Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

O întrebare legată de TVR 1.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019
buna seara.Am si eu o curiozitate legata de postul TVR 1 si anume:
-de ce este singurul post romanesc care nu da publicitate in timpul unui film?
Personal chiar admir acest lucru,pacat ca nu sunt atat de versatili la grila de programe fata de alte canale tv.
va multumesc,

#2
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,836
  • Înscris: 07.07.2009
Pentru că e un canal public și nu privat.

#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
E ca la alea platite, gen HBO, Cinemax, etc. La alea, platesti abonament in plus pe factura de la cablu.
Asa si la TVR. Platesti abonament... pe factura de curent, parca Posted Image).
Macar reclama sa nu aiba in timpul filmelor/emisiunilor.
De aici si faptul ca emisiunile lor mai lungi sunt facute din mai multe parti. O gaselnita, ca sa bage reclame intrele partile respective.

Edited by bai3tzash, 10 February 2020 - 16:28.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pentru ca primeste subventii de la buget si este singura televiziune care beneficiaza de taxa TV
De aia

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostNaijax, on 10 februarie 2020 - 16:31, said:

Pentru ca primeste subventii de la buget si este singura televiziune care beneficiaza de taxa TV

Da' de ce ?

#6
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postwaterman, on 10 februarie 2020 - 16:41, said:

Da' de ce ?

Pentru ca asa fac si alte tari de prin Europa!

#7
amic

amic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 30.10.2002

View Postbai3tzash, on 10 februarie 2020 - 16:28, said:

E ca la alea platite, gen HBO, Cinemax, etc. La alea, platesti abonament in plus pe factura de la cablu.
Asa si la TVR. Platesti abonament... pe factura de curent, parca Posted Image).

Nu se mai plătește abonament la TVR de câțiva ani (se vede cât de atent verificați factura de curent).
Articolul 28, alineatul 2 din Legea audiovizualului (504/2002): ”Societatea Română de Radiodifuziune şi Societatea Română de Televiziune, în calitate deservicii publice, pot insera spoturi publicitare, inclusiv autopromoţionale sau de teleshopping, numai între programe.”

De pe siteul lor: ”De la data de 1 februarie 2017, principala sursă de finanţare a Televiziunii Române este alocaţia bugetară. În ceea ce priveşte veniturile din publicitate, acestea sunt limitate din cauza restricţiilor legislative. Programele televiziunii publice nu pot fi întrerupte pentru a se difuza reclame. Durata pauzelor publicitare nu poate depăşi 8 minute pe oră, faţă de 12 minute cât pot difuza televiziunile private.”

Edited by megafanro, 18 February 2020 - 19:03.
...actualizare...


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postwaterman, on 10 februarie 2020 - 16:41, said:

Da' de ce ?

Pen' ca, chipurile, este serviciu public autonom de interes national dom'le
Este si buche de lege in acest sens

#9
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020

View PostStrelok_-, on 10 februarie 2020 - 16:23, said:

buna seara.Am si eu o curiozitate legata de postul TVR 1 si anume:
-de ce este singurul post romanesc care nu da publicitate in timpul unui film?
Personal chiar admir acest lucru,pacat ca nu sunt atat de versatili la grila de programe fata de alte canale tv.
va multumesc,
Singurul? Ia nu mai spune
Digifilm baga reclame?

#10
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,836
  • Înscris: 07.07.2009
Se plătește separat ca HBO. Ar fi culmea să fie reclame.

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Nu mai sunt reclameîn timpul filmului la TV.R. (toate posturile) de ani buni. Cred că cel puţin 13. Deşi cred că în cazul filmelor ce ţin peste o oră e cam aiurea, că ţi se mai face sete de exemplu şi 3 minute libere ar prinde.

#12
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006

View PostStrelok_-, on 10 februarie 2020 - 16:23, said:

buna seara.Am si eu o curiozitate legata de postul TVR 1 si anume:
-de ce este singurul post romanesc care nu da publicitate in timpul unui film?
Personal chiar admir acest lucru,pacat ca nu sunt atat de versatili la grila de programe fata de alte canale tv.
va multumesc,

View Postamic, on 10 februarie 2020 - 16:50, said:

Nu se mai plătește abonament la TVR de câțiva ani (se vede cât de atent verificați factura de curent).
Articolul 28, alineatul 2 din Legea audiovizualului (504/2002): ”Societatea Română de Radiodifuziune şi Societatea Română de Televiziune, în calitate deservicii publice, pot insera spoturi publicitare, inclusiv autopromoţionale sau de teleshopping, numai între programe.”
De pe siteul lor: ”De la data de 1 februarie 2017, principala sursă de finanţare a Televiziunii Române este alocaţia bugetară. În ceea ce priveşte veniturile din publicitate, acestea sunt limitate din cauza restricţiilor legislative. Programele televiziunii publice nu pot fi întrerupte pentru a se difuza reclame. Durata pauzelor publicitare nu poate depăşi 8 minute pe oră, faţă de 12 minute cât pot difuza televiziunile private.”
Corect. Completare pentru a se înțelege: „Pentru că așa zice Directiva U.E.” „Directivă ce este transpusă în legislația RO” - art. 28 alin. 2 din Legea nr. 504 din data de 11 iulie 2002, prevede că:  „Societatea Română de Radiodifuziune și Societatea Română de Televiziune, în calitate de servicii publice, pot insera spoturi publicitare, inclusiv autopromoționale sau de teleshopping, numai între programe”, iar  art. 35 alin. (1) din Legea nr. 504 din data de 11 iulie 2002, prevede că: „Proporția de spoturi publicitare televizate și spoturi de teleshopping dintr-un interval de o oră nu poate depăși 20%, respectiv 12 minute; în cazul televiziunii publice durata acestora nu poate depăși 8 minute din timpul oricărei ore date. Alin. (2) prevede că: „Dispozițiile alin. (1) nu se aplică în cazul anunțurilor radiodifuzorului în legătură cu propriile sale programe și cu produsele auxiliare derivate direct din acestea, al anunțurilor de sponsorizare și al plasărilor de produse”. Posted Image

Edited by megafanro, 18 February 2020 - 19:08.
...actualizare...


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate