Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

O intrebare pentru ”Martorii lui Iehova”

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
84 replies to this topic

#55
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 16 februarie 2020 - 18:06, said:

Geneza 18:18 Căci Avraam va ajunge negreșit un neam mare și puternic și Ăźn el vor fi binecuvĂąntate toate neamurile pămĂąntului.

Numeri 23:9 Îl văd din vĂąrful stĂąncilor, Îl privesc de pe Ăźnălțimea dealurilor: Este un popor care locuiește deoparte Și nu face parte dintre neamuri.


Numeri, 23:
14 Simon* a spus cum mai ĂźntĂąi Dumnezeu Și-a aruncat privirile peste neamuri, ca să aleagă din mijlocul lor un popor care să-I poarte Numele.
15 Și cu faptul acesta se potrivesc cuvintele prorocilor, după cum este scris:
16 ‘După* aceea, Mă voi Ăźntoarce și voi ridica din nou cortul lui David din prăbușirea lui, Ăźi voi zidi dărĂąmăturile și-l voi Ăźnălța din nou,


Scuze, n-am priceput unde bati si ai pus gresit intrebarea. Normal ca evreii sunt poporul lui Dumnezeu iar romanii poarta Numele lui Dumnezeu. Cum il poarta? Nu stiu inca, voi afla. Dar in nici un caz nu este vorba despre Martori! Cu intentie sau fara, Martorii au facut si fac profetii mincinoase si fac de ras numele  lui Dumnezeu. In primul si primul rand, pentru ca pana si un copil stie ca YHWH este o tetragrama si nu este numele lui Dumnezeu! Asa ca Martorii, oricat s-ar amagi, nu poarta numele niciunui Dumnezeu.Sunt doar Martorul mincinos si nimic mai mult. Sunt mincinosi pana si cu prima lor denumire, de ”Studenti ai Bibliei”. Daca ar fi fost cu adevarat studenti ai Bibliei, nu refaceau Biblia, ci o studiau exact asa cum este facuta.

Reluand versetul, vezi ca acolo scrie ”sa aleaga din mijlocul lor”. Si ce popor este la intretaierea tuturor  neamurilor pamantului? Poporul roman. Suntem intre Apus si Rasarit, Nord si Sud. Intre Europa de Vest si cea de Est, intre crestini si musulmani.

Asa ca fa diferenta intre ”poporul lui Dumnezeu” si ”poporul care poarta numele lui Dumnezeu”. Si mai vezi ca si  noi suntem tot evrei. Suntem nascuti din unirea  Bisericii din Ierusalim, care era formata din evrei, romani si greci, cu poporul dac. Noi suntem poporul nascut din Radacina lui Iuda. Noi suntem Vlastarul iesit din radacina lui Isai, despre care este scris:

Isaia 11:1 Apoi, o Odraslă va ieși din tulpina lui Isai și un Vlăstar va da din rădăcinile lui.

Isaia 11:10 În ziua aceea, Vlăstarul lui Isai va fi ca un steag pentru popoare; neamurile se vor Ăźntoarce la El și slava va fi locuința Lui.

Of of of Dorele... mi-aș dori să fie cum zici tu, însă când văd câte se întâmplă în România... mă cam îndoiesc că am fi noi poporul respectiv!

Legat de martori, ei nu participă la războaie, sunt cetățeni model, resping toate învățăturile false introduse de cel rău în biserica creștină, sunt apolitici, deci numai cuvinte de laudă la adresa lor! Aaa, că nu le convine unora care cred în toate prostiile, e treaba lor! :)

Și Dumnezeu are Nume, Tetragramatonul se pronunță și are o semnificație! Numele lui în limba română este Iahve, însă forma latinizată Iehova este mai des folosită! Așa să știi!

Deci singurii de pe pământ care la ora actuală poartă Numele Sfânt al Creatorului și îndeplinesc voința Sa sunt martorii lui Iehova!

Edited by heart_of_ice, 16 February 2020 - 18:42.


#56
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 16 februarie 2020 - 18:37, said:

Of of of Dorele... mi-aș dori să fie cum zici tu, însă când văd câte se întâmplă în România... mă cam îndoiesc că am fi noi poporul respectiv!

Legat de martori, ei nu participă la războaie, sunt cetățeni model, resping toate învățăturile false introduse de cel rău în biserica creștină, sunt apolitici, deci numai cuvinte de laudă la adresa lor! Aaa, că nu le convine unora care cred în toate prostiile, e treaba lor! Posted Image

Și Dumnezeu are Nume, Tetragramatonul se pronunță și are o semnificație! Numele lui în limba română este Iahve, însă forma latinizată Iehova este mai des folosită! Așa să știi!

Deci singurii de pe pământ care la ora actuală poartă Numele Sfânt al Creatorului și îndeplinesc voința Sa sunt martorii lui Iehova!

Repet si, daca este nevoie, refac si demonstratia, pe care refuzi sa o bagi in seama: martorii poarta numele unei tetragrame si fac o hula impotriva lui Dumnezeu cand zic ca El se numeste YHWH. Este ca si cum dumneata te-ai numi, in loc de ”heart of ice”, HOI. Pai, ti se pare ca acronimul este acelasi lucru cu numele?! Poate desemneaza aceeasi persoana, dar nu este acelasi nume.
Si martorii nu indeplinesc vointa lui Dumnezeu Tatal, pentru ca nu El i-a trimis si nu El i-a ales, ci se trimit singuri si aleg singuri.

Romanii, insa, fiind urmasii poporului ce a plecat din Ierusalim, inainte ca Ierusalimul sa fie distrus, sunt poporul ales de Dumnezeu sa-i poarte numele si sa-i faca voia. Si nu trebuie sa crezi, ci sa vezi! Nu trebuie sa vezi orbeste, ci sa cercetezi!

Edited by Dorel666, 16 February 2020 - 18:48.


#57
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View PostDorel666, on 08 februarie 2020 - 13:46, said:

Una singura, care sa dovedeasca faptul ca sunt, intr-adevar, martori ai lui Iehova. Si anume:

                     Care sunt ziua si ceasul venirii lui Hristos?

          Pentru ca toti stim ca acest lucru doar Tatal il cunoaste. Si cum ei tot vin si ne spun ca Dumnezeu ii trimite din usa in usa, sa vesteasca iminenta venire a lui Hristos, ca sa ne convingem ca sunt cu adevarat trimisi de Dumnezeu, trebuie sa ne spuna singurul lucru pe care doar Dumnezeu Tatal il stie: ora si ceasul.
         Daca nu stiu aceste doua lucruri, inseamna ca nu Tatal ii trimite, ci vin ei, de la ei putere. Si nu le cer anul si luna, ca oricum pe acestea le-au anuntat si au dat pe alaturi, doar ziua si ora! Consemnez, totusi, ca nu ma astept ca vreun martor sa le stie, dar Duhul din mine m-a pus sa-i intreb si eu m-am conformat. Doamne ajuta!
Sincer.... Nu am auzit niciodată ca martori sa zică când va veni sfârșitul, sau întoarcerea lui Hristos.
De fapt doar cu ăștia cu care am vorbit eu, deși cred ca sunt 15 ani de când nu am mai vorbit cu unul.
Ei spun doar de semnele veniri lui Hristos.
Ca au dat ei niște date, ba 1914, ba 1975...sau ce or mai fi spus, nu știu.

View PostMikeSpike, on 08 februarie 2020 - 15:09, said:

Ca sa fii martor tre sa fii de fata. Astia-s fake.    Culme-ai ca de la o carte(si o continuare) sa ajuns la ,,n,, interpretari. ,,N. luminati,,   N religii din aceasi sursa.  Parca e ,,care o are mai lunga,,
Ai văzut prea multe filme cu iluminați.
Sa îți spun un secret..... aia era o ficțiune a Hollywoodului.

View PostAugustus1978, on 09 februarie 2020 - 08:13, said:

Martorii au obisnuinta de a prezice data cu precizie. Daca nu se implineste este amanata. Cred ca sunt la a 3-a sau a 4-a amanare. Daca nu vine nu e numic punem o noua data. Daca vine mai repede toata lumea o sa fie ocupata si nimeni nu o sa-i critice.
Totuși, dacă ai date "reale" din scrierile lor, le poți pune aici.

#58
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 16 februarie 2020 - 18:47, said:

1. Repet si, daca este nevoie, refac si demonstratia, pe care refuzi sa o bagi in seama: martorii poarta numele unei tetragrame si fac o hula impotriva lui Dumnezeu cand zic ca El se numeste YHWH. Este ca si cum dumneata te-ai numi, in loc de ”heart of ice”, HOI. Pai, ti se pare ca acronimul este acelasi lucru cu numele?! Poate desemneaza aceeasi persoana, dar nu este acelasi nume.
Si martorii nu indeplinesc vointa lui Dumnezeu Tatal, pentru ca nu El i-a trimis si nu El i-a ales, ci se trimit singuri si aleg singuri.

2. Romanii, insa, fiind urmasii poporului ce a plecat din Ierusalim, inainte ca Ierusalimul sa fie distrus, sunt poporul ales de Dumnezeu sa-i poarte numele si sa-i faca voia. Si nu trebuie sa crezi, ci sa vezi! Nu trebuie sa vezi orbeste, ci sa cercetezi!

1. Numele lui Dumnezeu în limba română este Iahve sau în formă latinizată Iehova! E ca și cum ai traduce John cu Ion! Punct!
Chestia cu acronimul este alt subiect...

2. Tu ești singurul care susții această idee contrazisă de toți istoricii! În ce fel poartă românii numele lui Dumnezeu și cum fac voia Lui, apropo... n-au reușit evreii care aveau legea Lui și o relație apropiată cu El și tu spui că românii fac voia lui Iahve... hai că ești de pomină! :lol:

Legat de martori, ei nu dețin adevărul absolut, în schimb au câteva învățături fundamentale, de bază ale Scripturii... și cam atât! :)

Edited by heart_of_ice, 11 March 2020 - 08:53.


#59
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postmariusr1976, on 11 martie 2020 - 07:50, said:

Sincer.... Nu am auzit niciodată ca martori sa zică când va veni sfârșitul, sau întoarcerea lui Hristos.



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qp1G9ou2EjI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postmariusr1976, on 11 martie 2020 - 07:50, said:

Totuși, dacă ai date "reale" din scrierile lor, le poți pune aici.

View Postheart_of_ice, on 16 februarie 2020 - 18:37, said:


Legat de martori, ei nu participă la războaie, sunt cetățeni model, resping toate învățăturile false introduse de cel rău în biserica creștină, sunt apolitici, deci numai cuvinte de laudă la adresa lor!

Edited by husand, 11 March 2020 - 12:56.


#60
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 11 martie 2020 - 08:48, said:

1. Numele lui Dumnezeu în limba română este Iahve sau în formă latinizată Iehova! E ca și cum ai traduce John cu Ion! Punct!
Chestia cu acronimul este alt subiect...


Numele lui Dumnezeu in limba romana este... Dumnezeu. ”Iehova” vine de la tetragrama YHWH si este un acronim, nu un nume.

View Postheart_of_ice, on 11 martie 2020 - 08:48, said:



2. Tu ești singurul care susții această idee contrazisă de toți istoricii! În ce fel poartă românii numele lui Dumnezeu și cum fac voia Lui, apropo... n-au reușit evreii care aveau legea Lui și o relație apropiată cu El și tu spui că românii fac voia lui Iahve... hai că ești de pomină! Posted Image


Cum puteau sa contrazica istoricii o teza de care inca nu au auzit?

View Postheart_of_ice, on 11 martie 2020 - 08:48, said:



Legat de martori, ei nu dețin adevărul absolut, ...


Ar fi bine sa le-o spui si lor, ca ei inca nu au aflat aceasta.

#61
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 11 martie 2020 - 13:17, said:

1. Numele lui Dumnezeu in limba romana este... Dumnezeu. ”Iehova” vine de la tetragrama YHWH si este un acronim, nu un nume.

2. Cum puteau sa contrazica istoricii o teza de care inca nu au auzit?

3. Ar fi bine sa le-o spui si lor, ca ei inca nu au aflat aceasta.

1. :lol:  hai că te-ai făcut de râsul lumii, păi cum măi Dorele să afirmi tu o așa gogomănie, cum că numele lui Dumnezeu este Dumnezeu... hahahahahahaha... :lol:
N-ai citit Biblia, Dumnezeu spune: "Eu  mă voi dovedi a fi ceea ce mă voi dovedi a fi!" adică YHWH sau Iahve sau Iehova... pe urmă continuă, acesta este Numele Meu în veci, din generație în generație... Dumnezeu vine din latină de la Dominus Deus adică Domnul Zeu și se pare că suntem singurii care folosim forma de politețe la adresa lui Dumnezeu... Domnul! Alții zic doar Zeu sau Zeul... God, Gott, Theos etc.!
Hai că ești de pomină! :lol:

2. Păi se cunoaște destul de bine din punct de vedere istoric migrația popoarelor, ceea ce ai născocit matale, nu corespunde cu nicio descriere istorică a faptelor! :habarnam:

3. Mă lasă rece, spunele-o tu! :lol:

Edited by heart_of_ice, 11 March 2020 - 14:33.


#62
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 11 martie 2020 - 14:28, said:

1. Posted Image  hai că te-ai făcut de râsul lumii, păi cum măi Dorele să afirmi tu o așa gogomănie, cum că numele lui Dumnezeu este Dumnezeu... hahahahahahaha... Posted Image
N-ai citit Biblia, Dumnezeu spune: "Eu  mă voi dovedi a fi ceea ce mă voi dovedi a fi!" adică YHWH sau Iahve sau Iehova... pe urmă continuă, acesta este Numele Meu în veci, din generație în generație... Dumnezeu vine din latină de la Dominus Deus adică Domnul Zeu și se pare că suntem singurii care folosim forma de politețe la adresa lui Dumnezeu... Domnul! Alții zic doar Zeu sau Zeul... God, Gott, Theos etc.!
Hai că ești de pomină! Posted Image


M-am facut de ras pentru ca dumneata confunzi initialele numelui lui Dumnezeu cu numele Lui?

View Postheart_of_ice, on 11 martie 2020 - 14:28, said:



2. Păi se cunoaște destul de bine din punct de vedere istoric migrația popoarelor, ceea ce ai născocit matale, nu corespunde cu nicio descriere istorică a faptelor! Posted Image


Ba corespunde cu ceea ce spune istoria romanilor coroborat cu ceea ce spune Biblia. Iar dumneata vorbesti de parca ai fi cel putin doctor in istorie... Si cred ca nu esti.

View Postheart_of_ice, on 11 martie 2020 - 14:28, said:


3. Mă lasă rece, spunele-o tu! Posted Image

Pai, topicul acesta dovedeste ca le-am spus-o deja!

#63
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View Posthusand, on 11 martie 2020 - 12:56, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qp1G9ou2EjI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bun ,dar a existat o sustinere masiva a acestei presupuneri al unuia,,,,care o fi el ?
Asa ,previziuni au facut cu toti,sa nu uitam nici de cum erau acuzati de faptul ca astia aduc jertfe de oameni si cum isi schimba ei sangele intre ei ,plus cate acuzatii li sau mai adus.

View PostDorel666, on 11 martie 2020 - 14:49, said:


M-am facut de ras pentru ca dumneata confunzi initialele numelui lui Dumnezeu cu numele Lui?



Ba corespunde cu ceea ce spune istoria romanilor coroborat cu ceea ce spune Biblia. Iar dumneata vorbesti de parca ai fi cel putin doctor in istorie... Si cred ca nu esti.



Pai, topicul acesta dovedeste ca le-am spus-o deja!

Eu zic sa cauti in biblia mai veche ortodoxa si vei gasi apelativul Yahve.
Nu stiu daca o mai am biblia ortodoxa ,dar am sa o caut  si daca o voi gasi iti voi arata ce a zis Moise.

#64
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmariusr1976, on 15 martie 2020 - 11:23, said:


Eu zic sa cauti in biblia mai veche ortodoxa si vei gasi apelativul Yahve.
Nu stiu daca o mai am biblia ortodoxa ,dar am sa o caut  si daca o voi gasi iti voi arata ce a zis Moise.

Yahve nu-i un apelativ, chiar daca il gasesti in bibliile ortodoxe mai vechi. Este doar pronuntarea tetragramei si stii si dumneata aceasta, de aceea  ma mir ca insisti si nu pricep ce vrei sa demonstrezi.

#65
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Stiti ce este cel mai tare la aceste topice impotriva martorilor?
Ei nici nu se complica sa raspunda la toate acuzatiile care li se aduc ,isi vad de treaba lor.

#66
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmariusr1976, on 15 martie 2020 - 16:05, said:

Stiti ce este cel mai tare la aceste topice impotriva martorilor?
Ei nici nu se complica sa raspunda la toate acuzatiile care li se aduc ,isi vad de treaba lor.

Da, însă asta este lașitate intelectuală! Le e frică să nu-i facă praf ăștia cu întrebările incomode... :lol:

#67
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Posibil.
Am mai citit și eu prin Biblie și sincer nu prea am avut ce contraargumente sa le aduc, atunci când am discutat eu cu ei.
Poate nu cunosc eu asa bine termenele teologice, și subhatisurile interpretări bibliei.

#68
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmariusr1976, on 15 martie 2020 - 16:46, said:

Posibil.
Am mai citit și eu prin Biblie și sincer nu prea am avut ce contraargumente sa le aduc, atunci când am discutat eu cu ei.
Poate nu cunosc eu asa bine termenele teologice, și subhatisurile interpretări bibliei.

Martorii lui Iehova, păstrează învățăturile fundamentale ale Bibliei, însă au și o grămadă de învățături date de 'brucklyn', care sunt cât se poate de discutabile! :)

Edited by heart_of_ice, 15 March 2020 - 16:54.


#69
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Eu sincer, poate la bătrânețe voi regreta ca nu am continuat spre credință.
Nu am fost în stare.
Decât sa le "spurc" adunarea, mai bine stau în mocirla mea.

#70
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmariusr1976, on 15 martie 2020 - 16:57, said:

Eu sincer, poate la bătrânețe voi regreta ca nu am continuat spre credință.
Nu am fost în stare.
Decât sa le "spurc" adunarea, mai bine stau în mocirla mea.

Nu spurci pe nimeni, stai liniștit! Se spurcă ei destul cu carne de porc, prin faptul că nu țin Sabatul etc.!

Tu păzește cele 10 porunci, ține mărturia lui Isus și crede în Yahve, Sfântul lui Israel... și o să ai viață veșnică! Restul e tăcere... :)

#71
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 15 martie 2020 - 17:30, said:

Nu spurci pe nimeni, stai liniștit! Se spurcă ei destul cu carne de porc, prin faptul că nu țin Sabatul etc.!

Tu păzește cele 10 porunci, ține mărturia lui Isus și crede în Yahve, Sfântul lui Israel... și o să ai viață veșnică! Restul e tăcere... Posted Image

Asa o fi, dar vezi ca tanarul bogat dorea  mai mult decat viata vesnica. Doar ca n-a fost in stare de mai mult si a ramas doar cu atat. Fara sa fie, insa, si multumit.

#72
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postheart_of_ice, on 15 martie 2020 - 16:53, said:

Martorii lui Iehova, păstrează învățăturile fundamentale ale Bibliei, însă au și o grămadă de învățături date de 'brucklyn', care sunt cât se poate de discutabile!
Un fel de curat-murdar, așa... :whistling:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate