Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Parcare gratuită în București pentru mașinile hibride și electrice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
Salutare!

Astăzi am fost la Administrația Străzilor din București (str. Domnița Ancuța, nr. 1) pentru a depune o cerere în vederea obținerii gratuității la locurile de parcare din București, pentru un autoturism hybrid sau electric. Începând cu 01.01.2020 autoturismele hybride și electrice beneficiază de parcare gratuită în toate parcările din București (care aparțin de stat). Pentru obținerea acestei gratuități trebuiesc trimise pe mail ([email protected]) sau depuse la registratură (adresa de mai sus) următoarele acte:

- talon mașină copie
- carte de identitate proprietar copie
- cerere completată și semnată de proprietar/ștampilată și semnată de administrator dacă este înmatriculată pe persoană juridică
- CUI-ul firmei copie, dacă mașina este înmatriculată pe persoană juridică
- împuternicire de la leasing, dacă mașina este în leasing
- împuternicire de la firma utilizator pentru cel care depune, altul decât administratorul

Durează câteva zile până se eliberează ecusonul care se expune în parbrizul mașinii (trimit sms când este gata).

Succes!

#2
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
doar pentru cele cu numere de bucurești?

#3
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Felicitari!
Important e sa fie si locuri de parcare.

#4
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Mie mi se pare o discriminare, pentru parcare aia o sa plateasca restul cu masini cu motoare cu combustie, dar curvele astea de la primarie stiu ele sa faca politica ruseasca, divide et impera....

Edited by calinkgb, 11 February 2020 - 13:21.
limbaj


#5
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ptr masini 100% electrice as fi de acord, ptr ca incurajezi lumea sa isi cumpere masini electrice.
la fel au facut si tarile nordice si numarul de masini electrice a crescut enorm in ultimii ani.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sunt curios de ce te-ai dus la ghișeu dacă se putea online.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Mda, pentru ca noi nu iesim din patratica proprie, si NU ne dorim sa fim invadati de hibrizi si electrice NON Bucuresti, ne ferim sa dam un ecuson national.

https://www.aero.org...arcare-gratuita

#8
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013

 Platon, on 11 februarie 2020 - 12:51, said:

Mie mi se pare o discriminare, pentru parcare aia o sa plateasca restul cu masini cu motoare cu combustie, dar curvele astea de la primarie stiu ele sa faca politica ruseasca, divide et impera,,,,,,,,,,,,,fmm de cretini


Asa functioneaza lumea de multi ani, nu de azi. Daca nu iti convine trendul, muta-te in jungla, fa-ti un trib, si fa tu legile cum doresti.

In tarile nordice masinile electrice au acces la banda speciala pe care merg mijloacele de transport in comun. Fraierii stau in trafic in timp cei care au pompat bani in masini mai noi si au reinoit parcul auto au prioritate. Simplu, eficient, banii vin, banii pleaca, nu te obliga nimeni sa ai masina, sau sa locuiesti in Romania.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Care are pe-aici o mașină electrică sau hibridă și n-are ce face cu ea, poate să mi-o dea mie.

Îmi luam și eu că nu era vorba de bani, dar n-am găsit pe albastru și n-am nici mult timp să caut după ea.

Cei care care ne povestiți de țări străine ziceți și de salariile de acolo, de condițiile de muncă, ce căcat, la noi nu toți muritorii își mai permit un credit de 20 de mii hai 30 pentru o bășinuță din asta electrică, zici că ăștia produc curent din soare de sunt așa ecologice and shit.

Edited by waterman, 11 February 2020 - 13:05.


#10
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 Platon, on 11 februarie 2020 - 12:51, said:

Mie mi se pare o discriminare, pentru parcare aia o sa plateasca restul cu masini cu motoare cu combustie, dar curvele astea de la primarie stiu ele sa faca politica ruseasca, divide et impera,,,,,,,,,,,,,fmm de cretini
Discriminarea este de vreo 3-4 ani

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 rex, on 11 februarie 2020 - 12:53, said:

ptr masini 100% electrice as fi de acord, ptr ca incurajezi lumea sa isi cumpere masini electrice.
la fel au facut si tarile nordice si numarul de masini electrice a crescut enorm in ultimii ani.

Da, pai doar asta ma impiedica sa-mi cumpar masina electrica.

 Deenman, on 11 februarie 2020 - 12:55, said:

In tarile nordice masinile electrice au acces la banda speciala pe care merg mijloacele de transport in comun. Fraierii stau in trafic in timp cei care au pompat bani in masini mai noi si au reinoit parcul auto au prioritate. Simplu, eficient, banii vin, banii pleaca, nu te obliga nimeni sa ai masina, sau sa locuiesti in Romania.

Ce se va intampla cand toate masinile vor fi electrice ? Nu vor fi si cei cu electrice "fraieri" ?

#12
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Sa inteleg ca pe cei cu discriminarea, va deranjeaza sa platiti parcarea? Eu nu as avea nicio problema sa platesc, dar sa am unde sa parchez la orice ora si oriunde.

Uitati-va in supermarketuri gen Lidl cine parcheaza pe locuri de handicapati sau in buza intrarii. Puneti cruce pe tara asta ca mai bine nu are cum sa fie.

Edited by spe_ripper, 11 February 2020 - 13:09.


#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 waterman, on 11 februarie 2020 - 12:59, said:

ăștia produc curent din soare de sunt așa ecologice and shit.

Exact. Curentul electric o fi ecologic, dar producerea lui, in afara de hidrocentrale si eoliene (care sint ineficiente ambele), polueaza sau sint periculoase (vezi centralele nucleare).

#14
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Foarte tare asta ... as vrea ca si dom Boc sa caste urechea... Bravo Bucuresti. Daca ar mai si instala la majoritatea parcarilor cate un incarcator doua ar fii si mai misto...

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
După ce că dă parcare gratis mai vreț și corent.

Aștept să treacă 10 15 ani să apară un calcul care să arate că un electricomobil din ăsta a fost de fapt mai poluant cu 60 % față de un TDI din anii 2000.

 Ion_de_la_Raion, on 11 februarie 2020 - 13:07, said:

Ce se va intampla cand toate masinile vor fi electrice ? Nu vor fi si cei cu electrice "fraieri" ?
Atunci o să apară un trend cu mașini cu vele. Eoliene.

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,439
  • Înscris: 24.02.2017
parcarile care au bariera la intrare/iesire , cum isi vor da seama ce tip de masina conduci ?

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Platon, on 11 februarie 2020 - 12:51, said:

Mie mi se pare o discriminare, pentru parcare aia o sa plateasca restul cu masini cu motoare cu combustie, dar curvele astea de la primarie stiu ele sa faca politica ruseasca, divide et impera....
Scopul e altul si e legitim.

#18
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 Fluk3, on 11 februarie 2020 - 13:17, said:

Bravo Bucuresti. Daca ar mai si instala la majoritatea parcarilor cate un incarcator doua ar fii si mai misto...
Vin si alea, sunt in vamaPosted Image Posted Image.
După cum susține primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, totalul încărcătoarelor pentru vehiculele electrice va ajunge la 300 în următorii doi ani în București. Spuneam că este doar parțial o veste bună, deoarece serviciul nu este gratuit. Suma pe care o va plăti un șofer de electrică per kilowatt-oră (KWh) este de 1,25 lei, iar prețul unei încărcări complete nu va trece de 30 de lei.

Edited by cata, 11 February 2020 - 13:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate