Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ce camera foto compacta recomandati pana in 1000 lei?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
pmariushd

pmariushd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 25.03.2007
Reusit cadru! Am renuntat la zoom si alte facilitati pentru beneficiile manipularii lui. La un moment dat greutatea si dimensiunile unui aparat gen dslr, devine o corvoada.

Edited by pmariushd, 20 June 2020 - 08:29.


#20
Tearsy

Tearsy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2020
Nu am mai revenit pt ca nu mi-am mai cumpărat nimic, au intervenit alte cheltuieli. Una peste alta, ma gandesc serios sa imi iau un Olympus TG5 sau TG6 second.

#21
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 27.12.2007
Salutare. Deci.. N-am nicio treaba cu aparatele foto. Asta ca sa stiti cui faceti recomandari. Vreau un ap foto ca sa-mi pozez animalutele prin curte, casa. Cuțu si pisi. Am 1000ron. Poate fi si sh. Multu.

#22
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Telefonul ce-l ai deja. Pentru rezultate semnificativ mai bune trebuie sa investesti mai mult si ca bani si ca tehnica foto.

#23
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Animalele si copii mici sunt cel mai greu de pozat. Mai ales de stapani/parinti. Aparatul e doar o mica parte a problemei. La fel de important e si ce faci cu el.

Deci, telefonul. Bagi rafala si pastrezi ce iese acceptabil.

#24
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Panasonic LX100.  Stai la pândă pe OLx, acum e vreo 1.450, dar o sa găsești unul bun in jur de 1000 lei.

#25
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 27.12.2007
Fac poze cu telefonul. Uneori ies ok, problema e ca n-am zoom pe telefon si animalele se  comporta diferit cand sunt langa ele fata de cum sunt ei intre ei. Zoom-ul optic al unui aparat cred ca m-ar ajuta, plus ca si calitatea pozelor cred ca e mai buna cu aparat. Ms pt recomandare.

#26
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 27.12.2007
Am revenit. Am stat la panda pt Panasonicul Lx100 si n-am prins nimic. Si daca tot sunt profan, am mai citit si am luat un sony rx100 primul model.Aparat deștept, nu ca mine. Am 3 probleme. 1.Cum transfer pozele din aparat sau de pe card, direct in telefon fara laptop/pc? 2.Cum fac poze portret cu fundal blurat? 3.un manual in romana, unde găsesc? Mulțumesc.

Edited by FARAROTI, 30 January 2022 - 10:13.


#27
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
1. era o aplicatie, care functiona cam cu toane Play Memories sau ceva de genul..
2. Pasul I: apropie la maxim subiectul, cu zoom-ul optic din dotare si vezi ca fundalul sa nu fie foarte apropiat de subiect (adica persoana sa nu aiba vreun perete sau ceva, chiar in spate)
    Pasul II: deschide diafragma la maxim (te descurci tu pana la urma.....cred ca va fi 4.9)
3. cauta pe net

Oricum, trebuie sa citesti mai mult decat manualul... vezi putin cum e treaba cu cei 3 piloni: ISO, Diafragma si Timp de expunere. E plin netul de info.

#28
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 27.12.2007
Cu un cablu(parca otg ii zice) si un adaptor ar merge sa le transfer? La punctul 2.am inteles. Ms mult. Am gasit si manual in romana. Ms

#29
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostFARAROTI, on 30 ianuarie 2022 - 10:13, said:

Am revenit. Am stat la panda pt Panasonicul Lx100 si n-am prins nimic. Si daca tot sunt profan, am mai citit si am luat un sony rx100 primul model.Aparat deștept, nu ca mine. Am 3 probleme. 1.Cum transfer pozele din aparat sau de pe card, direct in telefon fara laptop/pc? 2.Cum fac poze portret cu fundal blurat? 3.un manual in romana, unde găsesc? Mulțumesc.

Manual în română e o problemă dar s-ar putea să găsești. Dar dacă nu te descurci cu engleza o să ai un handicap enorm privind documentația de fotografie. Cu un cablu OTG poți folosi un card reader.

#30
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 27.12.2007
Mulțumesc.

#31
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Am o verisoara care isi doreste o camera video mai ieftina. Nici telefonul nu o ajuta. Nu doreste cine stie ce calitate, nu se pricepe, doar sa faca cateva poze in vacanta. Din ce vad nu prea se mai gasesc camere foto mici. In anii 2000 am avut un Fujifilm Finepix ceva de genul https://en.wikipedia...00_CP _2011.jpg

Am pozele facute cu ea si acum si se vad foarte ok. Mai exista vreo camera mica, mai ietina azi? Sa zicem un buget de 500 lei, maxim 700 lei? Care sa faca poze macar la calitatea camerelor ieftine din anii 2000?

#32
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View Postgerbil, on 14 iunie 2022 - 10:23, said:

Am o verisoara care isi doreste o camera video ..
Video sau foto? (pt clarificare)

As zice sa ia un telefon cu capabilitati foto mai bune, sigur gasesti la preturi decente, inlocuieste actualul telefon (daca zici ca nu e capabil de foto multumitor, desi compactele anilor 2000 sunt depasite de aproape orice telefon de azi care filmeaza/fotografiaza decent). Avantajul telefonului e ca nu te cari cu doua dispozitive dupa tine, si mai si poti impartasi experienta rapid, pe fb, watsapp etc.

Edited by crokodilu, 14 June 2022 - 11:01.


#33
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Foto scuze.

#34
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
ce buget ai/are ?

#35
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Scuze, acum vazui ca scrie....

https://www.olx.ro/d...00-IDfRjJn.html

Panasonic LX100, prima varianta : 1.250 lei

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate