Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Tranzit Serbia si Macedonia

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Sergiu_BVS

Sergiu_BVS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.12.2019
Salutare!

Anul acesta vreau să merg in concediu cu familia in Grecia, cu autoturismul personal. Traseul ales va fi prin Serbia si Macedonia, cu plecare din zona Cazanele Dunării.
Sunt puțin nedumerit in ceea ce privește tranzitul prin aceste 2 țări si aici apelez la voi, pentru cateva lămuriri:
1. Merg cu 2 copii minori. Sunt suficiente pasapoarte simple temporare pentru ei? Nu trebuie procură deoarece vom fi ambii parinti.
2. Pentru adulți, se poate trece doar cu cartea de identitate?
3. Am citit ceva pe site la MAE cum că la vama in Macedonia se cere asigurare de sănătate internațională si pe cartea verde să fie specificat că este valabilă și pentru Macedonia. Ce presupun acestea?
4. Dacă voi considerați că mai sunt anumite aspecte particulare și important de știut cu privire la tranzitarea celor 2 țări, vă rog să-mi spuneți.

Mulțumesc!


#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

 Sergiu_BVS, on 09 februarie 2020 - 18:00, said:

Traseul ales va fi prin Serbia si Macedonia,

De ce?

#3
Sergiu_BVS

Sergiu_BVS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.12.2019
Pentru că voi merge in Grecia în partea continentala mai spre vest, si ținând cont că plec din sud vestul României...
Plus că am avantajul de a parcurge mai mulți km pe autostradă.

#4
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

 Sergiu_BVS, on 09 februarie 2020 - 18:00, said:

Salutare!

Anul acesta vreau să merg in concediu cu familia in Grecia, cu autoturismul personal. Traseul ales va fi prin Serbia si Macedonia, cu plecare din zona Cazanele Dunării.
Sunt puțin nedumerit in ceea ce privește tranzitul prin aceste 2 țări si aici apelez la voi, pentru cateva lămuriri:
1. Merg cu 2 copii minori. Sunt suficiente pasapoarte simple temporare pentru ei? Nu trebuie procură deoarece vom fi ambii parinti.
2. Pentru adulți, se poate trece doar cu cartea de identitate?
3. Am citit ceva pe site la MAE cum că la vama in Macedonia se cere asigurare de sănătate internațională si pe cartea verde să fie specificat că este valabilă și pentru Macedonia. Ce presupun acestea?
4. Dacă voi considerați că mai sunt anumite aspecte particulare și important de știut cu privire la tranzitarea celor 2 țări, vă rog să-mi spuneți.

Mulțumesc!

 crocko.dilul, on 09 februarie 2020 - 18:51, said:

De ce?
pentru ca e mai fain decat de la bulgari, de aceea.

pasaport pt copii e de ajuns. buletin e de ajuns pentru voi. mergi linistit, de la Nis te sui pe autostrada si te dai jos pe plaja.portile de fier-negotin-zajecar-Nis si de acolo doar autostrada. in macedonia eu alimentez doar de la lukoil, nu au fost probleme si benzinariile sunt foarte curate. ai una la vreo 15 km dupa itnrarea in tara, ai una la iesire din tara.drum bun, vezi ca este topic la sectiunea turism auto "cu masina spre grecia prin serbia"

#5
Sergiu_BVS

Sergiu_BVS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.12.2019
Mulțumesc, Crocko.
Am văzut și parcurs mare parte din celălalt topic, dar tocmai pentru că nu m-am lămurit complet am adresat punctual aceste întrebări.
Numai bine!

#6
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007
Evident ca trebuie sa ai  cartea verde valabila si pentru Serbia si Macedonia.
Întradevăr, pe mae.ro, pentru multe țări non UE din Balcani se precizează că este nevoie de asigurare internaționala de sanatate. Mie personal nu mi-a cerut niciunde niciodata, dar îmi fac. Îți pot da un pont, cel mai ieftin (din cate stiu eu), am facut zilele trecute, 18 lei/ adult/ 2 saptamani la CityInsurance, platesti cu un card și primesti polița imediat pe mail.

Edited by agp626, 09 February 2020 - 19:51.


#7
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 22.12.2006
du-te linistit
trec de ani de zile prin Serbia si Macedonia si nu te intreaba nimeni de nimic. Sunt foarte amabili vamesii ambelor tari.
Carte identitate, pasaport. - suficient
Nu te intreaba de nicio asigurare de sanatate. Dar e bine sa o ai, pentru eventual incidente care necesita vizita la spital in alte tari.

te intreaba doar de asigurare si certificat de inmatriculare la masina

Traseule este foarte ok.

PF1 - Kladovo - negotin - Zajecar - (autostrada ) Niss - (autostrada)  - Presevo (granita MAcedonia) - autostrada - Kumanovo - european - Veles - Gevgelija

Grecia  - european pana la Salonic... de aici.. depinde unde te duci.

Edited by andrei_221, 09 February 2020 - 22:30.


#8
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009

 Sergiu_BVS, on 09 februarie 2020 - 18:00, said:

Salutare!
Anul acesta vreau să merg in concediu cu familia in Grecia, cu autoturismul personal. Traseul ales va fi prin Serbia si Macedonia, cu plecare din zona Cazanele Dunării.
Sunt puțin nedumerit in ceea ce privește tranzitul prin aceste 2 țări si aici apelez la voi, pentru cateva lămuriri:
1. Merg cu 2 copii minori. Sunt suficiente pasapoarte simple temporare pentru ei? Nu trebuie procură deoarece vom fi ambii parinti.
2. Pentru adulți, se poate trece doar cu cartea de identitate?
3. Am citit ceva pe site la MAE cum că la vama in Macedonia se cere asigurare de sănătate internațională si pe cartea verde să fie specificat că este valabilă și pentru Macedonia. Ce presupun acestea?
4. Dacă voi considerați că mai sunt anumite aspecte particulare și important de știut cu privire la tranzitarea celor 2 țări, vă rog să-mi spuneți.
Mulțumesc!
Traseul este foarte ușor, de la Niș ai numai autostradă, până în Grecia (Salonic). Singurul aspect important pe care vreau să-l subliniez este acela privind limita de viteză: respect-o cu strictețe!
nu există vinietă, doar taxa de autostradă care se plătește la punctele corespunzătoare. Se poate plăti cu cardul în lei, nu ai nevoie de dinari sau denari. La fel și carburantul.

#9
Sergiu_BVS

Sergiu_BVS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.12.2019
Mulțumesc! Chiar omisesem aspectul cu vinieta...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate