Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Vreau sa invat sa cant la chitara

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 30.04.2006
trebuie încercate chitarele alea. la început ți se va părea că sună toate la fel.

trebuie să te uiți după "action", adică la ce înălțime stau corzile deasupra gâtului mai ales în zona freturilor 1-4. dacă sunt prea sus te vei chinui un pic. de obicei la electrică "action"-ul este ceva mai coborât. văd că are multe electrice în ofertă, poți face o comparație. "action"-ul mai este influențat și de înălțimea acelui prim prag peste care trec corzile venind de la chei (pe engleză se numește nut) și de înălțimea piesei similare de la punte, adică acolo unde intră corzile în corpul chitarei. gâtul unei chitare acustice are inserat o tijă de metal pentru ranforsare. acea tijă mai are rolul de a controla curbura gâtului. dacă este prea curbat gâtul, atunci vei avea din nou aiurea "action"-ul. per total, aceste 3 elemente controlează cât de ușor este de cântat pe acel model de chitară.

uite aici un clip foarte bun ca să știi la ce să te aștepți:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SZHohwfzVVM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

eu unul recomand să pui apoi corzi de 0.10. sunt ceva mai comode la apăsat și mai coboară și ele "action"-ul. un set de corzi de chitară bune e ieftin tare. 7€ (față de 70€ pt. vioară. ce înjurături trage soția pe tema asta, ea fiind violonistă profi :) ). am pus d'addario 0.10 phosphorus bronze și sună incredbil comparativ cu cele mai groase care sunt montate în mod obișnuit.

#20
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019
apropo ca ati adus in discutie si faptul ca dupa un timp corzile de chitara se mai schimba.Cam la ce interval de timp trebuiesc schimbate?Sau altfel spus niste corzi bune ce viata pot avea,exceptand faptul cand se rup accidental :)

#21
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Stai linistit ca nu se rup asa usor, doar daca le rupi tu din greseala cand o acordezi.

#22
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostStrelok_-, on 13 februarie 2020 - 00:03, said:

apropo ca ati adus in discutie si faptul ca dupa un timp corzile de chitara se mai schimba.Cam la ce interval de timp trebuiesc schimbate?Sau altfel spus niste corzi bune ce viata pot avea,exceptand faptul cand se rup accidental Posted Image

Depinde, să știi. Sunt persoane care transpiră mult, iar coardele lor ruginesc după o săptămână. Nu e așa mult că sună mult mai prost, cât că se simt aiurea la degete. Dacă tot ce faci cu chitara e să repeți, poți avea coarde de trei luni, o să le folosești, dacă nu te deranjează cum se simt, sună. Dar dacă ai vrea să înregistrezi, s-ar putea să constați că acele coarde sună cam înfundat, iar după ce le schimbi, chitara parcă prinde viață.

Aș zice să iei în calcul odată la două luni, dar nu-ți face stocuri de coarde. Ia-ți două seturi pentru început, schimbă-le pe-alea cu care vine chitara imediat, iar unul să-l ai de rezervă. Majoritatea se apucă de chitară și se lasă după câteva luni.

#23
adi23_92

adi23_92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.01.2012
Am avut si eu aceeasi dilema, doar ca am mers pana la urma pe chitara clasica. Viora e prea complicata pentru mine, ma rog si chitara nu se da usor, am rupt mult corzi. Cele mai bune preturi la corzi pentru chitara le-am gasit pe site-ul soundstil, la fel si chitara am luat-o de acolo. Recomand cu incredere!

#24
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
salutare tuturor,

In cazul in care mai e cineva pe aici, in special initiatorul, as dori sa stiu daca alegerea a fost facuta.

In plus, si eu am aceeasi dilema, dar pt fetita mea.
Dansa s-a hotarat sa invete sa cante la chitara, neavand alta activitate in vacanta abia inceputa.

Pe mine m-ar interesa in Buc o locatie de uned pot achizitiona si unde sa pot primi si cateva sfatrui ref la alegere.
Din punctul dvs de edere, pt o copila de 14 ani, clasica sau acustica - am vazut ca parerile sunt pro si contra si nu am gasit un echilibru :)

thx all,
Dan.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate