Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alien Surface vs Smart Protection

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Titlul spune tot :)

#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Mie nu-mi spune nimic. E film sau desen animat ?

#3
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 18.11.2009
Niciuna!

https://www.aliexpre...2999705157.html

#4
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 05.09.2005
Nu am folosit Alien Surface, dar am folosit Smart Protection atat pe telefon, cat si pe smartwatch si am fost foarte multumit.

#5
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015

View PostPaz, on 08 februarie 2020 - 18:52, said:

Mie nu-mi spune nimic. E film sau desen animat ?
Folii de protectie cica
Stiu ca s chinezarii dar fiind blocate importurile :))

#6
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020
ce importuri sunt blocate?
vin coletele de pe ali fara probleme

#7
grecua

grecua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.06.2008

View Postbobo323, on 08 februarie 2020 - 18:43, said:

Titlul spune tot Posted Image
folia alien e de fapt o escrocherie.
dupa 3 luni mi s-a dezlipit de pe ecran si de pe laterale si mi-ai schimbat-o gratis dar manopera a fost 30 de lei iar transportul inca 15. Dupa ce s-a stricat inca de 2 ori am renuntat sa mai trimit telefonul la Zalau.
Folia e exclusiv pentru zgarieturi insa nu ofera deloc garantie la caderea telefonului.

#8
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Am folosit Smart, pe langa faptul ca cel mai putin am tinut-o un an, Tudor este un profesionist !
Toata treaba este sa o monteze cineva care se pricepe, cea montata de mine a tinut la jumatate !

Am una pusa pe spatele telefonului acum  doi ani si jumatate !

Edited by SSpantzer, 08 February 2020 - 21:46.


#9
Edward1337

Edward1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.11.2016
Smart Protection.

#10
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postmaiokoti2, on 08 februarie 2020 - 19:01, said:


:) Ghicisem eu. E film ! Posted Image

Quote

Imak 2pcs Clear Hydrogel Film


#11
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 18.11.2009
De cand am telefonul actual, nu folosesc nicio husa, doar folie pe spate si fata. Nu merita sa dati 100 de lei pe foliile enumerate mai sus.  De banii aia, cumparati folii pe 2 ani din acest fel Posted Image

Se aplica usor, nu se zgarie, iar daca raman bule de aer dupa aplicare, dispar dupa cateva ore. Exact ca la cele scumpe.

Attached Files



#12
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Multumesc pentru raspunsuri baieti.
@ak-33, ai primit tu colet de pe ali in perioada asta?

#13
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019

View Postmaiokoti2, on 08 februarie 2020 - 23:07, said:

De cand am telefonul actual, nu folosesc nicio husa, doar folie pe spate si fata. Nu merita sa dati 100 de lei pe foliile enumerate mai sus.  De banii aia, cumparati folii pe 2 ani din acest fel Posted Image

Se aplica usor, nu se zgarie, iar daca raman bule de aer dupa aplicare, dispar dupa cateva ore. Exact ca la cele scumpe.
Am cumparat niste folii foarte ok de la Ringke, au margini care se prelungesc pe lateral si putin spate astfel ca husele nu le ridica.
Folosesc Dex si scot destul de des husa.
Au fost 36 de lei 3 bucati , acum sunt la a treia si caut sa imi cumpar fiindca sunt foarte ok, nu apare efectul de coaja de portocala si in medie ma tine 6-8 luni una .
Am avut si de la smart , chiar am testat unele folii si sunt ok, mai scumpe si mai de calitate ca material insa trebuie avut grija cu husele fiindca nu sunt compatibile cu orice husa.
Era un topic de Folii si protectii pe ramura de S8 .

#14
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Cand aveam s10+ si doream o folie (nu geam) ma uitam la Alien si la Smart. Am vazut ca ambele sunt ok, dar ceva mai ok era cea Smart conform review-urilor utilizatorilor, asa ca am luat  si eu una full de la Smart. Dupa montare am observat ca degetul aluneca altfel pe ecranul/spatele care acum are o suprafata usor cauciucata/siliconata/plastefiata, senzatia era mai nasoala.
A fost totul ok vreo 2 luni dupa care am observat ca incepe sa se dezlipeasca de pe ecran, la cateva zile a inceput si cea de pe spate. Eu tin telefonul singur in buzunarul hainei, la fel si in masina, sta singur in suport.
Intre timp am vandut acel s10+ cu o folie de plastic originala Samsung.

Dpmdv nu merita folia (doar fata, doar spate sau full), e scumpa si nu tine mult, mai bine aleg o sticla, alunecarea degetului e mai ok pe sticla, senzatia e mai ok, simti ca touch-ul lucreaza mai ok.

#15
iulian_florea

iulian_florea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.01.2007
Se gasesc huse de silicon pe olx similare cu smart protection, insa nu vin cu solutie de montat. Ma intreb daca o solutie de curatat ecran lichida gen Hama ar fi ok pentru montat.

#16
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Folii, nu huse.
Si iesi mai ieftin sau de ce vrei sa faci combinatia asta?

#17
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 16.01.2007
Recomand Smart Protection.

#18
bvalk

bvalk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 23.01.2010
Cea de la Smart are un efect mai accentuat de coaja de portocala , si mai are si ceva dungi mai pe toate telefoanele pe care le-am am avut si pe care am vazut la prieteni . Procesul de aplicare cred ca e ceva mai simplu si au mai multe niveluri de grosime . Cea mai "grăsuță " oferind si o protecție un pic mai mare in cazul șocurilor ma gândesc . In schimb mi se pare mai opaca , mai puțin clara fata de Alien .
Alien , mai greu de aplicat , mai clara , mai puțin efect de coaja de portocala , fara dungi , probabil mai puțin rezistenta la scocuri fata de versiunea mai groasa de la Smart . Eu am folosit doar folia pentru display compatibila cu husa . Alien are programul Alien for life , si pt 39 de lei cu tot cu transport schimba folia indiferent de motiv .
Deocamdată merg pe alien pt ca ofera cea mai bună experiență vizuală si nu "sacrific " din calitatea display-ului chiar daca in cazul unui soc e posibil sa fie mai puțin rezistenta .
Daca sunteți predispusi sa scăpați din mana telefonul atunci folia nu este o soluție , si va trebuie neapărat o folie de sticla , tempered glass , preferabil full glue si o husa mai rezistenta  . Din păcate pentru telefoanele cu ecran curbat aceasta au in general o urata margine neagră , pt o experiență cat mai buna in acest caz fiind folia uv, care si aceasta are dezavantaje , in primul rand o atenție deosebită la montaj aici existand riscul de a deteriora telefonul , al doilea aspect fiind lichidul uv , la chinezarii (de vapor ) acest lipici poate deveni o adevărată pacoste cand încercați sa înlocuiți sticla . Am folosit mocolo si fost foarte ok .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate