Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Ghete Salomon (cu Gore-Tex)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Buna seara, dragii mei.Posted Image  Anul trecut mi-am luat o pereche de ghete de la Salomon. Ma gandeam ca vin zapezile alea mari si sa nu ma prinda in ofsaid. Sunt negre cu mov, deci dragute tare. Posted Image Posted Image Am asteptat si-am tot asteptat, doar, doar sa le pun la treaba. Sunt cu Gore-Tex (orice ar insemna asta Posted Image ). Am tot discutat cu cei de unde am cumparat ghetele si m-au asigurat ca sunt impermeabile. Am zis no, bine. Si le-am luat. Revenind la ale noastre, azi le-am purtat pentru prima oara. Si nu m-am udat. Posted Image Acum dilema mea de unde vine? Cat timp rezista impermeabilitatea asta? Sunt de viitor?Posted Image

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Rezista mult si bine ca coafura mea la furtuna.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Am ghete cu goretex de la salomon de vreo 6 ani (perechea curenta). Trebuie sa ai grija de ele, sa le speli din cand in cand cu apa calduta si o carpa moale, cu detergent de membrana. Le lasi sa se usuce si apoi le dai cu spray de impermeabilizare (eu le dau o data pe sezon), le lasi o ora doua si apoi stergi din nou surplusul cu o carpa moale.
Detergentul de membrana si spray-ul de impermeabilizare le gasesti la orice magazin specializat pe echipamente de munte. Iti recomand marca Nikwax.

Sa le porti sanatos si cu placere.

PS: goretexul este folosit si la imbracaminte, nu numai la incaltaminte :)

#4
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,107
  • Înscris: 03.07.2008
Chiar exista Gore-Tex? Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0e58SiFSxLs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
,,While water resistant,they are not waterproof,,    Rezistenti la apa, dar nu sant waterproof.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,238
  • Înscris: 05.06.2002

View Postmarga32, on 06 februarie 2020 - 20:53, said:

Si nu m-am udat. Posted Image
probabil ca nu te-ai implicat si tu in relatia asta.

tine pana te plictisesti.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KHsotHcTLSw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,756
  • Înscris: 01.10.2002
Foloseste un spray de impermeabilizare pentru incaltaminte. Trebuie refacut tratamentul ori de cate ori mergi prin zapada, sau stai ore in sir in umezeala.

#8
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postmarga32, on 06 februarie 2020 - 20:53, said:

Cat timp rezista impermeabilitatea asta? Sunt de viitor?Posted Image
Citisem ca gore-tex-ul tine cateva zeci de spalari. La incaltaminte, folia protectoare microporoasa fiind protejata mecanic, probabil mai mult.
Am si eu 2 perechi de bocanci, una de vreo 7 ani, alta de vreo 4 si inca sunt impermeabile. Le folosesc prin rotatie iarna zilnic, si vara ocazional.

Edited by ain, 06 February 2020 - 21:27.


#9
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Wow! Cate raspunsuri intr-un timp atat de scurt. Posted Image Dar aveti niste studii in spate? Sau, macar, niste linkuri care sa ma linisteasca.Posted Image

#10
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Am si eu o pereche, in al treilea an de purtare s-au udat, m-am uitat cu atentie si s-a cam rarit / crapat materialul acolo unde se indoaie degetele in mers.

#11
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postmarga32, on 06 februarie 2020 - 20:53, said:

Sunt cu Gore-Tex (orice ar insemna asta Posted Image ).
Caută pe net întreținere haine/încălțăminte cu membrane impermeabile. Trebuie să le cureți cu produse speciale de curățare. Dacă le iei la clăbucit cu alte chestii, pierzi impermeabilitatea. După o vreme, impermeabilizarea trebuie refăcută. Se spală, iar după spălare, le dai cu spray special de impermeabilizare.

#12
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Ai cam cheltuit banii degeaba. Cu incalzirea asta globala tot mai pronuntata trebuia sa-ti iei 2 perechi de sandale de aceeasi bani.

#13
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Gore-tex-ul e o membrana microporoasa de plasic sau compozit plastic-ceramica inserata in incaltamite sau imbracaminte. Nu trebuie tratata cu spray-uri minune. Cand se fisureaza, nici spray-ul cu apa din Ioardan sfintit de mitropolit sau papa nu mai rezolva ceva.

#14
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
On topic: https://advrider.com...erproof.597132/

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Goretexul e captuseala din interior.
Se impute mai repede si mai rau, cu avantaje minore si nesemnificative legate de izolatia termica si respirare, desigur fata de  o alta captusesla buna sau si mai buna, nu fata de materialul de suprafata chior.

Am si eu niste bocanci romanesti din piele de vitel si captuseala de goretex la interior.
Nu i-am mai purtat de 4 ani, trebuie sa le reconditionez putin talpile de cauciuc la calcai, altfel pielea e buna.

Edited by loock, 06 February 2020 - 23:28.


#16
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postain, on 06 februarie 2020 - 21:26, said:

Citisem ca gore-tex-ul tine cateva zeci de spalari. La incaltaminte, folia protectoare microporoasa fiind protejata mecanic, probabil mai mult.
Am si eu 2 perechi de bocanci, una de vreo 7 ani, alta de vreo 4 si inca sunt impermeabile. Le folosesc prin rotatie iarna zilnic, si vara ocazional.

Dar nu cred ca se spala incaltarile de munte. Se curata nitel rama, talpa, mai dai cu periuta, mai un servetel umed etc.

Se prea poate, asa e, sa se duca "membrana" aia de la spalari (daca vorbim de spalare in adevaratul sens al cuvantului), in fapt un strat impermeabilizat.

Pana la urma, bocancii au devenit un bun mai permisibil.

Tin minte, in 2000 ma uitam la un cort Salewa de parca eram la muzeu (in Himalaya, la Cocoru). Era 12 milioane, adica vreo 4-5 salarii medii (!!!). O pereche de parazapezi era 1 milion, adica o treime dintr-un salariu mediu.

Un spray siliconic e recomandat.

View Postloock, on 06 februarie 2020 - 23:22, said:

Goretexul e captuseala din interior.
Se impute mai repede si mai rau, cu avantaje minore si nesemnificative legate de izolatia termica si respirare, desigur fata de  o alta captusesla buna sau si mai buna, nu fata de materialul de suprafata chior.

Am si eu niste bocanci romanesti din piele de vitel si captuseala de goretex la interior.
Nu i-am mai purtat de 4 ani, trebuie sa le reconditionez putin talpile de cauciuc la calcai, altfel pielea e buna.

Nu e captuseala. E o "membrana" (un strat) intre ele (fata exterior <=> captuseala)

#17
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
E un brand bun. Eu le folosesc tot timpul.

#18
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu știu de astea, mofturi după mine . Despre impermeabilitate la boconci știu însă  sigur că impermeabili cu adevărat sunt cei profesionali
Eu am  perechea de VM- uri din 1993, de la absolvirea Școlii militare  .Nu trece nici până ziuă n  de azi apă prin ei
Tot secretul succesului constă în buna lor întreținere

Edited by GingisHan2015, 07 February 2020 - 05:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate