Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Antena LTE - Scurt circuit in DC

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Salut!
Doresc să cumpăr o antena Yagi pentru un TP-Link TL-MR6400 cum ar fi asta:
https://www.dipolnet...a__A7056_10.htm
În specificații scrie "Antena apare ca scurt circuit la curent continuu" și nu înțeleg ce înseamnă asta. Dacă mă puteți lămuri v-aș fi veșnic recunoscător.

#2
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Daca aveti un echipament care admite telealimentare, adica pe central trimite o tensiune pentru un amplificator/controler remote o pune in scurt.
Masurati la borna de antena daca echipamentul dumneavoastra scoate ceva tensiune, daca nu, e OK, daca da, ori o dezactivati hard/soft ori folositi un adaptor de izolare.

Edited by Ion_Bumbu, 09 February 2020 - 17:16.


#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
O antena pasiva poate avea feeder inductiv (de tip bucla) sau capacitiv (de tip placa).
La tine cred ca e vorba despre o antena pasiva cu feeder inductiv, asa cum sunt majoritatea antenelor.
Informatia e oricum nerelevanta. Ar fi relevanta din perspectiva aparatului care foloseste antena. Cele cu cuplaj capacitiv pot accepta o tensiune continua pe cablul de antena folosita eventual la alimentare.

#4
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Mulțumesc de răspunsuri. În momentul de față nu am la dispoziție un multimetru prin care să verifc dacă există tensiune la borne. Dar nu am găsit nicio opțiune fie ea hardware sau software, prin care să pot dezactiva acel curent. Pe lângă asta, antenele exterioare (care sunt pentru recepția semnalului mobil) nu cred că au nevoie de alimentare așa că presupun că acea tensiune nu există. Cineva a deschis un topic astă-toamnă în care cerea o recomandare pentru o antenă pe care să o folosească cu acest router, iar un user i-a recomandat această antenă. Din păcate, inițiatorul nu a mai venit cu un update.

#5
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
E asa de greu sa ineriezi un condesator...

#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Pai nu`i greu dar ca sa o faci cum trebuie ai nevoie de mufe SMA, circuit imprimat cu linie de 50 ohmi si condensator SMD, de preferat de latimea liniei...inclusiv o cutiuta.
Totusi daca chiar scoate dc pe central asta este cea mai buna solutie
https://www.dhgate.c.../412722186.html

#7
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Deși aș putea face asta, prefer să nu risc nimic. Routerul l-am luat sigilat de pe olx la un preț de nimic (150 ron), bineînțeles fără garanție. Nu mă risc să ard ceva in el ce nu pot repara. Cred că aș putea să verific dacă există tensiune atingând contactele unui led. Mă voi interesa și de la alți utilizatori dacă au încercat astfel de antene.

#8
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, ia un aparat de masura, sint cred ca pina la 50 lei, este bun la casa omului.
Bineinteles ca merge cu LED dar ai nevoie de o rezistenta in jur de 1Kohm si da pui dioda in 2 pozitii, sa nimeresti polaritatea care aprinde led-ul.

#9
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
În regulă. Azi am luat un led de la o carcasă de PC cu tot cu firele marcate, așadar știu polaritatea lor. Nu am mai căutat și un rezistor pentru că nu avea de ce să îmi pară rău dacă se arde acel beculeț. Atașându-l la bornele antenelor nu s-a aprins. Am crezut că poate becul e ars, așa că l-am încercat și la decodorul de satelit și se aprindea intermitent. Deci dacă becul nu s-a aprins când l-am conectat, cu toate că acesta nu era ars, presupun că router-ul nu scoate curent pe borne, iar antena aceea ar trebui să funcționeze fără probleme.

#10
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Clar!
Bun asa, da`i bataie!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate