Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Ghete Salomon (cu Gore-Tex)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 marga32, on 06 februarie 2020 - 21:33, said:

Wow! Cate raspunsuri intr-un timp atat de scurt. Posted Image Dar aveti niste studii in spate? Sau, macar, niste linkuri care sa ma linisteasca.Posted Image
Un studiu mai bun decat propria experienta adica purtarea lor nu cunosc. In ziua de azi bocancii Salomon nu mai is o raritate asa ca pareri ale utilizatorilor gasesti peste tot. Si eu am o pereche de vreo 3-4 ani, acum trebuie sa dau cu spray  de impermeabilizare in rest nu am avut nici o problema.

#20
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,755
  • Înscris: 01.10.2002

 marga32, on 06 februarie 2020 - 21:33, said:

Wow! Cate raspunsuri intr-un timp atat de scurt. Posted Image Dar aveti niste studii in spate? Sau, macar, niste linkuri care sa ma linisteasca.Posted Image
Nu, dar am avut doua perechi de Salomon cu gore-tex. Pe care le folosesc de ani de zile. Acum folosesc pentru munte o pereche de Salomon Evasion Mid GTX. La utilizare lunara, te poti astepta la 3-4-5 ani de viata pe pereche, in functie de ce faci cu ei. Stanca ii termina mai rapid.

Attached Files


Edited by Wotan, 07 February 2020 - 10:23.


#21
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
La munte mai inteleg, dar prin oras ce naiba faci cu ele, stai cu pisioarele in lighean pe strada?

#22
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008

 Imperathor, on 06 februarie 2020 - 21:08, said:

Chiar exista Gore-Tex? Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0e58SiFSxLs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fix la Seinfeld mă gândesc și eu când aud cuvântul ăsta.

#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,960
  • Înscris: 18.12.2007

 vata_pa_batz, on 07 februarie 2020 - 10:49, said:

La munte mai inteleg, dar prin oras ce naiba faci cu ele, stai cu pisioarele in lighean pe strada?

Daca au membrana de goretex nu inseamna ca sunt tancuri. Am adidasi de primavara-vara-toamna cu goretex. Pana acum cateva zile tot cu ei am umblat. Acum am trecut la ghete. Sunt foarte confortabile si deloc butucanoase.

#24
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Pentru impermeabilitate 100 % cizmele de cauciuc.

#25
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,755
  • Înscris: 01.10.2002

 AlexEn, on 07 februarie 2020 - 11:00, said:


Daca au membrana de goretex nu inseamna ca sunt tancuri. Am adidasi de primavara-vara-toamna cu goretex. Pana acum cateva zile tot cu ei am umblat. Acum am trecut la ghete. Sunt foarte confortabile si deloc butucanoase.
Se simt mai degraba ca niste ghete de sport, decat ca si cum ai purta bocanci. Extrem de usoare si comfortabile de la prima purtare. In plus, nu transpiri si nu ai miros chiar daca le porti de dimineata pana seara.
[ https://lh3.googleusercontent.com/proxy/oUrw9tX4hCIL_IvVnL3JW8XpH2njIRGjo4k4Fd2yspMfcLBVgB6kALuRBe9k5kMvlORvEYu9NApNEHrOdpso3iK_x9lcdy3nPIiU - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010

 Wotan, on 07 februarie 2020 - 11:17, said:

Se simt mai degraba ca niste ghete de sport, decat ca si cum ai purta bocanci. Extrem de usoare si comfortabile de la prima purtare. In plus, nu transpiri si nu ai miros chiar daca le porti de dimineata pana seara.
[ https://lh3.googleusercontent.com/proxy/oUrw9tX4hCIL_IvVnL3JW8XpH2njIRGjo4k4Fd2yspMfcLBVgB6kALuRBe9k5kMvlORvEYu9NApNEHrOdpso3iK_x9lcdy3nPIiU - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu merge link-ul tau cu google content. Poti sa il mai dai o data? Sunt curios si eu de tehnologia asta gore-tex.

#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,960
  • Înscris: 18.12.2007
Gasesti si tu daca cauti singurel Posted Image
In principiu este o membrana din materiale rezistente, perforata. Dimensiunea porilor este suficient de mare incat sa treaca apa in stare gazoasa (= se poate evacua caldura produsa de corp si nu apare transpiratia) dar suficient de mica incat sa nu lase sa patrunda apara in stare lichida (=rezistenta la umezeala). In timp se mareste dimensiunea porilor sau se pot incarca cu diverse materiale (de ex praf/nisip) si se pierd din proprietati. Daca incaltamintea/imbracamintea este intretinuta conform recomandarilor, membrana is pastreaza proprietatile ani de zile.


Membrana nu este impermeabila (daca ar fi impermeabila nu ar mai fi respirabila) si nu inseamna ca poti sta cu orele cu picioarele in balta fara sa te uzi. Fiecare membrana are niste specificatii referitoare la rezistenta la umezeala si sunt exprimate in 'mii de milimetri'. Ai aici mai multe detalii despre asta.
P.S: in acelasi link ai si detalii despre materialul goretex.

Edited by AlexEn, 08 February 2020 - 19:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate