Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 

Dezactivare/activare transpirare, la febră de la raceala/ gripa/alta afectiune

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postpisoiu_22, on 09 februarie 2020 - 00:00, said:

...

Și nu te-ai gândit sa ceri o trimitere la analize de laborator + radiografie?

#20
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Si ce as putea sa fac cu analizele si radiografia?

Cine ar fi capabil sa le interpreteze corect si sa-mi dea un diagnostic corect + un tratament eficient?

Mi s-a dat deja isoprinosime si degeaba ca nu prea are efect. Fac mai departe febra si transpir 10 ore pe zi inclusiv afara la 2 saptamani de la debut. Simptomele s-au mai redus putin se pare gratie antibioticului luat pana de curand 7 zile.

La paracetamol am renuntat de capul meu partial ca riscam sa ma intoxic. Conform medicului de familie ar trebui sa iau paracetamol posibil 2 luni si sa merg si la munca in toata aceasta perioada. Nu am cu cine discuta astfel. Si trebuie si la munca sa merg bolnav ca risc sa fiu dat afara ca sunt destui sanatosi care asteapta la usa de fapt.

#21
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Eu nu te inteleg de ce nu mergi la infectioase sau la spitalu de plamani?

#22
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Păi nu ştiu dacă sunt primit acolo. După ce aş aştepta o jumate de zi la cozi şi aş contacta şi alte boli probabil m-ar trimite pe la cabinetele lor private să aştept pe acolo pe la uşi şi tot nu m-ar rezolva.

La infecţioase merg ăia cu gonoree hepatită sau sifilis.

Am mai umblat pe la medici mai demult, să ştiţi că nu există rezolvare în România, Deşi le-au mărit salariile e cam degeaba. Dacă existau rezolvari măcar pe cazuri de infecţii respiratorii nu se ajungea la epidemie de gripă şi complicaţii. Iar pe la privaţii plăteşti chiar mii de euro o spitalizare de 2-3 zile bani pe care nu-i am deocamdată.

Edited by pisoiu_22, 13 February 2020 - 19:25.


#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postpisoiu_22, on 12 februarie 2020 - 22:10, said:

Si ce as putea sa fac cu analizele si radiografia?

Cine ar fi capabil sa le interpreteze corect si sa-mi dea un diagnostic corect + un tratament eficient?
Pt radiografie cereai cu interpretare, ca aici nu poți pune poze la rezoluție mare.
Rezultatele analizelor sunt simplu de interpretat, dacă medicul tău de familie își declină competența, le puneai aici.

#24
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postpisoiu_22, on 13 februarie 2020 - 19:25, said:

Păi nu știu dacă sunt primit acolo. După ce aș aștepta o jumate de zi la cozi și aș contacta și alte boli probabil m-ar trimite pe la cabinetele lor private să aștept pe acolo pe la uși și tot nu m-ar rezolva.

La infecțioase merg ăia cu gonoree hepatită sau sifilis.

Am mai umblat pe la medici mai demult, să știți că nu există rezolvare Ăźn RomĂąnia, Deși le-au mărit salariile e cam degeaba. Dacă existau rezolvari măcar pe cazuri de infecții respiratorii nu se ajungea la epidemie de gripă și complicații. Iar pe la privații plătești chiar mii de euro o spitalizare de 2-3 zile bani pe care nu-i am deocamdată.
Eu tot insist sa mergi acolo la plămâni
Apropo la infecțioase nu merg doar ăia cu bts-uri...și hepatite

#25
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Simptomele s-au mai redus.

Cam de o zi febra şi transpiratia s-au "dezactivat".

Posibil şi isoprinosinul să-şi fi adus o contribuţie. Mai am inca 20 pastile de luat din cele 60, ar trebui să mai continui cu el?

Nu ştiu pe viitor ce aş putea să mai fac pentru că de când lucrez in fiecare an fac ori primavara ori toamna ori in ambele anotimpuri răceli care mă ţin 1-2 săptămâni. Incerc pe cat posibil să mă feresc de curent, de frig de oameni bolnavi care tusesc sau strănută le curg nasul.

Mi-au spus şi colegii acum câteva zile că la cum o "duc eu pe picioare" ăia de la urgenţe vor spune că nu am nimic şi mă trimit acasă.

Am o intrebare, dacă mi-aş face o analiză gratuită de sânge sau ce analiză gratuită aş putea să-mi fac cu trimitere de la MF in care să observ dacă am vreo infectie ascunsă ceva in corp?

Am mai citit despre transpiratie excesivă, dar nu cred că am nici diabet nici vene infundate, glicemii mi s-au mai luat si erau ok, tensiunile lafel ok, ekg ok, analize de urină ok.
Vara mai "pedalez" bicicletă dar nu excesiv, şi cum vă mai spuneam, in toamna prin septembrie noaptea transpiram intr-un mod nu tocmai normal in spate si la umeri si brate iar la cateva saptamani răcisem prin octombrie desi nu mai pedalam că venise vreme mai rece.

#26
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Eu unul am pățit treaba asta anul trecut prin octombie-noiembrie și tot așa, am tușit productiv de-mi cădeau plămânii. Toată lumea îi dădea să iau antibiotice dar cum antibioticele m-au omorât cu lunile, am refuzat.
Am rezolvat cu miere de manuka și propolis, bomboane. Acestea sunt antibiotice naturale care, spre surprinderea mea chiar funcționează.
Desigur, dacă nu rezolvam, abia atunci treceam pe antibiotic injectabil.

#27
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Mi-au tot recomandat şi colegii de muncă tot felul de naturiste şi improvizaţii.
Mult timp in perioadele când simţeam ceva răceală că ar vrea să inceapă mai luam echinaceea, cătină sub formă de siroape citrice miere vit c. Uneori reuseam să aman răceala alteori nu.

Care e diferenţa intre tusea productivă şi cea neproductivă?

Eu am de data asta un fel de secreţie foarte lichidă pe care nu o pot scuipa sau sufla pe nas fiind prea lichidă. Am observat demult că aia dacă o înghit fac febră în câteva ore. Dacă ajung in stadiu să se solidifice şi s-o elimin uşor sunt ca vindecat. De data asta nu am reuşit s-o elimin cam deloc şi poate că asta a dus la prelungirea bolii atipic de mult.

De asemenea am observat mai demult că trebuie să stau abstinent perioade foarte lungi ca să îmi treacă răcelile sau când sunt aproximativ sănătos să evit răceli care stau să înceapă şi să pot să fiu funcţional la muncă şi în alte activităţi. Inclusiv asta de acum am reusit s-o amân de prin decembrie folosind şi naturuste. Insă pe fondul unor probleme stresante prin ianuarie am sesizat că incepusem să transpir in spate foarte tare când umblam pe afară deşi era şi ger şi uneori şi când dormeam noaptea inainte de debutul răcelii. Imi amintesc că in săptămâna dinaintea debutului răcelii sau gripei in fiecare noapte transpiram in spate deşi nu era cald şi nu aveam nici multe haine, doar un maieu si o pijama cum e si nomal. Treptat am inceput să am şi stări in care mă simţeam mai rău chiar ziua pe la muncă şi o transpirare mă mai revigora.
Dacă sunt singur nu-i problemă abstinenţa, însă în alte situaţii poate fi o problemă care poate strica o relaţie.
Mai pe scurt, treaba cu aspirina săracului la mine nu funcţionează, din contră, imi face rău.

Edited by pisoiu_22, 24 February 2020 - 22:42.


#28
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Te-ai dus la un medic alergolog sa-ti faci testele prick si patch ? Poate ca ai o rinita alegica...simptomele care le-ai descris sunt similare.

Edited by doxan, 27 February 2020 - 23:52.


#29
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Nu n-am fost.

Am poate vreo infectie in corp, poate chiar la cap că uneori mai am o sensibilitate la curent la o ureche de vreo cativa ani.

Pe net am citit că ar putea fi chiar o tumoare sau ceva inceput de cancer linfocitar după simptome.

#30
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Da, din discutie reiese ca ai intr-adevar ceva la cap.

Mergi la infectioase, asteapta o jumatate de zi sau cat trebuie, mergi la privat daca te cheama acolo, urmeaza tratamentul pe care il primesti si apoi mai vedem.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate