla gandeste-te ca la topirea zapezii vei avea apa care va patrunde sub ea.
E bine macar ca scheletul pare ok.
Mie nu imi curge apa in pod cand se topeste zapada. Am tigla pe casa.

#22
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018

View Postnico99900, on 13 februarie 2020 - 20:26, said:

Mie nu imi curge apa in pod cand se topeste zapada. Am tigla pe casa.

Si eu. Am tigla ceramica (asa a vrut arhitectul) cu coame aerisite plus o gramada de tigle de aerisire. Nu a considerat necesar sa puna folie anticondens tocmai pentru ca a avut grija sa circule aerul (podul este folosit ca uscatorie). Nu exista astereala, a spus ca ar incarca inutil structura. Adevarul este ca arata intr-un mare fel, a plouat torential cu rafale de vant si nu a fost nicio problema.

Edited by mannick, 13 February 2020 - 21:14.


#23
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Am reusit sa fac un calcul mai exact la acoperis. Am primt o oferta de la un meserias. Tabla de la viking pr. 7800 lei, include tot ce trebuie, fara sistemul de scurgere si 3200 manopera, include si dezvelit acoperis. Sunt cam 130 mp iar el mi-a calculat la 172 mp. Mi se pare foarte mult aceasta diferenta, banuiesc ca sunt pierderi. Pretul pe mp de tablaeste de 34 lei. Momentan stau in dubii si tot inclin spre tigla. S-a uitat la scheletul din lemn si a zis ca nu arata rau si daca e sa pun tigla trebui sa mai pun niste popi la coama si pane la capriori, acum nu are asa ceva.
Asa ca va rog, daca doriti, sa mai comentati pe acest subiect, tigla. Ce dimensiune sa aiba lemnul de la pane (clesti le mai spune?)? Dar la popii de la coama?

Attached Files



#24
der-ton

der-ton

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.08.2012

View PostPostasul666, on 18 februarie 2020 - 19:59, said:

Am reusit sa fac un calcul mai exact la acoperis. Am primt o oferta de la un meserias. Tabla de la viking pr. 7800 lei, include tot ce trebuie, fara sistemul de scurgere si 3200 manopera, include si dezvelit acoperis. Sunt cam 130 mp iar el mi-a calculat la 172 mp. Mi se pare foarte mult aceasta diferenta, banuiesc ca sunt pierderi. Pretul pe mp de tablaeste de 34 lei. Momentan stau in dubii si tot inclin spre tigla. S-a uitat la scheletul din lemn si a zis ca nu arata rau si daca e sa pun tigla trebui sa mai pun niste popi la coama si pane la capriori, acum nu are asa ceva.
Asa ca va rog, daca doriti, sa mai comentati pe acest subiect, tigla. Ce dimensiune sa aiba lemnul de la pane (clesti le mai spune?)? Dar la popii de la coama?
La 7800 ron iti montezi linistit tigla ceramica !!! un calcul rapid ar iesi undeva la 6800 tigla ceramica

#25
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Am luat tigla de beton, încă nu am montat-o, la 2,65 lei bucata.

#26
CV03BTF

CV03BTF

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.02.2022
Buna seara... Lucrez  de zor pentru ca sa transform un container frigorific de  3 m lungime 2m latime si 2 inaltime intr-un mic atelier. .. sau mai bine zis birou.  Modificarile presupun inlaturarea  usii laterale si  a celor 2 usi din spate, blindarea spatiilor ramase deschise  cu OSB, polistiren si  rigips. In locul uneia din usile din spate voi monta o usa metalica sau  poate o voi adapta pe cea laterala. Montarea unei ferestre tip termopan.  La final voi placa intregul ansamblu cu polistiren peste care voi aplica o tencuiala decorativa siliconica. Desi  proiectul initial presupunea sa pastrez aerul de  container mobil, data fiind  categoria  ,, extravilan,, a terenului, nu-mi da pace  ideea de a incropi un acoperis deasupra acestui  mic container.  Cam la ce  imaltime pot sa sper  in zona centrala  pentru ca sa nu arate rau, dat fiind faptul  ca  latimea containerului este atat de mica ( 2m ), Dar daca voi  monta transversal 4 grinzi de 5 cm  si voi majora latimea la 3 m. De  capetele acestor  grinzi  ma voi lega ( cu profile patrate de 5 cm pentru  a  ridica acoperisul. Desi nu sunt de meserie  imi voi lua masuri sporita  pentru a-l fixa  temeinic de container. Ce ma intereseaza pe mine este inaltimea la care pot ajunge in zona centrala, dat fiind faptul ca sunt de statura inalta. Nu as vrea sa arate  o constructie deplasata. Zona este de munte deci nu ar fi iesit din comun un acoperis mai inalt. Multumesc frumos pentru raspunsuri. Ma rog de iertare daca nu am reusit sa explic foarte clar, intrucat imi lipseste limbajul specific.

#27
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View PostCV03BTF, on 22 octombrie 2022 - 19:41, said:

Buna seara... Lucrez  de zor pentru ca sa transform un container frigorific de  3 m lungime 2m latime si 2 inaltime intr-un mic atelier. .. sau mai bine zis birou.  Modificarile presupun inlaturarea  usii laterale si  a celor 2 usi din spate, blindarea spatiilor ramase deschise  cu OSB, polistiren si  rigips. In locul uneia din usile din spate voi monta o usa metalica sau  poate o voi adapta pe cea laterala. Montarea unei ferestre tip termopan.  La final voi placa intregul ansamblu cu polistiren peste care voi aplica o tencuiala decorativa siliconica. Desi  proiectul initial presupunea sa pastrez aerul de  container mobil, data fiind  categoria  ,, extravilan,, a terenului, nu-mi da pace  ideea de a incropi un acoperis deasupra acestui  mic container.  Cam la ce  imaltime pot sa sper  in zona centrala  pentru ca sa nu arate rau, dat fiind faptul  ca  latimea containerului este atat de mica ( 2m ), Dar daca voi  monta transversal 4 grinzi de 5 cm  si voi majora latimea la 3 m. De  capetele acestor  grinzi  ma voi lega ( cu profile patrate de 5 cm pentru  a  ridica acoperisul. Desi nu sunt de meserie  imi voi lua masuri sporita  pentru a-l fixa  temeinic de container. Ce ma intereseaza pe mine este inaltimea la care pot ajunge in zona centrala, dat fiind faptul ca sunt de statura inalta. Nu as vrea sa arate  o constructie deplasata. Zona este de munte deci nu ar fi iesit din comun un acoperis mai inalt. Multumesc frumos pentru raspunsuri. Ma rog de iertare daca nu am reusit sa explic foarte clar, intrucat imi lipseste limbajul specific.


Au mai multe solutii:

1) daca iesi cu cei 100 cm in afara, dar tot nu sunt suficienti pt o inaltime corespunzatoare la coama. Fa calculul cu unghi 45, pt a simplifica: si 1.5 m la coama, fatza de planseu. Daca iesi cu 2 m si pastrez cei 45 o sa fie 2 m , arata mai omenrste.

2) iesi cu 1 sau 2 in afara....dar fa ca o mansarda (un perete de 80 cm , sa zicem). Mai inalti coama cu 80 cm fatza de calcule anterioare

#28
CV03BTF

CV03BTF

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.02.2022
Da.. cred ca o combinatie intre ambele idei este cea mai reusita solutie. Cred ca voi face un compromis. Voi urca  cca 40 ..50cm   Practic latimea a 3 dulapi din care cel inferior se va suprapune cam 5 cm pe laterala peste peretii containerului. Asa sunt  sigur ca voi avea o prindere excelenta fata de acesta.. Numai ca amplasarea conteinerului nu-mi permite sa  ies  mai mult de 50 cm in fiecare parte, deci un total de 3m, intrucat nu doresc ca apa pluviala sa-mi  deranjeze vecinul,  Spatiu crea probabil il voi folosi pentru depozitare desi nu ar strica un pat de o singura persoana pentru  situatii critice!. Multumesc frumos!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate