Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Islanda declara ca toate religiile sunt tulburari mentale

* * * * - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
265 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostJJackFLASH, on 08 februarie 2020 - 20:59, said:


Stirea ma face sa cred asta.
Au declarat toate religiile boli mentale !
Asta inseamna luciditate si realism.

Tu nu ai capacitatea sa distingi între fake news și realitate. Înghiți orice gălușca pe nemestecate?

Cât despre ”societăți avansate” de felul asta, cred că nu ai fi vrut să trăiești in URSS-ul anilor ’30 sau Albania anilor ’50.

#20
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Faptul ca televangelistilor americani li s-a interzis sa calce in Islanda nu este fake news.

View PostKarhu, on 08 februarie 2020 - 21:04, said:

Tu nu ai capacitatea sa distingi între fake news și realitate. Înghiți orice gălușca pe nemestecate?

Cât despre ”societăți avansate” de felul asta, cred că nu ai fi vrut să trăiești in URSS-ul anilor ’30 sau Albania anilor ’50.
Religia este o negare a realitatii.

View PostKarhu, on 08 februarie 2020 - 21:04, said:

Tu nu ai capacitatea sa distingi între fake news și realitate. Înghiți orice gălușca pe nemestecate?
Dar tu, care crezi in dumnezei, prietenesti cu realitatea ?
Poate ca si fake news este.

Quote

A widely shared satire piece mistaken for news has sparked major debates after it claimed that the lawmakers in Iceland have passed a law that declared all religions to be mental disorders.
The article published in Patheos.com, which claims to be an "online destination for credible and balanced information about religion" said - Iceland is now declaring all religions to be psychological disorders.
"The Alþingi (the nation's parliament) voted overwhelmingly in favor of the statute 60-3. The three politicians who voted against the decree reportedly believed the measure didn't go far enough, " the article said.

Nu este cazul sa jubilezi.

Edited by JJackFLASH, 08 February 2020 - 21:13.


#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostJJackFLASH, on 08 februarie 2020 - 21:05, said:

Faptul ca televangelistilor americani li s-a interzis sa calce in Islanda nu este fake news.

:lol:

Aveam dubii serioase că procentul analfabeților funcțional din România e de vreo 40% dar acum cifra începe să nu mi se mai pară așa de exagerată..

#22
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View PostKarhu, on 08 februarie 2020 - 21:16, said:

Posted Image

Aveam dubii serioase că procentul analfabeților funcțional din România e de vreo 40% dar acum cifra începe să nu mi se mai pară așa de exagerată..
Este o cifra modesta, de vreme ce România este plină de biserici creştine.

#23
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
asa, si?
ce, credeti ca dupa moartea lui dumnezeu nu se vor naste alti zei?
uite, greta, fetita care ne predica despre iadul in care o sa ardem curand, aici pe pamant. adeptii ei sunt tot mai numerosi in fiecare zi.

mai bine faceau islandezii o expozitie despre sexul anal intre barbati, era mai sanatos.

Edited by morenno, 08 February 2020 - 21:21.


#24
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostJJackFLASH, on 08 februarie 2020 - 21:18, said:

Este o cifra modesta, de vreme ce România este plină de biserici creştine.
Tutea spunea ca baba aia nespalata pe picioare e sfanta iar laureatul nobel dihor :)

View Postmorenno, on 08 februarie 2020 - 21:20, said:

mai bine faceau islandezii o expozitie despre sexul anal intre barbati, era mai sanatos.
finanteaza la noi, la ei au putin spatiu pe insula aia

#25
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Da, sigur. Peste 60% din populatie plateste (automat) 6 euro pe luna la biserica islandeza, adica 72 pe an, nu o avere pentru ei, dar la 235 000 membri se aduna milioane bune.

Eu ma intreb cum ar fi daca de maine s-ar da o lege ca in tarile astea nordice sau Germania, Elvetia, etc. astfel ca daca vrei sa te declari crestin-ortodox, sa platesti o suma lunara/anuala, retinuta din taxe sau stiu eu cum. Cred ca romanii ar fi destul de rapizi in a se "lepada" de credinta daca le-ar baga statul mana in buzunar luna de luna pentru a intretine bisericile, etc., cum ar trebui sa fie, in loc sa plateasca toata lumea, indiferent de afiliere sau neafiliere. Aici in Cehia spre exemplu a fost un caz recent unde niste biserici si sinagogi au primit de la stat niste restituiri, pentru proprietati si alte bunuri confiscate in comunism. Cineva din parlament a propus ca asta sa fie impozitat(culmea, partidul comunist Posted Image , care este bine-mersi activ, nu a fost "banned" ca la noi ca mai apoi sa se transforme ca pasarea Phoenix in PSD Posted Image ), lucru controversat, dar au votat pana la urma pozitiv, adica bisericile si sinagogile vor trebui sa plateasca taxe pe ce vor primi inapoi.
Dar de, nu se poate compara Cehia, una dintre cele mai ateiste tari europene, cu Romania, una dintre cele mai religioase tari (pe fata cel putin) din Europa.

Edited by corina_geo, 08 February 2020 - 21:22.


#26
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostJJackFLASH, on 08 februarie 2020 - 21:12, said:

Religia este o negare a realitatii.
religia incearca sa explice paranormalul si suprafirescul.

View Postcorina_geo, on 08 februarie 2020 - 21:21, said:

daca ti-ai plati contributia anuala la biserica n-ai mai folosi termenul daca

#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostJJackFLASH, on 08 februarie 2020 - 21:18, said:


Este o cifra modesta, de vreme ce România este plină de biserici creştine.
Hei, despre tine era vorba :lol:
Uite că îmi mai confirmi o data :yes:

#28
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,579
  • Înscris: 16.08.2010

View PostDude_2nd, on 08 februarie 2020 - 20:36, said:

Sa vaz ce-or zice dupa ce ii inghite fun vulcan...Posted Image

N-as zice ca le e prea teama de asta.

Am asistat la o discutie intre un islandez si o turista din state
Ea: Si nu va e teama sa locuiti aici? (se referea, bineinteles, la vulcani)
El: Mi-ar fi mai teama sa locuiesc la voi acolo unde poti fi impuscat oricand in spate...

Ar mai fi de spus ca am lucrat o perioada intr-o electrocentrala geotermala. Acolo au sapat puțuri pentru a capta aburul. In unele locuri, la 200 de metri adancime li s-au topit sapele de foraj din cauza lavei.

View Postpasilla, on 08 februarie 2020 - 20:41, said:

Fake News.

Asa o fi dar adevarul e ca islandezii nu sunt mari consumatori de religie.
Treceam zilnic pe langa o biserica, pe jos sau cu masina. Frumoasa biserica, nimic de zis, dar n-am vazut pe nimeni sa intre sau sa iasa de acolo...

edit

View Postmorenno, on 08 februarie 2020 - 21:20, said:

mai bine faceau islandezii o expozitie despre sexul anal intre barbati, era mai sanatos.

Asta n-au facut, in schimb au ditamai muzeul dedicat poolii in Reykjavik:

https://phallus.is/en/

Edited by FreeThinker, 08 February 2020 - 21:27.


#29
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View Postodastramosilor, on 08 februarie 2020 - 21:21, said:

Tutea spunea ca baba aia nespalata pe picioare e sfanta iar laureatul nobel dihor Posted Image
Si cine mai este Tutea aista ? Un extremist, un filozof de mahala, un ţăran primitiv, adorat de nişte marginali.
Puşlamaua de Ţuţea nu face deosebire între o istericoasă nespălată şi un savant.
Dihorul este Ţuţea ! Posted Image

Edited by JJackFLASH, 08 February 2020 - 21:29.


#30
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

View Postmorenno, on 08 februarie 2020 - 21:20, said:

mai bine faceau islandezii o expozitie despre sexul anal intre barbati, era mai sanatos.

asta a devenit un fenomen "normal" din punctul de vedere al unora, interesanta si surprinzatoare ar fi o asemenea expozitie despre respectiva actiune intre femei .. :D :D :D

#31
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,012
  • Înscris: 23.09.2005

View PostDaco_Get, on 08 februarie 2020 - 20:36, said:

Religiile nu .

Sunt niste afaceri ca oricare alte afaceri .  Vind speranta si au cumparatori .

Cu credinciosii/religiosii  ...e alta discutie Posted Image

Ca si reclamele, dealtfel. Unii ar interzice credintele, dar n-au nici o problema cu reclamele. :)


View PostKarhu, on 08 februarie 2020 - 20:47, said:

Katrín Jakobsdóttir e șefa executivului islandez.
Ce dracu inseamna "dóttir" ala? Ca toate numele de femei se termina la fel, la astia? :)

#32
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View Postcorina_geo, on 08 februarie 2020 - 21:21, said:

Da, sigur. Peste 60% din populatie plateste (automat) 6 euro pe luna la biserica islandeza, adica 72 pe an, nu o avere pentru ei, dar la 235 000 membri se aduna milioane bune.

Eu ma intreb cum ar fi daca de maine s-ar da o lege ca in tarile astea nordice sau Germania, Elvetia, etc. astfel ca daca vrei sa te declari crestin-ortodox, sa platesti o suma lunara/anuala, retinuta din taxe sau stiu eu cum. Cred ca romanii ar fi destul de rapizi in a se "lepada" de credinta daca le-ar baga statul mana in buzunar luna de luna pentru a intretine bisericile, etc., cum ar trebui sa fie, in loc sa plateasca toata lumea, indiferent de afiliere sau neafiliere. Aici in Cehia spre exemplu a fost un caz recent unde niste biserici si sinagogi au primit de la stat niste restituiri, pentru proprietati si alte bunuri confiscate in comunism. Cineva din parlament a propus ca asta sa fie impozitat(culmea, partidul comunist Posted Image , care este bine-mersi activ, nu a fost "banned" ca la noi ca mai apoi sa se transforme ca pasarea Phoenix in PSD Posted Image ), lucru controversat, dar au votat pana la urma pozitiv, adica bisericile si sinagogile vor trebui sa plateasca taxe pe ce vor primi inapoi.
Dar de, nu se poate compara Cehia, una dintre cele mai ateiste tari europene, cu Romania, una dintre cele mai religioase tari (pe fata cel putin) din Europa.


fascinant.
mai zi-ne! compara!
imi plac comparatiile.

sunt prosti romanii, asa-i?

#33
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009

View PostPhobos, on 08 februarie 2020 - 21:26, said:

Ce dracu inseamna "dóttir" ala? Ca toate numele de femei se termina la fel, la astia? :)

Fiică.

Daughter. Tochter. Etc. Posted Image

Edited by Naoto, 08 February 2020 - 21:28.


#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPhobos, on 08 februarie 2020 - 21:26, said:


Ce dracu inseamna "dĂłttir" ala? Ca toate numele de femei se termina la fel, la astia? :)

Fiica lui Cutărescu

#35
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,579
  • Înscris: 16.08.2010

View PostPhobos, on 08 februarie 2020 - 21:26, said:

Ce dracu inseamna "dóttir" ala? Ca toate numele de femei se termina la fel, la astia? Posted Image

Asa sunt numele de familie la ei "fiica lui" sau "fiul lui" ... tac-su.

Nu ti se pare ca seamana cu "daughter"?

edit: Mai sunt si exceptii, de pilda Helgason, ala era fiul lu ma-sa Posted Image , o fi fost din flori?

Edited by FreeThinker, 08 February 2020 - 21:33.


#36
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View PostPhobos, on 08 februarie 2020 - 21:26, said:

Ce dracu inseamna "dóttir" ala? Ca toate numele de femei se termina la fel, la astia? Posted Image
Asta inseamna fiica.
Iar "sen" inseamna fiu.
Romaneste este "escu".

Edited by JJackFLASH, 08 February 2020 - 21:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate