Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Acoperis casa - cu ce sa acopar?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Salutare! A venit randul acoperisului sa il schimb. Are 50 de ani iar tigla este foarte degradata. Dar sa dau detalii si apoi sa scriu ce as vrea.
Acoperisul actual este din tigla ceramica, facut acum 50 ani. Banuiesc ca parintii nu au nimerit un lot bun de tigla pentru ca alte case din zona, acoperite cu acelasi model de tigla arata bine. Al meu e praf.
Capriorii sunt din brad rotund decojit, cum se facea la acele vremuri.
Nu doresc sa pun tabla deoarece forma casei fiind cu multe ape, ar insemna sa am pierderi mari de tabla, undeva pe la aproape 50 %. Si nici nu imi place tabla...
Deci ramane sa aleg intre tigla ceramica si cea de beton. Actuala tigla are cam 2 kg/bucata, iar pe metru patrat cam 32 kg. Tigla de beton ma duce la 44 kg/mp iar cea ceramica intre 38 kg si 44 kg/mp. Am vazut ca la ceramica, coamele sunt foarte scumpe, la beton e mai accesibila treaba.
Ce ma sfatuiti? Ar tine capriorii plusul de greutate? Mai mentionez ca inaltimea acoperisului de la streasina la coama este de 3,2 m iar deschiderea la baza este de 5 metri. Ca suprafata, din masuratorile mele aproximative ar fi 130 mp. Ca buget sper sa scap cu maxim 8000 lei.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti pune niste poze cu acoperisul actual ?

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
De unde sa stim noi ce capriori ai tu acolo ?
    Cel mai bine gasesti tigla acelasi model si schimbi doar ceea ce trebuie schimbat, adica tigle sparte etc.


#4
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Poze pot sa pun maine, acum e întuneric...
Capriorii as zice ca echivaleazã cu grinzile de 10x10 cm, maine mãsor si zic exact. Nu mai pot inlocui. Am tot inlocuit luând de la altii care au schimbat tigla. Dar e peste 60% afectatã. Din exterior nu pare asa tare, jnsa din pod se vede ca este subtiata, exfoliata.

#5
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Daca aspectul exterior este secundar, iti recomand tigla de beton. Pierzi ceva la impresia artistica, castigi ceva la durabilitate si costuri. Structura de sprijin o poti imbunatati (dublezi numarul de popi de exemplu), dar ideal ar fi sa discuti cu un proiectant structurist.

#6
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 17.04.2015
Sau poate-ti place sindrila bituminoasa. Eu, din ce descrii, as lua-o serios in calcul.

#7
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Am gasit doua poze prin computer, doar la o parte din acoperis. Atasez si o schita la casa ca sa va dati seama cam cum este acoperisul.
L.E. Sa inteleg ca tigla din beton este mai urata sau se face urata in timp?
Tigla bituminoasa necesita multa scandura, deja costurile se duc mult in sus. Tigla as monta-o singur.

Attached Files

  • Attached File  a1.jpg   145.22K   263 downloads
  • Attached File  a2.jpg   175.21K   238 downloads
  • Attached File  schita.jpg   27.62K   179 downloads

Edited by Postasul666, 12 February 2020 - 20:07.


#8
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Angajeaza o firma specializata si pune tabla. Acoperisul e destul de simplu.

Edited by AlexD2, 12 February 2020 - 20:33.


#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostPostasul666, on 12 februarie 2020 - 20:04, said:

Am gasit doua poze prin computer, doar la o parte din acoperis. Atasez si o schita la casa ca sa va dati seama cam cum este acoperisul.
L.E. Sa inteleg ca tigla din beton este mai urata sau se face urata in timp?
Tigla bituminoasa necesita multa scandura, deja costurile se duc mult in sus. Tigla as monta-o singur.

     Faci rost de un tâmplar mai bătrân si-l urci in pod.
     Pe alocuri se vede ca acoperisul nu mai este drept. Capriorii aia cred ca dau semne de oboseala.

#10
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Gasesti tigla de-asta pe olx la pret derizoriu,e la fel si nu te costa mare lucru,eu asa as face.
Verifica si inlocuieste grinzile daca e cazul.

#11
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Daca le tragi si un strat gen rasina epoxi cred ca nu mai au moarte.

#12
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
ceva usor ca si greutate.sindrila bituminoasa.capriorii nu o sa tina greutate.au vechime omule.sau schimbi structura de rezistenta.

#13
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
M-am urcat in pod si am facut cateva poze...
Am masurat pe acolo si am aflat ca:
inaltimea la acoperis este de 150 cm
circumferinta coamei este de 25-35 cm, este lemn de brad, rotund
circumferinta la capriori este de 25-35 cm, brad rotund
distanta interax capriori este de 80 cm
grinzile sunt patrate, cioplite cu toporul si au cam 13x13 cm
capriorii sunt asezati pe grinzi si au o lungime intre punctele de sprijin de 300 cm.

Studiind acum ceea ce este in realitate si citind cate ceva pe internet, am inteles cam cum sta treaba.
Ce intrebari as avea:
1. Daca ar fi sa pun tabla sau sindrila bituminoasa, pot folosi acest schelet si, acolo unde este curbat sa il indrept bagand pene de lemn sub scanduri?
2. Podul nefiind locuibil, pot pune scandurile la o distanta de, sa zicem, 20-30 cm si fara folie de condens ( asta penru tabla)?
3. Daca e sa merg pe tigla, pot modifica (intari) ceea ce este acum sau trebuie schimbat tot?
4. Ce dimensiuni ar trebui sa aiba viitorul schelet? Zona este de deal, aproape de munte. Ma veti trimite la un inginer structurist, stiu, dar vreau de la voi un sfat, cei ce construiti acoperisuri...

Attached Files



#14
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nu construiesc acoperișuri, însă ca oricine și-a făcut măcar o casă, bănuiesc că am o idee despre cum ar trebui să fie.
Ia așadar ce spun cu rezerve. Mari.

1. poți, da' pui astereala corect, scândură lângă scândură.
2. nu, nu renunţa la acea folie sub nicio formă.
3. poţi înlocui doar unde-i putred lemnul, repari/realiniezi ce se poate. Țiglele schimbă-le pe toate.
4. exact ca cel vechi, dacă a fost OK atâta vreme, va mai fi.

#15
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Sub tigla,dupa cum vad eu,nu ai etansare si nici macar scanduri,astereala cum a spus colegul.
Obligat astereala,indiferent ce pui.
Cel mai rezistent ar tigla,apoi tabla,care e mai usor de montat.
Sindrila bituminoasa,dupa parerea mea e cea mai putin rezistenta si cred mai scumpa.
La tigla gandeste-te ca la topirea zapezii vei avea apa care va patrunde sub ea.
E bine macar ca scheletul pare ok.

Edited by nino852, 13 February 2020 - 10:08.


#16
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

View Postnino852, on 13 februarie 2020 - 10:07, said:

Sub tigla,dupa cum vad eu,nu ai etansare si nici macar scanduri,astereala cum a spus colegul.
Obligat astereala,indiferent ce pui.
Cel mai rezistent ar tigla,apoi tabla,care e mai usor de montat.
Sindrila bituminoasa,dupa parerea mea e cea mai putin rezistenta si cred mai scumpa.
La tigla gandeste-te ca la topirea zapezii vei avea apa care va patrunde sub ea.
E bine macar ca scheletul pare ok.
Sub tigla nu se pune nici astereala nici folie din cateva motive: tigla se sparge destul de usor (functie de calitate) si periodic trebuie inlocuita.Daca pui ######la si folie nu mai vezi unde e sparta tigla si de schimbat o schimbi greu numai din exterior. In plus tigla nu este etansa ca si tabla (apa si zapada trece mai usor prin acoperisul de tigla mai ales la vanturi puternice) si daca nu se poate scurge strica acoperisul. Astereala si folie se pune acolo unde ai acoperis cu etanseitate si durabilitate ridicata.

Edited by AlexD2, 13 February 2020 - 11:27.


#17
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,580
  • Înscris: 16.08.2010

View PostPostasul666, on 12 februarie 2020 - 19:11, said:

Nu doresc sa pun tabla

Am fost in aceeasi situatie, am ales tabla deoarece am vrut sa usurez structura. Gandeste-te putin cate tone sunt acolo iar daca mai adaugi si zapada (cand e), plus ca de pe tabla zapada fuge mai repede.

"Actuala tigla are cam 2 kg/bucata, iar pe metru patrat cam 32 kg" Mi se pare putin dar probabil a mea era alt model, mai greu.

View PostPostasul666, on 12 februarie 2020 - 19:11, said:

ar insemna sa am pierderi mari de tabla, undeva pe la aproape 50 %.

E exagerat. Credeam ca am uitat eu (au trecut cativa ani de-atunci) dar am cautat cu gogu, uzual e 15% maxim 20%.

View PostPostasul666, on 12 februarie 2020 - 19:11, said:

Deci ramane sa aleg intre tigla ceramica si cea de beton. Actuala tigla are cam 2 kg/bucata, iar pe metru patrat cam 32 kg. Tigla de beton ma duce la 44 kg/mp iar cea ceramica intre 38 kg si 44 kg/mp. Am vazut ca la ceramica, coamele sunt foarte scumpe, la beton e mai accesibila treaba.
Ce ma sfatuiti? Ar tine capriorii plusul de greutate?

Tu ai o structura veche si in loc s-o usurezi vrei s-o ingreunezi?

View PostPostasul666, on 13 februarie 2020 - 09:32, said:

1. Daca ar fi sa pun tabla sau sindrila bituminoasa, pot folosi acest schelet si, acolo unde este curbat sa il indrept bagand pene de lemn sub scanduri?
2. Podul nefiind locuibil, pot pune scandurile la o distanta de, sa zicem, 20-30 cm si fara folie de condens ( asta penru tabla)?

Referitor la pct 2, cand am intrebat mi s-a raspuns ca trebuie scandura langa scandura din cauza zgomotului produs de ploaie, si parca mai era ceva legat de rezistenta la grindina (raspunsul se refera la invelitoarea de tabla).

#18
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011

View PostAlexD2, on 13 februarie 2020 - 11:25, said:

Sub tigla nu se pune nici astereala nici folie din cateva motive: tigla se sparge destul de usor (functie de calitate) si periodic trebuie inlocuita.

1. Orice acoperis trebuie calculat la incarcarea cu zapada, forta vantului si greutatea invelitorii (tabla sau tigla). Toate acestea conduc la solicitari de cel putin 150-200 kg/mp. Daca acoperisul nu are astereala, atunci cine va tine cele 150-200 kg/mp ?

2. Producatorii de tigla importanti Creaton, Tondach si chiar romanii de la Siceram acorda o garantie de 30-40 de ani ptr tigla.

Edited by zamolxis01, 13 February 2020 - 14:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate