Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Coffee to go, merita ?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007
Ma bate gandul sa deschid un coffe shop in regim "to go" intr-un oras de 70k locuitori, oras turistic, langa delta. Oamenii duc lipsa de asa ceva si se inghesuie la Lidl unde au cafea mai bunicica. Acum 2 sapt. s-a deschis un coffee to go in celalalt capat al orasului si vad ca e mereu lume inauntru.

Ar mai fi o problema. Zonele cu vad unde ar putea merge afacerea au toate spatiile inchiriate. Cunosc o zona buna langa 2 scoli si 2 licee, posta, rds, altex, covrigarie, fornetti, 2 restaurante, frizerie, etc. Astea sunt pe un culoar de 200m dar nu mai sunt spatii. Din cauza asta ma gandesc la o rulota.

Ce stiti despre acest tip de afacere, e profitabila in zona cu vad intens de la cate cafele ? Ar functiona in rulota, unde s-ar mai putea vinde si sucuri, apa ?

Edited by pixel3cs, 12 February 2020 - 07:30.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,270
  • Înscris: 01.12.2001
Eu văd multi că își cumpără cafea de la automatele stradale.
Cea mai recentă (cred că și ultima) am cumparat-o acum un an de la un automat.
Prefer un ceai in locul unei cafele.
Acum 2 ani consumam +5 cafele/zi la serviciu. Acum: una la 3-4 luni. ;)

#3
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Da, este o afacere mică, dar care ar putea fi profitabilă.   O văd cel mai bine în rulotă.
Cafele mari.  

Eu plătesc 8 lei la MOL sau 10 lei la OMV pt. o cafea mare.   Dacă vinzi ceva similar cu 5 lei,  tot ai 400% adaos comercial.  
Ar fi bine să vinzi și apă, fresh-uri,  croasante bune,  covrigi.    

Țigări nu știu dacă ai voie, dar cafeaua merge cu țigara.

#4
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Franșiza 5toGo ar mai fi o idee

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
tot la lidl se vor duce :)

#6
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
1. Cafeaua se cumpara, e clar cerere. (2 lei)
2. Vezi cat costa cafeaua la automat vs la caffee to go, apoi gandeste-te de ce e aglomerat la automat.

#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 pixel3cs, on 12 februarie 2020 - 07:27, said:

Ma bate gandul sa deschid un coffe shop in regim "to go" intr-un oras de 70k locuitori, oras turistic, langa delta.
Atatia oameni au mai ramas in Tulcea ???

#8
bibi2014

bibi2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 24.05.2014
Sunt prea multe automate stradale.

Doar daca te postezi cu rulota intr-o zona foarte circulata de tineri fitzosi si cu, ceva bani si oferi o cafea ”speciala”

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Din pacate Tulcea are o problema. Tinerii sunt plecati prin alte parti la studii.
Santieristii vor bea in continuare cafea la 2 lei. Mai raman liceenii din clasele mari si frecatorii de menta ca posibili clienti.

Din pacate e genul de afacere care merge cu adevarat doar in orasele universitare.

#10
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
In afara capitalei,unde se bea tot zoaie dar in pahare cu nume mari,nu cred ca vei face treaba.In provincie din lipsa de bani se bea ce e mai ieftin,adica nu a ta.

#11
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Licee, scoli? Cafea, tigari, si sub tejghea dozator de tuica.
Plus ceva mancare nesanatoasa.
Dai lovitura, in doi ani ai parc de rulote in zona!

#12
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Cel putin in Cluj-Napoca, e plina o cafenea din asta, in fiecare dimineata, de elevi care au liceele in apropiere. Stau la rand, au niste bancute inauntru, in afara pe care stau si pierd vremea inainte de cursuri. Cred ca e o moda la ei sa isi bea cafeaua acolo.
Daca crezi ca poti face un marketing bun, sa atragi elevii din clasa a 11-a, a 12-a din apropiere, incat sa devina o moda si la ei, eu zic ca o sa mearga.
Trebuie sa-ti faci cafeneaua sa fie cool, sa ii atraga.
Depinde si ce licee sunt alea de langa. Depinde ce oameni merg in zona. Daca numai oameni saraci, nu e piata ta.

Edited by bai3tzash, 12 February 2020 - 09:04.


#13
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Da, da, da, și da.

Eu voiam să deschid așa ceva într-un oraș similar, dar până la urmă am făcut altceva cu banii. Merită, lumea va cumpăra dacă oferi cafea bună la prețuri ok. Ar trebui totuși să te gândești puțin la preț. Cum o gândisem eu, era cam greu să vând cafeaua cu 5 lei, cât e în orașele mari, sau dacă o vindeam atât ar fi trebuit să dau și altceva pe lângă, un covrig, o prăjiturică, o apă. 3-4 lei e un preț pe care oamenii ar fi dispuși să-l dea.

Nu aș face prin franciză, însă, nu prea văd rostul, dar te poți interesa și de varianta asta, dacă găsești una mai ok.

Rulota, în general, e mai scumpă decât chioșcul. De-asta vezi mai multe chioșcuri. De amplasare, nu cred că sunt probleme, trebuie să te interesezi la primărie prin ce zonă ai putea-o pune.


Nu am citit ce-au scris morocănoșii de mai sus, cel mai probabil "n-ai frate, ai nevoie de 80.000 de euro", "e greu", "nu cumpără lumea", nu-i băga în seamă, fă că ăla e următorul pas după automate, iar în orașele mici merge foarte ok. Și în zonele alea cu toate spațiile închiriate se găsește loc. Nu toate afacerile alea merg, poate găsești ceva.

Edited by SmurfK, 12 February 2020 - 09:26.


#14
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
70.000 e o populație măricică. În fond nu trebuie să-ți cumpere toți. Trebuie să-ți formezi o clientelă stabilă de 50 de oameni, alți 100 care să ia ocazional, dar permanent (măcar o dată la 3 zile), plus vreo 100 de cafeluțe pe care să le mai vinzi la întâmplare (turiști, gură cască). Dacă reușești să vinzi cafeluța cu 3,5 lei, să zicem (hai să nu fie nici 3, nici 4) și vinzi 200 pe zi, asta înseamnă că te-ai duce cu încasările la peste 20.000 RON / lună. Deci 6000 de cafeluțe pe lună. Acum, o cafeluță înseamnă 7 grame, deci ca să vinzi 6000 îți trebuie  42,000 de grame, adică 42 kg. Hai să-ți vând un pont: găsești online cafea bună peste 50% arabica, la prețuri excelente. Eu am băut ICS, Covim și Garibaldi și chiar sunt foarte bune, dar sigur găsești și altceva (citește recenziile de pe siturile de profil). Pe astea le găsești undeva la 25-28 lei / kg, deci pentru 42 kg te duci undeva la 1200 RON, maxim. Îți mai trebuie pahare, spatule, zăhărel, în fine, cu un 2500 RON cred că îți faci rost de toată materia primă pentru 6000 de cafeluțe. Nu doar că sună bine, dar într-un oraș de 70.000 eu zic că e foarte posibil să meargă afacerea, oricât de sărăntoacă ar fi lumea. Repet: nu trebuie să le vinzi tuturor. Trebuie să le vinzi câtorva! Și aveți și voi cu siguranță ceva angajați la stat cu salariu mai bunicel, ceva angajați privați etc. Comunici de la bun început că tu vinzi cafea de calitate, nu zaț. Te branduiești pe calitate și piața te va respecta. Dacă ai ambiție mergi chiar pe branduri 100% arabica, fiindcă găsești cam de la 40-45 RON / kg, și în momentul ăla chiar că te-ai diferențiat complet de „automate”. Și cine bea de la tine, a doua oară crede-mă că nu mai revine la automat, chiar dacă îi ceri 5 lei pe cafea.

A, dacă vrei să deschizi într-un oraș de 70.000 o franciză gen 5 to go cu 10 shopuri, da, s-ar putea să ai o problemă, că nu vei găsi suficienți consumatori. Dar pentru un singur punct de vânzare nu cred că e așa de greu.

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Cafeaua merge. Sunt siderat sa vad muncitori rupti in fund sau pensionari care abia au bani de medicamente si care isi iau cafeaua de la automate sau de la dughene.
O punga de 600 g de cafea e vreo 15 lei in supermarket, adica ar putea sa bea o galeata de cafea de banii aia.

In plus fata de ce zice colegul mai sus, treaba e simpla si cunoscuta de vreo 300 de ani, adica: costuri fixe si costuri variabile.
Trebuie sa calculezi ce costuri fixe ai lunar: chirie, amortizare la dugheana, salarii (?) adica ce ai de plata chiar daca nu vinzi nici o cafea. Sa zicem ca iti iese un total de 1000 lei/ luna.
Pasul 2: calculezi cata cafea trebuie sa vinzi ca sa iti acoperi costurile alea fixe. De ex. vinzi 1 cafea cu 4 lei si pe tine te costa cafeaua aia 2.50 (materia prima, curentul etc) => deci iti raman curat 1.50 lei la o cafea => tre sa vinzi 660 de cafele pe luna ca sa iti acoperi costurile fixe si sa iesi pe 0.
Pasul 3 e sa fii sigur ca vei vinde minim 660 cafele pe luna.

#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 overseas, on 12 februarie 2020 - 10:53, said:

Pasul 3 e sa fii sigur ca vei vinde minim 660 cafele pe luna.
Ce nu se vinde, bei tu sa iti faci singur vanzare :)

#17
scad-preturile

scad-preturile

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 957
  • Înscris: 08.04.2020
In vremurile in care traim acum(cu distantare sociala cat mai mare) nu stiu daca lumea mai are incredere sa cumpere cafea pe strada, dar poate gresesc...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate